Phoenix Forgotten

Justin Barber

Jay Keitel

Mondo Boys
  • kingik

Tvůrci v žádném případě nepozměnili nalezený archivní záznam o třech aktivistech v poušti. Vše pitomé v něm nechali. A ještě jim to posvětil slovutný Ridley Scott. To mu takhle jednou navečer zavolal režisér Justin Barber, Ridley už má právo být ve svém věku nedoslýchavý, tudíž v domnění, že mu volá slavný Justin Bieber, s produkcí filmu nadšeně souhlasil. Pak už nešlo couvnout, vše předal kolegovi Courtney Solomonovi a na odchodnou zavrčel něco jako "dohlídni na toho kreténa, vrazil jsem do toho dvacet babek". A příběh o dvacet let starém světelném úkazu nad Phoenixem, který fascinoval tři mladé lidi, může začít. Ti už se z výletu do pouště nevrátili, sestra jednoho z mladíků se rozhodla po dvaceti letech přijít neobjasněné záhadě na kloub, a počíná dokumentovat výpovědi pozůstalých a shromažďovat dochovaný archivní materiál. Pokud se budete během filmu cítit nesmírně mystivyfakováni, dá se to také přirovnat k záhadnému úkazu, neboť na filmu není zbla uvěřitelného. Dobrou hodinu se archivní záběry prolínají se současností, respektive vůbec nic zajímavého se neděje, kropenatá sestra zoufalstvím kdáká až na nejvyšších místech, až se nad tou blbkou slituje jakýsi sklad archivních materiálů, v němž se najde zbytek nahrávky ve zdeformované kameře. Až do konce filmu pak sledujeme jakýsi debilně nepřehledný výjev ve formátu 4:3, pořízený těmi kretény těsně před jejich zmizením. Podle očekávání se huláká, všechno se třepe, vybuchuje, jedna nepřehledná změť. Ke všemu se to k ničemu a ničeho nedobere. Příznivci found footage, pseudokokotumentů a f(al)ešných filmů budou erudovaně hlásit sugestivní návrat v čase, kdy "stajling" herců i vybavení kolem přesně odpovídá devadesátým létům. A to, že to horor připomínalo jen neznatelně, celé se to vleklo, to už jim vadit nebude. Ridley se musel zbláznit, když subžánru, co má svůj boom dávno za sebou, dal ještě šanci se zaskvět. A to dokonce v kině. A nezaskvěl se v ničem. A s takovým tragickým castem. Ano, malinkatý upocený potenciál námět skýtal, akorát frnkl do popela za Fénixem. A záhada je vyřešena. 4/10(1.9.2017)

• honajz2

Jo, tak jsem bohužel dostal přesně to, co jsem čekal. Teda ne, nečekal jsem, že se tam vlastně nic nestane. Upřímně, ty 2* dávám jenom kvůli perfektně mystickému "úvodu" (já z toho filmu měl pocit,že je snad celý jenom úvod), ve kterém se dozvídáme o podivném zmizení tří studentů a celý film je o tom, jak sestra jednoho z nich vlastně jenom dělá rozhovory a sestřihává videa z bratrovy nalezené kamery. SPOILER Ona se ani do žádného nebezpečí vůbec nedostane, nic nevyšetřuje, jenom pak najde nějakou druhou kameru, kde je natočený to, co se těm třem stalo, samozřejmě není nic vidět. KONEC SPOILERU. Ten začátek fakt nějak působí, ovšem potom to začne být jenom nudné, kdy člověk čeká, jestli z toho bude něco zajímavého... a ono to naprosto splní očekávání, žádný zvrat se nekoná. Takže to je jenom další naprosto obyčejné a ničím nezajímavé found footage. Zlatý Gracefield Incident, ten i přes ty nelogičnosti do tohohle subžánru měl na to dát do něj i něco nového, včetně zvratů. 2*(23.2.2019)

V roce 1997 se nad Phoenixem objeví trojúhelníkové Ufa. Jelikož k tomu vláda nezaujme žádné stanovisko a jakýsi papaláš si z toho dělá ještě srandu rozhodne se jeden kluk co to tehdy natočil, že se vydá po jeho stopách. Přibere jednu holku a jednoho svého kámoše a jdou to natočit. Tak jdou do pouště tam něco uvidí a zmizí. Film se odehrává naráz jakoby v současnosti kdy je nikdo nemůže najít a sestra jednoho z nich hledá vodítka k jejich nalezení a v minulosti kdy sledujeme to co se s nimi stalo. 60 procent oceňuji téma found footage a Ufo a i to, že tam většinu stopáže není roztřesená kamera (bohužel jde taky kulové vidět takže pokud čekáte nějaké mimozemšťany setkání třetího druhu a podobně nechte si zajít chuť).(13.8.2017)

• Pepinec

Tuhle jsem v horoskopu četl, že býci jsou prý tolerantní. No hele, já můžu být tolerantní třeba až na půdu, ale horor bez napětí? To mi spíš před čumákem máchejte červenou hadrou. Řekl bych začátek fajn, kdyby neměl 80 minut a řekl bych konec fajn, kdyby neměl minut pět. Co bych tu ale kostrbatě vysvětloval, nejlepší hodnocení filmu už dávno nasadil ten, kdo mu vymyslel název.(25.3.2019)

• *CARNIFEX*

Pokus o shockumentary s ufónskou témetikou, spracovaný "F.F." štýlom, z ktorého sa dalo vyťažiť omnoho viac. Prvá hodina žiadna sláva, samé vysvetľovačky, nič mimoriadneho sa divák nedočká. Skutočne možno doslova hodinu preskočiť, lebo až záverečná dvacka ponúka čo to z nápaditosti tvorcov, ktorí sa konečne snažia nejak zaujať, no atmosferické pasáže zas tak atmosferické nie sú, po vizuálnej stránke toho mohlo byť taktiež ponúknuté viac. Viem, že to z mojich úst doposiaľ vyznieva negatívne, ale ja mám túto "kidnap" tému rád, spracovanie je maximálne vhodné, nakoľko sa snažia vyvolať dojem reálnosti, a tak tie dve z môjho pohľadu zrejme zaslúžené. Dlho tu totiž nič také nebolo ... - 35%(25.7.2017)