Jmenuji se Heath Ledger (festivalový název)

I Am Heath Ledger

Dokumentární

USA, 2017, 90 min

Hart Snider

Shaun Lawless

David Ramos

Derik Murray

Hart Snider

Pokud jste k Heathovi a jeho filmům měli pozitivní vztah a jeho nečekané úmrtí vás opravdu zamrzelo, dokument se vám nemůže nelíbit. Ano, lze namítnout, že divák nemá šanci se dozvědět téměř nic o Heathově "temné stránce". Mluvící hlavy v podobě přátel a rodiny pouze velebí hercův talent, rozchod s Michelle Williams, podle mého názoru zásadní zlom v jeho životě, se okomentuje dvěma větami, a tak dále. Na druhou stranu máte možnost s pomocí mnoha archivních záběrů zjistit, že Heath byl skutečně všestranně nadaný (mimo jiné režisérské ambice) a můžeme se jen domýšlet, jakých dalších úspěchů mohl dosáhnout.(2.7.2017)

Promarněný potenciál, který se neustále po celou dobu filmu zpřítomňuje. Výsledek totiž je jen standardní dokument mapující lineárně Ledgerovu kariéru, kterou komentují mluvící hlavy. Ponechme stranou, že výběr, potažmo dostupnost promlouvajících lidí vyvolává dojem nedořečenosti či absence nějakého protipohledu. Hlavní úskalí spočívá v tom, že propagace filmu vyzdvihovala přístup ke stovkám hodin záznamů, které si herec pořizoval na příruční kamery. Jenže těm je navzdory názvu věnován pouze zlomek stopáže. Těžko říci, jestli v reálu bylo z čeho vybírat, ale malá sólo etuda, kde si Ledger sehrává scénku paranoidního odchodu z hotelového pokoje, představuje zářný záblesk bezprostřední kreativity, který je ale jinak utopen v okecávání Ledgerova talentu druhými lidmi. Už jenom proto, jaké byl Ledger byl tvůrčí dynamo a jak měl nakročeno k velkým věcem před i za kamerou by si zasloužil lepší poctu než jen běžný dojímavý nekrolog. Nabízela by se třeba širší glosa, která by jeho talent poměřovala s jinými - ostatně jedním z mimoděk nejsilnějších momentů, které ale dokument nikterak nezužitkoval, je opět Ledgerův vlastní záznam, když cestou do USA za kariérou čte spisy Bruce Leeho, jiného předčasně zesnulého multitalentu. Paradoxně tak nakonec hlavním přínosem neadekvátně nazvaného dokumentu zůstává pouze to, že rozmělňuje mýtus kolem Ledgerova úmrtí ve vztahu s rolí Jokera.(10.7.2017)

• NinonL

Je škoda, že zemřel tak mladý. Byl to talentovaný herec a osobnost. Tento dokument mě ale zklamal. Takřka nic podstatného jsem se nedozvěděla. Jen jedna malá zmínka o "démonech v těle" na konci filmu. Lidé z jeho okolí o něm neřekli skoro nic, jen se snažili z něho udělat modlu. Sice se říká O mrtvých jen dobře, ale nic se nemá přehánět.(22.7.2017)

52. KVIFF - První návštěva letošního filmového festivalu ve Varech a hned taková viditelná citová ždímačka. Na druhou stranu oceňuji, že se někdo s odstupem času do takového dokumentu vůbec pustil. Pravda...je z 99,9 procent oslavný a jednostranný, ale na jeho obranu musím říct, že i tak řekne plno zajímavých informací ze světa Hollywoodu, o kterých bych se za jiných okolností jen tak nedozvěděl. Heatha Ledgera jsem měl už od mala moc rád. Ve videopůjčovně jsem ho poprvé potkal díky VHSce k filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím, kde představoval postavu hezounka, kterých v té době v Hollywoodu byla celá řada. I přesto jsem ale tenhle film měl a mám hodně rád nejen pro jeho postavu. Nicméně mě fascinovalo, jak se přes Patriota a především Příběh rytíře (který mám osobně hodně rád) dostal až k postavě Jokera, která byla herecky naprosto brilantní. Oceňuji v dokumentu i řadu informací, o kterých jsem vůbec netušil. Heathovy začátky, jeho australský dům v Hollywoodu, jeho nadšení pro hudbu a natáčení videoklipů. Celkově vzato má pro mě tenhle dokument silnou vypovídající hodnotu, která mi přidala celou řadu zajímavých informací a opět dokázala, jak jsou herci ve skutečnosti úplně jiní, než se prezentují ve svých rolí. Skoro mi to Heathovo převtělení do různých postav přijde jako určitá forma paktu s ďáblem. Klobouk dolů na kluka z australské buše, který se všechno učil a naučil sám.(4.7.2017)

Heath, Heath, Heath.. ano, je to zbytečně ubrečené a až nezdravě oslavné, ale pro jeho mnohoznačný pohled, zajímavou barvu hlasu, oddanost ke svěřené látce, pečlivý výběr rolí a samotný perfekcionismus při jejich ztvárnění tvůrcům dokážu leccos odpustit. V Hollywoodu byl zjevem, který mohl dokázat velké věci. Avízo na plánovaný vstup na režisérskou židli ostatně slušně navnadilo. Chyběl mi nicméně hlubší ponor do jeho komplikované duše (a temná svým způsobem být částečně musela), vadilo mi vyhýbání se důležitým tématům (a nemuselo mít hned skandalizující aspekt) i absence drsné romance od protinožců Candy (ač Heathovy australské filmy tvůrci přehlíželi obecně). Soukromý videoarchiv fajn, opakování ukázek z filmů nikoliv.(23.6.2017)