Gli invasori

Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

Akční / Dobrodružný

Itálie / Francie / Západní Německo, 1961, 90 min

Parádní barvitá epická sága na pozadí vikingských válek odehrávající se dle slov vypravěče z úvodu někdy na konci 9. století našeho letopočtu. Dva malí vigingští bratři Eron a Erik ztracení v boji se po téměř 20 letech setkají tváří v tvář , ovšem jako soupeři na opačných stranách - anglosaské/vikingské. Po vizuální a trikové stránce opravdu nádhera hraničící s vynalézavostí, jednoduchý příběh příliš nezatěžuje, film má od začátku až do konce celkem rychlé tempo, velkolepé akční sekvence ocení každý milovník tohoto žánru, kostýmy jsou zárukou. Z hereckých představitelů se mi nejvíce líbil pro mě neznámý sympatický blonďák George Ardisson a dvě mladá půvabná blonďatá dvojčata Alice a Ellen Kessler. Bava a spol odvedli dobrou práci. Velmi povedená předělávka amerického filmu "Vikingové" 58' z Kirkem Douglesem v hlavní roli. Komentář zde jako první v pořadí...(17.1.2010)

• bubblebobble

Starý nudný film, ktorý dnes už osloví snáď len pamätníkov alebo pózerov. Naozaj mi to nič nedalo, skôr ubralo z môjho života viac ako som mal dovoliť. 60. roky priniesli určite oveľa hodnotnejšie filmy ako toto.(24.6.2015)

S komentárom užívateľa Karlos80 je možné len súhlasiť. Mario Bava, ktorý sa už predtým režisérsky podieľal na žánrovo podobných snímkach ,,Odyseus" s Kirkom Douglasom a ,,Bitka o Maratón" predvádza na ploche necelej hodiny a pol vynikajúce dobrodružné predstavenie, ktoré aj napriek nižšiemu rozpočtu môže smelo konkurovať iným výpravným eposom tej doby. Aj dnes film zaujme predovšetkým precíznou vizuálnou stránkou a istou snahou pôsobiť v rámci (vtedajších) možností reálnym dojmom - ozdoby z ľudských lebiek, v bojoch vidíme umierať aj ženy, muži bývajú zasiahnutí celou spŕškou šípov. Špeciálne by som vyzdvihol kameru, často príjemne v pohybe alebo komponujúca zábery z nebývalých dynamických uhľov. Dvojčatá Kesslerové sú len pomyselnou čerešničkou, pre potechu mužského oka v tomto vydarenom vikingskom dobrodružstve. (6. hodnotenie, 2. komentár k filmu)(27.8.2012)

Námetom určite film zaujme, už menej jeho sčasti odbabraným a až príliš jednoduchým scenárom. Od režiséra zvučného mena som očakával viac. Najviac vadili nedokončené až useknuté scény a miestami aj strih. Na druhú stranu, bojové scény stáli za to, celkové dobrodružno na vikingských lodiach či dobývanie hradu v záverečných minútach filmu podtrhujú dobrú vypravu. Hodnotenie: 65% (8. hodnotenie, 3. komentár)(15.10.2013)