Instalatér z Tuchlovic, aneb jak pražáci vidí vesničany. Během sledování jsem si dělal poznámky, a tak vám mohu sepsat vesnické desatero očima velkoměšťáků, které Instalatér z Tuchlovic prezentuje veřejnosti. Jsou to: 1) Vesničané jsou manuálně zručné osoby, které se navzájem znají. 2) Účetnictví jim vedou rodiče. 3) Za práci si neřeknou více jak 300,- Kč a když dostanou 3000,- Kč, už přemýšlejí, že si postaví nové křídlo u svého domu. 4) Když sami chtějí od někoho půjčit, rázem se ze sousedů, přátel a členů rodin stávají židé. 5) Jejich oblíbeným mottem je: kovářova kobyla chodí bosa (a ideálně i bez nohou). 6) Bojí se nemocnice . 7) Jednu televizi mají na obraz, druhou na zvuk. 8) Luxusní dovolená znamená sedět u rybníku dva kilometry za vsí a poslouchat starý kazeťák. 9) Štíhlost žen začíná u osmdesáti kilo a výš. 10) Holky mají tak krásné, že pokud nedáme gól v MS v Hokeji, mají muži problém s erekcí. A bonusová: 11) Šest lidí se dokáže ožrat po jedné becherovce a jedné flašce vaječňáku (což u nich v zásadě posiluje patriotické smýšlení a díky tomu slyšíte zpívané chorály o jejich dědině). Ale abych řekl i něco ke kvalitám filmu... Instalatér z Tuchlovic tématem spíše odpovídá Václavovi. Jen místo mentálně postiženého Trojana tu máme prosťáčka Koháka alias Luboše. Milovníka fotbalu, co žije s matkou. Manuálně zručného podnikatele a manžela na hodinu (protože ho nikdo více nechce). Až do 3/4 je film o přežívání Luboše s matkou, okořeněný snahou najít si partnerku. Poslední třetina je ale trochu jiný film, který nastalé melancholické tempo prohloubí do notných dramatických hlubin a díky němu i hodnocení zvyšuji na výsledné tři slunce. Přece jen, ač je to film velice prostý, má v sobě duši, která si minimálně ten průměr zaslouží. A Kohák spolu s dalšími postavami do tohoto vesnického světa zapadl, jako kadibudka na dvorek. Mírný palec nahoru a jen tak dál Tomáši Vorle st. 65%(23.3.2017)

Záměr dobrý. Pointa taktéž. A Kohák v roli chlapa s evidentním autismem skvělý. Ale vesnické tempo filmu mě uspávalo. A osud postav bych si přála vědět jinak než formou "Ty to nevíš?" Jo a taky ten rasismus bych vynechala...(22.8.2018)

Na to že to režíroval Orel je to pozerateľné, aj keď s takým hereckým ansáblom by to dokázala zrežírovať aj Žilková(3.11.2018)

53%? Nechci se rozepisovat proč, ale tenhle film si zaslouží daleko lepší hodnocení.(3.1.2019)

• kaktus254

Film absolutně bez pointy... Slušné herecké obsazení, ale příběh uplně prázdný..(3.1.2019)

Kohák zapadl do role naprosto precizně a právě jeho výkon z tohoto filmu dělá koukatelnou záležitost. Samotný scénář je v jistých ohledech solidně přitažený za vlasy (např. vypuštění dětí ve školce do koupelny kde Cafourek spravoval umyvadlo, což následně vede k zranění jedná holky, i když stačilo jen aby učitelky počkali než bude Cafourek hotový = jedná se o nedomyšlenost scénáře nebo se touto vizualizací znázorňuje další příklad buranského chování na vesnici?... kdo ví, následně celkové množství problémů s lidským chováním, se kterým se Cafourek za celý film setkal je jasný extrém, což zase vybízí k otázce, jestli se jedná o sondu do běžných situacích na vesnici, či jestli to není tím, že je scénář jednoduše přemaštěný, dle mého je to spíš to druhé). Celkový Vorelův styl natáčení je no ehm... stále stejný již od 90. let, někomu se líbí, některým zase ne, no a já tu jen ocením originalitu, ale výsledný počin se mi tedy moc nezamlouvá. Takový brutální close-upy na dialogy jednotlivých postav bez jediného znatelného smyslu jsou podle mě zbytečné a posílají celý film do jakési dimenze s kompletně odlišným vnímáním reality (v Gymplu a Vejšce to bylo ještě znatelnější). Filmy od Vorela co jsou viděl se vždy odehrávaly v našem světě, ale pojetí reality vždy přikrášlovaly až do mezí, ve kterých si divák lehce uvědomí, že takto to v realitě nefunguje (film Kouř je výjimka, jelikož tam bizarní pojetí byl účel). Co se dá z filmu vzít je ponaučení, že každá lidská bytost je bez lidí stejně osamocená jako zde hl. představitel a že by lidé neměli zapomínat na naši nejdůležitější vlastnost, jenž nás odděluje od mechanických strojů a to „lidskost“, která právě chyběla u určitých postav filmu. Kdyby se na filmu víc zamakalo, tak by se třeba mohlo jednat o českou variaci na Forresta Gumpa, ale v provedení, ve kterém je film zpracován se nic takového opravdu nekoná.(4.1.2019)

Pro mně docela zbytečný film. Tak nějak plynul, ničím neoslnil, ničím nepobavil ale ničím ani nepohoršil. Herecké výkony slušné (Budař trochu přehrával), kamera i režie taky slušná. Řemeslo tedy v pořádku. Ale co s tím ? K čemu to jako bylo ? Že to tak na vesnici chodí ? no, možná a co já s tím ?(4.1.2019)

/55%/(8.1.2019)

Hrát debily Kohákovi jde. Hlavně když moc nemluví. Jinak nevím, čekal jsem od toho větší pecku, nevím ani kam to zařadit, vtipného tam nebylo nic, smutné to bylo, ale žánr "smutný film" není. Obecně asi nějaký pokus o napodobení Václava, ale Vorel není Vejdělek a Kohák není Trojan, jen Budař je pořád Budař, ale ten to nespasí. Ale tak dá se na to koukat, neurazí to ani nenaštve jako ztracený čas.(28.7.2019)

Já myslím že u mě dobrý :-)(7.10.2016)

Typická Vorlovina. Víc takových českých filmů.(8.10.2016)

Svěží film s výborně odpozorovanými "životními situacemi" a pěkně vykreslenými charaktery. Snímku jednoznačně prospělo i autorské vidění, kdy si režisér udělal též kameru. Překvapivě chybí Vorlovo typické přehánění hereckých projevů, herci jsou tentokrát zcela civilní. Ale vůbec to nevadí, ba naopak. A neurazí ani happy end - proč ne?(9.10.2016)

I přesto, že je hlavní hrdina exot, tak je film vlastně dost realistický, což se vidí málokdy. Dialogy jsou relativně logické a umím si představit, že by je normální člověk vyřkl. Příjemná věc, která ale vlastně ničím nenadchne. Zasmát se je čemu, ale děj je spíše slabší. Prostě se díváme, jak se podivínovi konečně podaří nabalit ženskou a je konec. Nějakou extra zápletku nečekejte. Ale není to špatný film, za vidění určitě stojí. A plně souhlasím s recenzentem, že takto vypadá česká vesnice mnohem spíše než v Babovřeskách.(11.10.2016)

Dnes viděno v kině - ano realistický pohled do dění na vesnici a na místního exota, instalatéra ... rozhodně bych film nenazval komedií, ale vlastně ani nevím čím - na komedii jsem se nasmál málo. První půlka byla lepší na hlášky, druhá byla už taková vlažnější a pak přišel očekávaný konec. Kohák hrál výborně, stejně tak ostatní herci, ale film byl naprosto průměrný, ničím nezaujal víc než měl, žádné hlášky, které zlidoví z něj také čekat nemůžeme. Spolu s návštěvou restaurace, kde měli dobré víno, se jednalo o vcelku pěkný večer s kulturou, ale když jdu na komedii, chci se více smát, zde šlo spíš o takovou sociologickou sondu do hlubin vesnického prosťáčka, který je ale na slovo vzatý odborník a o instalateřině ví všechno ... za mě je lepší díra u Hanušovic, kde je vesnické dění popsané ještě lépe ...(11.10.2016)

• Fucop.YT

Má to být komedie a podle popisku sem čekal něco nahláškovaného jako Gympl, bohužel nějak zapomněli na ty vtipy a vylezlo z toho spíše drama. Vorel to měl vymyšlený ale jinak. Hodil do toho pár dramatickejch zvratů, což tu komediálnost občas zbrzdilo, ale jinak to bylo na takový úrovni, aby to pobavilo jak mladý, tak starší. První půlka byla lepší na hlášky, druhá byla už taková vlažnější a pak přišel očekávaný konec. Kohák hrál výborně, stejně tak ostatní herci, ale film byl naprosto průměrný, ničím nezaujal víc než měl, žádné hlášky, které zlidoví z něj také čekat nemůžeme. Prostě se díváme, jak se podivínovi konečně podaří nabalit ženskou a je konec. Nějakou extra zápletku nečekejte. Ale není to špatný film, za vidění určitě stojí.(12.10.2016)

• andydufrsn

Největším problémem filmu je, že je žádnej…… Něco málo z Divokých včel, něco málo z Václava a snad i z Forresta Gumpa, ale především hodně ničeho. Není to vtipné a ani dojemné, zato je to dost protilidské ve smyslu chování většiny postav ve filmu se vyskytujících(13.10.2016)

Spíš než komedii bych tento film označila jako hořkou komedii, ale bylo to fajnových 85 minut.(15.10.2016)

• TWANG1977

Připadlo mi to jako pokus udělat druhého Václava který ale uplně selhal není to sice uplně špatný film ale za týden už nebudu vědět že jsem to viděl :( Hvězdička dolů co politickou korektnost a zmlácenýho a pobodanýho cikána. Bylo to nutné ???(18.10.2016)

Rozum říká 3 ale pocit říká 4. dal jsem 4. Líbí se mi Vorlovo kamera. Celkově mi ten film prostě ladil a příjemně se na to koukalo. Mojí výhodou bylo to, že jsem od filmu naprosto nic nečekal. Tedy pohodový snímek s dobrým Kohákem. Navíc mám slabost na příběhy obyčejných lidí. Fajn film.(19.10.2016)

Nejsem žádný skalní fanda Tomáše Vorla st., ale tohle byl příjemný hezky natočený film, i čemu se zasmát bylo (a ne jednou). Žádné intelektuální drama nebo nabušenou komedii od toho nečekejte, ale mě se to líbilo. Měl jsem tu čest poprvé vidět ve speciální předpremiéře v Tuchlovicích (obnovené letní kino, konec září, ale bylo hezky), povedená akce, díky pořadatelé!(21.10.2016)

• TheWomenshow

Slátanina.Nic se tam nedělo,vtipné maximálně 3 hlášky.Nezaujalo.Česká filmová scéna jde krutě do pr****(1.11.2016)