Dej si pozor na obrázky

Sergio Toporek

Scénář:

Sergio Toporek

Sergio Toporek (vypravěč)

Kanadský dokumentární film Dej si pozor na obrázky přichází sice s ne příliš objevnou, zato však nadmíru důležitou tezí o tom, že nelze věřit všemu, co vidíme. Obzvlášť, pokud přestaneme o tom, co vidíme a sledujeme, kriticky přemýšlet. Žijeme totiž ve společnosti, která je zahlcena obrazy. Ty jsou nám často prezentovány jako fakta a jediné a skutečné odrazy reality. A my jim obvykle věříme, dokud nás někdo neupozorní na to, že vidět na vlastní oči ještě nutně neznamená rozumět. Režisér dokumentu Sergio Toporek prostřednictvím obrazu a věcného komentáře upozorňuje na to, jak se dá obraz využít a zneužít k nastolování společenské nerovnosti a k čemu v důsledku může vést to, že se spoléháme na tak nedokonalý smysl, jako je zrak. Autor ve snímku vychází nejen z podrobného historicko-společenského výzkumu role obrazu v dějinách lidstva, ale nadto využívá i svých vlastních zkušeností a znalostí z oboru výtvarného návrhářství. (Academia Film Olomouc)

dan4815

Úvodní proslov, zřejmě v kanadském přízvuku, mě opravdu vyděsil. Nedalo se to poslouchat, nicméně poté nastoupil normální hlas bez mumlavého buranského přízvuku, a dokument jsem už bral poměrně vážně. Dokument je místy vizuálním dílem bez hlubšího zamyšlení, místy je zase plný informací, ačkoliv většinu jsem již znal. Věřím však, že pro méně znalé může dokument nabídnout mnoho zajímavých pohledů na jisté věci, ačkoliv se mi zdálo, že tři hodiny se zařezanými špeky kolem malé židličky už prostě nezvládnu. Nedokáži si ani představit, kolik z dokumentu bych viděl doma v posteli... asi bych to přerušoval spontánní masturbací a mikrospánkem. Takže na druhou stranu menší sál dokáže prospět. ()