• movieband

Pekelných pohádek a napodobenin "S čerty nejsou žerty" je přes míru. Čeho je moc, je příliš, byť efekty a atmosférou film špatný není, tak jako pohádka pro děti vcelku selhává, byť má v závěru pozitivní emoce, převládá temná a zlá stránka. Vyrovnanost je věc, která je třeba a tady chybí v podstatné míře.(1.1.2018)

Výbornej nápad a moc pěkné ztvárnění pekla. Jenže nápad je nutno rozvést do obstojného scénáře, což tady neproběhlo. Chybí tomu spád, vtip a hlavně je tragická ústřední dvojka. Marek Adamczyk se omezil na permanentně vyplašený výraz úplnýho tydýta a sázka na sličnou tvář Zdeňka Piškuly se minula účinkem, když chlapec neumí hrát. Naopak výborné jsou některé až epizodní postavy (Václav Vydra!). Potěšily i exteriéry, i když v případě Hluboké to byla spíš práce s digitálními technologiemi, nikoli doopravdická filmařina. Celkové vyznění má být oslavou čistého přátelství, jenže úloha děvčat na vdávání tady byla natolik upozaděna, až to vypadalo, že chlapci by si vystačili sami bez dívek, což mi přišlo malinko za čarou :-)(30.12.2017)

Nová pohádka je z dalších pokusů zavést do tohoto kouzelného světa nějaké novoty, které zřejmě mají diváka zaujmout svou aktuálností. Zde je to byrokracie v pekle, což není zas tak špatné. Výprava filmu je pěkná, děj vcelku neurazí. Opravdu vtipných momentek je jen pár kapek, což je velká škoda. Piškula byl zpočátku fajn, později se stal nesympatickým zbohatlíkem, Adamczyk hrál naivně přitroublého čerta obstojně, princezna byla neokoukaná, sympatická, ale mnoho hereckého prostoru neměla. Srovnávat však s pohádkovou komedií "S čerty nejsou žerty" i přes jakousi podobnost nelze neb "Nejlepší přítel" její chytré a propracované zábavnosti nedosahuje ani vzdáleně. Pohádka, která zasytí, ale zas tak moc nenadchne.(27.12.2017)

Po loňském neúspěchu jsem rád, že ČT konečně místo 3 pohádek natočilo pohádku jednu a to pořádně. Nemyslím si, že by Janák a Konášová zrovna byli nějaké výborné autorské duo, ale společně jim to v pohádkovém žánru docela šlape. Má to hezký element napravení se, dětský humor a příjemné herce. Jediná tragická věc je Sokolova postava.(27.12.2017)

Už z ukázek jsem vytušil určitý potenciál. Karel Janák natočil inovativní odpověď na legendární klasiku S čerty nejsou žerty. Vůbec nic nemám proti kopírování kánonických filmů. Naopak schvaluji (v případě českých porevolučních pohádek na 100%) raději jít po předvyšlapané cestě a případně si to upravit částečně dle sebe je prozíravé a režisér tady také tak učinil. Slabinou jsou určitě nevyrovnané herecké výkony. Piškula nebo princezna se do své role nehodili, naopak Hana Vágnerová překročila svůj stín a samozřejmě Langoš nebo Lábus si to své odvedli. Celkové pojetí se mi zamlouvalo. Janák je paradoxně nejsilnější v tom, když pohádky točí nepohádkově. Peklo mělo svou tvář a zejména byrokratický aparát byl zajímavě promyšlený, jen ta účtenka mi tam chyběla... ;) . Ne, to byl jen takový vtip. Určité nápady jako plamínek osvěžovali nepříliš dobrou chemii mezi herci. Přirozených humorných situací tam bylo také pomálu. Každopádně Nejlepší přítel stojí za shlédnutí a ukazuje, jak v současné ČR je těžké natočit novou pohádkovou klasiku (Anděl páně je specifický případ). 70%.(25.12.2017)

• - Autorka Lucie Konášová čerpala ze sborníku slovenských pohádek. Scénář k filmu pak psala tři čtvrtě roku. [Zdroj: Týdeník Televize 51/2017] (M.B)

• - Peklo jak ho ve vidíme ve filmu, bylo postaveno v objektu Králodvorských železáren. Spousta vybavení, které můžeme vidět, jako jsou kotle, řetězy a podobně, jsou tedy skutečné. (Arnyisgod)

• - Scény v kuchyni se natáčely v historické zámecké kuchyni na zámku Žleby, která je součástí prohlídkových tras I. a III. okruhu. (DexMASTER094)