Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom

The Oath

(festivalový název)

Dokumentární / Historický

Slovensko / USA, 2016, 57 min

Dušan Hudec

Dušan Hudec

Tvorba režiséra, dokumentaristu a scenáristu Dušana Hudeca je mojou srdcovou záležitosťou. Veď také dokumenty ako Poslovia nádeje 2000, Svedok 2001, Darovaný čas 2003, Miluj blížneho svojho 2004, Posteľ Remastered 2005, Magická osmička 2008, Slovenské národné povstanie 1944 2009, Celý svet je úzky most 2010, Odchádzanie 2012, Neznámi hrdinovia 2014 nám popisujú skutočné historické udalosti z obdobia 2. svetovej vojny, pokiaľ ešte nestihli zapadnúť do úplného zabudnutia. V tomto dokumente sú zábery z amerických armádnych archívov či autentické výpovede spolubojovníkov nášho rodáka Michala Stranka. Film je realizovaný formou svedectiev ešte desiatich členov Marine Raiders a námornej pechoty aj sestry Michaela Stranka (jeden z nich sa uvedenie filmu nedožil, William Campbell). Z ich výpovedí sa tvorcom podarilo poskladať mozaiku jeho krátkeho života. V 2. svetovej vojne slúžilo okolo 60 tisíc Čechoslovákov (naši krajania, emigranti alebo uprchlíci pred Hitlerom). Faktom je, že nemuseli a šli do vojny dobrovoľne, to bol pre nich najvýhodnejší zdroj zárobku, rozhodne to nebolo z dôvodu bojov sa slobodu Ameriky. Samozrejme, že ich podiel na bojoch išiel do zabudnutia, nakoľko ocenenia ich zásluh sa od svojich vlastných nedočkali. (Z tých najvýznamnejších letec kapitán Robert Brouk, námorník Richard Hilský, Karel Aster, Ján Bžoch, lekár plukovník Pazdral, seržant Michal Longazel a samozrejme seržant Michal Strank). Bitka o ostrov Iwo Jima, bola bitka o tamojšie letisko a tým o novú základňu pre letecké útoky na Japoncov. Zúrila od 18. februára do 26. marca 1945, zúčastnilo sa na nej 110 tisíc amerických vojakov z 3., 4. a 5. námornej divízie a 147. pešieho pluku americkej armády, všetkým velil generál Smith a na druhej strane generál Kuribajaši mal k dispozícii 22 800 vojakov. O rozsahu bitky svedčí fakt, že na americkej strane zahynulo 6821 vojakov a nezvestných, ranených bolo 19217 vojakov (Američania oficiálne aj týchto vojakov počítali, ako straty) takže celkove ich straty boli 26040 námorníkov. Japonci podľa samurajských tradícii bojovali až do smrti a tak padlo, alebo spáchalo samovraždu 21844 vojakov a 216 bolo zajatých. Slovensko-americký hrdina seržant Michal Strank sa slávy nedožil. Zomrel 1. marca 1945 ako 25-ročný, keď sa snažil vyviezť svoju čatu spod neustálej paľby guľometov a ťažkých zbraní Japoncov na tomto ostrove, smrtiaca strela vyšla z americkej lode a zasiahla ho priamo do srdca. Hudecov film rozpráva príbeh tohto slovenského rodáka Michala Strenka (Strank sa volal až v USA), ktorý inšpirovala jedna z najpôsobivejších fotiek v histórii Ameriky, na nej šiesti americkí vojaci vztyčujú vlajku na hore Mount Suribachi v dobe bitky na ostrove Iwo Jima. Hliadka seržanta Michaela Stranka (1.3.1945 padol) v zložení Harlon Block (1.3.1945 padol), Ira Hayes (zomrel 1955), John Bradley (zomrel 1994), Franklin Sousley (21.3.1945 padol) a Rene Gagnon (zomrel 1979) sa krytí paľbou vlastných dostali na vrchol kopca a tam vztýčili väčšiu vlajku. Tento film je predurčený na zviditeľnenie tohto človeka a na zvýšenie sebavedomia nás Slovákov. Čo treba dodať na záver, národná hrdosť začína pri ocenení svojich synov. Ak hrdosť necítime, nedokážeme ani oceniť dobré skutky. Ak nevidíme dobré skutky tak strácame pôdu pod nohami. Aj keď nerád to hovorím v tomto by nám mali ísť Američania príkladom. Oni skutočne podrobne monitorujú každého jedinca a udržujú v úcte pamiatku tých, ktorí padli za ich vlasť.(26.8.2018)

Máme byť na koho hrdí. Ľahko plynúci dokument, ktorý netlačí na pílu, ale podáva obraz o jednom Rusnákovi v americkej uniforme, z ktorého média spravili hereova. Vďaka tvorcom, že niečo také spravili. 5 z 5(2.5.2017)

Popozeral som už viaceré dokumenty Dušana Hudeca, ale tento sa mi páčil azda najviac. Ani nie preto, že bol o našom významnom rusínskom vojakovi, ale zaujal ma hlavne spracovaním. Páčila sa mi tá plynulosť filmu, kde sa striedali výpovede vojnových veteránov, historických snímok a archívnych záberov. Hádam najväčším plusom dokumentu sú spomienky sestry seržanta Michala Stranka. Je veľká škoda, že Michal Strank je pre mnohých Slovákov neznáma postava. Aj preto oceňujem režiséra Hudeca, že zachytil tento jeho zaujímavý životný príbeh a rozhodol sa o ňom natočiť dokument skôr, než by umreli úplne všetci jeho spolubojovníci.(2.5.2017)

Tento dokumentárny film si zaslúži 5 z 5 hviezdičiek - a to nielen preto, že autorom scenára a režisérom je môj strýko Dušan Hudec... Bolo to nádherne spracované a je smutné, že o takomto skvelom hrdinovi, akým Michael Strank bol, vie na Slovensku len málokto...(3.5.2017)