• Finsko

Finsko, 1999, 78 min

Předloha:

Juhani Aho (kniha)

Timo Salminen

Sakari Kuosmanen, Kati Outinen, André Wilms, Markku Peltola, Elina Salo, Ona Kamu, Outi Mäenpää, Tuire Tuomisto, Tatiana Soloviova, Esko Nikkari, Jaakko Talaskivi, Eero Pekkonen, Sami Kuoppamäki, Juuso Nordlund, Anssi Tikanmäki, Jari Yliaho, Pekka Nikander, Carl-Erik Calamnius, Matti Hyvönen, Matti Heino, Anne Kumpulainen, Pertti Gebhart, Toshitake Shinohara, Keijo Nyrhinen, Jukka Rautiainen, Pekka Saarela, Helena Ilmonius, Atte Blom, Peter von Bagh, Irja Lötjönen, Antti Nurmi, Heli Heino, Henri Heino, Tomi Heino, Ilmi Lavonen, Väinö Vaherkoski, Tuuli Savela, Meri Savela, Salla Eronen, Pentti Auer, Akseli Pesä, Vesa Häkli, Anu Frosterus, Matti Rantanen, Erkki Lahti, Kari Pulkkinen, Pertti Nieminen, Clas-Ove Bruun, Sérgio Machado, Eetu Suomalainen, Ada Forsberg, Antti Ojalehto, Veli Laakkonen, Jarmo Malinen, Varpu Lundberg, Saana Sandholm, Tuija Riikonen, Kaarina Hilari, Pertti Dolck, Vesa Salminen, Mikael Streng, Erna Vasama, Paula Oinonen, Helka Viljanen, Erja Dammert, Lilja Helin, Marita Hytönen, Iiris Nieminen, Tuula Törmälä, Ilkka Mertsola, Timo Salminen, Irmeli Debarle, Marja-Leena Helin, Hellevi Grönholm-Rytkönen, Jaakko Palmunen, Taisto Vartiainen, Mikko Eronen

Zvuk:

Jouko Lumme

Scénografie:

Markku Pätilä, Jukka Salmi

Masky:

Nadja Delcos

Kostýmy:

Marja-Leena Helin

Juha-čiernobiela nemá dráma, ktorá je perfektne doladená a vyfarbená hudbou. ' Human trafficking' v nemom filme :) Prostredie deja vsadené do čias majora Zemana... Starí, slizkí, ulízaní oplzlíci, hnusné kurvy a chlapík so sekerkou. Je to síce len na jedno zhliadnutie, ale rozhodne nesklame. A tá hudba je skutočne fantastická!(19.2.2009)

Tak tady si to skoro všechno střihnul Aki sám, včetně skutečného střihu. Já už Akiho znám, tak jsem jsem byla zvědavá, s čím na mě přijde. Je to poměrně jednoduchý příběh beze slov. Němý, černobílý film s jednou písničkou. Tenhle snímek patří mezi ty smutnější, které mně předložil Aki, u něj jsem zvyklá i na veselejší kousky. Tady s tím svým známým hereckým ansáblem ho zahráli bezvadně. Stačilo sledovat pohyby, rysy ve tvářích a je tu příběh, se kterým jsem jako obvykle nesmírně spokojená. On je zkrátka svojský, ne každému vyhovuje jeho styl, ale o tom to přece je, každému sedne někdo jiný a já Akiho miluji. Umí i beze slov prodat emočně silný příběh a hlavně mám pocit, že ho to nesmírně baví a to je z jeho filmů jasně patrné. Filmová výzva 2016(25.8.2016)

Neotřelé - jak filmově, tak hudebně. Prostě naprosto neokoukaný a voňavý květ evropské kinematografie, který dokáže plně vtáhnout a pohltit na hodinu a dvacet minut do světů, které jsou už skoro jedno století vzdálené od dnešního diváka. Krásná pocta němému filmu a zároveň jeho slušný sparingpartner, jenž se z ringu jen tak vyhodit nedá, neboť jeho kvality jsou nesporné.(1.3.2003)

Kaurismäki pojal Juhu opravdu po svém a dokázal jej natočit tak obdivuhodně, že divák chvílemi upadá v domnění, že sleduje skutečně nějaký starý němý film. Samotný přímočaře a černobíle (nejen vizuálně, ale i dějově) natočený příběh by ale nedokázal vyvolat u diváka správné dojmy a emoce, nebýt fantastické, dokonale přesné hudby. Ta u tohoto díla skutečně tvoří minimálně polovinu konečného výsledku.(10.2.2003)

Bez krásně šlapavé a emocemi přebité hudby by byl tenhle Kaurismakiho návrat k němým filmům jenom zajímavou libůstkou a standardním melodramatem. Takhle si to ale pěkně produpává až k tragickému konci...(6.1.2003)

• - Film byl věnován památce herce Jaakko Talaskiviho. (Cheeker)

• - Aki Kaurismäki se rozhodl udělat film němým poté, co si uvědomil, že André Wilms, který byl jedinou volbou do role Shemeikka, neumí finsky. (Cheeker)