poster

Thelma

 • Norsko

  Thelma

 • Francie

  Thelma

 • Dánsko

  Thelma

 • Švédsko

  Thelma

 • Slovensko

  Thelma

 • USA

  Thelma

 • Velká Británie

  Thelma

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní

Norsko / Francie / Dánsko / Švédsko, 2017, 116 min

Komentáře uživatelů k filmu (154)

 • mchnk
  ***

  Film měl, dle mého, určitě na víc. Krásná forma (obal) a skoro prázdný vnitřek, který od určitých scén nelze brát moc vážně. Pro mě povrchní, určeno spíše pro teenagery, možná festivalové teenagery, nicméně vše na mě působilo rozmělněně. Příběh má sice povedené retrospektivní vyprávění (dovětky), celkově ovšem nemá příliš pevnou strukturu, která by mě více vtáhla do rozpolceného nitra Thelmy, děvčete satanovo, jež si plní každé přání. Zažívá své vyhnání z ráje, nechybí had, hříšné myšlenky i peklo plné plamenů. [Filmový klub Citadela - Litvínov].(24.1.2018)

 • POMO
  *****

  Škandinávsky ponurá, vnútorne krehká dráma o osamelosti a skľučujúcej uväznenosti dospievajúceho človeka v náboženských myšlienkových mantineloch. Perfektne skĺbená s nadprirodzeným thrillerom hororových rozmerov, a s boľavým srdcom tlčúcim túžbou po naplnení prvej, “zakázanej” lásky. Úžasný, brilantne zrežírovaný zážitok a pravdepodobne európsky film roku. [Sitges FF](11.10.2017)

 • Enšpígl
  ***

  Ze začátku se mě líbilo jak film pracuje s naznáky, ale když jsem zjistil, že celý film bude o naznácích mé nadšení opadlo, naštěstí se do toho všeho vesralo to podstatný, lidská osamělost v kombinaci s tím co Thelma nafasovala do sudiček to vyznělo hodně originálně, ale zase mě tady s těma pěti hvězdama neblbněte hlavu.(7.12.2018)

 • T2
  ****

  Rozpočet NOK 47,5miliónaTržby USA $147,391Tržby Celosvetovo $1,328,000▐ Severania vedia točiť o tom niet pochýb, dejovo nevyspytateľné stále na vážkach, kam budú viesť chodníčky. Miestami mrazivé, desivé, dokonca až psychadelické ale pre kompatibilnejší celok by to ešte niečo chcelo na viac. Herecky na úrovni. Štýlom mi to pripomenulo dokonalý severský film Nech vojde ten pravý (Let the Right One In,2008) /70%/(10.6.2018)

 • RedAK
  odpad!

  Na to nemusím být telekinetik, abych si odložil na stůl klíče a za půl vteřiny je nemohl najít v celým pojebaným baráku. A ani nemusím vidět kvaziartovku o hnusný vybledlý Norce, která se půl filmu třepe a vidí hady, když jí někdo hrábne na kundu. Už v prvních minutách mi došlo, že to bude nějaká transcendentní sračka o lesbách, ty jdou vždycky poznat už od oka. Lesbu okamžitě poznáte třeba podle toho, že zrovna líže někomu píču, fakt, to je tutovka. Takže první hodinu sledujeme tuhle homodíru, jak navazuje vztah s černou homodírou a u toho jim párkrát problikne lampička, další půlhodina s odhalováním temný okultní pravdy se vleče jak důchodce na přechodu a u velkýho finále s hořícím fotrem a vyblitým ptákem už jsem se smíchem popadal za kazajku a věřil, že jsem normální.(13.1.2018)

 • Viktooorka
  ****

  Zajímavý, ponurý a hlavně zvláštní thriller o křesťansky vychované dívce, která bojuje se svými démony. Příběh s pozvolně gradujicí atmosférou a překvapující pointou. Milé překvapení, na které se dobře koukalo, hlavně kvůli překrásné Eili. Velké plus za příjemnou lesbickou scénu, kterou mi pohazil jen ten hnusný had! :o)(11.5.2018)

 • CheGuevara
  **

  Je to stejně tak banální, na první dobrou a na efekt, tak jako katalog IKEA. A zase tu defilují samí hezcí lidi z modelingové agentury Oslo. Oškliví lidi nemaj problémy, natož sexualitu. Bohajeho.(12.12.2017)

 • emma53
  ****

  Jsem zvědavá, jaký nám příště předloží Joachim filmový nářez. Tady chválím za bezchybnou atmosféru a chemii, která se nedala přehlédnout, natož nevnímat. Co mě překvapilo, že pro Kayu to byl debutní snímek a Eili není také ještě moc velký filmový štamgast. Přesto mě ty postavy a i děj zajímaly a bavily svojí nekonvenčností, absurditou, strachem ze selhání, něžností, objevováním nového a Thelma se svojí zajímavou schopností.(20.12.2017)

 • EvilPhoEniX
  ****

  Ke konci roku znepokojivá záležitost z Norska.Hlavní hrdinka Thelma silně věřící doposud nepolíbena ničím, postupně začíná ochutnávat hříchy života na střední škole a zamiluje se do dívky, ale kolem ní se začínají dít divné a nevysvětlitelné věci. Zní to jako povídka od Kinga ( Carrie), ale film zasahuje spíš do psychologie než čistého hororu, ale pár scén rozhodně stojí za to ( Ty s dítětem či samovzplanutí na loďce). Trošku mě zklamal otevřený konec, což příliš nemusím, ale jinak bezesporu kvalitní záležitost se sociálním podtextem. Dobře natočené s inteligentními dialogy, atmosférické, ponuré a s lesbickým nádechem. Dobré, bavilo mě to. 80%(20.12.2017)

 • johnn333
  ***

  Nevím, po všech těch Raw a Neon Demonech je pro mě téma probouzející se ženské sexuality za společnosti nadpřirozených prvků už trochu vyvanuté. Tohle navíc není moc formálně zajímavý, aby šlo přimhouřit oči nad haprující vnitřní logikou. Navíc to není ani tak jistě zrežírované jako třeba Zabití posvátného jelena - potenciálně znepokojující pasáže s mizením lidí/hořením lidí/topením lidí jsem dost prozýval. 60%(5.11.2017)

 • Botič
  ***

  Těžká vykrádačka Carrie, kde tvůrci vyměnili americké kulisy za norské a jednu křesťanskou matku za životem zkoušené rodiče. Celé to pak jen doplnili o hodně nezdravý lesbický vztah a zahalili do snových výjevů plných symbolů a metafor. Až na orgasmus, co rozhoupe celou operu se tady žádný zázrak nekoná.(10.1.2018)

 • Sarkastic
  ****

  Různorodé recenze a hodnocení mě lákaly. A už jen takový detail jako nezvykle (skoro až nepříjemně) pomalý nájezd kamery na Thelmu v úvodu naznačoval, že film asi nepůjde vyšlapanými cestičkami. Což mi snímek potvrzoval po celou svoji dobu. Člověk si velmi rychle najde vztah k hlavní hrdince, vnímá společně s ní její nejistotu, ostych, ale zároveň také studiem na vysoké škole získanou svobodu. A když si k tomu člověk přidá její rodiče, sympatie k Thelmě ani nemohly být vyšší. S tím souvisely i výčitky svědomí vyvolávané výchovou manipulátora v podobě papínka. Jenže pak se začnou dít věci…a krom výborného hereckého výkonu hlavní protagonistky si člověk může plnými doušky vychutnávat působivou atmosféru a slušnou porci napětí. Navíc je tu pořád přítomná ta otázka; jsou to, co vidíme, jen představy/upravené vzpomínky či naopak pravda? K závěru mě už ale snímek pomalu přestával bavit, „přemisťování“ se totiž náhle rozšířilo i o další „jevy“ a mé nadšení takřka opadlo. Za většinu filmu dám ještě slušné 4*.(1.1.2018)

 • castor
  ***

  Jedna lesbická láska, jedna depresivní famílie a jedno nemilé tajemství. Ujetí Norové experimentují. První polovina je velmi svěží a působivá, úvodní sekvence dokonale zamrazí. Nakonec se ale mladá katolička přeci jen dočká univerzity, na jejíž půdě začne poznávat skutečný život se všemi vrcholy i pády. Postupně zároveň odhalujeme jedno (nadpřirozené) rodinné tajemství, které bude souviset právě se znepokojivým objevováním dívčiny vlastní osobnosti a sexuality. Podmanivé pojetí sešněrované náboženskými mantinely začne víc prostupovat k nahánění rodinných kostlivců, což sice přinese několik netriviálních témat k zamyšlení, ale rovněž rozmělní i to zajímavé, co jsme předchozí desítky minut sledovali. A solidně zamotá hlavu. Prostě první polovina je vizuálně je seversky odtažitá, příběhově přitažlivá a nepřeplácaná, druhá rovněž, ale už to prostě (možná nakombinováním dalších prvků) místy drhne. Co dodává na podmanivosti celého snímku je naprosto přesvědčivá Eili Harboe. Když si skládá střípky svého dětství, diváka mrazí, když se nejistě usmívá nad hloupými otázkami svých vrstevníků, znovu z toho mrazí. Potěší i debutující „něco mezi Alicií Vikander a Rosarií Dawson“ Kaya Wilkins nebo představitelé hrdinčiných rodičů. Ponuré i křehké zároveň. Ale něco mi tam nakonec (k těm čtyřem hvězdám) chybělo.(26.12.2017)

 • Davies182
  ****

  Když čekáte soft verzi Carrie po seversku, a místo toho vám bedna naservíruje mysteriozní Život Adele... Fakt sem nečekal, že synonymum pro tenhle znepokojující snímek bude "vzrušující". Tyvado!!(24.2.2018)

 • Asia_Power
  ***

  Norské lesbičky miluju, ale zrovna Thelmě bych se do kalhotek dostávat nechtěla, mohla bych si pak na loďce hrát na živou pochodeň nebo tančit jak píská, nebo spíš jak se škube. Thelma a její záchvaty, kdy vypadala, že dostala paralyzérem do prdele, jsou sice celkem kominické ale buddha ví jaká švanda to zase neni. Lesbických scén je ukrutně málo a ukáže se toho ještě míň, vlastně když nepočítám Thelminy kůzlata tak neuvidíme ani piču. A zrovna na tu jsem se těšila. Hlavně že tam po cigaretě kouří hada...Film není takovej průser jak se může zdát, dokonce je celkem fajn, jenže to tempo. To se nevleče to se táhne jak smrad z hajzlu na rybářský lodi. Než se něco začne dít ve více než náznacích, tak je skoro konec filmu a já zjistila, že místo našlápnutý pecky, co sliboval trailer, jsem dostala div ne komorní lesbo dráma. A to nasere(11.1.2018)

 • Insilvis
  ****

  Překvapivě dobré – stylisticky i tematicky. Umělecká verze X-Men Origins (i v prvních X-Men Briana Singera je čitelně zakomponován motiv coming outu, i když méně explicitně). Zároveň zajímavá fúze „čarodějnického hororu“ a serióznějšího dramatu – celé v rámci fantastické poetiky, kdy je od začátku až do konce udržena dvojznačnost výkladu a perspektiv (čarodějnice svádí nevinnou dívku vs. ďábel skrze nevinnou dívku pokouší hrdinku s neuvědomělými paranormálními schopnostmi). Snad jen ten symbolický had je zde poněkud zbytečně nadužíván.(3.1.2018)

 • Jhershaw
  ****

  Povětšinou mě to bavilo, natočené a zahrané to je dobře, jen konec nějak vyšuměl a s ním i otázka o čem to celé mělo být.(25.3.2018)

 • *CARNIFEX*
  ****

  Z prvo polčasovej drámy, sa v druhej polovici vykľul pomerne solídny, podivný mystery thriller, v ktorom Nóri opätovne preukázali svoju severskú kvalitu. Odporúčam najmä vďaka atmosfére a nápadu ...(23.12.2017)

 • Cappuccino
  ****

  Na snímku sa naozaj dobre pozerá a takmer 2 hodiny mi ubehli naozaj rýchlo, ale ani na druhý deň po zhliadnutí sa akosi nemôžem stotožniť s nadprirodzenou stránkou filmu. Mám pocit, že v tomto bode nebola Thelma vôbec dokončená a otvorený záver ma dvakrát nepotešil. Slabšie 4*.(17.12.2018)

 • boshke
  ***

  Mňo... Když přistoupíte na metaforičnost příběhu, jak to očividně učinila má žena, tak vám Thelma může připadat svou filosofičností (až) zajímavá - tedy něco ve smyslu "be careful what you wish for". Pokud Thelmu uchopíte jako primitiv jako já, tedy bez "Hmm, tohle je zřejmá paralela na támhleto, tato scéna s největší pravděpodobností odkazuje na tuhlecto", tak vás Thelma zdrtí svou banálností. A ano, každý z nás si někdy hluboko uvnitř přeje, aby se ta která osoba propadla do země; nepotřebujeme však Thelmu k tomu, aby nám sdělila, že to ve finále nemyslíme vážně a že kdyby se něco takového nakonec stalo, že bychom toho litovali... 60%(15.12.2017)

 • misterz
  ****

  Niečo pre skalných priaznivcov severskej kinematografie. S niečím tak zvláštnym, ponurým, dramaticky hlbokým no zároveň i s emotívne precíteným filmom plnom krehkej symboliky a zvláštnej obrazovej metafory môže prísť naozaj len severská produkcia. Zo začiatku osobná dráma hlavnej hrdinky s dôrazom na pocity duševnej prázdnoty a samoty a nakoniec temný thriller, dokonca s nádychom psychologického hororu. A to všetko spolu v jednom hrnci funguje priam bravúrne. Na škodu môže byť iba ak tak príliš pomalé tempo, hlavne zo začiatku, chce to čas prispôsobiť sa tejto krehkej nádhere. Joachim Trier opäť raz zabodoval, silný nadpriemer. 85/100(22.12.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace