Zločin a trest

Zločin a trest

Crime and Punishment

Krimi / Drama

Finsko, 1983, 91 min

Člověk si po celou dobu filmu stále opakuje "hm, je to dobré" - ale je to právě bohužel opravdu jen dobré. Herci jsou dobří, avšak nevýrazní; zpracování slavného Dostojevského románu z pohledu relativně nedávné minulosti je dobré, né však skvělé nebo úžasné; kamera je dobrá, avšak nijak ohromující;... Prostě celé je to takové nemastné neslané - zklamání.(29.8.2006)

• WANDRWALL

Cesta tohoto režiséra k filmu a hovory o něm a o lidském žití jsou mi bližší než jeho dílo. Určitě mu ale přeji publikum, protože jeho filmy jsou "pomalé", je v nich čas k zamyšlení, neatakují efekty, ale jeho vypravování, jeho charakteristika postav a jejich jednání a činy, to mi nesedí. Nevěřím tomu. Podobá se těm režisérům a režisérkám, kterých je v současné době hodně. Film jsem viděl, ale jen pár stínů ve mě z něho zbylo.(22.6.2010)

I když jde o Kaurismakiho první film, nepostrádá nic z jeho pozdějších geniálních filmů. Líbí se mi, že Dojstojevského předlohu se nepokouší nijak vykládat (jen trochu možná). Film má vynikající tempo, nikde se zbytečně nezastavuje. Samozřejmě je přítomen typický jemný Kaurismakiho humor a pár odkazů na Bressonovy filmy.(10.4.2011)

Rozhodně Akiho chvályhodný debutní film. V druhé polovině je velmi pěkný dialog mezi vrahem a vyslýchajícím komisařem a celkově to byl zajímavý film u kterého jsem se ani chvilku nenudila. Konec sice nebyl podle mých představ, herecké obsazení bych si taky představovala trochu výraznější, to ale ubralo minimálně na mém celkovém dojmu z celého snímku. 70%(1.12.2012)

• Rosana

Akiho film, který mě opět trochu nudil. Navíc jsem někdy po půlce zjistila, že jsem ten film už viděla - vidíte, ani mi neutkvěl v paměti, jak byl nijaký. Jako adaptace klasického příběhu Zločin a trest to bylo vcelku povedené, já však moc nezvládám Kaurismakiho pomalé tempo a nejak se mi nedaří vcítit se do pocitů a vnímání hrdinů.(1.8.2011)

• - Spoiler: Keď Antti Rahikainen (Markku Toikka) povedal policajnému vyšetrovateľovi, že by si v čase zločinu stihol obstarať sekeru a zabiť aj dvoch obchodníkov, išlo o odkaz na literárnu predlohu "Zločin a trest" od Dostojevského. Vo filme bola totiž vražda spáchaná revolverom. (MontyBrogan)