La Mise à mort du secret bancaire suisse

(TV film)
  • angličtina The End of Bank Secrecy: How the US Brought Switzerland Down (více)
všechny plakáty
Francie, 2013, 52 min

Investigatívny dokument, zaoberajúci sa okolnosťami ukončenia bankového tajomstva vo Švajčiarsku - krajine, ktorá prísne strážila bankové tajomstvo klientov svojich bánk. (STV)

Autogram

Koniec bankového tajomstva - ako Spojené štáty porazili Švajčiarsko. Po Kuvajte majú druhý najväčší príjem na osobu na svete. Odkiaľ to je? Bankové tajomstvo podporuje nelegálne obchody. Pohár trpezlivosti pretiekol v čase krízy 2008, keď banky UBS a Credit Suisse otvorene lákali klientov na nelegálne znižovanie daní. A tak sa vzájomnou dohodou Švajčiarska a USA, neskôr aj európskych krajín, otvorili záznamy a nebol pritom vôbec potrebný súhlas parlamentu, čo by zdržiavalo a mohlo priniesť nečakané prekvapenie. Celé sa to nemohlo stretnúť s pochopením doma, keď mali byť švajčiarski občania vydávaní cudzej justícii. Úspešný koniec príbehu spočíva v tom, že švajčiarske banky sa preorientovali na ázijské trhy, kde spravujú nemalé peniaze a dane tam nie sú až takou horúcou témou. Dokument je dobre zrozumiteľný, nezachádza do prílišných detailov a rád som ho videl. ()