Tiché hrozby: Krajina v pohybu

• angličtina The Landscape in Motion (festivalový název)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2017, 26 min

Změny a vývoj krajiny jsou z pohledu délky lidského života často neviditelné. Krajina však má svůj čas, projevy i chování. Stále se vyvíjí a dokáže výrazně reagovat na změny, které v ní my lidé necitlivě děláme. Čtvrtý díl unikátního cyklu populárně-vědeckých filmů Tiché hrozby Akademie věd ČR ukazuje praktické příklady toho, jak se pro nás i zdánlivě nehybná krajina může stát hrozbou, a to často naším vlastním přičiněním. Film odhaluje, jak čeští geologové sledují krajinu a co vše z ní dokáží svým mo- nitoringem vyčíst. Dokument se dotýká také reálných událostí, které se nedávno staly na území České republiky. Patří mezi ně například sesuv na dálnici D8 či sesuv v obci Poláky u Nechranické přehrady. Celým dílem provází čeští odborníci a špičkoví vědci AV ČR. (Academia Film Olomouc)

Marze

Pro mě jako vystudovaného sociálního a kulturního ekologa a absolventa kurzu Úvod do geologie to je poučný náhled to tektoniky, seismologie a sesuvů. S návaznou televizní diskusí. A tentokrát ne na notebooku, ale na velké televizní obrazovce. ()