Dvojitý milenec

• Francie L'Amant double (více)

Chloé, mladá křehká žena se sklony k depresím, začne docházet na psychoterapii a bezhlavě se zamiluje do svého psychologa Paula. Poté, co se milenci sestěhují, začne Chloé zjišťovat, že v Paulově minulosti něco nehraje, až objeví existenci jeho jednovaječného dvojčete. Proč Paul přede všemi skrývá, že má bratra? Jaké dávné tajemství je spojuje a rozděluje? A jde skutečně o dvojče, nebo jen o promyšlenou lež, kterou se Paul snaží zakrýt druhý život svého temnějšího já? (Aerofilms)

Tejkina

Teda to rozuzlení.. čekala jsem všechno, ale tohle fakt ne. Fakt povedené a párkrát jsem se v kině i lekla. Doporučuji. ()

F.W.Colqhoun

Lež u svádění. Naprosto běžné u hezkých žen. Znáte ten typ lidí, kteří jsou elegantní, i když právě uklízejí psí hovno? Francois Ozon je (určitě) jedním z nich a jeho filmy jsou nejen proto cinefilským svátkem. Dvojitým milencem nevybočuje ze svého modu operandi a upomíná ne jeden ze svých nejlepších, detektivní Bazén. Hrdinka Chloé ohromí hned prvními dvěma scénami. V té předtitulkové se nechá ostříhat jako Mia Farrow v Rosemary's Baby, v té druhé jí nahlížíme tak hluboko do píči, jak se to v dějinách filmu nejspíš ještě nikdy nepovedlo. Dvojitý milenec představuje Ozonův zdařilý pokus srovnat skóre s takovými jako Polanski, Hitchcock, Cronenberg a samozřejmě De Palma. Jeho pojetí psycho-thrilleru se snaze navzdory nikdy neponoří do brakovistosti a asi schválně nešroubuje napětí do takových výšin jako autoři, na něž odkazuje, nýbrž do žánrového kabátku zavinuje chytrý film (o filmech, zákrutách dominance, ženách, zrcadlech, dvojčatech, orálním sexu během periody a mnohém dalším), u něhož se můžete stejně dobře obyčejně bavit, jakož i ocenit um, s s nímž lze dodržovat / porušovat žánrová pravidla nakládání s jednou z nejvypráskanějších propriet psychologického thrilleru. Protože to vypadá, že o to jde především. K ruce jsou mu dokonalá Marine Vacth, čím dál výraznější Jérémie Renier, polozapomenutá Jacqueline Bisset a Phillipe Rambi, skladatel, který na ploše jednoho soundtracku dokáže být Sigur Rós, Angelem Badalamentim i Hanzem Zimmerem. Vytříbený film, který jsem určitě neviděl naposledy. ()

Gogo333

Začíná to jako lehce erotické drama a pak se to zvrtne v docela psycho thriller. Kočky jsou pěkné, umělecké záběry taky krásné. Hlavní herečka je výborná. Příběh slušně zamotaný, že jsem chvílema nevěděl na čem jsem. Aspoň jsem se dozvěděl něco málo o dvojčatech a kočkách. Vozový park aut Škoda potěšil. Finále docela silné. Film je pomalejší a občas utahaný. Po skouknutí jsem měl takový divný pocit, koukat znovu už rozhodně nebudu. 60% ()

Ixbalanke

Vtahující kvalitní práce s kamerou, bez hudby. Už si myslíte, že jste vše pochopili, a naráz je vše jinak. Děj až Lynchoidního typu. A myšlenka, která mi z toho vypadla: "Nezačínej si s magorem. Ale kdo je tu vlastně magor?" ()

Honzeek95

Nemám sice rád nelogické filmy, a toto byl trošku extrém, i tak se mi to ale líbilo. Bylo to velice zajímavé, děj originální, škoda toho rozuzlení, které pokazilo celkový dojem. ()

kolemjdouc

tenhle snímek bude spíš pro milovníky sci-fi.Pomalu každá postava to měla v hlavě nějak mimo.Scénář si hraje s divákem jak kočka s myší.Ke konci už mě to až nebavilo.Kdo s kým a proč....Nechápala jsem výstavu bizarních soch.Proč ji scénář zakomponoval do příběhu bylo vidno na konci.Scénář byl zřejmě napsán a míru herečce Vacth.Která jako modelka pracovala pro značku Chloé.Tak dostala i v roli jméno Chloé.Poprvé jsem ji zaznamenala v roli ve filmu Jen sedmnáct.Potom nedostala mnoho příležitosti.Není mnoho hereček které jsou ochotny jít do erotických scén ()

sestrad

Nejhorší film, který jsem na MFF viděla. Sexualita je tu prostě přeexponovaná, což chápu, že je módní trend, ale tímpádem ...v té snaze šokovat obrazem... nuda! čekala jsem od Ozona aspoň trošku víc filozofického přesahu, vzhledem k tomu, že se dotýká tématu psychické choroby třeba, ale evidentně marně. ()

mira007

Francouzský erotický thriller alá psychologický film si zapamatuju, protože 1) celkem zajímavá story, která je zabitá koncem 2) úvodní záběr rovná se záběr do vaginy ( WTF?) 3) nechutný vetřelčí "porod" 4) Jaqueline Bisset mi přišla jako fantastická kráska, tady už je trochu utahaná šarmatní dáma 5) Škoda Fabia jako dopravní prostředek hlavní hrdinky ( poprvé ve franc. filmu? ) Jednou se to dalo, ale čekal jsem něco lepšího. ()

Brejlil

My, odchovaní filmy Catherine Breillatové a Vetřelcem, kříženým s Věcí, se novým Ozonovým filmem obamalutit nenecháme. I De Palma s Cronenbergem mohou klidně spát. Úvodní dva záběry by sice rády šokovaly, ale nová vlna surrealismu z toho taky nebude. Ozon si byl zřejmě slabin scénáře vědom a tak celou první polovinu stoupajícího psychického napětí zdobí kamerové exhibice. Pak se sice i dostane na trochu toho thrilleru s nepříliš čekaným vyvrcholením, ale závěr už je čiré WTF, kdy nevíme, kdo je kdo a co je co. A co z toho, co jsme viděli, se "stalo" a co z toho byly hrdinčiny halucinace. Herecké výkony celkem dobré, kamerové exhibice lahodily oku a příznivci plnočelné nahoty a penetrací si taky přijdou na své. A schválně počítejte, kolikrát uvidíte škodovku. ()

Greg25

Možná u začínajícího režiséra bych to ještě překousla, ale od někoho, kdo se na poli francouzského filmu už nějaký ten pátek pohybuje mi to přijde příliš nedotažené. Možnosti vysvětlení se vzájemně popírají a v jednotlivých bodech si odporují. Vlastně je to takový halucinogenní snímek, kde celek nedává smysl a kde snaha šokovat a natočit rádoby cool sexuální scény s přídavkem mysteriózna bortí vše okolo. Do sebe zahleděný komorní vizuál bez hloubky i soudržnosti děje. Špetka atmosféry a dobří herci, víc nic. 40% ()

Kamas

Škoda té druhé půle, kdy to už ujíždí do bizáru. Marine mi tady svou tváří a pohledem hodně připomínala Natalie Portman. ()

bolan

Co začne jako romantický film, postupně se mění na drama. V půlce se to láme do thilleru a na konci máme pocit, že sledujeme horor. Skvěle gradující, emoce, psychologie všechno funguje. ()

theSaint

Mám bizarnosti rád, ale čeho je moc toho je příliš. Oceňuji celkovou atmosféru (až hororovou), schopnost vtáhnout diváka a nechat ho na pochybách, vizuál, krásnou Marine Vacth i samotný námět. I explicitní erotické scény mi do příběhu sedly a nezdály se prvoplánové. Působivá podívaná- minimálně do poloviny- a s přivřením jednoho oka do tří čtvrtin. Pak se rejža a scénárista v jednom urve ze řetězu a začíná ta pravá jízda ala "vůbec netuším, která bije". Ozon závěr až příliš překombinoval, zcela zbytečně zahnané do extrému a tím udělal z diváka jakéhosi idiota, který ve výsledku pořádně netuší, co právě viděl a zda to rozluštil správně. Po určité době přijdete na to, že žádná úvaha není dostatečná k tomu, aby jste si dokázali odpovědět. Což by mohlo být právě to, co dělá film tak zajímavým a jedinečným. Až na to, že tohle není ten případ. Podezřívám Ozona, že to sám neukočíroval, ale výsledek se mu zdál natolik zmatený a neuchopitelný, až se stal vlastně "artově cool" a tak vzniklo něco, co možná ani sám neplánoval, ale svou bizarností se to stalo ironicky funkční- a to i přesto, že to je naprosto nefunkční. Že se vám zdá můj komentář jaksi překombinovaný a rádoby "hluboký"? V pořádku, zvykejte si. Ať je to jak chce- Ozon opět dokázal vybočit z řady- to se mu upřít nedá. ()

Bozvav

Lehce schizoidní drama jenž diváka v první půli skvěle vtáhlo do děje, aby ho v druhé půli vyplivlo zmateného a nechápajícího, co se vlastně děje. Bůh ví, co tím chtěl tvůrci říci, pokud vůbec něco. I tak zajímavá podívaná. ()

cmuchalprvni

Nepovažuji sice děj filmu za realistický, ale tentokrát neuberu na hodnocení výrazným způsobem, poněvadž jsem se během celého filmu neskutečně bavil. Zkritizoval bych malinko stopáž, která kdyby byla zhruba o 10 min kratší, zhlédnutí by bylo ještě lepší! Hned na začátku mi nesedělo jednání Chloé, bezmezně důvěřující lékařce, tvrdící ji, že její břišní bolesti souvisí s psychikou, a proto se jí zdá indikace ultrazvukového vyšetření zbytečná. Dále se mi její povaha zošklivěla flirtováním s psychologem. Další její slabostí bylo, že se nechala partnerem omezovat ohledně kočky, jež nemohla fungovat stejně jako, když bydlela s Chloé sama. Oceňuji pestré vykreslení šílené fantazie, kterou Chloé trpěla, i když snímek pukal ve švech explicitními scénami, občasnou brutalitou, vášnivými hádkami a v neposlední řadě poutavými architektonickými skvosty, v jejichž okolí nebo přímo v nich se postavy pohybovaly. Intenzivně se mě dotkla scéna, kdy Chloé navštěvuje bývalou milenku jejího přítele a především okamžik, kdy matka zmíněné ženy pozná, že Chloé si zahrává, zná oba muže a podobně jako její dcera je jejich "obětí". Maximální hodnocení nedávám kvůli nevyužitému potenciálu soundtracku, jenž občas plyne sice elektronickými beaty, které obzvláště k závěru jsou použity geniálním lekacím způsobem, ovšem po zbytek průběhu Dvojitého milence můžeme slýchat jen vážné smyčce a nic jiného, co by zdůraznilo schizofrenní dojem hlavní hrdinky! ()

godycz

kdyz jsem s tebou, myslim na nej. kdyz jsem s nim, myslim na tebe. bravurne natoceny, ale zbytecne prekombinovany scenar. ()

Pat_rick_fan

Ten námet je predsa len sám o sebe veľmi vťahujúci, takže to po celú, chvalabohu rozumnú stopáž dosť baví. Žiaľ Ozon si podľa mňa neustriehol, aby sa mu z atraktívneho erotického thrilleru a lá Základný Inštinkt nestala nelogická melodráma, ktorá ku koncu síce (spoiler) prekvapivo zatwistuje, ale zdaľeka nemá takú chytrosť a gradáciu ako Verhoeven alebo Cronenberg. ()

PEZ

François Ozon išiel na to odvážne. Totiž toto je všetko len nie masovka. Pre niekoho samoúčelné, pre iného účinné. Všetko začína tak explicitným záberom, že taký bežne ani v porne nevidíte (ok, v japonskom áno). Takže sánka dole od začiatku. Následne sa formálne hýbeme v štandardnom režime, no obsahovo prechádzame od romanci, cez horror (!) až po psychodrámu. Výborná Marine Vacth a dvojrolový Jérémie Renier hrajú herecký koncert a režisér sa hraje s divákom. Ale dobrým spôsobom, zanechalo stopu - sladkokyslú. Nominácia na Zlatú Palmu v Cannes. (IFF Bratislava 2017) ()