Děvče ze sirkárny

Dievča zo zápalkárne

The Match Factory Girl

Drama / Komedie

Finsko / Švédsko, 1990, 68 min

Brr, jde z toho strach :) Atmosférou úplně stejné jako Stíny v ráji, snad jen břitší. Kaurismakiho minimalistické hrátky obdivuju - Match factory girl je studený film, k uzoufání tragický, přesto je krásný... 8/10 PS: našel jsem několik paralel s Andersenovou pohádkou Děvčátko se sirkami - náhoda? záměr?(13.1.2007)

První regulérní klenot v tvorbě mlčenlivého rockera - syntéza všech podstatných prvků jeho dosavadní tvorby: sociální tématiky, rafinované hry s žánrem (v tomto případě s žánrem melodramatu / harlekýnkové romance), málomluvné, ale v jádru impulzivní hlavní postavy, která utíká před starým životem. Kati Outinen je naprosto dokonalá, kolik emocí dovede artikulovat bez grimas a slov... nechápu. Navíc Kaurismäki pracuje se motivem čínských studentských bouří, které vytvářejí dost zneklidňující podklad příběhu, v němž zcela chybí humor a převládá bezvýchodná a zoufalá nota. Výtečná je i kamera Timo Salminena, která zajímavě vytrhává / kontextualizuje detaily a podbarvuje syrovost vyprávění. Pokud to dosud byly zajímavé dílčí motivy, v případě Děvčete je to konečně bezvadný celek.(4.10.2011)

Tvrdý film, natočený zřejmě nejlépe, jak mohl. Já jsem ale ten Hollywoodem prolezlý neznaboh, co to neumí úplně ocenit.(26.12.2011)

Tak dopadají holky, pro které si na pánskou volenku nikdo nepřijde. Ještě, že jsem The Match Factory Girl neviděla v šestnácti, kdy jsem trpěla mindrákem z tanečních. Pomsta hlavní hrdinky byla totiž nadmíru sladká.(5.1.2010)

Zapáliť všetkým tým ohne vzdoru, čo z lásky činia osamelcom nočnú moru! Vybuduje dievča s pomocou jedu na krysy empatickejšej spoločnosti obrysy? Skôr nie, jej počínanie sa na prvý pohľad javí márne. Napriek tomu velebme ho a zároveň slávme. Pretože sklamanie v láske aj priateľstve nekončí tu zúfalým suicídiom. Stavia sa priamočiarejšej pomsty slastný dom. A teda nie blúdenie v zákrutách melancholického smútku. Lež vyporiadanie sa z hajzľami prinieslo i humor - aj keď len na dokrútku. Scéna s chlapíkom v bare bola totiž nakrútená dodatočne, vraj preto, aby dĺžka filmu uspokojovala divákov v kine dostatočne.(24.11.2015)

Schovaná v krabičce, nikdo mě nepozná. Srovnaná do řady s všedními předměty je ve mně prázdnota, vsypte tam nenávist. K mužům a ke světu (jen bolest máte tu...) Zraněná, choulím se v studených zdech. Jsem sirka pro Vaši potřebu. Jediný zlý pohyb zorničky a shoříte se mnou v plamenech!(28.2.2009)

Poprvé jsem viděla v Německu někdy v letech 1991-93. Film nijak nezastárnul, stejné dojmy jako před lety - úsporné dialogy navozují stejně beznadějnou atmosféru jako před lety.(11.10.2017)

Všudypřítomná šeď dýchala z celého filmu. Starý stroj na sirky z doby nedávno minulé jednotvárně duněl. Příběh nesmělé dívky zdánlivě působí jaksi z počátku dosti všedně, avšak musím ale uznat, že nemůže nedojmout. Prostě dobře zahrané.(8.8.2014)

Další Kaurismäkiho "němý" film a další antihrdina z prachobyčejného světa stereotypu v zašedlém vězení s popraskanými zdmi, které při dobré vůli lze nazývat domovem. K životu pokorná, skromná, tichá, ale přesto neobyčejně vnímavá a napohled jemná duše jménem Iris, se po dlouhá léta dokázala s tímto světem spokojit, ovšem každá žena má své potřeby a touhy. Někdy je vše snadné, nicméně životní cesta našeho děvčete ze sirkárny je trnitá i bolestivá - Vzpomínky jsou jak promoklý plášť, který tíží...jak si jen mohla? Excelentní směsice žánrů, stejně laděné herectví, jemuž bez diskuze vévodí Kati Outinen a vše završeno velmi silným závěrem. Režisérův osobitý styl mě i potřetí ohromě bavil, stejně tak i finský hudební folklór.(14.10.2017)

Film vynikajúci vo svojej jednoduchosti a priamočiarosti, pričom sa tu nezabúda ani na jemný odtieň čierneho humoru, hlavne k záveru. O strate ideálov, ktoré niekedy môžu mať až zničujúci dopad... Kaurismäki tu neponechal nič náhode, celá pointa akoby také sumarizovanie, je zaspievaná ešte aj v poslednej pesničke. Výborná vec. 80/100(13.3.2016)

V podstate dokonalý film.Kaurismäki povedal všetko čo chcel a aj keď pár minút navyše by to asi znieslo,pre mňa to vždy bude úžasné také,aké to je.Klasický príbeh - klasicky vyrozprávaný;bez výraznejších dejových zvratov alebo prekvapení.Začne to;vyvíja sa tak ako čakáte;tak ako čakáte pokračuje a tak aj skončí.Nič nové,no aj tak bezchybné.Kaurismäki je vynikajúci režisér,Kati Outinen vynikajúca herečka a spolu vytvorili dielo,ktoré je originálne a nezabudnuteľné a svojim minimalizmom dokáže takmer bez slov povedať omnoho viac,ako čokoľvek iné.Ani Jarmusch by to nenatočil lepšie(19.10.2012)

Síce tento až tak nie , ale ostatné Kaurismäkiho filmy mi nadmieru poskytujú útechu a odvahu v sračkách všedných dní , pretože až tak v prdeli ešte nie som , ako jeho hrdinovia !(17.7.2010)

• nascendi

Keď som si v júni tohto roku pozrel tretí Kaurismäkiho film, ktorý mi potvrdil, že s týmto pánom nenájdem spoločnú reč napísal som, že je pre mňa synonymom dopravnej značky: Stoj, daj prednosť iným režisérom! Neviem, či ma zlákalo 81 % alebo fóbia väčšiny užívateľov ČSFD z toho, že keď vidia film, ktorý sa im vyložene nepáči, neosloví ich, tak hľadajú chybu v sebe, lebo režisér je slávny, percent má film hodne, tak iba diváci môžu byť čudní, nechápaví. Dievča zo zápalkárne je podľa môjho dojmu všetkým iným než tým, čo sa píše v obsahu a väčšine komentárov. Na ďalší Kaurismäkiho film ma už nenaláka ani ponuka práce v zápalkárni.(27.10.2018)

Výborný film, který díky krátké stopáži rychle dospěje ke svému skličujícímu rozuzlení. Bylo mi z toho smutno, ale čistá depka to není - film příjemně oživuje decentní humor. Současně jsem tam cítil totéž, co jsem identifikoval i v pozdějších Kaurismäkiho filmech - silný humanismus a lásku k lidem, zdánlivým outsiderům (v tom mi hodně připomíná literární tvorbu B. Hrabala). V neposlední řadě mě tam velmi bavil hudební podkres - ve filmu zazní spousta skvělé muziky. Vztato kolem a kolem, zase mám Kaurismäkiho o něco víc rád.(11.10.2017)

Silně působivý byl už úvodní dřevem provoněný obrazový průvodce továrnou na výrobu sirek. Tísnivý pocit ve mně vyvolával pohled na mladou dívku Iris vykonávající v ní automaticky nezáživnou činnost. K práci ve fabrice, připočtený ještě osamělý život svobodné ženy, bydlení s matkou a jejím přítelem, jimž dívka odevzdává veškeré vydělané peníze a navíc zastupuje i roli jakési služky v této podivné tiché domácnosti. Do takto bezútěšného života vstoupí jednoho dne naděje. Seznámení s mužem, ke kterému se upne s naivitou zoufalého člověka snažícího se bránit samotě. Ovšem ani tohle slunko nesvítí příliš dlouho...Minimum filmového prostoru, minimum slov a přesto se Kaurismäkimu podařila dokonalá psychologická studie života jedné obyčejné ženy. Klobouk dolů! Pozn.: ano i ve Finsku nosí návštěvy pacientům do nemocnice pomeranče...(12.1.2009)

Pro všechny osamělé...(19.4.2017)

Akiho antická tragédie ukazuje, jak dosáhnout velkých výsledků s málem. Pár postav, pár dialogů, pár bytů a jedna továrna na sirky. Výsledek má jen málo přes hodinu, ale chytří lidé vědí, kdy řekli vše, co chtěli.(11.10.2017)

No čo! Nemal si ten chlapík začínať ... Kaurismäki so všetkým. Dokonalá Kati. (Filmová výzva 2016 - 1frida2) a Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 3(2.3.2016)

• Chrustyn

Klasický Aki Kaurismäki. Pokud Vám jeho tvorba sedí, přidejte si 2-3*(24.4.2017)

Nějak tomu Akimu začínám přicházet na chuť. Sice až v pokročilém věku, ale lépe pozdě, než nikdy. Už jsem od něho asi už pár filmů viděl, ale nějak jsem jim nevěnoval pozornost. Jeho styl mi přišel moc suchopárný, což se však jako mávnutím kouzelného proutku změnilo a já konečně začal vnímat ty drobné detaily s vychytávky, kterým jsem dřív vůbec nevěnoval pozornost. No a když k tomu připočtu stroj na výrobu sirek, jeden dost hořký příběh a hlavně vylepšenou, finskou vodku, nemůže být moje hodnocení nižší, než poctivá čtyrka se vším všudy. To ani náhodou.(3.9.2015)

Radšej sa dostať pod paľbu čínskej armády na Červenom námestí, ako do rúk zradenej ženy.(9.7.2017)

<< předchozí 1 2 3 4 5