Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

liquido26

Vynikající atmosféra připomínající americké filmy z 30. a 40. let, jenom ten příběh je trochu propracovanější, i když nijak zvlášť složitý, neboť se jednalo o klasický příběh pomsty upírů zaměřený na jednu šlechtickou rodinu. Herci dobří, i když poměrně neznámí, kromě Barbary Steele, kterou jsme mohli vidět také v Cormanově Jámě a kyvadlu. ()

corpsy

Pekné obrázky, ktoré však nudia. Snímok, ktorý nieje ani veľmi strašidelný, ani veľmi krvavý. Z môjho pohľadu nadcenený snímok, v ktorom už nič nedosahuje ako takú údernosť úvodného prológu. Ďalšia z legiend, ktorá u mňa ´´prepadla´´. ()

Astaroth12

Ten začiatok bol démonický a veľmi strašidelný a ako jej pribili tú masku nielenže to bolo posobivé ale hlavne efektné.A ten hlas co sprevádzal celý film bol neskutočne mrazivý a tu sa veľmi hodil a dotváral ešte silnejšiu atmosféru.A to prostredie bolo strašidelno-nepríjemno temné a ten čierno biely nádych bol úchvatný a ani by som si to nevedel farebne predstaviť.CÍTIM PRÍTOMNOSŤ STRACHU A SMRTI,to bola pasáž z filmu a to som cítil aj ja pri tomto filme.Hádam najlepší gotický horor aký som videl,tento film má vtiahol do svojej temnej krajiny.M.Bava stvoril legendu.Neskutočne mrazivý,neskutočne atmosferický a totálne strašidelný. ()

TomX2

Môj celkový dojem: Atmosférické, gotické, strašidelné, úchvatné, perfektné, mrazivé, efektné, energické a strašidelne pôsobivé.. Mario Bava má môj rešpekt, na svoju dobu vedel natočiť naozaj dobrý atmosferický, gotický horor.. Jediné, s čím som mal pri sledovaní problém bola Barbara Steele, ktorá je podľa mňa dobrá možno len do divadla. No inak spokojenosť. Moje hodnotenie: 85% ()

fragre

Parádní, staromódní horor, vskutku silně inspirovaný klasickými americkými horory (což mu není vůbec na škodu).Krásná filmová gotika. Úvodní pasáž je naprosto famózní a Barbara Steele umí nádherně proklínat do devatého kolena. S historickými reáliemi se samozřejmě tvůrci nepárali, takže inkviziční soud vypadá jako shromáždění kukluxů a ta Moldávie je stejně zde bájná jako Stokerova Transylvánie, ale to je jaksi v tradici tohoto žánru. ()

JohnMiller

Keby bol tento film točený inou ako bieločiernou kamerou nebolo by to ono. Takú gotickú atmosféru a vynikajúcu Bavovu kameru do detailu spracovanú spolu s osvetlením som nikde inde nevidel.... a asi už nikdy neuvidím. Všade prítomná hmla, zrúcaniny, starý cintorín či strašidelný les. Jet to ten štýl filmu ktorý jasne bez skrášlenia a hlavne primitívne poukazuje na hon čarodejníc v tomto prípade tých skutočných byť malé decko tohoto filmu by som sa určite bál. Nato v akom roku bola táto snímka nakrúcaná je podľa môjho názoru spracovaná luxusne, nemá to takmer žiadnu chybu. Bieločierne gore je tu slušné mäsité. Jediné čo by som tu asi tak vytkol je naivita hlavných predstaviteľov. Chápem je to staršia snímka v ktorých je toto moralizované správanie normálne ba povinné ale tu mi to vadilo. ()

gumli

Čiernobiely,atmosferický,krásny horror,veľmi vysoko hodnotený,takmer úplne na vrchole.Kultové dielo,a na také sa nezabúda,nikdy.Dej filmu je kdesi v Moldavsku,v 17.storočí.Dosť šokujúci záber,keď masku jediným úderom pribijú na tvár čarodejnice.Barbara Steele hraje dvojitú úlohu je zvláštne tajomne krásna,ako z iného sveta.Je to staromódny horror a predsa hodne lepší,ako väčšina moderných horrorov.Až na výnimky,samozrejme.Darmo je,ale Bava vedel dať dokopy terror s krásou a vytvoriť znepokojujúcu,zvláštnu,ale zároveň očarujúcu atmosféru.Je to jeden z najväčších a zároveň najlepších horrorov. ()

Martin741

Maria Bavu ako rezisera velmi nepoznam, ale pre tieto stare goticke talianske horory mam slabost. A aj pre filmy Dario Argenta. 83 % ()

destroy83

Lahůdka z italské hororové stáje v podání Maria Bavy vtahuje diváka do mlhami zalitého příběhu o upírech a čarodějnicích v Moldavii, kde je divák nejdříve svědkem zneškodnění čarodějnice pomocí masky s hřeby a klasické hranice, všem dobře známé z inkvizičních procesů, aby se následně po dvě stě letech, za asistence dvou projíždějících doktorů kamsi na lékařský sněm, stal svědkem znovuzrození služky satanovy. Pokořená čarodějnice odpočívá v kryptě pod krucifixem, který vězní její zlo v betonovém sarkofágu ve sklepení hradu starobylého rodu Vajdů, kam zavítávají výše zmínění lékaři Kruvajan a Andrej, hledající nocleh po své dlouhé cestě. Černobílý gotický horor krom nesporné řemeslné kvality nabízí také parádní atmosféru, která s přehledem působí na diváka i po více než padesáti letech. Bombastické interiéry i exteriéry včetně hradu plného tajných chodeb či mlhou zalitého hřbitova. Pokud máte rádi produkci studia Hammer Horror, s přehledem se také oprostíte od jisté dávky naivity, která čouhá skoro z každého záběru v porovnání s dnešní hororovou produkcí. Stejně tak působí i herecké výkony. Já mám tyhle staré pecky prostě rád a kritickým okem jsem nezpozoroval jedinou věc, která by mi na LA MASCHERA DEL DEMONIO vadila. Za mě jasný plný počet hvězd. ()

SoolenJV

Příběh o tom, co se může stát, když je jeden starý doktor až příliš zvědavý a druhý, mladý, aby za něj všechno žehlil. Perfektní kamera a zvuk bohužel nedovedou zastřít, že filmu poněkud schází tempo a i přes nádherné černobílé kompozice a na svou dobu slušné efekty se neuvěřitelně vleče. A to nemá ani hodinu a půl. ()

Cedr

Mask of the Demon je černobílý vizuální zázrak, který má vše co by si člověk mohl od klasického gotického hororu přát. Žánrově definující, měřítka a škály nastavující, podívaná s luxusní kamerou a režií. ()

danoo

Podľa niektorých kritikov mal byť Bavov b/w horor tým vyčerpávajúcim dôkazom, že horor ako žáner je umenie. Podľa mňa béčkový štúdiový dizajn na úrovni „veľdiel" Eda Wooda a teatrálne herecké výkony nemôžu ani náhodou súťažiť s takým P S Y C H O M z toho istého roku. Navyše dvestoročná mŕtvola „Javutiča" vyhrabávajúceho sa z hrobu s prestrihmi na zoschnuté konáre ožiarené bleskom dnes pôsobí aj na deti odchované na H A R R Y . P O T T E R O V I nanajvýš úsmevne. Každopádne ako na sentimentálnu rozprávku sa na to dobre pozerá. ()

Mishqo

vraj vo svojej dobe film zakázaný v niektorých krajinách kvôli veľkej dávke brutality (súčasný divák by mohol o tom polemizovať ale zase keď vezmeme na zreteľ to čo za brutalitu považovali v 60. rokoch a čo v súčasnosti tak by sa vytvorila veľmi veľka priepasť)...každopádne zaujímavý film, možno téma už viackrát ošúchaná ale myslím že nikdy neomrzí...malo to nápad...7/10 ()

liuk

Propadla s bodáky jako z Perského Prince, tajné chodby skryté za děsivými obrazy upálených šlechticů z doby inkvizizice, táhlé tmavé studené stěny obléhající uzoučké chodby hradu, satanská maska s bodáky nabodnutá obrovským kladivem do obličeje čarodějnice, její 200 let odkládána pomsta svému rodu, její rakev roztřískaná na kousíčky, kobka, hřbitov, hostinec s prodejem mléka přimo z vemena, vytváření otročích loutek přes děsivý pohled hlavní čarodějnice, ale i láskování doktora do nádherného pohledu druhé části dvojrole Barbary Steele, lucerničky. ()

JohnSmith

Začátek vypadal slibně, ale pak jsem se začal nudit. Ještě jsem to viděl s anglickým dabingem což mi málem urvalo uši. Je to snad po polském ten nejhorší jaký znám. ()

vitekpe

Horory nepatri mezi me oblibene zanry, ale z duvodu oznaceni "klasika" jsem si tento kousek dopral. A nelitoval jsem. Tempo bude soucasneho divaka asi uspavat, navic je to cernobile a nasili je tam minimum (oproti dnesnim standardum v kategorii)...nicmene atmosfera je velmi dobra, vizualni zpracovani tez a plusem je i urcita nostalgie, ktera na mne pri sledovani padla... :-) Herecke vykony neomraci, ale ani neurazi. P.S.: uvodni scena s narazenim masky je asi to "nejhustsi" z celeho filmu... :-) ()

Šakalík

Jeden z nejslavnějších gotických hororů toho divákovi nabídne vskutku hodně – úžasnou atmosféru ponurého středověkého sídla s tajnými chodbami, oživlou čarodějnici, mrtvolu vylézající z hrobu, děsivou masku s hřeby a jako bonus ještě výbornou hudbu, která se postará o všechno strašidelné. Před třiapadesáti lety to tedy musel být pořádný nervák. Z dnešního pohledu to samozřejmě už takovou sílu nemá, protože celý film působí neuvěřitelně naivně a všemi milovaná Barbara Steel tomu taky moc nepřidá, protože její uječená postava mi celý film lezla strašně na nervy. Naštěstí většinou po úleku hned omdlela a byl na chvíli klid. :-) Film má celou řadu úskalí, kromě zmíněné naivity bojuje i se zjevnými logickými mezerami, přesto je ho třeba chápat jako absolutní klasiku hororového žánru. Mario Bava si tu čtvrtou hvězdu prostě zaslouží. ()

Arkanoid

Stredovek kombinovaný s upírmi a inkvizítormi. Námet na horor ako višitý. Čiernobiela pomáha atmosfére Bavovho filmu tak ako Bergmannovým. Od prvých minút môžeme byť svedkami inkvizičného súdu a vypaľovania Satanovho znamenia na kožu odsúdených, či dávania im masky s bodcami. Hudba väčšinou sedí, kde sedieť má. Potom sa dej posunie o 2 storočia. Cestujúci koča sa chcú zastaviť na v hoteli na svojej ceste. Pohonič nechce ísť cez les, lebo sa bojí čarodejnice. Cestujúci ho presvedčí peniazmi, no koč po ceste havaruje. Tak sa dvaja muži, cestujúci, rozbehnú na cintorín a pohoniča nechajú samého opravovať koč. Starší cestujúci palicou naschvál zhodí trúbky starého organa, čo boli vonku. Zrazu počuje škripot dverí a nebojácne ide k nim. V kobke sa veru dejú veci. Starý nešťastnou náhodou oživí čarodejnicu v kobke, pochovaný pred dvesto rokmi a to rozbehne dej v tejto časti príbehu. Nevidím rozdiel medzi dekoráciami a špeciálnymi efektami medzi tridsiatymi rokmi a týmito šesťdesiatymi. Ukazuje sa to na tieni netopiera, ktorý v kobke napadne starého profesora. Ani vtedy neboli peniaze na špeciálne pre film vytvoreného realistického netopiera, ani teraz. Hudba v 17. minúte pri lúčení sa s Katjou v podaní zaujímavej Barbary Steele je príliš sentimentálna na to, že postavy ešte ani poriadne nepoznáme a pre každého ľahko rozpoznateľný klavír tam pritom znie nerealisticky. Postavy pôsobia všedne a dej je predvídateľný, bez vážnych momentov hrôzy. Atmosféra je výborná, dekorácie sú perfekcionisticky rozostavené, kamera sústredená. Film je svojím vtiahnutím diváka v polovici cesty a tak neostáva nič iné, ako ho označiť ako béčko. Film pre všetkých, ktorým sa páčil Browningov Dracula. ()

Perverz

Už prvními záběry jsem byl ohromen, třináctá minuta: tenhle film půjde do topky. Má to takovou gore drákulovou atmosféru, a ten vizuál je dokonalý, ruiny hrobek točené zpoza temně černého křoví zahalené mlhou, kamenné stavby, tak sychravé, v černobílém hávu. Skřípání, šumění větru, ale hlavně tvář Barbary Steel, ta je jako stvořená pro tenhle snímek, pořád jsem se ptal sám sebe jestli je vůbec hezká..Je. Top komentář: Kass ()