Parazit

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Komedie / Thriller

Jižní Korea, 2019, 132 min

Podle některých recenzí a komentářů jsem čekal více komediální pojetí. Skutečně vtipné momenty by se daly spočítat na jedné ruce. To však neznamená, že je to špatně. Zajímavý thriller plný nečekaných zvratů. 85%(13.10.2019)

Smíšené pocity. Film je povedený, dobrá hudba, moc pěkná kamera, má to i vtip, ale míra zneužití důvěry, kterou to zobrazuje, je příšerná. Nemám takovou podvodnickou manipulaci ráda, natož abych to ocenila. Délka přes dvě hodiny - no, podle mého to mohlo být kratší, první dvě třetiny byly poutavé, poslední třetina už se mi vlekla. Násilnická scéna to trochu oživila, ale stejně už to bylo moc dlouho "na jedno brdo". I proto jsem původně chtěla dát jen 3 hvězdy, ale nakonec jsem se rozhodla, že si to ty 4 zaslouží. Zlatou palmu taky.(15.10.2019)

Perfektní kombinace žánrů s nejoriginálnějším nápadem za posledních pár let.(16.10.2019)

Nemám rád rozpoltené osobnosti, ani rozpoltené žánre. Tento snímok sa evidentne pretvaroval a nie som si istý, prečo. Ak to bolo preto, aby zaujal, o to horšie. Cez to všetko dávam za tri (a nie som si istý, prečo).(16.10.2019)

Skvělý film. Výborně napsaný, výborně zahraný. Většinu času velmi vtipný, postupně nabírající zvláštní a o dost vážnější styl. Ano, čím víc se to blíží konci tím víc WTF to je, ale nemůžu říct, že by mi to vadilo. Bavil jsem se od začátku do konce. 95 %.(23.10.2019)

• Looka

40% tomu asijskému humoru nějak nemůžu přijít na chuť.(23.10.2019)

Jihokorejské filmy nemusím. Prvních 20 minut jsem si těžko zvykala na ten jazyk, ale pak se mi už dívalo dobře. Skvělá, vtipná a originální zápletka.(3.11.2019)

Sarkasticko - humorno - dramaticko (thriller som neobjavila) výborné, ešte aj čierno-humorne ladené dielo. Navyše z Južnej Kórey, kde nám tak trošku splývajú všetky tváre. Ale tu s tým rozpoznávaním problém nebol, lebo v celom príbehu vystupuje asi osem postáv, ktoré si máte zapamätať. Podarená rodinka, čo si vymyslela síce dosť predvídateľný, ale zábavný plán. Film ma naozaj bavil. Bol o mnohých prekvapivých momentoch a situáciách, ktoré vyústili celkom prekvapivo. Skvelá myšlienka a dosť silný divácky zážitok. Celkom ma pobavilo, že tí boháči vnímali ľudí podľa zápachu. Celé to - o vôni ľudí - sa vo filme objavilo viackrát a bolo to celkom na zamyslenie.(6.11.2019)

Velice zajímavé a originální korejské drama. Vždycky, když se k něčemu schylovalo, jsem si říkal nee, to se nestane a ejhle. Opak byl pravdou. Osobité dílo Džun-ho Pona hodně překvapí. Hodnotím za 80%, čtyři hvězdy.(12.11.2019)

Po zhlédnutí Popelky (Cinderella and Four Knights) mám slabost pro So-Dam. Tady opět skvělá.(29.5.2019)

Pro mě letošní vítěz Varů. Korejsky zvrhlá černá komedie, která nezůstává jen u laciných vtipů, ale komplexně vypovídá o rozdělené korejské společnosti. Jinak scéna s kapesníčkem a chilli omáčkou je top top top. [kviff 2019](9.7.2019)

Vyčůraná rodinka socek se snaží infiltrovat do zámožné rodiny a pomocí všerůzných intrik tam nahrazuje veškeré služebnictvo. Myšlenka celkem originální, ale celé to dojíždí na žánrovou nevyhraněnost a to finále se tam nějak nehodilo, byť v jiném filmu by bylo velmi působivé. Zřejmě jsou Korejci příliš vzdálená kultura na to, abych jim porozumněl.(8.9.2019)

Mám rád velmi filmy Chan wook Parka a v podstatě celkově jiho korejskou kinematografii. Režisér filmů Matka a Ledová archa natočil velmi precizní černo komedialní thriller, jehož děj jde až za hranicí absurdity. Srovnávání filmu s dílem Quentin Tarantina není tak daleko od pravdy. První polovina filmu je opravdu velmi vtipná, herci jsou sympatičtí i autentičtí. Scénář je opravdu originální a vy se nestačíte divit, co se na plátně děje. Druhá polovina filmu vás velmi překvapí, film se přehoupne v něco co víte že musí nastat, ale rozbije vás to s velkou jistotou.(29.9.2019)

Velmi ulítlý příběh rodinky ze suterénu. Strhující finále jak od Tarantina.(29.9.2019)

Videorecenze: https://www.youtube.com/watch?v=vRLykc1r8vY(1.10.2019)

Jihokorejské kinematografii jsem se začala pořádně věnovat až po půl roce stráveného u nich a ještě teď mě mrzí, že mi to tak dlouho trvalo. Protože oni to sakra umí. Koktejl žánrů je o hodně chutnější, než by se na první dobrou mohlo zdát a skvělý herci, kamera a scénář udávají tempo filmu, které od začátku do konce ani jednou nepoleví. Víc takovýhlech filmů každý rok, prosím! 6* za skvělou hudbu.(3.10.2019)

• ESW

Jiný kraj, jiný mrav. Stačí ale, aby to byl KOREJSKÝ film, a hned tu máme tlupu pozeru s plnou palbou. Vážně?!(6.10.2019)

Parazit coby vítěz Cannes bere diváky na nekontrolovatelnou horskou dráhu zásadních emocí smíchu, hořkosti, napětí i uvědomění. Bong John-ho se opět projevil jako naprosto suverénní DJ filmových žánrů a představil velmi divácký, tempem i režií precizní film, který na pozadí jemných, ale přesně utkaných detailů popisujících současnou Jižní Koreu (školství, internet, medicína) vytváří originální žánrové varianty. Ačkoliv některé přechody působily malinko rušivě, celková kompozice, vrcholení děje a řada tvůrčích estetických rozhodnutí tyto (ne)dodastky kompenzuje do sytosti. Kang-Ho Song opět ukázal mistrovské herectví “všedních” postav. Bongův velký návrat, od vzniku Vzpomínek na vraha je to jeho nejlepší film. V životě jsem během projekce v kině nezažil tolik diváckého ruchu, stenání a úžasu. Bezpochyby jeden z nejitenzivnějších, nejzábavnějších a nejlepších filmů roku. 90% #KVIFF2019(8.10.2019)

Do kina jsem šel s notnou dávkou nedůvěry, páč asijských filmů jsem moc neviděl, ale už po pár chvílích ji nahradil úsměv na tváři, kterej trval třičtvrtě filmu, aby ho pak po zbytek vystřídal výraz jakože cotodoprdeleje a jak tohle může dopadnout?! To už mi narozdíl od několika jedinců v sále vůbec vtipný nepřišlo a já se opět utvrdil v tom, že místo abych zápolil s pochopením cizí kultury, kolikrát nerozumím ani tý svojí a že některý lidi jsou fakt hovada. Každopádně jsem ale odcházel s hodně pozitivním dojmem ze skvěle vymyšlenýho, zahranýho, natočenýho a ohudebnělýho bijáku s několika fakt vynikajícíma scénama, u kterýho mi vážně chyběla snad jen jedna věc ....nuda. 85%.(10.10.2019)

Tak tohle bylo velmi nečekané překvapení 🙂 Po dlouhé době zase originální příběh. 2 hodiny utekly jak nic.(12.10.2019)