Parazit

• Jižní Korea Gisaengchung (více)

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

Pepinec

Propojení žánrů komedie s thrillerem je boží věc, především pokud je to záměr a ne omyl. Parazit je navíc bezvadnej návod na zabezpečení rodiny, určitě by se i u nás našlo dost bohatejch debilů se sklepem, kde by šel rozjet tenhle rodinnej byznys. Až jednou budu řešit osobního šoféra nebo doučování pro děcka, rozhodně si to pustím znova. ()

filmfanouch

Do naších kin právě míří Parazit a už před premiérou u nás si stihl nadělat slušnou reklamu. Nejen, že na Filmovém festivalu v Cannes vyhrál Zlatou palmu ale navíc se mluvilo o nejzábavnějším vítězi tohoto festivalu od dob Pulp Fiction: Historky z podsvětí. A když se nějaký film srovnává s Pulp Fiction, to už něco znamená. Připočtete si navíc parádní ohlasy, které film zařídili k nejlepším filmům roku, parádně vypadající trailer a především sázky na to, že Parazit získá několik nominací na Oscara a fakt není těžké se na ten film začít opravdicky těšit, chtít ho vidět na velkém plátně co nejrychleji to půjde a snad si ho do nejvíce užít. A naštěstí Parazit nezklamal. Naopak očekávání ještě překročil a režisér Pon Džun--ho nabídl nejenom jeden z nejlepších filmů roku ale pravděpodobně novou klasiku u které se nemůžu těšit až jí znovu uvidím! V případě Parazita půjdu s davem a označím ho za mistrovské dílo. A nemyslím si, že bych jednal unáhleně a, že bych časem šel výrazně níž. Naopak mám pocit, že ony silné dojmy, které ve mně Džun-ho vyvolal by při dalších shlédnutí mohli jít ještě výš. A největší díl na to mám právě scénář, který psal Džun-ho společně s Jinem Won Hanem. Džon-ho s Hanem dokáží během 132 minut totiž postupně střídat žánry komedie, dramatu i thrilleru. Pobaví to, dojme to a ve finále se dostaví i husí kůže. Bon-ho je jako žonglér se třemi různými míčky přičemž každý míček symbolizuje jeden žánr. Bon-ho hodí balónky do vzduchu, jeden chytí a pak druhý a pak třetí. A funguje to! Parazit má opravdu skvělý příběh, který je celý postaven na rodině, která toho má málo a má už toho dost. Stanou se z nich podvodníci ale rozhodně to nejsou záporné postavy. Jsou to jen lidé, kteří to v životě neměli jednoduché, žijí ve sklepním bytě a jako svátek mají to když se jim náhodou podaří připojit k cizí WiFi. Rodině Kimů stačí ze začátku ke štěstí fakt málo, jenom to prostě ve finále fakt nestačí. A tak rozehrajou onu neskutečně zábavnou hru kdy se začnou pracovat pro bohatou rodinu, začnou si od nich hodně slušně vydělávat a ještě z nich udělají hlupáky. Těchle prvních zhruba 50-60 minut by samo o sobě fungovala jako skvělá komedie se sociálním podtextem o chudých ale chytrých lidech vydělávajících na bohatých ale hloupých lidech. Jenže pak to přijde- Zbývá ještě nějaká hodina a půl do konce a začne druhá polovina filmu. A z té trailer nevyzradil naštěstí nic a většina z toho co se stane a jak se to všechno vyvrbí se vůbec nedá předvídat. A přesně tady začne Džun-ho žonglovat a rozehraje s divákem hru na styl horské dráhy. Dost pravděpodobně nebude úplně každý schopný vyvrcholení vydejchat a řekne si jestli to celé bylo nutné. Jenže bylo! Parazit není kdovíjak kontroverzní nebo šokující, jenom se prostě vyvrbí směrem, který člověk čekat nemohl. Podobně jako v případě Tenkrát v Hollywoodu to finále přijde a tak trochu se vymyká z konceptu celého filmu aby ve finále přece jen vyšilo perfektně zapadající mozaiku, která překvapí, šokuje a dojme. A to je fakt super. Kameramanovi Kyengovi-pyo Hongovi jinak děkuju. Nestává se často aby měl každý záběr svůj opravdový účel, aby každý záběr vypadal skvěle, aby každý záběr stál za rozebrání. U Parazita tohle vše platí! Boží obraz, boží barvy, boží hrátky s prostředím, boží přelety... Tenhle rok je na kamerově perfektní filmy bohatý, sázím ale, že na konci roku budu mit Honga hodně vysoko. Džun-ho si skvěle pohrál i s castingem. Každému jsem věřil postavu kterou hrál. Bylo dokonce těžké abych po vzorů rodině Parků neskočil rodině Kimových na krk a nepoznal, že na nás šijou boudu. Já měl na rozdíl od Parků tu výhodu, že jsem mohl vidět jejich plánování, jakmile ale došlo na věc, dalo se pochopit proč na to vše Parkové skočili- Kimové jsou totiž skvělí herci! Sociální podtext, který dorazí především v oné druhé, trailery téměř nevyzrazené polovině je jinak další skvělý scenáristický tah Džun-hoa s Hanem a pokud jsem celé to poselství ve finále pochopil správně tak můžu opravdu říct, že se jedná nejen o opravdu skvělý a zábavný film ale i o neskutečně chytrý film. Porovnání s Tarantinem ve finále navíc není úplně od věci. Parazit je fakt neskutečně skvěle odvyprávěný a natočený film, který pobaví, dojme, vyděsí a zároveň se tak trochu pokusí člověka poučit o tom jak je sociální fungování nesmyslné. Je úplně jedno, že se jedná o korejský film, cestu k němu by si měl snadno najít každý. Někdo si asi radši počká na chystaný americký remake, já jsem ale rád, že jsem viděl boží originál a budu jen doufat, že Americký Parazit nedopadne stejně jako Američtí Nedotknutelní. Pořád ale budeme mít výborného původního Parazita, který těch Oscarových nominací posbírá dost a rozhodně zaslouženě. Zatím jeden z filmů roku, Džun-hovi děkuju a jsem zvědavej co předvede příště..... Viděno v kině: 2x (Classic version+ Black And White version) () (méně) (více)

Big Bear

Nekoukám na filmy dle jejich hodnocení. Už jsem se mockrát divil rozdílu mezi mým zážitkem (chápej nezážitkem) a nadšením jiných. To je v pořádku, nemůže se nám všem líbit to samé. Korejské filmy mám rád, většina z toho co jsem viděl (drtivá většina byla válečných) byla super a tak jsem lehce tušil u Parazita dobré pokoukání. Sama zápletka s postupnou infiltrací rodinky vyžírků do snobské rodinky zbohatlíků, kteří mají na každý úkon někoho byla celkem zajímavá, nikoliv však originální. Komediálno z onoho střetu dvou odlišných světů na mne vůbec nedýchlo, byť jsem to tam tušil.. Slibně se rozjíždějící se děj však stále více strhávala nevtipnost a mnou nenáviděná asijská afektovanost herců. Od poloviny film dospěl k zajímavému zvratu a na konci jsem už tak nějak nechápal co se nám to Pon Džun-ho snažil vlastně předložit. Naprosto souhlasím s Kmotrem76... Za mně to byla šílená blbost, byť řemeslně natočená. Dávám tedy za dva tečky v morseovce. * * ()

JohnnyD

Emocionálne mučenie diváka. Mimoriadne nepríjemný film, ktorý sa skrýva za maskou "čiernej komédie", ale pocity z neho sú na úrovni sledovania exploatačného hororu. Mám rád transgresívne umenie, mojou najobľúbenejšou knihou je Less than Zero, ale napriek tomu že Parazit je bezpochyby silný a výnimočný film (druhá polovica je až extrémne nepredvídateľná), esteticky ani divácky mi absolútne nič nehovorí. ()

Nin

Tenhle film mi málem zkazilo až příliš mnoho hypu. Rozhodně to není "nejzábavnější film roku", ani geniální dílo, kvůli kterému by měli lidi zvyklí pouze na americkou mainstreamovou produkci rychle utíkat a zajímat se i o zbytek filmového světa. Ale Parazit je dobrej. Nejlepší na něm je zajímavě se odvíjející příběh, nad jehož mnoha aspekty můžete popřemýšlet. Je to film originálně poukazující na rozdělení společnosti podle bohatství. Ale přeci jen tam vidím nějaký ten klasicky asijský patos, který zasahuje i do toho super příběhu, kvůli kterému se postavy občas nechovají úplně logicky (např. morseovka...). Taky mi nepřišlo moc realistické, jak hladce vklouzla chudina do svých rolí profesionálů pro boháče. Ale OK, je to taky komedie. Celkově však velmi dobrý asijský film. (8/10) ()

sheen

Geniální sociální sonda do společnosti. Skvěle napsaný scénář, prolínání žánrů nikdy nevypadalo jednodušeji, výsledkem je opravdu mistrovské dílo, které jde až na kost. Jedná se sice o sondu do korejské společnosti ale tato sonda je aplikovatelná globálně. [Kino Světozor - Šary Vary | Oficiální ozvěny 54. MFF KV] ()

Aky

Především je třeba umět korejsky. Film je natolik ukecaný, že buď jej vidíte, anebo čtete. Obojí nelze. Za druhé je třeba přivyknout korejskému smyslu pro humor, který není (aspoň zde) nijak zvlášť vtipný. Pak se to docela dá. ()

Cappuccino

Vynikajúci multižánrový film, ktorý vo mne vyvolal rôzne druhy emócií. Bong Joon-hoa sa skutočne pochlapil. K piatim hviezdam mi ale predsa len čosi chýbalo. ()

Allien.9

Už chápu věty typu "na tenhle film jsem málo opilá". Stejný případ jako předloňská? předpředloňská? "Revenge", tj. zprvu relativně seriózní záležitost, která se nečekaně překlopí v absolutní bizár. Vzhledem k tomu, že je "Parazit" jedním z nejskloňovanějších filmů Made in Asia za poslední roky, tak jim asi podobné žánrové kotrmelce vyhovují. Mně bohužel moc ne, takže Oscara nechápu (po scéně se sklepem konečná). ()

misterz

No konečne som sa dočkal niečoho lepšieho aj z môjho najmenej obľúbeného filmového svetadielu. Film Parazit krásne vykresľuje niektoré aktuálne spoločenské pomery, hlavne majetkovej povahy, pričom sa nezabudlo ani na rozbor a vývin charakteru jednotlivých osôb. A pre mňa je určite veľkým plus aj to, že som nemal môj obvyklý problém s rozpoznávaním tvárí, keďže tu vystupovalo relatívne málo ľudí a navyše v každej vekovej skupine boli iba tak 1-2 postavy, takže to bolo pekne rozdelené. Najviac ma bavila prvá polovica, keď našli v suteréne tých ľudí, dej akoby trochu upadol, ale záver v tomto smere zase mnohé vylepšil, ten bol vynikajúci. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

HAL

Všeobecné extatické nadšení z Parazita pro mě zůstane asi největší záhadou letošního roku - ne že by to byl špatný film, ale ničím výjimečným, ani v rámci jihokorejské kinematografie. Zábavných scén tam pár je, příběh funguje, ale celé je to silně předvídatelné, jednoduché, i nějakou tu formu ultrabrutálního finále mohl čekat snad každý kdo už pár asijských filmů viděl. A ta hluboká sociální satira měla být v čem, v tom že bohatí lidé jsou blbí či naivní, a chudí lidé jsou vychcaní a bez ambicí? Aha. 7/10 ()

Vančura

Přiznám se, že jsem měl kvůli té pověsti, která film provází, asi neúměrná očekávání, s nimiž jsem tvrdě narazil. Parazit mě během cca. prvních 30 minut tak strašně unudil k smrti, že i kdyby poté následovalo cokoli sebelepšího, už bych to tomu filmu stejně neodpustil, což se ale stejně nestalo, protože když to konečně začne být nějak zajímavé - což je v podstatě až někde těsně před půlkou (!), stejně jsem se musel pořád sám sebe ptát - a tohle je jako všechno? Kvůli tomu z toho jsou všichni tak unešený? Nezastírám tomu filmu jistou zábavnost a scenáristickou zručnost, ale že by to byl takový zázrak, jak se všichni snaží tvrdit, si osobně nemyslím, stopáž mi přišla neúnosná, a ten závěr s otcem a lampou mi přišel vyloženě debilní (nemluvě o tom, že některé věci v tom filmu podle mě prostě nedávají smysl). Dávat tento film do jakékoli souvislosti s Hitchcockem mi přijde zcela nemístné a zdejší nekritické nadšení nesdílím. ()

mchnk

Film o víře v lepší budoucnost, vlastně ve všech postavách a do samého konce. Film o úctě k sobě samému i druhým, o tom, že živoření a přežívání beze smyslu, či dokonce osud někoho druhého, kterým jsem ještě včera pohrdal, mohu zítra sám prožívat. Film o chvílích marných proseb a volání o pomoc i ochutnávce nadvlády nad někým druhým (parodování Kim Čong-una jedna z nej...scén). Film o nesmírně složité jednoduchosti života...žít je třeba, i když si pořádně nedokážeme odpovědět proč. Film, ve kterém je vše, co divák potřebuje, o nadprůměrně nadprůměrných tvůrčích kvalitách není třeba psát, ty jsou z těchto krajin očekávány. [Filmový klub Citadela - Litvínov] ()

pornogrind

Další z řady filmů u kterých platí - mnoho povyku pro nic. Nefunkční ani jako komedie ani jako drama. Navíc to má ukrutně přepálenou stopáž. Za mě je tohle průměrnej snímek kolem kterýho je zbytečný HALÓ. ()

Goldbeater

Zábavný a strhující žánrový mix Joon-ho Bonga o vykutálené chudinské rodince, jíž se s přehledem daří vetřít do služeb místní smetánky. Co ovšem začíná jako příjemně černá komedie o tom, jak se dá s vynalézavostí snadno napakovat, se postupně překlenuje v dosti nebezpečný thriller, jehož dějové zvraty a drastické finále vás rozhodně nenechají chladnými. Dokud takovéto filmy budou oprávněně vyhrávat v Cannes, nebude svět velkých festivalů ještě tak v moc háji. [KVIFF 2019] ()

Snorlax

Černá komedie je více černá, než komedie. Bohatí spolu tančí a chudí proti sobě zatím bojují. Smutně realistické, depresivní a bezvýchodné. Každá chvilka zdánlivého štěstí je vykoupena dlouhou dobou zoufalství a strachu. Jestli měl film vyvolat depresi, zadaŕilo se na 100%. ()

Omnibus

"Divné zvíře, až k nevíře... Pracovitý parazit? Nechtěl bych naň narazit!" Prima asociální rodinka lůzrů, radost pohledět. Jen jeden level nad houmlesáky, echt bordeláři a wifi sosají zdarma, třebas i u stropu na záchodě, ale život nevzdávají a snaží se fest, ukousnout si z velmi bohatého koláče. Šli na to ale divně, sháněli si totiž práci, místo aby vyřvávali na úřadech o sociální dávky. Svého zaměstnání, byť získaného lhaním a paděláním dokumentů si pak vážili a vykonávali ho zodpovědně, takže v čem je problém? Vlastně jsem těm rošťákům, se srdcem na dlani a pevnými rodinnými pouty, při jejich podvodech upřímně fandil. Ve finále mi jich bylo i líto. Zejména šikovné ajťačky a zkušené artterapeutky Ki Jung (sympatická kočička Park So-dam). Hned bych si taky zaplatil pár hodin artterapie, neboť pěkných obrázků i skvrn všeho druhu není nikdy dost. Komedie? Ani ne, spíš velmi smutný film. "Nejspolehlivější plán v životě je žádnej plán, aspoň se ti nemůže pokazit..." ()

dr.horrible

Svojim spôsobom to isté ako minuloročná palma; stopážou obsiahla snobiareň, s jednou geniálnou scénou. Komédia výborná, ako sociálnu kritiku to moc neberiem. 85% ()

InJo

Pozoruhodný scenáristický konstrukt, na jehož základě Pon sebejistě pozvolna buduje, mění a graduje atmosféru. Parazit celkově je takové hodně svérázné žonglování se žánry, milou podvodnickou komedií počínaje a něčím o dost jiným konče. Trochu to působí dojmem dvou odlišných filmů se stejným základem a postavami, ale z hlediska elementární logiky (vývoje událostí, motivací, důsledků) mi to smysl (ve většině věcí) dává. Rozhodně kvalitní dílo, které dokáže rozesmát, vyděsit, dokonce se i trochu zamyslet (především nad sociálním sdělením), ale na zadek jsem se posadil maximálně ze dvou scén, ne z filmu jako takového. 80 % ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů