Parazit

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Thriller

Jižní Korea, 2019, 132 min

• zencitizen

Je mi líto, ale toto je slabší Bong Joon-Hoo (novou transkripci odmítám). Nevyrovná se podvratné hře Vzpomínek, Hosta a nakonec ani Snowpiercera. Je to pop-podobenství pro děcka. Je mi to líto.(9.10.2019)

Parazit si krásně hraje s divákem, nutí ho přepínat polohy v podstatě okamžitě a podle chvílema rozpačitého a chvílema nepatřičného smíchu v sále, to fungovalo dost dobře. Taky jsem měl někdy problém přejít z úsměvu do smutku či soucitu. Sociální kritika (a nejen těch šťastnějších) je jemná, skrytá mezi řádky a bavilo mě s filmem jít a přemýšlet. Kdyby pak Parazit skončil v podobném duchu, jako se nese "scéna potopy", byl bych asi spokojenější. Konec je sice v základu tvrdej a neúprosnej a i přes to, že je hodně na sílu, nemůžu říct, že by do filmu nezapadal. Pro mě ale postrádá nějakou katarzi, kterou jsem cítil už při výše zmíněné scéně. Vzhledem k tomu, že Parazit přece jen končí maličko nepatřičně a vzhledem k pár dějovým berličkám/nesmyslům, bez kterých by celková zápletka nemohla fungovat, nemůžu jít do plnejch. Ale spokojenej jsem byl, ne že ne. PS: milostná scéna "z pod stolu" je masakr. Zároveň jsem byl znechucenej, vzrušenej a trochu se smál, něco podobnýho jsem zažil naposledy u odvodu.(15.10.2019)

Film roku. V podstatě jediné moje dvě výtky jsou, že je tu pasáž, kterou zvládla líp jedna (nejlepší) epizoda Inside No. 9, a že to mělo skončit o pět minut dřív – a to jsou nic moc výtky, že jo. Ale seriózně – jsou to tři filmy v jednom. Budete se smát, budete napnutí víc než u Mlčení jehňátek a budete dojatí. A nebude rozumět tomu, jak je možné, že to všechno dohromady funguje, ale fungovat to bude a vy se tím vším budete pekelně bavit. Takže nečtěte synopse a nekoukejte na trailery, všechno, co potřebujete vědět, je, že je to kurva skvělý a ano, máte na to jít do kina! Ten film si to zaslouží. A vy taky.(19.10.2019)

Krasny film (coz se o filmu odehravajicim se v dvou baracich moc casto rict neda) s rezii presnou jak svycarske hodinky. Joon-ho si napsal skvely scenar, ktery dokaze prekvapovat po celou stopaz. Je to zabavne, je to chytre a je to tak puntickarsky natocene. Ja si ty 2+ hodiny fakt uzil i pres ty obcasne naznaky tridniho boje.(22.10.2019)

Konečně zase něco intelektuálně stimulujícího a navíc od Korejců. Příběh je skvěle postavený a fakt nemáte šanci uhádnout, co vlastně uvidíte (to jak se to ve finále vyvine, možná ano). Úvod je možná trochu ve stylu komedie, ale pak to všechno nádherně vyvrcholí a můžete si jenom užít tu temnou jízdu. Tohle musíte vidět. Zaručeně plný počet, 5*(23.10.2019)

Korejská černá komedie s pointou téměř "a la Tarantino". Kdo tu píše "náhle nepochopitelně přeskočí nejdříve synovi s kamenem a pak otci s nožem", měl by se na film možná podívat pozorněji a zamyslet se - a třeba mu to "docvakne" ;-) 80%(8.11.2019)

„Tam byly všecky emoce,“ povedala po filme kamka. Zábava, nenávisť, závisť, smútok, strach, hnev, viac hnevu, napätie. To prirovnanie k palpfikšn celkom sedelo, ani moment na to, aby som si oddýchol, proste sada za sadou, geez, a vstrebať ten film vôbec nie je ľahké, aj teraz mám s tým problém.(11.7.2019)

Vtipný, překvapivý, brutální... Všechno tam je. I jeden moc pěknej kámen. Čekal jsem fakt hodně a dostal snad i o trošku víc. Rozhodně kandidát na film roku. Ale za chvilku tu bude novej Tarantino, tak uvidíme no... 10/10(10.8.2019)

• mi-ib

Úplně jsem neobjevil kouzlo tohoto snímku, který by ho měl katapultovat mezi nejlepší filmy všech dob. SPOILER: Pro mě nepříliš zajímavý děj s šokujícím závěrem, který mi však přišel částečně až přehnaný vzhledem k okolnostem.(8.9.2019)

Prvá polovica geniálne satirická, a tá druhá, s prihliadnutím na okolnosti, že sa to celé odohráva v prakticky iba v jednom dome, nenormálne vypätá. Zásluhou nápaditého scenára (ktorý len občas niečo prihrá na väčšiu „náhodu“) a skvelým hereckým výkonom navyše nie je možné odhadnúť samotné, očakávané vyústenie, ktoré je zábavné, šokujúce, výborné a šialené zároveň. Ázijské, a v tomto konkrétnom prípade juhokorejské filmy si okrem typických akčných náloží idem zriedkavo, ale Parazit nesie v sebe toľko rôznorodosti a prefíkanosti, je náramne napísaný a sebaisto zrežírovaný, že sa ho nebojím okamžite zaradiť medzi top filmy z tohto kúta sveta, ktoré som doposiaľ mal možnosť vidieť.(26.9.2019)

Nebudu lhát, že jsem od Jihokorejců neviděl lepší kusy.(3.10.2019)

• Psice

Hvězdný úspěch tohohle snímku je pro mě stejně nepochopitelný jako pohřeb se státními poctami pro Karla Gotta se zádušní mší ve svatovítské katedrále. Asijské filmy mám celkem nakoukané a moc nerozumím tomu, čím je tenhle snímek (nejen v jihokorejské kinematografii) komediální a výjimečný. Nádech sociálního dramatu se mi zamlouval, ale bohužel nebyl dotažen, stejně jako črta o hledání morálních hodnot. Děj byl v prvních třech čtvrtinách poměrně předvídatelný, závěr filmu byl sice překvapivý, ale tím to hasne. Scénář byl dost mělký a snažil se spojit více žánrů dohromady, což bohužel nezafungovalo, a tak jediná katarze, která se u mě dostavila bezprostředně po filmu, byla způsobená čirou radostí z toho, že už film konečně skončil.(4.10.2019)

Když jsem si v polovině filmu říkal, proč má žánrové zařazení i mezi thrillery, v tu chvíli jsem úplně zapomněl na zákeřnost jihokorejské kinematografie. Šikovně vystavěný žánrový crossover, který v jednu chvíli neskutečně baví černým ostrovtipem, potom plynule přejde do hutně atmosférického thrilleru a nakonec nás nechá přemýšlet při existenčně sociálním dramatu. Bravo!(13.11.2019)

Bongův Parazit mě hrozně bavil první hodinu, ale když přišel hlavní zvrat nemohl jsem se zbavit pocitu, že to Bong dělá celé pro efekt. Hodinový build-up mohl klidně hodit do koše, protože z budování dynamických vztahů členů dvou rodin nevyplynulo vůbec nic. Místo toho film přenáší pozornost na jinou linku, která vypadla z jiného žánru a já musím říct, že se směřováním jinak výborně napsaného scénáře nejsem spokojený. Pořád se dají v Parazitovi najít desítky záběrů, které bych si klidně zarámoval a hodil na zeď. Prostě jako Tarantino - efektní, leč neefektivní. Jen Quentin se netváří, že dělá sociální drama. 80% P.S.: Jelikož jsem fanouškem Park Chan-Wooka, je moje hodnocení zkresleno také faktem, že Park ve svých filmech mění tóny přirozeněji a umněji než Bong (viz. Nebohá paní pomsta).(9.7.2019)

100%(19.7.2019)

Parazit je film, ktorý v prvom rade upúta zaujímavým príbehom. Taktiež ma fascinovala ľahkosť, akou sa striedali žánre a nálady. Začiatok filmu sa niesol v pohodovom duchu, ktorý sa neskôr zmenil na čiernu komédiu, nasledoval thriller a nakoniec veľmi ponurá dráma. Tento film mal naozaj všetko a veľmi dobre sa pozeral. Nezaznamenala som žiadne nudné pasáže. V kinematografii Južnej Kórei som nováčik, takže neboli žiadne očakávania. Hodnotenia a komentáre vyzerali sľubne, tak som išla do toho a oplatilo sa.(1.9.2019)

Česko, domovinu tragikomedie tato korejská sestra nejspíš masivněji nezasáhne co se diváckého zájmu týká. Zábavné i s tou s divnou koncovkou.(5.10.2019)

Hodně povedený.(6.10.2019)

• gazogazo

Sem tam si východo-asijskou tvorbu dáváme. Většinou mají filmy něco výjimečného , něco do sebe. Nikoliv však parazit. Tohle nechápu. Prostě úplný nic.(6.10.2019)

Tento film je jako pravé Kimči. Od prvního sousta vám jeho chuť vyloudí úsměv na obličeji a s každým dalším soustem si ho opravdu užíváte. A vůbec nevadí, že po delší době začne pálit. I ve chvíli, kdy už sakra pálí, tak chcete víc a víc.(14.10.2019)