poster

Western

 • Německo

  Western

 • Slovensko

  Western

 • Velká Británie

  Western

Drama

Německo / Bulharsko / Rakousko, 2017, 119 min

Scénář:

Valeska Grisebach

Kamera:

Bernhard Keller
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • PEZ
  *****

  Vynikajúca záležitosť - jeden z najlepších filmov na tohtoročnom bratislavskom festivale. Komplexná sociálna štúdia zameriavajúca sa na predsudky, nacionalizmus, sebeckosť a malosť v nás. Zároveň aj ukážka, že nie je ľahké ísť proti prúdu. Meinhard Neumann zahral svoju postavu neskutočne. Dokonca ani neviem, či je regulérnym hercom, pretože som v jeho bibliografii nenašiel iný film a to má už týpek okolo päťdesiatky. Mimochodom, Valeska Grisebach získala na tohtoročnom Art Film festivale u nás cenu za Najlepšiu réžiu. V Cannes nomináciu na Un Certain Regard Award. Film zadotoval Európsky parlament a spravil dobre - toto je jeden z najlepších filmov tento rok. (IFF Bratislava 2017)(17.12.2017)

 • johnny_vasku
  *****

  Variace westernového žánru se prolíná celým snímkem, ať už se jedná o přinášení infrastruktury vyspělou civilizací do chudé, moderním člověkem nedotknuté krajiny (podmanění přírody reflektováno ve scéně zkrocení a smrti koně), útěk člověka z jeho společenství do společenství domorodců a učení se jeho zvykům a jazyka či o snahu do tohoto společenství za každou cenu zapadnout (legenda o legionáři). Na pozadí těchto motivů se odehrávají další příběhy (smlouvání o stavbě, lovestory), které se pojí v jeden nezapomenutelný zážitek – jedním z nosných prvků je i (ne)herectví hlavní postavy, která neverbálními prostředky a charismatem předčí většinou současných hvězd. 90 %. [43. Letní filmová škola](5.8.2017)

 • cinemafil
  ***

  Název western evokuje příběh osamělého jezdce, který si poradí s místními padouchy- klišé. Děj se rozpadal do epizod, čekání na dramatický moment. Smrt koně to není. Střílí se málo - rána milosti pro koně. Místní mafiáni jsou krotcí... Závěr je nemastný, neslaný... Meinhard dostane pecku a ponaučení, ať si to nemaluje moc na růžovo. Čekal jsem víc. Scéna kamera na oscara. Jen ten scénář trochu slabší, ale s ním stojí a padá celý film. 3*(31.3.2018)

 • Matty
  ****

  Hezká práce s dějovými motivy, vyprávěcími vzorci a ikonografií westernu, jehož romantismus se zde střetává s nesentimentálně vykreslenou sociální realitou současné Evropy, kde se opět vytyčují kdysi zbourané hranice. Namísto kovbojů dobývajících indiánské území parta německých dělníků kolonizujících bulharskou vesnici (vyvěšení vlajky, osedlání cizího koně, sblížení s místní ženou). Téma střetu dvou kultur je klíčové, jenom jde ve větší míře o střet východu a západu než civilizace a divočiny. Příslušníci obou subsvětů, mezi nimiž se pohybuje protagonista, si ve skutečnosti rozumí méně, než jak se navenek tváří. Nejednoznačný samotářský hrdina, pro kterého je svoboda zjevně důležitější než rodinné zázemí. Přesto ale zřejmě chce někam patřit, být přijímán druhými (těžko ale říct, po čem přesně touží, neboť skrývání emocí je součástí jeho povahy). Na můj vkus ale přebývaly náladotvorné záběry bloumajícího hrdiny s cigaretou v ruce, jejichž četnost zřejmě souvisí i s volnější strukturou příběhu, která jako kdyby vznikala teprve „za běhu“. Stylem i strukturou vyprávění mi film dost připomínal dlouhou řadu jiných festivalových dramat (veristické snímání, závěrečný násilný střet následovaný katarzí) a téma expanze západních firem (a majetnického způsobu myšlení) do „rozvojových“ zemí východní Evropy výstižněji zpracovala Maren Ade v Tonim Erdmannovi. 75%(2.11.2017)

 • POMO
  ****

  Príjemný film o obyčajných ľuďoch a o strete ich kultúr. V dvojjazyčných, nemecko-bulharských dialógoch si rozumejú každé desiate slovo, no napriek tomu si vás absolútne podmania. Prirodzenosťou, ľudskosťou, pocitmi, ktoré sú nám všetkým tak blízké, ale vo filmoch na ne väčšinou nezostáva priestor. Z neherectva sa holt dajú vydolovať nevýdané veci, ak máte jasný režijný zámer a vysoký emoční kvocient. Delňas v hlavnej roli najcharizmatickejšia postava zo všetkých, čo som tento rok videl vo Varoch.(6.7.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace