• Německo

Německo / Bulharsko / Rakousko, 2017, 119 min

Valeska Grisebach

Bernhard Keller

Pouze trpělivý divák jako já to dotáhne do konce. Je to totiž pomalý a utahaný jak šňůra vod hajzlu a z toho napětí, které tam občas bylo cítit, se nedostavilo nic. Některé dialogy na mě působily dokonce jako improvizace, ale za to mohla asi jazyková bariéra. Za starou bačkoru to zase nestálo, režie naprostá paráda a celkově film působil docela příjemně, ovšem trochu toho soupeření by filmu neuškodilo.(25.7.2018)

V příběhu-nepříběhu o tom, jak se parta německých dělníků snaží navázat vztahy s bulharskými obyvateli vesnice, v jejíž blízkosti pracují, se dá najít mnoho myšlenek a témat, děj nicméně chybí a jde spíš o sled scének, jak si lidé jsou schopni i bez znalosti jazyka porozumět, případně si vjet do vlasů. Pomalu plynoucí charakterová studie mnoha postav na pozadí bulharského venkova je inteligentně režírovaná a zdařile obsazená přirozenými neherci, leč zároveň dokonale nevzrušivá, nedramatická, nevtahující a nevyprávějící nic konkrétního, co by vám dokázalo utkvět v paměti.(3.7.2017)

Plynulo to pomalu, někdy až moc – ale mělo to své kouzlo. Western není o konfliktech, ke kterým vše směřuje, ale nakonec k nim – tak jako často v reálném životě – vůbec nedojde. Jo to film o samotě a o tom, že když se naskytne možnost, začít znovu a být přitom někým jiným, chceme to zkusit; život ale bývá k našim přáním často lhostejný a plyne si, tak jak se mu chce... [80%; 2017-12-04 Kino Pilotů](28.12.2017)

V porovnání s pomalou optikou Nuri Ceylana, jde o výrazně slabší kávu. Nevnímejte ohlas z Cannes a nechte film vyvíjet. Valeska Grisebach zachytává dokonale postavy neznámých herců a krásného prostředí krajiny. Vlivu člověka v osamělosti, ztráty budoucnosti a nádechu světla jít správnou cestou. [Aff, 2017](24.6.2017)

Vynikajúca záležitosť - jeden z najlepších filmov na tohtoročnom bratislavskom festivale. Komplexná sociálna štúdia zameriavajúca sa na predsudky, nacionalizmus, sebeckosť a malosť v nás. Zároveň aj ukážka, že nie je ľahké ísť proti prúdu. Meinhard Neumann zahral svoju postavu neskutočne. Dokonca ani neviem, či je regulérnym hercom, pretože som v jeho bibliografii nenašiel iný film a to má už týpek okolo päťdesiatky. Mimochodom, Valeska Grisebach získala na tohtoročnom Art Film festivale u nás cenu za Najlepšiu réžiu. V Cannes nomináciu na Un Certain Regard Award. Film zadotoval Európsky parlament a spravil dobre - toto je jeden z najlepších filmov tento rok. (IFF Bratislava 2017)(17.12.2017)