Western

Trailer 2

Meinhard je samotářský dělník, který život pozoruje s nečitelným úsměvem zpovzdálí. Nikde se necítí doma, nečiní mu tedy velký problém přijmout šichtu v zapadlém koutě Bulharska, kde má německá parta v těžkých podmínkách vybudovat vodní elektrárnu. Odlehlá divočina, jazyková bariéra a cizinci, kteří o něm nic nevědí, umožní Meinhardovi vyprávět o sobě jiný příběh a vystupovat jako hrdina a ochránce slabých. V místě, kde si lidé lépe rozumějí beze slov, pocítí naléhavou touhu někam patřit. I za cenu toho, že si znepřátelí krajany, kteří na domorodce hledí svrchu a nijak se nenamáhají udržovat dobré vztahy. (Film Europe)

Trailer 2

Tosi

Pouze trpělivý divák jako já to dotáhne do konce. Je to totiž pomalý a utahaný jak šňůra vod hajzlu a z toho napětí, které tam občas bylo cítit, se nedostavilo nic. Některé dialogy na mě působily dokonce jako improvizace, ale za to mohla asi jazyková bariéra. Za starou bačkoru to zase nestálo, režie naprostá paráda a celkově film působil docela příjemně, ovšem trochu toho soupeření by filmu neuškodilo. ()

Filmmaniak

V příběhu-nepříběhu o tom, jak se parta německých dělníků snaží navázat vztahy s bulharskými obyvateli vesnice, v jejíž blízkosti pracují, se dá najít mnoho myšlenek a témat, děj nicméně chybí a jde spíš o sled scének, jak si lidé jsou schopni i bez znalosti jazyka porozumět, případně si vjet do vlasů. Pomalu plynoucí charakterová studie mnoha postav na pozadí bulharského venkova je inteligentně režírovaná a zdařile obsazená přirozenými neherci, leč zároveň dokonale nevzrušivá, nedramatická, nevtahující a nevyprávějící nic konkrétního, co by vám dokázalo utkvět v paměti. ()

POMO

Príjemný film o obyčajných ľuďoch a o strete ich kultúr. V dvojjazyčných, nemecko-bulharských dialógoch si rozumejú každé desiate slovo, no napriek tomu si vás absolútne podmania. Prirodzenosťou, ľudskosťou, pocitmi, ktoré sú nám všetkým tak blízké, ale vo filmoch na ne väčšinou nezostáva priestor. Z neherectva sa holt dajú vydolovať nevýdané veci, ak máte jasný režijný zámer a vysoký emoční kvocient. Delňas v hlavnej roli najcharizmatickejšia postava zo všetkých, čo som tento rok videl vo Varoch. ()

nonick1

Tento způsob westernu zdá se být poněkud nešťastným, chtělo by se říci. Když pominu řadu hluchých míst včetně konce, který vlastně žádným koncem není (tedy pokud by z nějakého mně neznámého důvodu nebylo v plánu natočení pokračování), tak hlavním problémem tohoto „westernu“ je naprostá bezkonfliktnost a absence jakýchkoliv důsledků zde spáchaných činů, které nebudu spoilerovat. Ozvěna každého činu sahá až do věčnosti a mstitelů takových činů (ať už osamělých či ne) jsou westerny plné. V tomto filmu ovšem, jakkoliv se zdá, že se k něčemu podobnému schyluje, zůstane každé problematické jednání bez komplikací, bez následků a bez očekávaných odpovědí. Škoda. Škoda promarněného potenciálu. Dvě hvězdy za nepřikrášlené vylíčení německo – bulharských vztahů a budování atmosféry, které však vyzní do ztracena. ()

Sarkastic

„Co tady vlastně hledáš?“ Klíčová otázka. Německá tvůrkyně Valeska Grisebach mě zaujala. Western toho má v sobě hodně, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Těch témat je několik, od samoty (ústřední motiv) přes sounáležitost, (ne)porozumění (zdaleka nejen to jazykové, právě naopak) střet kultur, názorů, charakterů, životních stylů…navíc se za vydatné pomoci hlavního představitele Meinharda Neumanna podařilo stvořit velmi zajímavou a zvláštní postavu. Tichý pozorovatel, který vše jen sleduje zpovzdálí, příliš nepřipomínkuje, přitom umí přiložit ruku k dílu. Každou minutou si získával mé stále větší sympatie. Jeho samotář si postupně lépe rozumí s cizinci než s krajany, jako jediný chápe, že v jejich situaci je lepší spolupracovat a odhodit ostych, předsudky či nedůvěru. Jenže jak to tak bývá, pokud chcete být zadobře s 2 různými skupinami, které se navíc nesnášejí, nakonec vám to dají sežrat obě strany (tohle mi přišlo až nepříjemně známé). A na závěr to Meinhardovo zjištění…Celkem dávám solidní 4*, velká spokojenost. ()

• Film bol natočený takmer celý s nehercami, resp. s hercami nováčikmi. (Arsenal83)

Související novinky

Filmový festival Be2Can bude velká nádhera

Filmový festival Be2Can bude velká nádhera

02.10.2017

Čtvrtý ročník přehlídky prestižních festivalových snímků Be2Can uvede premiérově držitele Zlaté palmy z Cannes, snímek Rubena Östlunda Čtverec, který festival zahájí, film IIdikó Enyedi O těle a duši… (více)