Gavrilo Princip - proces

• Česko Hájil jsem Mladou Bosnu (neoficiální název) (více)

28. červen 1914. Gavrilo Princip s přáteli z organizace Mladá Bosna vyjádřili extrémním způsobem svůj nesouhlas s okupací své země Rakouskem a provedl v Sarajevu atentát na následníka rakosko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Bezprostředně poté byli atentátníci zatčeni a souzeni v procesu, který měl prokázat jejich napojení na Srbsko a dát Rakousko-Uhersku záminku k vyhlášení války této malé zemi. Scénář filmu Gavrilo Princip - proces vychází z autentických zápisů ze soudního jednání s atentátníky a především z knihy rakouského právníka Rudolfa Cistlera, který byl jedním z obhájců ex offo přidělených mladistvým atentátníkům. (Balkanfilm)

hygienik

Tak už si aj Srbi natočili svoj veľkofilm, ktorý nepojednáva o rozpade Juhoslávie, ale vracia sa k jej vzniku, resp. začína od Adama t. j. od Gavrila. Srdan Koljević aj tentokrát odolal pokušeniu zapísať sa do dejín kinematografie, hoci látka ho k tomu priam vyzývala. Buď došli peniaze, alebo talent. Ako to už pri "národných veľkofilmoch" býva, obriu minutáž rozchodí len ten, koho téma naozaj zaujíma. Podobá sa to na poľské historické filmy z 21. storočia - ambiciózne, ale za srdce nechytia. ()