Prokletí smrti

• Itálie Operazione paura (více)

Italský gotický horor poprvé v Česku! Jedno z nejlepších děl klasika žánru Maria Bavy vás zahalí do věčné mlhy, provede vás po rozpadlých hradech a opuštěných hřbitovech a detailně vás seznámí s jedním strašlivým prokletím. Sedmnácté století, Transylvánie. Odlehlá vesnička je po léta sužována tajemnými úmrtími. Proč se obětem před smrtí zjevuje malá holčička v bílém? Jakou to má spojitost s baronkou Grapsovou, žijící v obrovské chátrající vile? A kam zmizel inspektor, vyšetřující záhadné vraždy? Takové jsou otázky, které si klade mladý lékař Paul Eswai, povolaný k objasnění celého případu. Spolu s místní čarodějnicí Ruth odhalují tajemství strašlivého prokletí. Prokletí smrti... (oficiální text distributora)

J*A*S*M

Pro mě je Operazione paura povedenějším hororem než všechny Cormanovky. V Bavově díle se zajímavě mísí atmosféra anglického a amerického gotického hororu s atmosférou pozdějších sedmdesátkových italských venkovských giallo filmů - a musím říct, že to na mne fungovalo. Hlavně exteriéry jsou velmi povedené - netuším, jestli se to točilo ve studiu nebo v nějaké opravdové italské vesničce, každopádně to ani chvilku nepůsobí tak uměle, jako prostředí Cormanových hororů. To je ode mne, uznávám, docela povrchní pohled, ale nemůžu si pomoct, mne ty malované a papundeklové kulisy prostě ruší. U Operazione paura tento rušivý element odpadnul a já se mohl chvílema opravdu příjemně bát. Palec rozhodně nahoru, chvíli jsem uvažoval i o maximálním hodnocení. Od toho mě nakonec odradil mírně otravný hlavní hrdina. Horror movie of the Year ()

T2

Neviem prečo ale všetky Talianske horrory čo som doteraz videl mi prídu tak plocho natočené a prezentované bez hlbšieho významu. Príbeh je sám o sebe nevýrazní a je podávaní tak rozvlečene bez šťavy, že jediné čo môže robiť je maximálne nudiť, postavy v ňom sú nevýrazné, ale aspoň že sa dá pozerať na tie pekné herečky ale len pozerať nič viac a občas príde aj na nejaké to experimentovanie z vizuálnou stránkou kde celkom dobre kameraman zachytené nejaké tie zaujímavejšie momentky, len škoda že sú použité v tak nehybnom filme. /35%/ ()

Subjektiv

Chvílemi je až milé, jakými úžasnými rekvizitami a kulisami Mario Bava vyplnil tento naivní film o pomstychtivém duchovi. Všuda samá brnění, panenky, sarkofágy, kříže, lebky, pavučiny, prach, mlha, ruiny, rakve, masivní nábytek, bizerní svícny, oprýskané zdi... Je pravda, že nahromaděny jsou poměrně esteticky a kamera se na ně umí dívat z fotogenických úhlů, ovšem děs, děs vyvolat nedokáží. Neumí to ani hudba, ani náhlá zjevení postav, k nim spěšně zoomující kamera za hlasitého znění disharmonických tónů... Ano chvílemi je to všechno tak milé, až musím tomuto snímku s nudnou a banální fabulí pár bodů přidat. Silné **. ()

tron

„Ich jediným zákonom je poverčivosť.“ Nie je to dokonalé (nezaujímavý hrdina, čudná bosorka), ale rozprávková atmosféra, ktorá z tohto talianskeho gotického hororu razí, je nezameniteľná. Staré stavby, hustá hmla, desivá dávna legenda, poverčiví dedinčania... ak sa vám páčila OSPALÁ DIERA (1999), prídete si na svoje. ()

B!shop

Nic moc sem necekal, precejen tyhle stary horory jsou vetsinou o nicem, ale byl jsem mile prekvapenej. Sice tu jsou klasicky veci, jako zabery do vystrasenejch obliceju, vsichni se boji ducha holcicky, kterej ale v podstate nic nedela, nicim originalni pribeh a hudba je takova vlezla a misty otravna, jenze tohle ma proste paradni atmosferu. Jednak se celej film odehrava v noci ve vesnici v nejakym silenym zapadakove, takze to vypada jak nekde na hrade a i kdyz je hudba misty otravna, dobre dotvari atmosferu. A ackoliv tu nejsou zadny lekacky ani litre krve a v podstate se nic moc nedeje, clovek stejne diky stale hustnouci atmosfere musi celou dobu bejt napnutej. Lepsi 4*. ()

obitus

Kdyz v roce 1957 resuscitoval Riccardo Freda italsky horror svymi I Vampiri, asistoval mu pri tom tehdy uz triactyricetilety Mario Bava. Oba tehdy polozili zaklady italskemu gotickemu horroru, coz byl subzanr, ktery reagoval na uspech britskeho Hammeru a Amicusu a americke spolecnosti AIP. Italsky pristup ke klasickym horrorvym tematum byl o poznani drsnejsi, ale nejen to. I zpracovani, predevsim kamera a prace s barvami, je u Bavy o pricku vys, nez u jeho angloamerickych kolegu. Operazione paura predstavuje ve vsech smerech standard, na jaky jsem z dane doby a mista zvykly. Pribeh o pomstyvtivem duchovi male holcicky neni prilis objevny, ale je natocen naprosto fascinujicim zpusobem. Svuj dil na tom jiste maji i dobri herci, ale vetsina chvaly musi nutne putovat ke skvele kamere a s ni spojenemu barevnemu ladeni celeho snimku. Tak jako Bava to dokazal uz jen Argento ve svych nejlepsich kouscich. Na film jako je Operazione paura se nekouka, ten se uziva.... ()

Jossie

Je až neuvěřitelné, jak v těch umělých studiových kulisách dokázal Mario Bava natočit film s tak dobrou atmosférou. Pointa je docela hezká, stopáž výborná, jen ten herec v hlavní roli nebyl nic moc. ()

EdaS

Bava si tentokrát nehraje s barvami, ale strašidelná atmosféra se mu daří lépe než většině hammerovských kolegů. Jen by mě opravdu zajímalo, jak přišli Němci na překlad názvu Die toten Augen des Dr. Dracula (Mrtvé oči Dr. Draculy), obzvlášť když v celém filmu žádný Dracula není... ()

choze

Tyhle staré ateliérové gotické horory nejsou můj šálek čaje, ať už jim v žilách koluje britská nebo italská krev... ()

ClintEastwood

Tento film Maria Bavy má vše, co si představuji pod pojmem - GOTICKÝ HOROR. Bát se asi nebudete, ale je to dokonale atmosférické a určitě se k Prokletí smrti rád vrátím. Stará dobrá škola. ()

Faustka

Dech beroucí gotický horror, zvláštně tajemná atmosféra kterou dokážou navodit jen takový italští hororový mistři jako třeba Mario Bava, alespoň na mě to tak moc zapůsobilo. Jeden pohled zemřelé dívky Melissy stačí, aby donutil vesnické dívky k sebevraždě a její pohled opravdu takový je. Roztomilá holčička, která dokáže přivolat smrt a dělá to velice ráda. Dokáže jí někdo zastavit? ()

darkrobyk

Úchvatný gotický horror - přesně takový, jaký má být. Odváženo na lékárnických vážkách něco mlhy, něco noci, rozvalin, křížů, hřbitovů, starých domů, pavučin, tajemna, nadpřirozena a smrti. Vizuálně je Bava na podobné lodi jako R.Corman, když točil své filmové adaptace povídek E.A.Poa. Děsivé prokletí se vznáší nad celým příběhem jak pavučiny jedovaté snovačky. Ticho, kroky, halucinace. Opuštěná houpačka, ale kdo ji rozhoupal? Třepotavý stín můry ( že by lišaj smrithlav?) nevěstí nic dobrého...a taky že ano! Smrt je již na dosah, stačí trochu natáhnout ruku. Až se setmí a venku se strhne bouře, je tohle film pro příjemný večer jako dělaný... ()

JohnnyD

Ak ide o gotiku, preferujem Britov. Aj Bavovi išli oveľa lepšie súčasné témy. Celkom aj chápem, že vo svojej dobe mohla Operazione Paura veľmi dobre fungovať. Hlavne neponúka recyklát klasickej literatúry, ale svojský duchársky príbeh so škeriacim sa dievčatkom, čo malo nesporný vplyv na japonský horor. Ale výsledok ma bavil o poznanie menej. Napriek tomu, že Bava bol majstrom vizuálu a atmosféru nemožno uprieť ani tomuto filmu, priemerné americké a britské gotiky sú atmosférickejšie než toto. ()

Kusko.t2

Klasický horor (farebný, čo mu myslím trochu ubralo), ktorý režíroval taliansky klasik Mario Bava, spôsobom svojim vlastným. Operazione paura je príbeh, ktorý sa začína záhadnou smrťou jednej dievčiny. Táto smrť sa hodlá tento krát vyšetriť, čo však nie je také jednoduché. Tento mysteriózny prípad je plný nejasností a nevysvetliteľných situácii, ktoré tunajšiu komunitu nenechávajú kľudne spať a žiť si bezstarostný život bez stresu. Film s celkom dobrým obsadením (herectvo bolo na dobrej úrovni + pekná baba Erika Blanc v úlohe Moniky), peknými interiérmi a exteriérmi (ktoré boli patrične od pavučiny a hmly). No ale bohužiaľ to bolo trocha nevýrazné a miestami trocha nudné, čo zráža u mňa celkový dojem na 3*. Škoda. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 6/10 Atmosféra 8/10 Efekty 6/10/// PLUS: film má stálo dobrou atmosféru, působí záhadně, tajemně, hororové prostředí funguje i dnes, jak se asi bál tehdejší divák MÍNUS: herecké projevy jsou dosti nepřesvědčivé/// Shrnutí: Můj první film tohoto mistra hororu. Odehrává se během jednoho večera a noci, má docela krátkou stopáž. I proto působí i dnes poměrně svižně a nenudí. Staří snímku je znát, ale ne tolik, aby to bránilo diváckému zážitku. Pravděpodobně by současný film ukázal o dost více, zde to je asi maximum možného. Triky ze staré školy (vítr, zvuky, odlesky) stále fungují./// Celkem 59%/// ()

S.Quentin QUALE

Tak tento Bava mě teda moc neuspokojil. Třema hvězdama oceňuji creepy postavy jako z nějakého strašidelného panoptika, jinak mi toho věru toto prokleté děcko moc nenabídlo. Ale nevadí, ještě tam Mario nějaké kusy pro mě má a jelikož už má od mě dvě pětky, tak nad ním hůl rozhodně nelámu. 60% ()

misterz

Ťažké rozhodovanie, medzi 3-4 hviezdami. Dejová linka bola zaujímavá a kulisy s výpravou tiež nemali chybu. Zdalo sa mi to však akési nevýrazné, ploché. Perfektné prostredie s exteriérami/interiérami sa podľa mňa, čo sa atmosféry týka, nevyužilo v plnej miere, ale len tak na polovicu. Aj s hudbou to bolo ako na striedačke. Boli miesta, kde neskutočne zapasovala a miesta, kde skôr trhala ušné bubienky. Čakal som viac, ale snímok ani nepokladám za stratený čas. 69/100 ()

pornogrind

Mlha, pavučiny, stíny, hřbitov, skvělá kamera, hudba z které se ježí všechny chlupy na těle a neskutečně temná atmosféra. a napětí. To je klasickej Mario Bava. ()

Goldbeater

Tak tenhle Bavův horor mi teda moc nesedl. Potěšila mě sice pěkná atmosféra a moc dobře udělané kulisy, ale herci byli opravdu prkenní a scénář nebyl moc prokoumaný. Místy se mi zdálo, že děj se vůbec neposouvá, a proto jsem se chvilkama i trochu nudil. Navíc nájezdy kamery a její opětovné vracení mi připadaly trochu divné. Se vší úctou k režisérovi, tenhle film nedosahuje takových kvalit, jako například jeho o 6 let starší dílo Maska démona. V každém případě se ale jedná o přijatelný gotický horor, na který si každý musí udělat svůj vlastní názor. ()

dr.horrible

Katastrofálne zrežírovaní herci, a to aj s vedomím žánru. Schválne sledujte toho tragéda v hlavnej úlohe, jak celý čas len behá z jednej strany scény na druhú a tvári sa zdesene. To skrátka nemohol byť úplne zámer, nikto si predsa nepokazí vážny film obsadením Shaggyho zo Scooby doo. Veľká škoda, horor je to dobrý. ()