Prokletí smrti

Mario Bava

Kostýmy:

Tina Grani
  • WANDRWALL

Dělá mi radost, když kouknu na něco, co mi připadá, že ani už není pravda, a přece mě to jako dítě bavilo. Proti dnešní produkci hororů to má zcela jiný ráz. Ale jak jen jsou ti herci přesvědčiví. Někdy tak moc, že až pak si to rozeberu abych se dobral oč to vlastně šlo. Dalším kladem pro mě je, že si přehrávám co jsem už viděl a co a jak mi utkvělo z toho v paměti.(22.6.2010)

Úchvatný gotický horror - přesně takový, jaký má být. Odváženo na lékárnických vážkách něco mlhy, něco noci, rozvalin, křížů, hřbitovů, starých domů, pavučin, tajemna, nadpřirozena a smrti. Vizuálně je Bava na podobné lodi jako R.Corman, když točil své filmové adaptace povídek E.A.Poa. Děsivé prokletí se vznáší nad celým příběhem jak pavučiny jedovaté snovačky. Ticho, kroky, halucinace. Opuštěná houpačka, ale kdo ji rozhoupal? Třepotavý stín můry ( že by lišaj smrithlav?) nevěstí nic dobrého...a taky že ano! Smrt je již na dosah, stačí trochu natáhnout ruku. Až se setmí a venku se strhne bouře, je tohle film pro příjemný večer jako dělaný...(16.8.2010)

Zápletkou a hereckými výkony teda zrovna nic moc, ale vším ostatním to lechtá vše horrorové v mé duši. Perfektní gotické kulisy a prostředí (chybí už jen Vincent Price), hromady pavučin, zeleně nasvícených prostor a opravdu horrorové hudby a různých zvuků. Po téhle stránce horror jak bič, jemuž odpustíte i ty místy teatrální herecké výstupy - ale starosta, svým vzhledem kombinující Terryho Savalase s očima Timothyho Olyphanta byl skvělý. Operazione Paura dokazuje, že ne každý duch má dlouhé černé vlasy a šikmé oči. Mellisa je krásná blonďatá sedmiletá holčička s bílým míčem. Že má vražedné choutky a děsuplné pohledy, jí snad ani neuvěříte.(21.12.2010)

Neviem prečo ale všetky Talianske horrory čo som doteraz videl mi prídu tak plocho natočené a prezentované bez hlbšieho významu. Príbeh je sám o sebe nevýrazní a je podávaní tak rozvlečene bez šťavy, že jediné čo môže robiť je maximálne nudiť, postavy v ňom sú nevýrazné, ale aspoň že sa dá pozerať na tie pekné herečky ale len pozerať nič viac a občas príde aj na nejaké to experimentovanie z vizuálnou stránkou kde celkom dobre kameraman zachytené nejaké tie zaujímavejšie momentky, len škoda že sú použité v tak nehybnom filme. /35%/(3.7.2009)

Prisahám bohu. Zo začiatku som mal pocit akoby som sledoval staršiu verziu BurtonovejOspalej Dieri. Malo to viac než len rovnaký spád... Do mestečka plného strachopudov ktorý veria každej povere prichádza patológ ktorý má zistiť či sa mladá slúžka zabila sama alebo o išlo o plánovanú vraždu. Obyvatelia pripisujú túto ale aj ostatné chladnokrvné vraždy jednému duchu, patológ sa tak púšťa do vyšetrovania na vlastnú päsť. Ďalej sa to už potom vybralo iným smerom. Keď sa na scénke objavuje duch malého dievčatka ktoré ovláda telekinézou ľudí a tím ich dokáže prinútiť sa zabiť to už také zábavné nebolo. Bola to v celku nuda bez silnejších nápadov ale malo to v sebe tú Bavovskú čarovnú gotickú atmosféru. Takže aj keď sa tam v celku nič nedialo, forma bola skvelá.(14.9.2014)

• - V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)

• - Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)

• - Film je také znám pod jménem Curse of the Living Dead. (Chatterer)