Prokletí smrti

Horor / Mysteriózní

Itálie, 1966, 85 min

Mario Bava

Mario Bava

Fakt dobre natocene na tu dobu. O nejakom velkom strachu sa pravdaze neda hovorit ale pohlad toho maleho dievcata bol fakt evil...ta ked sa porela na niekoho v skvolke tak ten sa musel postat:) Pekne zabery, dobra atmosfera, hudba. Pribeh zlahka predvidatelny ale po tolkych hororoch co som videl to uz neberiem az tak tragicky(12.11.2009)

Pro mě je Operazione paura povedenějším hororem než všechny Cormanovky. V Bavově díle se zajímavě mísí atmosféra anglického a amerického gotického hororu s atmosférou pozdějších sedmdesátkových italských venkovských giallo filmů - a musím říct, že to na mne fungovalo. Hlavně exteriéry jsou velmi povedené - netuším, jestli se to točilo ve studiu nebo v nějaké opravdové italské vesničce, každopádně to ani chvilku nepůsobí tak uměle, jako prostředí Cormanových hororů. To je ode mne, uznávám, docela povrchní pohled, ale nemůžu si pomoct, mne ty malované a papundeklové kulisy prostě ruší. U Operazione paura tento rušivý element odpadnul a já se mohl chvílema opravdu příjemně bát. Palec rozhodně nahoru, chvíli jsem uvažoval i o maximálním hodnocení. Od toho mě nakonec odradil mírně otravný hlavní hrdina. Horror movie of the Year(4.6.2011)

Nic moc sem necekal, precejen tyhle stary horory jsou vetsinou o nicem, ale byl jsem mile prekvapenej. Sice tu jsou klasicky veci, jako zabery do vystrasenejch obliceju, vsichni se boji ducha holcicky, kterej ale v podstate nic nedela, nicim originalni pribeh a hudba je takova vlezla a misty otravna, jenze tohle ma proste paradni atmosferu. Jednak se celej film odehrava v noci ve vesnici v nejakym silenym zapadakove, takze to vypada jak nekde na hrade a i kdyz je hudba misty otravna, dobre dotvari atmosferu. A ackoliv tu nejsou zadny lekacky ani litre krve a v podstate se nic moc nedeje, clovek stejne diky stale hustnouci atmosfere musi celou dobu bejt napnutej. Lepsi 4*.(26.4.2008)

Osobně považuji Operazione paura za zatím nejlepší italský horor, který jsem měl tu čest vidět, ale i přes to to není to pravé... Scény jsou mnohdy příliš zdlouhavé a, a to mi promiňte, až trapné v tom smyslu, že částmi měl film vyděsit, místo toho však rozesmál. Film navíc nemá ani jednu sympatickou postavu, což je docela smutný, hlavně když vezmete v úvahu, že hlavní hrdina se měl nejspíše stát idolem srdcí všech žen roku. Herecké výkony jsou tudíž průměrné, ne-li podprůměrné. Napětí moc nefunguje a snad jediné, co je tu naprosto bezchybné, je hustá a děsivá atmosféra. Některé zápletky jsou poměrně předvídatelné, a ani jedna mě nijak zvlášť nepřekvapila ani nešokovala. V roce 1966 však musel být tento horor hit a určitě velmi děsivý, třeba taková holčička přitisklá na sklo dveří s vykulenýma očima je hodně hodně děsivá - na to však neberu žádný ohled a ty tři hvězdičky jsou za atmosféru a za to, že jsem u toho neusl, ani když jsem na to koukal brzy ráno. Vlastně jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale přece jenom je více negativů než těch pozitivů, takže nakonec jenom ty tři...(22.7.2011)

Moje první setkání s velkým Mariem Bavou. A musím říci že to byla velice úchvatná zkušenost nahlédnout do kuchyně italského mistra horroru. Bavovo režisérské schopnosti jsou ohromující. Působivě houstnoucí atmosféra navozená souhrou barev , světel a stínů. Dále pak dokonalá kamera , prostředí , hudba , herci. To vše je naprostá špička. Musím prozkoumat Bavovo tvorbu podrobněji abych zjistil jestli i jeho ostatní díla jsou stejně působivá.(26.4.2008)

• - V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)

• - Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)

• - Film je také znám pod jménem Curse of the Living Dead. (Chatterer)