Prokletí smrti

Horor / Mysteriózní

Itálie, 1966, 85 min

Mario Bava

Mario Bava

Pro mě je Operazione paura povedenějším hororem než všechny Cormanovky. V Bavově díle se zajímavě mísí atmosféra anglického a amerického gotického hororu s atmosférou pozdějších sedmdesátkových italských venkovských giallo filmů - a musím říct, že to na mne fungovalo. Hlavně exteriéry jsou velmi povedené - netuším, jestli se to točilo ve studiu nebo v nějaké opravdové italské vesničce, každopádně to ani chvilku nepůsobí tak uměle, jako prostředí Cormanových hororů. To je ode mne, uznávám, docela povrchní pohled, ale nemůžu si pomoct, mne ty malované a papundeklové kulisy prostě ruší. U Operazione paura tento rušivý element odpadnul a já se mohl chvílema opravdu příjemně bát. Palec rozhodně nahoru, chvíli jsem uvažoval i o maximálním hodnocení. Od toho mě nakonec odradil mírně otravný hlavní hrdina. Horror movie of the Year(4.6.2011)

Nic moc sem necekal, precejen tyhle stary horory jsou vetsinou o nicem, ale byl jsem mile prekvapenej. Sice tu jsou klasicky veci, jako zabery do vystrasenejch obliceju, vsichni se boji ducha holcicky, kterej ale v podstate nic nedela, nicim originalni pribeh a hudba je takova vlezla a misty otravna, jenze tohle ma proste paradni atmosferu. Jednak se celej film odehrava v noci ve vesnici v nejakym silenym zapadakove, takze to vypada jak nekde na hrade a i kdyz je hudba misty otravna, dobre dotvari atmosferu. A ackoliv tu nejsou zadny lekacky ani litre krve a v podstate se nic moc nedeje, clovek stejne diky stale hustnouci atmosfere musi celou dobu bejt napnutej. Lepsi 4*.(26.4.2008)

Klasický horor (farebný, čo mu myslím trochu ubralo), ktorý režíroval taliansky klasik Mario Bava, spôsobom svojim vlastným. Operazione paura je príbeh, ktorý sa začína záhadnou smrťou jednej dievčiny. Táto smrť sa hodlá tento krát vyšetriť, čo však nie je také jednoduché. Tento mysteriózny prípad je plný nejasností a nevysvetliteľných situácii, ktoré tunajšiu komunitu nenechávajú kľudne spať a žiť si bezstarostný život bez stresu. Film s celkom dobrým obsadením (herectvo bolo na dobrej úrovni + pekná baba Erika Blanc v úlohe Moniky), peknými interiérmi a exteriérmi (ktoré boli patrične od pavučiny a hmly). No ale bohužiaľ to bolo trocha nevýrazné a miestami trocha nudné, čo zráža u mňa celkový dojem na 3*. Škoda.(20.8.2007)

Strašidelná hudba,ruiny,4 osoby nesúce rakvu a pohonič hovoriaci o Bohom zabudnutom mieste,toto všetko bolo na začiatku.Ako plynie film tak pomaly zisťujem,že to je naozaj najdesivejšie miesto na zemi,lebo je to miesto povier,strachu a aj smrti.Ako sa na tom cintoríne znášala hmla a pomaličky plynuli zábery z toho cintorína,veľmi ponuré a depresívne.Krásny vizuál,neskutočne silná atmosféra a historické kulisy dotvárajú tomuto filmu veľkolepú strašidelnosť.A tá kamera ktorá snímala schodisko keď po nom utekala Monika,bola priam fantastická a celkovo kamera bola parádna.Len zamrzí že tie úmrtia neboli prepracovanejšie tzv.skoro žiadne gore tu nebolo ale asi preto že film sa viac sústreduje na dej,príbeh a atmosféru a ostatné veci ignoruje.A to je škoda lebo s toho mohol byť dokonalý film ale aj tak M.Bava vedel točiť neskutočne silno atmosferické filmy a on gotický horor povýšil na najvyššiu métu.(4.5.2014)

Vzhľadom na rok vzniku veľmi dobré, ale status nesmrteľnej klasiky si to nezaslúži. Aspoň mne sa akosi nepodarilo identifikovať sa s postavami, ani tá atmosféra na mňa neviem ako nedýchla - a to je teda pri horore dosť problém. Finále má síce strhujúce tempo, moja nezúčastnenosť pri ňom vyprchala, miestami som dokonca nedýchal a v duchu si vravel "že by predsa?", no nezmyselná pointa to pochovala. Kameňom úrazu je úloha barónky Grapsovej v celej kliatbe - pretože ak je to tak, ako sa to v úplnom závere tvári, tak potom to všetko predsa šlo vyriešiť skôr. Smolka, no akokoľvek sa budem snažiť, nie som z tých divákov, ktorí nad takýmito momentami mávnu rukou.(10.10.2007)

• - V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)

• - Film je také znám pod jménem Curse of the Living Dead. (Chatterer)

• - Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)