Prokletí smrti

Itálie, 1966, 85 min

Mario Bava

Kostýmy:

Tina Grani

Katastrofálne zrežírovaní herci, a to aj s vedomím žánru. Schválne sledujte toho tragéda v hlavnej úlohe, jak celý čas len behá z jednej strany scény na druhú a tvári sa zdesene. To skrátka nemohol byť úplne zámer, nikto si predsa nepokazí vážny film obsadením Shaggyho zo Scooby doo. Veľká škoda, horor je to dobrý.(13.9.2017)

Ťažké rozhodovanie, medzi 3-4 hviezdami. Dejová linka bola zaujímavá a kulisy s výpravou tiež nemali chybu. Zdalo sa mi to však akési nevýrazné, ploché. Perfektné prostredie s exteriérami/interiérami sa podľa mňa, čo sa atmosféry týka, nevyužilo v plnej miere, ale len tak na polovicu. Aj s hudbou to bolo ako na striedačke. Boli miesta, kde neskutočne zapasovala a miesta, kde skôr trhala ušné bubienky. Čakal som viac, ale snímok ani nepokladám za stratený čas. 69/100(24.8.2014)

Osobně považuji Operazione paura za zatím nejlepší italský horor, který jsem měl tu čest vidět, ale i přes to to není to pravé... Scény jsou mnohdy příliš zdlouhavé a, a to mi promiňte, až trapné v tom smyslu, že částmi měl film vyděsit, místo toho však rozesmál. Film navíc nemá ani jednu sympatickou postavu, což je docela smutný, hlavně když vezmete v úvahu, že hlavní hrdina se měl nejspíše stát idolem srdcí všech žen roku. Herecké výkony jsou tudíž průměrné, ne-li podprůměrné. Napětí moc nefunguje a snad jediné, co je tu naprosto bezchybné, je hustá a děsivá atmosféra. Některé zápletky jsou poměrně předvídatelné, a ani jedna mě nijak zvlášť nepřekvapila ani nešokovala. V roce 1966 však musel být tento horor hit a určitě velmi děsivý, třeba taková holčička přitisklá na sklo dveří s vykulenýma očima je hodně hodně děsivá - na to však neberu žádný ohled a ty tři hvězdičky jsou za atmosféru a za to, že jsem u toho neusl, ani když jsem na to koukal brzy ráno. Vlastně jsem se rozhodoval mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale přece jenom je více negativů než těch pozitivů, takže nakonec jenom ty tři...(22.7.2011)

• WANDRWALL

Dělá mi radost, když kouknu na něco, co mi připadá, že ani už není pravda, a přece mě to jako dítě bavilo. Proti dnešní produkci hororů to má zcela jiný ráz. Ale jak jen jsou ti herci přesvědčiví. Někdy tak moc, že až pak si to rozeberu abych se dobral oč to vlastně šlo. Dalším kladem pro mě je, že si přehrávám co jsem už viděl a co a jak mi utkvělo z toho v paměti.(22.6.2010)

Filmová krajina je naprosto úchvatná. Staré polorozpadlé hrady se už sami nabízejí k tomu, že skrývají děsivé tajemství, úzké tajemné uličky s malými průchody, které spojují chudé domky jsou příkladným místem pro ukrytí vraha, který si na vás ve tmě počká. Hustá mlha, která se pomalu snáší nad starý hřbitov a zarostlé kamenné hroby nabudí tu správnou atmosféru tajemna a když tohle všechno skloubíte s děsivým prokletím a malou dívkou s tváří anděla, která vás bez mrknutí oka zabije – zrodí se z toho film, který může být pýchou italských tvůrců a diváci se na něj budou dívat z radostí. Do toho všeho hraje chrámová hudba a varhany jsou přesně ten typ nástroje, který dává gotickému horroru atmosféru tajemna.(7.7.2008)

• - Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)

• - V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)

• - Film je také znám pod jménem Curse of the Living Dead. (Chatterer)