Prokletí smrti

Horor / Mysteriózní

Itálie, 1966, 85 min

Mario Bava

Mario Bava

Zápletkou a hereckými výkony teda zrovna nic moc, ale vším ostatním to lechtá vše horrorové v mé duši. Perfektní gotické kulisy a prostředí (chybí už jen Vincent Price), hromady pavučin, zeleně nasvícených prostor a opravdu horrorové hudby a různých zvuků. Po téhle stránce horror jak bič, jemuž odpustíte i ty místy teatrální herecké výstupy - ale starosta, svým vzhledem kombinující Terryho Savalase s očima Timothyho Olyphanta byl skvělý. Operazione Paura dokazuje, že ne každý duch má dlouhé černé vlasy a šikmé oči. Mellisa je krásná blonďatá sedmiletá holčička s bílým míčem. Že má vražedné choutky a děsuplné pohledy, jí snad ani neuvěříte. Více na mém blogu: www.hororovykabinetdreraserheada.blog.cz.(21.12.2010)

Už zase musím pochválit Filmag.Tentokrát jsem si ale už fakt kecl na prdel. Za 76,-kč (!!!) jsem si pořídil Tohle a Dům hrůzy,Divadlo hrůzy,Kanibal muzikál.Zámecká zrůda,Černá kočka,a Den matek!! Jasně že jsem neváhal ani vteřinu,a to i přesto,že Dům hrůzy ,a Divadlo hrůzy jsem už měl (nechcete někdo dáreček?,já už ho tímhle dostal)Tentokrát kvalitativně (vysoko) velmi vyrovnaná sbírčička,kde i slabší kusy jsou v pohodě nad horrorovým průměrem a to i pro mě naprosto neznámý a výborný tenhle Bavův biják.(22.6.2010)

Strašidelná hudba,ruiny,4 osoby nesúce rakvu a pohonič hovoriaci o Bohom zabudnutom mieste,toto všetko bolo na začiatku.Ako plynie film tak pomaly zisťujem,že to je naozaj najdesivejšie miesto na zemi,lebo je to miesto povier,strachu a aj smrti.Ako sa na tom cintoríne znášala hmla a pomaličky plynuli zábery z toho cintorína,veľmi ponuré a depresívne.Krásny vizuál,neskutočne silná atmosféra a historické kulisy dotvárajú tomuto filmu veľkolepú strašidelnosť.A tá kamera ktorá snímala schodisko keď po nom utekala Monika,bola priam fantastická a celkovo kamera bola parádna.Len zamrzí že tie úmrtia neboli prepracovanejšie tzv.skoro žiadne gore tu nebolo ale asi preto že film sa viac sústreduje na dej,príbeh a atmosféru a ostatné veci ignoruje.A to je škoda lebo s toho mohol byť dokonalý film ale aj tak M.Bava vedel točiť neskutočne silno atmosferické filmy a on gotický horor povýšil na najvyššiu métu.(4.5.2014)

Neviem prečo ale všetky Talianske horrory čo som doteraz videl mi prídu tak plocho natočené a prezentované bez hlbšieho významu. Príbeh je sám o sebe nevýrazní a je podávaní tak rozvlečene bez šťavy, že jediné čo môže robiť je maximálne nudiť, postavy v ňom sú nevýrazné, ale aspoň že sa dá pozerať na tie pekné herečky ale len pozerať nič viac a občas príde aj na nejaké to experimentovanie z vizuálnou stránkou kde celkom dobre kameraman zachytené nejaké tie zaujímavejšie momentky, len škoda že sú použité v tak nehybnom filme. /35%/(3.7.2009)

Vzhľadom na rok vzniku veľmi dobré, ale status nesmrteľnej klasiky si to nezaslúži. Aspoň mne sa akosi nepodarilo identifikovať sa s postavami, ani tá atmosféra na mňa neviem ako nedýchla - a to je teda pri horore dosť problém. Finále má síce strhujúce tempo, moja nezúčastnenosť pri ňom vyprchala, miestami som dokonca nedýchal a v duchu si vravel "že by predsa?", no nezmyselná pointa to pochovala. Kameňom úrazu je úloha barónky Grapsovej v celej kliatbe - pretože ak je to tak, ako sa to v úplnom závere tvári, tak potom to všetko predsa šlo vyriešiť skôr. Smolka, no akokoľvek sa budem snažiť, nie som z tých divákov, ktorí nad takýmito momentami mávnu rukou.(10.10.2007)

• - Film je také znám pod jménem Curse of the Living Dead. (Chatterer)

• - Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)

• - V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)