Prokletí smrti

• Itálie Operazione paura (více)

Italský gotický horor poprvé v Česku! Jedno z nejlepších děl klasika žánru Maria Bavy vás zahalí do věčné mlhy, provede vás po rozpadlých hradech a opuštěných hřbitovech a detailně vás seznámí s jedním strašlivým prokletím. Sedmnácté století, Transylvánie. Odlehlá vesnička je po léta sužována tajemnými úmrtími. Proč se obětem před smrtí zjevuje malá holčička v bílém? Jakou to má spojitost s baronkou Grapsovou, žijící v obrovské chátrající vile? A kam zmizel inspektor, vyšetřující záhadné vraždy? Takové jsou otázky, které si klade mladý lékař Paul Eswai, povolaný k objasnění celého případu. Spolu s místní čarodějnicí Ruth odhalují tajemství strašlivého prokletí. Prokletí smrti... (oficiální text distributora)

Trailer

T2

Neviem prečo ale všetky Talianske horrory čo som doteraz videl mi prídu tak plocho natočené a prezentované bez hlbšieho významu. Príbeh je sám o sebe nevýrazní a je podávaní tak rozvlečene bez šťavy, že jediné čo môže robiť je maximálne nudiť, postavy v ňom sú nevýrazné, ale aspoň že sa dá pozerať na tie pekné herečky ale len pozerať nič viac a občas príde aj na nejaké to experimentovanie z vizuálnou stránkou kde celkom dobre kameraman zachytené nejaké tie zaujímavejšie momentky, len škoda že sú použité v tak nehybnom filme. /35%/ ()

J*A*S*M

Pro mě je Operazione paura povedenějším hororem než všechny Cormanovky. V Bavově díle se zajímavě mísí atmosféra anglického a amerického gotického hororu s atmosférou pozdějších sedmdesátkových italských venkovských giallo filmů - a musím říct, že to na mne fungovalo. Hlavně exteriéry jsou velmi povedené - netuším, jestli se to točilo ve studiu nebo v nějaké opravdové italské vesničce, každopádně to ani chvilku nepůsobí tak uměle, jako prostředí Cormanových hororů. To je ode mne, uznávám, docela povrchní pohled, ale nemůžu si pomoct, mne ty malované a papundeklové kulisy prostě ruší. U Operazione paura tento rušivý element odpadnul a já se mohl chvílema opravdu příjemně bát. Palec rozhodně nahoru, chvíli jsem uvažoval i o maximálním hodnocení. Od toho mě nakonec odradil mírně otravný hlavní hrdina. Horror movie of the Year ()

tron

„Ich jediným zákonom je poverčivosť.“ Nie je to dokonalé (nezaujímavý hrdina, čudná bosorka), ale rozprávková atmosféra, ktorá z tohto talianskeho gotického hororu razí, je nezameniteľná. Staré stavby, hustá hmla, desivá dávna legenda, poverčiví dedinčania... ak sa vám páčila OSPALÁ DIERA (1999), prídete si na svoje. ()

B!shop

Nic moc sem necekal, precejen tyhle stary horory jsou vetsinou o nicem, ale byl jsem mile prekvapenej. Sice tu jsou klasicky veci, jako zabery do vystrasenejch obliceju, vsichni se boji ducha holcicky, kterej ale v podstate nic nedela, nicim originalni pribeh a hudba je takova vlezla a misty otravna, jenze tohle ma proste paradni atmosferu. Jednak se celej film odehrava v noci ve vesnici v nejakym silenym zapadakove, takze to vypada jak nekde na hrade a i kdyz je hudba misty otravna, dobre dotvari atmosferu. A ackoliv tu nejsou zadny lekacky ani litre krve a v podstate se nic moc nedeje, clovek stejne diky stale hustnouci atmosfere musi celou dobu bejt napnutej. Lepsi 4*. ()

Subjektiv

Chvílemi je až milé, jakými úžasnými rekvizitami a kulisami Mario Bava vyplnil tento naivní film o pomstychtivém duchovi. Všuda samá brnění, panenky, sarkofágy, kříže, lebky, pavučiny, prach, mlha, ruiny, rakve, masivní nábytek, bizerní svícny, oprýskané zdi... Je pravda, že nahromaděny jsou poměrně esteticky a kamera se na ně umí dívat z fotogenických úhlů, ovšem děs, děs vyvolat nedokáží. Neumí to ani hudba, ani náhlá zjevení postav, k nim spěšně zoomující kamera za hlasitého znění disharmonických tónů... Ano chvílemi je to všechno tak milé, až musím tomuto snímku s nudnou a banální fabulí pár bodů přidat. Silné **. ()

• Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)
  • Film je také znám pod jménem Curse of the Living Dead. (Chatterer)
  • V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)