poster

Soundtracky: písně psané z paměti (TV seriál)

 • USA

  Soundtracks: Songs That Defined History

Hudební / Dokumentární

USA, 2017, 8x45 min

Producenti:

Julia Marchesi

Střih:

Deborah Peretz
(další profese)
 • bohemia_regent
  ***

  V roce 2007 vydal Harry Connick Jr album coververzí známých písní spojených s jeho rodným městem Oh My NOLA (NO = New Orleans, LA = Louisiana). Doplnil je čtyřmi vlastními skladbami, z nichž píseň All These People je přímo věnována lidem postiženým hurikánem Katrina. Přesto Harry Connick Jr, trojnásobný držitel Grammy a jeden z nejlepších současných swingových zpěváků, nestál autorům dílu, který se týká oné přírodní katastrofy, za jedinou zmínku. Jako tři nejvýznamnější hudebníci z New Orleans byli jmenováni Louis Armstrong, Fats Domino a Lil Wayne. Jistě právem, ale první dva už nemohli mít s událostmi okolo hurikánu Katrina logicky nic společného - na rozdíl od Connicka Jr. Že by za tímto opominutím byla jeho barva pleti? Jde o jeden příklad z mnoha, i v jiných dílech je výběr osob a úhel pohledu na události diskutabilní. -------- Díly: 1) Kent State a vietnamská válka, 2) Vražda Martina Luthera Kinga, 3) Hurikán Katrina, 4) Vesmírné závody, 5) Hrdě s pravdou ven, 6) Bitva pohlaví, 7) Berlínská zeď a pád komunismu, 8) Jedenácté září.(6.5.2019)

 • prezdivaka
  **

  Bohužel je na tom seriálu strašně znát doba, kdy se natáčel. Skvělý nápad, ale komentář a postoj moderátora je nově americko-politicko-korektní. Kdyby vznikl v roce 2010, byl by jiný a určitě mnohem lepší a hlavně pravdivější. Také jsem (jako skoro vždy) nepochopil, proč někdo změní původní název, ale není to lepší. Je to o hodně horší, protože to vlastně zní npochopitelně. Písně psané z paměti - vážně nevím, co si pod tím vybavit. Možná vzpomínky pamětníků, co vzpomínají na své hitovky. Ale tohle je sakra název: Písně, které dotvářely historii. A to je prostě něco zcela! jiného.(12.4.2019)

 • Slasher
  ****

  Geekuju Státy a tamní dějiny, miluju muziku a čím dál víc teď dívám na dokumenty, tenhle navíc produkoval můj oblíbenec DJ a tak všeho všudy jasný tahák. Série splňuje očekávání, prochází osm důležitých událostí 20./21. století (11.9., Vietnam, Berlinská zeď atd.) a prezentuje řadu klíčových písní, které se s nimi pojí. Je tak krásně vidět, jak důležitou roli sehrává hudba nejen v zábavě, ale také jako masový socio kulturní hybatel, jak dokáže vznítit emoce, reflektovat dění, poctít ve chvílích tragédií a smutku... Hlavička CNN zaručila vysokou úroveň i co se týče různých komentátorů a osobností na stoličce k exkluzivním interview. Moc mě potěšila analýza "Alright" od Kendricka. Mám za sebou první tři, ale nepochybuji, že i zbytek stejně užiju. "To look at history through the lens of music is a powerful way to see the world." [stále čekám až budu mít k dispozici zbytek](25.5.2017)

 • sator
  **

  Zkusil jsem druhý díl a nespíš to vzdám...(9.6.2019)