V přístavu

Waterfront

V prístave

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1954, 108 min

Muž, ktorý miloval holuby a nevedel počítať. Ex-boxer. Duchom prostý, cťou hotový Aragorn... Terry Malloney. Áno, správne, v srdci až do konca. 4,5*(26.1.2009)

Měl jsem za to, že V přístavu je drama jednoho muže, který "mohl někým být". Ale rozhodně mě nenapadlo, že se závěr filmu promění v naivní levicovou báchorku o těch hodných dole, a těch zlých nahoře. Ono to vůbec celé působí dojmem, jako kdyby si Kazan zpytoval svědomí za tu slavnou bonzáckou aféru. Zde je výpověď Terryho Malloye brána jako statečný čin, díky kterému padne prohnilá, zkorumpovaná garnitura ovládající odbory a utlačovaní dělníci budou zase moci volně dýchat. Neříkám, že je to špatně, paralela s Kazanem samotným tomu ale dodává jiný rozměr. Nicméně po formální stránce film nepůsobí ani trochu zastarale, možná jenom ta burácivá Bernsteinova hudba mohla být o něco civilnější. A Brando, nejlepší herec své generace, podává další ze svých jedinečných výkonů, v Tramvaji do stanice Touha byl ale ještě o něco lepší. Oscara za hlavní herecký výkon měl dostat právě tehdy.(24.8.2010)

Tak dobře, jak hráli herci v tomto filmu ti současní hrát snad ani nedovedou. Jednoduchoučký, ale moc pěkný scénář dal celému snímku ten správný náboj. V době vzniku si musel každičký, kdo film viděl pořádně ustříknout. Marlon Brando je zde v roli Terryho, jenž je součástí skvěle organizovaného zločinu, opět precizní. V podstatě do děje velmi dlouho vůbec nezasahuje a pouze své okolí pozoruje, přičemž je se svým momentálním postavením spokojen. Lee. J. Cobb je rovněž naprosto perfektní. Viděl jsem ho teprve podruhé, přičemž poprvé jsem ho viděl hněvat se společně s dalšími 11 chlapíky. V tomhle snímku je velkým gangsterem, neboť má moc nad přístavem, který představuje největší, ba dokonce jediné místo v městečku, kam si může člověk přijít pro hrst dolarů. Co bylo ve filmu naprosto úděsné byla hudba. Byla příšerně ponurá a rvala mi uši pokaždé, kdy se plně rozezněla. 8 oscarů celkem chápu. Viděl jsem mnoho filmů z podobné doby a ve srovnání s tímto filmem to byly většinou hrozně nudné sračky. Tenhle film rozhodně nudný není. Já jsem absolutně spokojen. Více jsem od snímku nečekal. 3*(16.10.2013)

Ona improvizovaná scéna se spadlou sněhobílou rukavicí! Jen to dodatečné zjištění o její neplánovanosti trochu pokazilo veškeré bádání nad ní, nad jejím významem - těžko by mohla být plánovaným symbolem, když k ní došlo náhodou, že. Skvělý Brando, Lee J. Cobb, Kazan a kamera, skvělý zážitek. (Snad jen od Bernsteina jsem čekal víc.) Ve své době však muselo být V přístavu mnohem větším a silnějším filmem.(4.4.2013)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)

Drama s dobrým koncem, to je moje!(30.10.2008)

..uhm, na to, ze vlastne kazanove filmy nemam rada..ale co uz, ked je zrucny..(22.9.2006)

• GodComplex

Je to tak uzasny film, ze si skutecne zaslouzi 8 Oscaru vcetne nejlepsiho filmu? Ani omylem! On The Waterfront ve skutecnosti neni ani dobry film. Krome nudy se zde vazne moc nenachazi a co ten hype okolo Marlona Branda? Jeden z nejlepsich hercu vsech dob? Come on, podle mdleho vykonu, ktery zde podal fakt ani ve snu (a opet oscarove ocenen). Ocividne dalsi rok, kdy akademici do jednoho jeli na houbickach. 2/10(17.3.2011)

Skvelá krimi-dráma z americkej produkcii, ktorej Kazanove ľudské hodnoty a prepracovanosť dali snímke neopísateľne dramatickú intenzitu. O New yorku samotnom a neprikrášlenom pred On the Waterfront snáď ani nevznikol presvedčivejší film. Vynikajúci herci (záporák Cobb, vrcholný Brando, Marie Saint, kňaz...) v jedinečnej chémii, odliatkami dušičiek, ich poranení a súperením o návrat. Veľký film s vôbec s jedným z tých najsilnejších dialógov v kinematografii (Charley-Terry)!(31.1.2013)

Kazanův styl mi nikdy příliš neseděl, připadá mi moc patetický a přehnaný (přehraný). V V přístavu se to ale drží v mezích, a tak mě z jeho filmů zaujal zatím nejvíc. Skvělý Brando i Bernsteinova hudba, celý příběh je napínavý a má atmosféru. Jediné, co mi občas vadilo, byl přehnaně levicový pohled, jako z Křižníka Potěmkina. Pardon, nemůžu za to, ale mám to prostě tak, že jakmile se ve filmu objeví v jednom záběru velká spousta naštvaných dělníků, začínám couvat.(8.3.2011)

Skvělý realistický film ze špinavých newyorských doků. V hlavní roli skvělý Marlon Brando. Hodně dobrý příběh a hlavně v poslední půlhodině dost působivých scén. Přesto bylo moje očekávání od takto kultovního a vychvalovaného filmu trochu vyšší, takže nejdu až na pět.(14.12.2012)

klasika...(12.3.2009)

Klíčový snímek pro pozdější směrování americké kinematografie. V 50. letech se Hollywood, otřesený pozvolným úpadkem studiového systému a politickým honem na čarodějnice, znovu snažil přilákat diváky a za pomoci velkolepých spektáklů a nových technik (barva, širokoúhlý film, 3D…) bojovat s televizí. Tento krok byl na začátku úspěšný, ale postupně se ukázalo, že ne každý velkorozpočtový film znamená finanční návratnost. Šance se proto chopili "nezávislí", kteří sázeli na realističnost a přiblížení se publiku. Kazan, jemuž trvalo poměrně dlouho scénář prosadit, byl jedním z prvních, kteří naplno využili potenciál "obyčejného filmu". Jeho snímek, podpořený neurotickým výkonem Marlona Branda, nastartoval trend, který pokračoval po následující čtvrt století (respektive do konce "Nového Hollywoodu") a dodnes neztratil nic ze své přesvědčivosti. 10/10(25.5.2010)

V přístavu je můj třetí film od Elii Kazana a bůhví kolikátý film s Marlonem Brandem. V podstatě nezklamal ani jeden z nich, ale přece jenom jsem při pohledu na ty oscarové žně čekala mnohem více. Kdo ví, kdy bych se k tomuto filmu dostala, kdyby nebyl v imdb top 250. Takhle jsem jej zhlédla trochu dříve. Jenže je to vůbec taková výhra? Nevím. Snímek je to docela klasický, nijak nevybočuje ze schématu tehdejších děl. Abyste mě špatně nechápali, Kazan odvedl dobrou práci, ale neprojevil tolik invence. Brando byl vynikající, ale když už ho člověk trochu zná, ví, co asi může čekat, proto ho ani nadstandard nepřekvapí. V přístavu je pěkný film, ale asi nebudu mít potřebu ho někdy vidět znovu.(8.4.2012)

Film může v určitých chvílích působit poněkud pateticky, zejména ve scéně, kdy se hlavní hrdina rozhodne jednat správně (nebo "správně"?) a potom také, když se dělníci semknou a dají sbohem svému odborovému předákovi, který je vykořisťoval. Přesto je to ale zejména v kontextu doby vzniku film, který se právem zapsal do dějin kinematografie hodně velkým písmem. Marlon Brando zahrál výborně a spolu s ním snad všichni, kdo byli obsazeni. Jedině představitelka Eadie mi moc neseděla, ale to se dalo přežít. Jsem rád, že jsem ten film konečně mohl vidět.(6.3.2005)

• YURAyura

4/10 Co bych vam kecal, Branda nemam rad a ani jeden z jeho oskaru nebyl zaslouzeny. Prevedeni Shakespeara do americkeho pristavu, to je sice pekne, ale to tema je tak trochu postarsi, takze nemuze divaka svou jednoduchosti nijak dostat - jednoduche americany jeste mozna porad, jinak si nedokazu oduvodnit pritomnost tohoto filmu v top 250 na IMDB. Do pulky strasna nuda - jako u Sejkspira, pak se to aspon trochu otrepe, ale zadna slava. A ti oskari? Asi musel byt nejaky hodne spatny neurodny rok... Snad jen ten popijejici a kourici farar by si ho zaslouzil.(4.8.2008)

Domlátili ho tak, aby sa nakoniec postavil na vlastné nohy... Terry Malloy má problémov viac, ako dosť a rozhodnutia, ktoré činí sa nepáčia jeho bossovi Johnnymu Friendlym, ktorý vskutku, nie je vôbec priateľský, ovláda doky, kde baží po zisku a zanecháva za sebou nepohodlných, ktorých sa rád zbavuje... Na začiatku stretávam Terryho, ( Marlon Brando sa stotožnil s postavou tak, že sa to dá nazvať Stanislavského metódou, kde jeho mimiky tváre, reč teľa a gestá mi nepripomínajú herca, ale skutočne jestvujúcu postavu, skutočný charakter muža, ktorý trpí a trpí.. ), ako vyláka brata jednej ženy, s ktorou si začne vzťah, a toho klasicky vyhodia zo strechy, a tak sa postupne zbližujú, aby nevedela, že Terry má v tom prsty, pričom ani on nevedel, čo s ním sa chystajú urobiť... Tou sestrou je Eva Marie Saint, ktorá podáva výborný výkon, ale na herecké kreácie p. Branda - jednoducho nikdy nestačí, kde on si kradne film pre seba, vďaka pilnému výkonu v hlavnej úlohe, potom ani jeho filmový brat Rod Steiger, či mafián Johnny - Lee J. Cobb, a ani kňaz - Karl Malden, oni sú stále v jeho tieni, ALE sú dôležitými účastníkmi castingu, ktorý tvorí bravúrny celok, nielen pre herecké obsadenie, ale aj ako sa režisér Elia Kazan chopil tejto nejednoduchej látky v precíznej réžii, ktorá má skúsenosti s nabitými medziľudskými vzťahmi ( predchádzajúci snímok - A Streetcar Named Desire, kde boli Brando a Malden, ktorí prišli sem, kde sa to ešte viac vyostrí ... ) , scenár je ako stvorený pre Branda, ktorý sa v tomto vyžíva tak, ako žiadny iný actor by nikdy nedokázal, proste radosť sa na to pozerať... Pochválim Borisovu kameru, ktorej nálada je presne taká, ako sa odvíjajú príbehy hlavných predstaviteľov, kde jej nádych, atmosféra a celková práca so snímaním a zaberaním hercov z rôznych uhlov, je melancholická, za pomoci hmly. Čo by bol film bez hudby ? Skladateľ, Leonard Bernstein síce neobdržal cenu filmovej akadémie, ale extrémne sa mi páči, výprava a strih, sú povestnou čerešničkou na torte ! Kazan a Brando patria medzi top umelcov, akí kedy boli a On the Waterfront považujem za to najlepšie, čo som kedy videl !!! KLASIKA, aká sa nakrúti, raz za tisíc rokov !!!(26.6.2014)

Nemůžu si pomoct, ale dívat se na Marlona Branda, jak hraje, to je prostě neskutečný zážitek. Pokaždé. Máte před sebou vždy jinou postavu. Víte, že je to jeden herec, ale jako kdyby nebyl. Tohle je skutečně úchvatné herectví, které vyráží dech. Nemluvě pak o tom, že tohle je film, kde jsou další výborní herci včetně krásné Evy Marie Saint. Navíc je to skvělé i režisérsky. Prostě nejde jinak než plný počet.(3.12.2014)

Film jsem si stáhl kvůli Eve Marie Saint a ani jsem netušil, o čem je. Příběh jako takový mě moc nezaujal a dokonce jsem se i trochu nudil. O to víc mě překvapilo, že film dostal tolik Oscarů. Ale musím uznat, že Marlon Brando svoji roli zvládl na jedničku.(12.6.2018)

Malá-velká "nenápadná" gangsterka z prístavu s dvesto percentným výkonom Marlona Branda...žeriem to a berem všetkými desiatimi...5* bez rozmýšlania!(24.1.2008)