V přístavu

V prístave

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1954, 108 min

• RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(18.9.2009)

O ten chloupek by to ještě mohlo být kratší. Jasně předvídatelný film avšak s pěkně gradujícím závěrem. V tu dobu možná převratný, do dnešních dnů však většina toho byla překonána či vyčpěla. Jsou staré černobílé filmy, které staále nemají konkurenci, tento mezi ně, i přes své kvality, nepatří. 7,5/10(21.1.2015)

V prístave sa odohral výborný príbeh. Nielen že Brando je muž činu, ale Kazan je muž rôznorodosti, ktorý vedel čo má robiť. Strhujúca i keď pomaly sa rozvýjajúca snímka, ktorá dokáže chytiť za srdce (Marlon s holubmi na streche) a dokáže aj poriadne vystupňovať adrenalín tým úžasným záverom, ktorý celý film posúva ešte niekam vyššie.(14.12.2014)

"Víte, co je s naším přístavem v nepořádku? Je to láska k penězům a k pohodlí, která je silnejší než láska k člověku." Tahle myšlenka platí i v dnešní době, ale není to jen v jednom přístavu, ale je to na celém světě. Já chápu tenhle přístav jako skvělé připodobnění dnešního světa, kde vládne ten kdo má nejvíce peněz. Myšlenka je asi taková, že dokud se lidi nesjednotí a nezačnou proti tomu bojovat, tak se nic nezmění a budou stejně jako ti dělníci, žebrat o každý krejcar. Nevím jestli to tak bylo myšleno, ale já to tak pochopil a tenhle výklad se mi líbí. Filmu neschází i to ostatní co by měl mít - dobrý děj, sympatické i nesympatické postavy, pro někoho i ta trocha romantiky. Takže díky těmto faktorům, myšlence a posledních deset minut, které mě dokázali dojmout, dávám 5*.(27.8.2010)

Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů.(29.1.2017)

Příliš patetické a Marlon Brando se pro hlavní postavu nehodí, ale jinak dobrá režijní práce Elia Kazana zachraňuje i jednoduchý scénář.(28.5.2009)

Jo jo, tvrdí hoši z přístavu... díky tomuto snímku se stal Marlon Brando idolem ,,ztracené generace". Je to film především právě Marlona B., ikdyž stál před kamerou vedle dalších tak vynikajících herců. Brandova úsporná gesta, kamenný výraz na tváři a hluboce reflektovaná proměna z nezúčastněného pěšáka ve vůdce proti své vůli, ztělesňovaly ideál americké ,,ztracené generace". Je ostatně známo, že pro další hvězdu amerického filmového plátna, pro Jamese Deana, neexistoval větší vzor než Marlon Brando...(7.4.2013)

Jedna z zivotnych kreaci jednoho z nejvetsich hercu vsech dob.(9.8.2003)

Úžasný film, naprostý klenot filmové kinematografie a naprosto zasloužených 8 Oscarů.(20.9.2009)

Myslím si, že herci ako Marlon Brando sa rodia možno raz za generáciu. Možno ani nie tak často. Stačí jediná scéna a Brando si podmaní všetko a všetkých. Ľutujem iba tých, ktorí jeho genialitu nedokážu vidieť a doceniť. Našťastie takých nie je mnoho. Príbeh o spoločnosti, o istej triednej vrstve, o historickom období amerických dejín, o človeku ba či ľuďoch, ktorí dokážu v tých vážnych a podstatných okamihoch ukázať svoju pravú a správnu tvár. Ďalší skvost, ktorý si môžem odškrtnúť zo zoznamu.(14.9.2019)

Zlatý glóbus - 4: Scénář, Režie, Film, Herec - Marlon Brando ........ Bafta - 1: Nejlepší zahraniční herec - Marlon Brando. Nominací - 2: Nejlepší Film, Objev - Eva Marie Saint.(25.11.2007)

Čiernobiely filter uričte dodáva zaujímaviejšiu atmosféru akoby to bolo farebné...A Marlon Brando je naozaj legenda...Legenda vďaka filmu On the Waterfront..Vskutku zauimavý príbeh a skvelá réžia Elia Kazana dodávajú tomuto filmu efekt ktorý naozaj funguje ...No pri filme som takmer zaspal(možno aj kôli piatim hodinám filmu predtým),a film takýchto rozmerov ma mal rozhodne nabudiť...Ináč je všetko vporiadku a 8 oskarov malinko prehnaných ale to je už vec vkusu.(5.1.2016)

Brando a nic než Brando...(18.5.2003)

Marlon Brando udělal z Terryho hodně komplexní postavu, plnou rozporu a vnitřního boje, zahrál to naprosto skvěle, bez něj by to byla jen další detektivka z prostředí mafie.(7.12.2009)

Film, ktorý na pleciach nesú herci. Je to cítiť a dokonca aj vidieť hneď od prvého momentu. M. Brando veľmi dobre vycítil charakter T. Malloneyema a zaslúžene získal Oscara. Ďalšou veľkou postavou bol K. Malden. Osobné hodnotenie: 80% (****) (10.8.2014)

85%(28.10.2017)

Pan Kazan ukazuje, že je REŽISÉR, pan Brando ukazuje, že je HEREC.(21.5.2010)

Sociálně kritické drama z prostředí newyorské dělnické spodiny, která má díky útlaku vrchnosti (mafiánské podsvětí) velmi hluboko do kapsy. V hlavní roli opravdu nevídaně exceluje perfektní Marlon Brando, pro kterého byl tento film tím, který ho vynesl až do úplných hereckých nebes, do kterých už stejně dříve téměř nahlédl. Úžasně komplexní výkon a potvrzení toho, že v kombinaci s režisérským géniem své doby, Eliou Kazanem, byl Brando ještě dvojnásobně lepším a soustředěnějším hercem. O nesporných kvalitách, ať už zjevných na první pohled nebo po hlubším průzkumu, svědčí i fakt, že i Akademie si On the Waterfront nevídaně oblíbila, vždyť není moc filmů, které se můžou pochlubit osmi soškami a dalšími čtyřmi nominacemi. Z toho po herecké stránce z toho bylo rovnou pět nominací a po třech neproměněných šancích i první zlatý plešoun pro Branda. Kromě právě tohoto excelujícího fenoména své doby mě mile překvapila Eva Marie Saint, která se k němu perfektně hodila, a to i přes obtížnost svého charakteru. Prostě a jednoduše, komplexní dílo s mimořádným přesahem.(7.6.2014)

Podľa štatistík veľmi oceňovaný film, lenže neviem si pomôcť... nie je príliš záživný a to mám rád staré filmy. Snímok má svoje dobové čaro a príbeh, ale to je všetko. Ako kriminálna dráma však zlyháva, postrádam atmosféru a dynamiku.(20.1.2017)

kromě zachycení reálijí pamní doby a překrásné herečky v hlavní roli mě tento filme vůbec neoslovil.(27.10.2019)

Pri kvalite niektorých dnešných komerčných filmov, je dobré, že sa niekedy objaví aj nejaký klasický snímok, ktorý bol vo svojej dobe hitom. Bohužial sa to nestáve tak často. V prístave je vynikajúci oscarový snímok, so skvelými hercami. Skvelý herci, atmosféra a hudba sú dôkazom skvelého fimu, ktorý je právom nestárnúcou klasikou.(24.4.2004)