V přístavu

V prístave

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1954, 108 min

• GodComplex

Je to tak uzasny film, ze si skutecne zaslouzi 8 Oscaru vcetne nejlepsiho filmu? Ani omylem! On The Waterfront ve skutecnosti neni ani dobry film. Krome nudy se zde vazne moc nenachazi a co ten hype okolo Marlona Branda? Jeden z nejlepsich hercu vsech dob? Come on, podle mdleho vykonu, ktery zde podal fakt ani ve snu (a opet oscarove ocenen). Ocividne dalsi rok, kdy akademici do jednoho jeli na houbickach. 2/10(17.3.2011)

On the waterfront je príklad starej lásky, ktorá nehrdzavie (niektoré filmové bohužial áno). Videl som ako 12 ročný, bol som nadšený a potom až po dlhých rokoch, našťastie na mojom hodnotení sa nič nezmenilo. Brandonov výkon je jeden z najzásadnejších a najzapamätatelnejších hereckých kreácií nielen 50tych rokov a žiadna zložka filmu za ním v ničom nezaostáva. Mierna naivita v určitých momentoch (najmä scény s kňazom Karlom Maldenom) je vyvážená silným emocionálnym dopadom snímky. TOP 20. 50te roky boli vrcholným obdobím kinematografie.(2.8.2012)

I presto, ze ve filmu chybi snad jediny zaber na more, velmi dobre je zachycena atmosfera v pristavnich docich. Pri sledovani filmu jsme se nemohl ubranit dojmu, ze je film misty dost naivni, coz trochu kazi celkovy dojem. V pristavu je mistrne natoceny film, snad po vsech strankach. Na co ale snad nikdy nezapomenu, je herecky vykon Marlona Branda, jeden z nejvetsich hereckych zazitku, jaky jsem kdy videl. Pro fanousky teto filmove ery a zanru povinnost.(25.8.2012)

Reziser Elia Kazan /Na Vychod od Raje, Divoka Reka, Tramvaj do stanice Touha/ natocil vyborny film o spinavych praktikach prijimania zamestnancov v akomsi pristavnom meste. Skvostne herecke vykony, Brando bol herec par Excelance, ale tesne mu na paty slape vyborny Rod Steiger /In the Heat of the Night - po Brandovi moj dalsi oblubeny herec starej generacie/. K tomu este perfektne dialogy a vyborne vystihnuta atmosfera pristavneho mestecka : 89 %(7.1.2017)

Domlátili ho tak, aby sa nakoniec postavil na vlastné nohy... Terry Malloy má problémov viac, ako dosť a rozhodnutia, ktoré činí sa nepáčia jeho bossovi Johnnymu Friendlym, ktorý vskutku, nie je vôbec priateľský, ovláda doky, kde baží po zisku a zanecháva za sebou nepohodlných, ktorých sa rád zbavuje... Na začiatku stretávam Terryho, ( Marlon Brando sa stotožnil s postavou tak, že sa to dá nazvať Stanislavského metódou, kde jeho mimiky tváre, reč teľa a gestá mi nepripomínajú herca, ale skutočne jestvujúcu postavu, skutočný charakter muža, ktorý trpí a trpí.. ), ako vyláka brata jednej ženy, s ktorou si začne vzťah, a toho klasicky vyhodia zo strechy, a tak sa postupne zbližujú, aby nevedela, že Terry má v tom prsty, pričom ani on nevedel, čo s ním sa chystajú urobiť... Tou sestrou je Eva Marie Saint, ktorá podáva výborný výkon, ale na herecké kreácie p. Branda - jednoducho nikdy nestačí, kde on si kradne film pre seba, vďaka pilnému výkonu v hlavnej úlohe, potom ani jeho filmový brat Rod Steiger, či mafián Johnny - Lee J. Cobb, a ani kňaz - Karl Malden, oni sú stále v jeho tieni, ALE sú dôležitými účastníkmi castingu, ktorý tvorí bravúrny celok, nielen pre herecké obsadenie, ale aj ako sa režisér Elia Kazan chopil tejto nejednoduchej látky v precíznej réžii, ktorá má skúsenosti s nabitými medziľudskými vzťahmi ( predchádzajúci snímok - A Streetcar Named Desire, kde boli Brando a Malden, ktorí prišli sem, kde sa to ešte viac vyostrí ... ) , scenár je ako stvorený pre Branda, ktorý sa v tomto vyžíva tak, ako žiadny iný actor by nikdy nedokázal, proste radosť sa na to pozerať... Pochválim Borisovu kameru, ktorej nálada je presne taká, ako sa odvíjajú príbehy hlavných predstaviteľov, kde jej nádych, atmosféra a celková práca so snímaním a zaberaním hercov z rôznych uhlov, je melancholická, za pomoci hmly. Čo by bol film bez hudby ? Skladateľ, Leonard Bernstein síce neobdržal cenu filmovej akadémie, ale extrémne sa mi páči, výprava a strih, sú povestnou čerešničkou na torte ! Kazan a Brando patria medzi top umelcov, akí kedy boli a On the Waterfront považujem za to najlepšie, čo som kedy videl !!! KLASIKA, aká sa nakrúti, raz za tisíc rokov !!!(26.6.2014)

• - Snímek je volně založený na životních zkušenostech režiséra Elii Kazana. (Hans.)

• - Filmový debut Johnnyho Sevena. (Kulmon)

• - Scéna, kdy si Marlon Brando vzal rukavice Evy Marie Saint byla neplánovaná. Saint ji náhodně upustila a zbytek byl improvizovaný. (Kulmon)