Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

Další Marvelovka. Pár scén je v Praze, což našince potěší, ale jinak už na to nemám úplně energii. Hodně by to chtělo po Endgame pauzu, ale oni mi jí nedopřejí. Asi si ji budu muset dopřát sám.(20.8.2019)

Omylem jsme šli na dabovanou verzi, čehož doteď lituju. Moje chyba. Po shlédnutí originálu možná zvednu o hvězdu. Edit: Stalo se.(4.7.2019)

V rozpacích. Kdyby tam nebyla návaznost na Avengers, tak to bylo dost podprůměrné CGI. Díky Avengers to má takový zvláštní smutný feel, Iron Man je mrtvý, Avengers jsou pryč, život jde dál. Jediná zajímavá myšlenka zde byla s věkovým rozdílem 5 let po probliknutí.(8.7.2019)

Po krajně nevkusném, nudném a konečně debilním prvním dílu, jsem se téměř zapřísáhl, že jsem s tímto mervelovským homo Spidermanem nadobro skončil. Nějakým nedopatřením jsem se rozhodl sebepoškodit a risknul jsem druhý díl, aniž bych měl nějaká kladná očekávání. Po jeho zhlédnutí jsem kupodivu příjemně překvapen. Tvůrci se rozhodli naservírovat tento film s takřka kosmickým nadhledem a ono to moc hezky zafungovalo. Místo pubertálních keců a teen spasitelů světa, kteří potom dávají inspiraci nejrůznějším pokryteckým Grétám, jsme se dočkali čiré odlehčené zábavy, což je v případě takhle debilního a otravného hrdiny jediná schůdná cesta. Ze života současných teen retardů si tvůrci dokonce dokázali udělat patřičnou legraci. Nechyběla svěží a vtipná zápletka a dějový zvrat (nápad s iluzionistou byl skutečně vynikající a příjemně hravý) a velmi mě potěšilo, že byl snímek pojatý formou výletu po Evropě, kde si tvůrci hezky vystřelili z jednotlivých měst a nechyběla ani dlouhá zastávka ve městě, jehož sláva hvězd se dotýká. Nejvíce jsem byl zaskočený fungujícím humorem. I když se film ke konci vleče hůře než ranní stolice a člověk už si začíná přát, aby urychleně skončil, tak ve výsledku jsem s přimhouřením očí určitě spokojený. K digitálnímu peklu nelze mít výhrady, to byl skutečný strop současných technologických možností. Slabší 4 kousky.(12.10.2019)

Rozumně zakončená Infinity Sága, která do jisté míry vysvětluje, co se vlastně dělo po Endgame. Nepouští se do zbytečné hloubky, která by v sólovce Spideyho byla spíše na škodu, ale hezky ukazuje, že Hulkovo lusknutí vše nevyřešilo jen tak. Mávnutí kouzelného proutku se tak v posledních Avengers určitě nekonalo. Samotný film mnohdy kličkuje mezi dokonale přirozeným humorem, na který by byl každý scénárista pyšný a mezi trapností, které se Watts asi nikdy nevyhne (prakticky všechno spojené s Alpami). Souboje s Elementály jsou do jisté míry generické, ale všechno zachraňuje skvělý Jake Gyllenhall, který na plátně předvádí hotový herecký koncert. Záporná strana pak sice trpí nešvarem, který má hned několik antagonistů v MCU, ale ve finále dává celkem smysl a umožňuje jednoduché pochopení motivací postav. Když tedy pomineme základní myšlenku, jedná se za mě o jednu z nejlepších protistran (po Thanosovi, Lokim a Vulturem), které Feige dokázal do svého vesmíru dostat. Škoda je, že romance nefunguje úplně tak jak má, protože Peter a MJ - Michelle Jones k sobě nesedí. I kvůli tomu jsem přemýšlel nad třemi hvězdami. Nakonec to ale vytáhly skvělé potitulkové scény a celkový dojem, jaký na mě udělal hlavně Mysterio. Závěrečná otázka zní. Přišel FFH s největším MCU cliffhangerem, který šlape na paty i Thanosovi a jeho lusknutí? Dost možná... O poznání obsáhlejší recenzi najdete zde (delší verze). Zpětně vztah MJ a Petera nebyl tak špatný. Hlavním problémem byl Brad, který naprosto nelogicky balil Michelle.(27.6.2019)

Za mě tedy velká spokojenost. Už jsem si asi zvykl, že tento Spider-Man nemá s comicsovou předlohou nic moc společného a i multikulturní přeobsazení léty zažitých komiksových postav mě už taky neštve. Film má svižné tempo a spoustu povedené akce. Záporák je pěkně vymyšlený a člověk by mu i fandil. Přeskakování po Evropě není přeplácaný a humor zde už není tak dětský. Efekty a zvuk parádní. Příběh lehce předvídatelný. Za mě 90% :)(7.7.2019)

Par velmi dobrych napadov. Par velmi meh.(14.9.2019)

Lepšie ako prvá časť. To bezpochyby. Holland sebavedomejší a hraje to na nostalgickú nôtu čo sa týka vzťahov ako tomu bolo u Raimiho. Páčilo sa mi to aj kvôli prostrediu aj kvôli akémusi vnútornému konfliktu u Spider-mana. Iste stále je to detská verzia ale šlape to lepšie a motivácie majú dospelejší charakter. Rovnako aj záporák je skvelý. Nie že by to bola Gyllenhaalova životná úloha, ale je to záporák kvôli ktorému sa dejú nedobré veci. Čo je znova posun oproti prvej časti. Humor funguje. Akcia tak pol na pol. A Zendaya super len by som chcel od MJ trochu väčšieho priestoru a aktívnosti. Koniec svojim zvratom poteší veľmi. Rovnako aj návrat postavy o ktorej som si myslel ju už vo svojom ikonickom charaktere už neuvidím. Giacchino spravil perfektný motív - omnoho lepší než Elfman a celé to vlastne šľape bez prestávky. Koniec trochu kostrbatý ale to už z princípu odpúšťam. Bavilo ma to viacej ako Avengers - Endgame. Som naozaj úprimne zvedavý na tretiu časť.(5.7.2019)

Po epických a psychicky poměrně vyčerpávajících Avengers úplně klasická relativně umírněná feel-good sólovka. Young adult nádech tomu prospívá, romance mezi Peterem a MJ jiskřivá, komediální momenty vtipné a evropské lokace táhnou vizuálně. Zároveň to funguje i jako určitý epilog pro druhou fázi MCU a post credits scény slibují další splněné geekovské sny.(18.9.2019)

Spider-Man ma nakroceno na velmi slibny restart, i kdyz pro mne s ponekud vrtkavym zacatkem. Far from Home nicmene dokazal, ze Holland umi a tvurci se neboji jit za zazite klise. Tesim se na dalsi.(6.11.2019)

Nejlepší Spiderman to není, ale nemá se za co stydět a je velmi dobrý,nejlepší padouch MCU Mysterio není, ovšem není ani nejhorší a předvádí naprosto špičkové iluze, které jsou dalším novým zpestřením Marvelu a rozhodně je to jeden z těch lepších padouchů, Jake ve své klasické vysoké formě. Je tam skvělá akce, Spider-man je super, humor funkční a přirozený a to samé romance. Evropy je tu celý film a asi nejvíc zrovna Praha která byla fajn. Potitulkove scény brutálně zásadní. Co říct víc, rozhodně doporučuji, takhle se dělá zábavná teen superhero komedie, prostě Spiderman, MCU to opět zvládli. Ovšem jednu věc nemohu odpustit, možná dvě Mysterio je sice super, ale na iluze má celý tým lidí, ach jo. Druhá věc je ještě větší, Stark se snaží celé své dění ochránit Zemi, postavit kolem ní štít, dokonce to řekne a vyčte Rogerovi v Endgame a zde náhle zjistíme že má super obří satelit se supermoderní technologií s milióny drony? Radši luskne a celé to přenechá puberťákovi...to prostě srazí body. Pokud tohle přežijete, film si ovšem naprosto užijete, akční zábava zaručena.(5.7.2019)

Hustokrutý! Paráda!(3.7.2019)

Určitě lepší než homecoming - stále je zde přítomný teenage nádech, ve filmu navštívíme několik evropských metropolí, díky podařeným vtipům je to zábava, ale hlavně příběh byl lepší než v úvodním dílu. Našel jsem zde ke konci příběhovou mezeru, ale nebudu spoilerovat a hlavně vzhledem ke dvěma po titulkových scénách je to i možná nepodstatné. Díky par scénám jsem měl i husí kůži, což je vždy dobré znamení. Todle je prostě poctivý letní blockbuster od marvelu -75%.(5.7.2019)

ačkoliv jsem se na tento film hodně těšil, tak jsem nic převratného nečekal. ovšem opak se stal pravdou. Já se ani chvíli nenudil. Wattsovi se povedlo najít tu správnou rovnováhu ve filmu (sranda x vážnější scény). Velmi se povedlo, že Spiderman vypadá reálně. Ne vzhledem, ale chováním. vše mu věříte neboť takto puberťáci prostě jednají. Podařila se také romantická část, jenž je opět uvěřitelná a padnoucí. taktéž hlavní padouch není vůbec špatný, na to je Gyllenhaal až moc dobrý herec. jediné, co se ne úplně povedlo byla závěrečná bitva, jenž chvílemi byla nápaditá, ale většinou spíše nudná a tuctově nezajímavá (ovšem asi jako jediná věc ve filmu, ale za to vcelku vellká). Ale jinak za mne obrovské překvapení a myslím, že do kina zavítám ještě jednou, protože mně to naprosto sedlo.....80%.(5.7.2019)

Stejně jako první Spidey, jehož v roce 2017 "ukuchtil" Marvel mi i druhý díl s podtitulem Far from Home přišel jako fajn odpočinková podívaná, jejíž potenciál není ovšem zdaleka využit tak, jak by si pavoučí superhrdina zasloužil. Tento snímek má sice přidanou hodnotu v podobě atraktivních lokací (Liberec!), nicméně je zde na můj vkus příliš mnoho prostoru věnováno vedlejším nezajímavým postavám, což dohromady s unylou režií výsledný dojem z celého snímku velmi markantně sráží. Naštěstí toto vcelku smutné renomé razantně napravuje velkorysá akce, sympaťák Tom Holland a Mysterio s mimikrami jako vždy skvělého Jakea Gyllenhaala. Právě tyto ingredience jsou hlavní příchutí, jež ze snímku Spider-Man: Far from Home dělají odpočinkovou akční záležitost, která se zajímavým způsobem prolíná se studenty na výletě po Evropě. Za zmínku rovněž stojí i odkaz Tonyho Starka, který je citelný v téměř v každém záběru, kdy se s tímto "břemenem" musí Peter Parker vypořádat. Co tedy dodat na závěr? Pokud od snímku Spider Man: Far from Home čekáte další klasický MCU film, budete, stejně jako v případě prvního snímku, docela zklamáni. Spidey se svými filmy vždy stál tak trochu v pozadí. To ale ovšem nic nemění na faktu, že se i tak jedná o skvěle zvládnuté komiksové řemeslo, jehož zvuk (Dolby Atmos!), barvy a humor výtečně vybočují z řady. Skvělá práce! PS: Klasické marvelovské úvodní logo je tentokrát vyšperkováno citlivě vybraným hudebním podkladem! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Yeah, I miss him too. I don't think Tony would've done what he did, if he didn't know you were gonna be here after he was gone.“ (13.7.2019)

Marvel to má totálně v paži a je strašně super že i po 10 letech, co plní sály multikin, dokáže pořád překvapit, inovovat a neskutečně bavit. Holland je pro mě nejlepším spidyem!(27.7.2019)

Jestli tohle lidi fakt chtěj, budiž. Špatný film to neni, ale Spider-Mana jsem měl rád, když nepanáčkoval v soukolí MCU a držel si alespoň jakousi žánru adekvátní inteligenci. Je fajn, že romantika šlape a Mysterio je po delší době pravověrný záporák převzatý z komiksu bez alternací, ale (a připadám si trochu jako pamětník) nezachytil jsem v tomhle filmu jedinou kapku reálně působícího potu, částečně proto, že Spidey je i v naprosto zbytečných situacích kompjůtrem generovaný (ačkoliv hned v úvodní scéně má na sobě reálný, nebo alespoň reálně vypadající oblek, což je paradox). Ale svádět to na rozplizlou trikařinu by bylo snadný. Problém zkrátka je, že pod nánosem vší arkádovosti není cítit nic byť vzdáleně připomínajícího srdce. A Spider-Man byl vždycky ten nejlidštější a nejvíc srdcem oplývající superhrdina, což se povedlo zachytit zatím jen Samu Raimimu, a trochu Lordovi s Millerem. Čert vem všechny otravný Tony Starky, Nicky Fury a marvelácký cliffhangery. Jedna jediná slina vylétající z úst Tobyho Maguirea při závěrečné fajtce s Green Goblinem strčí do kapsy celý tenhle neosobní spektákl.(8.7.2019)

Osobně mám problém se třema věcma, který mi znemožňujou dát maximální hodnocení, a osobně absolutně žeru dvě věci, díky kterým by si to druhej marvelovsko-sony Spider-Man zasloužil. A protože jsem líný prase, jenom ty body vypíšu a nechám si delší zamyšlení někdy pro budoucí já, který už tak líný nebude: 1) Spider-Man v Evropě je fajn nápad, ale nepatří tam. Nejen z logiky věci, kterou logicky odhalí logicky uvažující MJ. ___ 2) Humor mně osobně přišel v mnoha případech až příliš tlačenej, a tudíž ztrácí lehkost. Tudíž místama spíš působí rušivě. ___ 3) Mnoho vedlejších postav je imho zbytečných, rušivých a blbě napsaných. Charaktery tak oproti Homecomingu pro mě zaostávaj. ___ 4) Mysterio je včetně výkonu Jaka Gyllenhaala naprosto skvělej udělanej, pasuje do MCU (včetně odkazů na předchozí snímky) a sekvence, kdy Spider-Man musí NO SPOILER! přijít na to, k čemu je jeho pavoučí šestej smysl, patří imho k tomu nejlepšímu, co film nabízí. ___ 5) Kolem a kolem je pořád skromnější superhrdinskej flák s potitulkovou scénou, která umně završuje tuhle fázi MCU a naznačuje, kam se vydá ta další. Odkazy na Tonyho Starka samozřejmě potěší. ___ P.S. Stejně si myslím, že se v nějaký fázi najde způsob, jak ho - byť třeba hologramově - Kevin Feige vrátí. ___ P.P.S. (možnej spoiler) Osobně si myslím, že Jake Gyllenhaal se vrátí taky.(10.7.2019)

Ani se nepamatuju, kdy jsem dal naposledy nějaké marvelovce plnou palbu hned po prvním zhlédnutí. Nejspíš to bylo u Iron Mana 3, kterého ale od té doby zas až tak moc nemusím. Takhle jsem ale spokojený jako už dlouho ne, i když uznávám, že Infinity War a Winter Soldier se mi ve výsledku líbí víc... ale těm jsem na chuť přicházel postupně. Tohle je nenáročné, zábavné, šmrncovní, vztahové, zkrátka výplňovka stylu Ant-Man 1 a 2, jen lepší.(14.7.2019)

Potitulková scéna 1 - Skutečná identita Spider-Mana je odhalena Potitulková scéna 2 - Nick Fury není úplně Nick Fury.(15.7.2019)

I když mám Spider-Mana jako postavu hodně rád a jedničku bych rozhodně nezatracoval, u dvojky jen těžko nacházím slov, protože se jedná pro mě asi o podobně "zajímavou", "nápaditou" a vůbec ne lacině vyhlížející marvelovku jakou byl druhý Thor nebo Incredible Hulk. Bohužel i u těch dvou jsem se asi bavil více. Jasně, konfrontace s hlavním záporákem jsou díky inspiraci komiksem a hlavně audiovizální nápaditosti hodně působivé, zbytek filmu je ale tak nějak prostě nezajímavá vata, ve které se bohužel ztrácí i Jake Gyllenhaal, který vyjma několika momentů nemá moc s čím pracovat. Digitálních triků je hodně ale všechno to působí tak nějak lacině a trochu i zastarale, scenáristicky je to ale šílená bída, která místo toho, aby se snažila postavit na vlastní nohy, ždíme ostatní filmy jak jen to jde. A fakt, že všechno zásadní a podstatné se stane až vlastně v rámci závěrečných titulků a hned po nich mi přijde přinejmenším úsměvný. Vidět Mysteria konečně na plátně je vlastně fajn, k tomu těch pár povedených skečů ale celek to ve výsledku v rámci těch více jak dvou hodin fakt nezachrání. Navíc mi přijde, že se z těch filmů tak nějak posledních pár let vyrácí ta atmosféra něčeho vyjímečného a osobitého a Spider-Man: Daleko od domova je toho bohužel ukázkovým případem. Tohle si podruhé asi už nedám.(12.9.2019)