Dark Phoenix

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 114 min

Pro mě je to uspokojující uzavření série, mohlo to být lepší, ale tolik hateů si to rozhodně nezaslouží. Jsem rád, že mladší X-Meni se dostávají do popředí, ovšem První Třída stále hraje poměrně důležitou roli. Sophie Turner to hraje dobře, ačkoliv někdy její chování nedává smysl, v jednu chvíli je na Magneta naštvaná a podruhé chce jeho pomoc. Jinak Fassbender je zde opět králem, ať už s helmou nebo bez. Naprosto nejlepší je zde akce, hlavně myslím bitvu ve vlaku (ačkoliv ta v New Yorku taky byla dobrá) nevím jak to nazvat, team-up to není ale takhle zuřivě vidět mutanty se vrhat do boje jsme ještě neviděli. A ani nepotřebují mít obleky, prostě je to badass. A akci krásně podtrhuje soundtrack - Hans Zimmer (!), legenda, kterou nijak nemusím opěvovat, tenhle film hodně vyzdvihl. Takže co je zde špatně? Naprosto minimální roli zde má Quicksilver, o kterém jsme čekali, že se trochu spojí s Magnetem, ale měl ve filmu jen dvě scény (to není spoiler). Což s tím se dá žít, ale Jessica Chastain, ačkoliv je to dobrá herečka, její postava je snad nejhorší záporák X-Menů co kdy byl. Kdyby měla aspoň nějakou osobnost, a ne klišé - "chci mít všechnu moc pro sebe a ničit světy" primitivně napsanou bad roli. Bylo hodně znát, že to původně měli být Skrullové, ale její armáda mohla mít aspoň trochu mimozemskou podobu, a ne vypadat jako nějací naštvaní politici. Jinak je ale obsazení skvělé a závěr má sága o dost lepší než řada jiných. 7/10 (Nejlepší postavy Nightcrawler a Phoenix)(10.6.2019)

• Cervenak

X-Men: Temný Podbradok Uf. Som veľký fanúšik X-Men. Všetky diely vrátane spin-offov som videl v kine, všetky mám na BR a X2 stále považujem za najlepší komiksový film všetkých čias. Ale toto naozaj nie je dobrý film a úprimne závidím všetkým, čo ho označujú za znesiteľný priemer. Minimálne dve tretiny filmu som sa pekelne nudil. Polodebilný scenár s nechcene smiešnymi, akože psychologickými dialógmi, nevýrazné alebo vyslovene zlé herecké výkony (Sophie Turner by už nemala v ničom hrať), matné akčné scény a hnusné triky. No a potom odrazu vypukne finále, ktoré je nadupané, dobre natočené a plné zábavných nápadov. Na ničom už síce nezáleží, hlavné postavy si tam pokojne môžu pokapať a ja ani nežmurknem, ale aspoň to má šmrnc a gule. Celkovo asi 5/10, ale bez tej poslednej akčnej scény by som viac ako 4/10 nedal, hádam aj menej. Škoda...(13.6.2019)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $33,000,000Tržby Celosvetovo $140,000,000Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Nakoniec žiadna katastrofa sa nekoná. Simon Kinberg to na svoju premiéru ustál, ako nedá sa čakať že by dosahol kvalít Singera, či Vaughna, ale nie je o nič horší než taký Ratner, takže nechápem tú smršť kritiky. Máme to pôvodne osadenstvo, ktoré vie vždy potiahnúť, strhnúť, dejovo to je v pohode. Dokonca aj Sophie Turner to nejak zvlášť nekazila a to nejak zvlášť nemusím, myslím že jej herecké kvality moc zaujímavých polôh neobsahujú. A aj keď akcia tu skôr na vedľajšej koľaji, keď na nejakú príde ako vo vlakovom finále, tak to má dosť dobrí náboj. Miestami som mal dokonca príjemné zimomriavky, proste bralo to v niektorých dramaticky vyhrotených, či aj smutných scénach. Pre mňa osobne som si to určite viac užil než nejaký Avengers Endgame. Takže u mňa spokojnosť a určite sa rád vrátim tak ako k tomuto filmu aj k celej X-Men sérii filmov. /videl v kine 3D verziu: 80%/(8.6.2019)

Z Jean Grey se stala Dark Phoenix a ostatní X-Meni ji po dobrém nezkrotí. Mají ale proti své bývalé parťačce vůbec šanci? A co když o její nové síly stojí ještě někdo mnohem nebezpečnější? Noví X-Meni se vrací ke svým kořenům a víc než na akci se pokoušejí spoléhat na zajímavé postavy a vývoj jejich charakterů. Daří se to tak napůl, bohužel překvapivě solidně režírujícímu Simonu Kinbergovi podráží nohy mnohdy ne moc dobří herci a přespříliš uspěchaný příběh. Pár silných emotivních momentů tu ale také je a finále ve vlaku patří mezi vůbec nejlepší akce, jaké jsme kdy v X-Menech viděli. Čekal jsem to o dost horší.(6.6.2019)

Dark Phoenix není zdaleka taková katastrofa, jakou jsem čekal. Kinberg docela umí singerovskou atmosféru z prvních dvou dílů, takže se X-Meni i tentokrát jasně liší od marvelek, a navíc se opírají o parádního Fassbendera a nečekaně řízné finále ve vlaku. Správně však tušíte, že tím zásadní pochvaly končí, jelikož většinu filmu podrývají buď slabí herci (ano, jde o partu z Apokalypsy), anebo přílišná zkratkovitost, která paradoxně ničila už třetí X-Meny od Ratnera. Kinberg má řadu zajímavých nápadů (linku s Profesorem X trefil skvěle) a hlavně v akci si je až překvapivě jistý v kramflecích. Jeho film se ale bohužel točí kolem Jean Grey a záhadných mimozemšťanů, což jsou dvě věci, které vás absolutně nebudou zajímat. V rámci série tedy jde o jeden z nejslabších kousků, které vůbec není potřeba vidět. V rámci očekávání to ale zase tolik nebolí. Už kvůli tomu vlaku! (6/10)(6.6.2019)

Vzhledem k nulovým až záporným očekáváním široké veřejnosti dlouho dopředu jasná kritická i komerční prohra, která mi láme srdce tím, jak moc mi jde naproti a jak moc si s ní rozumím. Je totiž rozkročená přesně na půli cesty mezi poctou všem myslitelným předlohám a stejně tak i dosavadnímu filmovému odkazu. Dává důraz na týmovou akci, která přitom (naštěstí) postrádá naivitu klasických komiksových dobrodružství a zároveň bezostyšně poukazuje na fakt, že se víceméně opakuje Poslední vzdor, před jehož rozporuplnými dějovými zvraty několikrát pomrkne na diváka - a vydá se jiným směrem. Sophie Turner si navíc rozpolcenou Jean překvapivě uhrává a celé Phoenix sáze tak vzdává (i díky o třináct let vyspělejšímu CGI) větší hold než svého času (jakkoli ikonická) Famke Janssen. Když se navíc do děje ponoří naplno i Magneto, opět dokazující, že Fassbender je z celého osazenstva nejlépe obsazen, zapomínám i na mírně rozporuplné motivace jednotlivých charakterů a výsledné hodnocení rád podřizuji komplexnímu poselství, tak symbolicky nahrávajícímu prapůvodním myšlenkám z prvních dílů. Simon Kinberg mutantům rozumí a až nekriticky je miluje, takže občas zapomíná na diváky, kteří nemají většinu minulých dílů nakoukaných i pozpátku. Rozloučení se samostatnou podobou spravedlivých X-Men přesto dokáže zůstat pevně na zemi, jakkoli se měřítkem vypravilo až ke hvězdám.(15.6.2019)

Mohlo to být mnohem horší, přesto mě nenapadá moc důvodů, proč Temného fénixe někomu doporučit. Ano, závěrečná akce je určitě živelnější, barevnější a svižnější než digizrůdnosti z Apokalypsy a Zimmerova hudba stále ví, kdy na sebe upozornit. Přesto však příběh o jedné nadané mutantce, která si musí vyřešit traumata a ukočírovat své schopnosti, nepřináší zhola nic nového a x-menovskou mytologii v zásadě žádným dalším směrem neposouvá. Nezáživný příběh je navíc prošpikován připitomělými dialogy, které jako by vypadly z učebnice scenáristiky pro zvláštní školy. V pokusech o psychologické přesahy se však ukazuje překvapivá plochost postav stejně výrazně jako necharizmatičnost Sophie Turner. Na Fassbendera a spol. se sice pořád hezky kouká, ale jak jsem psal na začátku odstavce – vážně nevím, proč bych někoho na tohle posílal do kina. Zbytečnost.(16.6.2019)

6/10. Ani zdaleka nejde o takový průser, jak všude pročítám či slyším. Akce je parádní (využití schopností moc potěšilo), Zimmerova hudba správně epická a stále to má několik hereckých es (McAvoy či Fassbender), které to táhnou kupředu. Zápletka se bortí pod nezvládnutou dramaturgií a ústřední postava (Sophie Turner) těžce zaostává... ale nejde o žádné fiasko. Je to fajn. Ovšem... smutným faktem zůstává, že série, která komiksový žánr před lety nakopla, se loučí na průměrné notě. Více: https://www.youtube.com/watch?v=9ZiTFV6aQ_k(12.6.2019)

• Psema

Bezpohlavní prefabrikát, ve kterém není nic, co by vás mohlo bavit, nebo iritovat. Prostě to jen konstantně nudí. Neexistujícím budováním postav, neexistujícím dějem, totálně plakátovými padouchy, kteří mají charisma asi jako lepra, a samozřejmě totální absencí emocí a charismatu kohokoli, kdo není Fassbender/McAvoy. Očividně stokrát přepsaný scénář režírovaný impotentem bez vize, nápadů a vůbec záchvěvů kreativity. V tomhle filmu není absolutně NIC. I ten Zimmer jen recykluje ostčka Andělů a démonů a Inception.(6.6.2019)

Píše se rok 1992, raketoplán Endeavour to nasolil do kosmického chuchvalce na orbitě naší planety, X-meni mu letí na pomoc a něco se zvrtne. Vesmírná zápletka přivádí nemutantního/nelidského nepřítele, ale zároveň jde do kopru linie s GLBT/LGBT nesnášenlivostí, kterou si ty roky v sérii hýčkali. Patolízalské posluhovaní lidem některým členům už nevoní. Tým se pomalu rozpadá a z Jean je zase Fénix, ale tentokrát nemá sexy Famke Jannsen, aby to dokázala uhrát. Herecká omladina obecně na formáty typu McAvoy nebo Fassbender nemá a bohužel to na nich stojí zase o trochu více. Přesto Kinberg dokáže schopně vést příběh a nabízí dynamické akční scény a dobré nápady. Vlakové finále, kde se všichni utrhnou ze řetězu je plné památných scén. Do toho výtečně burací Hans. Nakonec docela solidní zakončení X-série. Byly to dobré roky. P.S: Konec je v rozporu s tím, co bylo naznačeno v Budoucí minulosti.(8.6.2019)

Strašně zvláštní pocit, když jsem odcházela z kina. Na jednu stranu se u toho člověk nenudil a rozhodně nemůžu napsat, že by šlo o vyloženě špatný film. Je tam i pár dobrých zvratů, akční stránka funguje a pořád jde vidět, že X-Meni rozhodně nechtějí jít cestou ostatních velkých marvelovek. Ale výsledný dojem byl takový, nijaký? Emocionálně to na mě nepůsobilo vůbec a za celou dobu jsem se vlastně vůbec nedokázala ponořit do příběhu, nebo postav. Je to obrovská škoda, že zrovna tohle byl závěr jedné éry x-menů. James McAvoy and Michael Fassbender mi budou v těchto rolích hodně chybět.(10.6.2019)

Popcornová rychlovka a zdaleka nejpřímočařejší z dosavadních X-Menů. Nejméně ukecaný, s důrazem na fyzičtější akci. Důstojné zakončení jedné ságy po boku hrdinů, které divák již dvě dekády (skoro!) zná jako své boty.(7.6.2019)

X-Men se vrátili tam, kde začínali, a Dark Phoenix je super film hlavně díky tomu, že mu stejně jako prvním dvěma Singerovým snímkům tak záleží na postavách. Prim opět hrají dialogy a emoce a akční scény slouží hlavně jako efektní cesta vedoucí právě k tomu, co mutantí ságu kdysi odlišilo od ostatních komiksových filmů a udělalo z ní dospělou podívanou s prostorem pro zamyšlení. Kdyby se scénář Dark Phoenix podařilo napsat a natočit v roce 2006 namísto Posledního vzdoru, byl by to úžasný závěr trilogie. Takhle je to úžasný závěr trochu rozkolísané a zmatené ságy, která se sice postupně jaksi ztratila sama v sobě, ale vždy se dokázala najít. Po herecké stránce nemám co vytknout, z příběhu bych samozřejmě kromě Jean rád vyzdvihl chybujícího Profesora X, no a režijně mě Simon Kinberg potěšil stejně jako scenárista - teď nemluvím jen o božím vlakovém finále, ale hlavně o tom všudypřítomném napětí a oprávněném pocitu osudovosti, který se mu (i díky Zimmerově hudbě) podařilo vyvolat.(12.6.2019)

Kvalitou sa to blíži skôr k X-Men 3 a Origins: Wolverine, ale aj tie ma bavili. Dark Phoenix ma moc nenudil a navyše je to krátke oproti predošlým dielom o dobrých 20 minút, čiže to ubehne ako voda. No prijal by som viac scén a aj viac akcie, pretože okrem super scény vo vlaku nič strhujúce tam nieje, tie drobné šarvátky nerátam. Simon Kinberg na to nejde cez akciu ako Singer v Apocalypse, skôr kladie dôraz na Jean Grey a atmosféru (ktorá pasuje k nastavenému Singerovemu tonu), no problém je to, že to funguje tak napol. Mladí X-Meni neťahajú tak ako starí a okrem MCAvoya a Fassbendera tu moc hereckých es čo by utiahli film nenájdete. Navyše im to ich postavy a ani príbeh moc neumožňujú, kedže stredobodom pozornosti je Sophie Turner a Jessica Chastain. No a tie moc nezaujmú. Rozlúčka zo sériou sa moc nepodarila a po tých rokoch fandenia obľúbeným mutantom tento film vo mne nezanechal žiadne emócie. Sklamanie je aj hudba. Zimmer ponúkne mix svojich posledných soundtrackov a dunivej hudby a nemôžem povedať, že by to tam nepasovalo, ale v poslednom filme by som rád počul hudbu a motív X-Menov od Johna Ottmana. Kinberg skrátka nieje Singer. Ako debut a zároveň film s X- Men serie je to fajn, ale ako finále je to slabé. P.S.: za titulkami nič nenájdete. 75% - 4*(9.6.2019)

Všechno vychází z režie a scénáře. Kinberg si prostě vybral u tohoto snímku slabší chvilku. Jak to mívá ve své tvorbě zvykem.... Jeden dva filmy se mu povedou poté přijde slabota. Zde to trochu zachraňují alespoň herci aby to nebyl propadák jako jeho fantastická čtyřka.(7.6.2019)

(74%) Viděno v kině. Rozhodně se nejedná o žádný průser jak tu tvrdí mnoho uživatelů a všelijakých ostatních ohlasů mimo CSFD. Tento nejnovější a asi už jeden z posledních snímků o mutantech nesoucí podnázev DARK PHOENIX je bezpochyby hrdou součástí série. Není tu nic zásadního, co by se dalo kritizovat. Když začnu slabiny filmu, tak je to spíš o dost menší snímek. Nemá to tak výrazný děj a akci. Je to takové komornější, menší a temnější. A především se to soustředí na Sophii Turner alias postavu Jean. S čímž rozhodně nemám problém. S. Turner mě zde bavila víc než v seriálu Hra o trůny, kde mi chvílemi docela vadila. No, je tu vlastně jedna scéna, asi v cca 40.minutě, která mě málem shodila ze sedačky, ale postupem času jsem se s tím srovnal. To bych možná vytkl, jinak jsem se bavil od začátku do konce. Když rozpitvám AKCI, tak určo nezklamala. Nebyla tak dynamická a úderná vyjma skvělé finální a dlouhé sekvence ve finále, ale i tak se na ní hezky dívalo. Občas i nějaké ty efekty byly o něco slabší, ale i tak dobrý. Nechápu diváky, že si tu stěžují na minimum akce. Neříkám, že tu byla od začátku do konce, ale byla hezky rozložená po celém rozsahu snímku. Co se týče herců, nemám výtek. McAvoy je skvělý jako vždy i když už ne tak výrazný. Občas jsem se musel pousmát, neustále jsem v něj viděl několikanásobnou osobnost ROZPOLCENÉHO. Ostatní herci bez připomínek včetně skvělého M.Fassbendera, který se zde aspoň v jedné scéně nasadil tu svou skvělou helmu. Na závěr bych chtěl ještě pochválit vydařený soundtrack od mého oblíbence Hanse Zimmera. Opět a opět nechápu, proč někteří diváci kritizovali jeho hudbu. Mě se tento soundtrack líbil a to natolik, že jednu skladbu z tohoto filmu v posledních dnech samostatně poslouchám v mé MP4ce. Takže co k tomu ještě dodávat ? Není to až taková bomba jako předchozí 3 X-meni, ale zklamaný nejsem. Mohlo to dopadnout daleko hůře. Je to takové obyčejnější, ale nebudu mít problém to sledovat opakovaně.(15.6.2019)

Vo výkladovom slovníku dostanete pod heslom čistý priemer popis na Dark Phoenix. Je smutné kam to dopracovala najlepšia aktívna komiksová séria.(6.6.2019)

Po slabé a hlavně zbytečné (nic nového a zajímavého nepřinášející) předchozí Apokalypse překvapivě příjemné završení X-Men série (před přestupem k MCU pod Disneyho křídla). Kinberg jako debutující režisér odvedl solidní práci, zápletka, postavy i jejich vzájemné (větší či menší) konflikty fungují obstojně. Velkým plusem je střídmá stopáž, herecky film opět táhnou zejména McAvoy a (tradičně boží) Fassbender, nejvýraznější a nejzábavnější scénou je bezpochyby velká finální akce, která nabídne dostatek napětí i obstojný počet efektních eye-candy momentů. Za mě OK. 65 %(8.6.2019)

Snad v očekávání průšvihu jsem zklamán nebyl. Z Turnerové asi nikdy velká herečka nebude, i když třeba se na stará kolena vypracuje, ale potěšilo mě, že se dokázala dostat i do jiné polohy než ,,permanentně nakrknutá Sansa". Po herecké stránce je nejlepším, jaké překvapení, Michael Fassbender, který utáhl celý film sám (sólovka s Magnetem by nemusela být špatná). Zaujala mě rovněž J. Chastainová, která vskutku vypadala jak z jiné galaxie, i když měla málo prostoru, aby předvedla, jaká že to bezcitnost v ní dřímá. Akční scény povedené - již úvodní nehoda, souboj v nočním městě na téma kdo s koho či závěrečné finále. Jasně, triky vypadají laciněji, než je našinec zvyklý, takové ošuntělé a občas vykoukne nějaký neposlušný pixel, ale tragické nejsou. A pak samozřejmě rozhovory o rodině, egu, co se stalo, mělo se stát a co bude. Někomu to možná přijde jako plkání, kdo řeší něco obdobného, bude mu to připadat až nebezpečně povědomé. Osobně jsem rád, že převládá nad tím vším fantastická rovina, jelikož tu jsem na těchto comicsech vždy miloval. Chápu, že leckdo si žádá v comicsech a následných filmech hlubší ponory, filozofii, spletité příběhy, artové polibky, ale já mám zkrátka nejraději ty původní jednoduché, přímočaré a plné soubojů. Za mě spokojenost, i když jde o film, který se časem propadne do velké skupiny filmů, co jste viděli, ale už ho celý neodvyprávíte.(9.6.2019)

X-Menům se pod vedením Simona Kinberga už tolik nedaří. Není to špatné, ale něco tomu prostě chybí. Popravdě jsem po těch recenzích čekal něco horšího. Bitky mutantů jsou super, ale děj pokulhává. Samotná akce prostě nestačí. Nehledě na to, že to popírá ostatní díly. Děj se přesouvá do roku 1992 a zaměřuje se hlavně na osud Jean Grey. Z té se po kontaktu s vesmírnou anomálií stává neřízená střela a ničí vše ve svém okolí. Nikdo jí nedokáže pomoct nebo jí v tom zabránit. A to ji přivede na temnou stranu. Víc už nebudu prozrazovat. Jako například závěrečná scéna ve vlaku je super, ale to film nezachrání. Chtělo to buď lepší myšlenku nebo záporáka (záporačku). Na pár let máme asi od X-Menů klid... "Toho přítele si nech!"(15.6.2019)

Tak tých 23% na Rottentomatoes je snáď zlý vtip. Dark Phoenix mi sadol určite viac, než Apokalypsa, Posledný vzdor alebo prví dvaja Wolverinovia. Problém bol asi skôr s očakávaniami, keď si možno hard core fanúšikovia a kritici mysleli, že dostaneme niečo v štýle Endgame. Respektíve už nikto nie je schopný hodnotiť komiksové blockbustre inak, než perspektívou bombastických scén, ktoré tu, podotýkam že chvalabohu, absentujú. Akcia tu samozrejme je a mne sa páčila tak ako je, nepotrebujem k tomu vidieť polovicu New Yorku, respektíve polovicu sveta, prípadne slnečnej sústavy, v plameňoch. Na plné štyri hviezdy to asi predsa len nie je, keďže X-Men proste už nejakú dobu nijak zvlášť neprežívam. 70%(10.6.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7