Film sa odohráva v dobe druhej svetovej vojny. Nemecký Wehrmacht v útoku na Francúzsko pohltil aj malé pobrežné štáty terajšieho Beneluxu. Holandsko kapitulovalo. 15. mája 1940 sa ale život sa v tomto malom štáte nezastavil. Nie každý bol spokojný so životom pod nadvládou nepriateľa. Títo ľudia sa pripájali k odporu v boji proti nacistom. Aj bankári bratia Walraven (Barry Atsma) a Gijsom (Jacob Derwig) van Hallovci sa rozhodli pomôcť financovať hnutie odporu počas vojny. Všetci boli neustále vo vážnom smrteľnom nebezpečenstve. Podarí sa im odolávať konfigentom a zradcom a tak okupáciu prežiť? (Volodimir2)

frenkie

Nizozemci tyhle odbojové filmy prostě umějí. Na ploše dvou hodin je rozehraná velkolepá finanční partie pomoci holandským rodinám odbojářů a vojáků, kteří nasazovali své životy za 2. světové války. Nic není přikrášleno, nic není zjemněno, jen holá realita, jak to tenkrát bylo a co to stálo úsilí, osobní statečnosti a také životů. Živoucí postavy, srozumitelný finanční slovník, slušná dobová výprava a výborní herci je to, co zdobí tento snímek. Silné 4*. ()

Marze

Hrůzné, strhující a robustní drama o holandských penězích jako prostředku odporu vůči nacistům během druhé světové války. Bankéř Walraven van Hall (Barry Atsma) je během druhé světové války požádán, jestli by využil své finanční kontakty k odboji . Neváhá dlouho. Společně s bratrem Gijs van Hall (Jacob Derwig) vytvoří riskantní systém půjček. A pokud by to nebylo dost, bratři přemýšlí o nevětším podvodu v Holandské historii. Ale čím větší operace, tím více lidí o ní ví... ()

Volodimir2

Film hovorí skutočný príbeh, ktorý sa ale v mnohých prípadoch odkláňa od historickej podstaty. Scenár bol písaný podľa dokladov a spomienok pozostalých členov rodiny Van Hall. Snaha bola aby sa umelecká fikcia čo najviac približovala realite. Nakoniec sa to podarilo skĺbiť a tak mohol vzniknúť tento veľmi pekný film. Dostali sme sa ku všetkému, čo sa v okupovanom Holandsku odohrávalo počas 4 ročnej nacistickej okupácie. Neutrálne Holandsko deportovalo viac ako 100 000 svojich Židov (ktorých predávali za jedného v hodnote 7 holandských zlatých), v ich bytoch sa usadili informátori, ktorí to dostali za odmenu, v každom holandskom meste bola nemecká veliteľská kancelária, ktorá mala okruh platených informátorov, Holandsko na počet obyvateľov mal najviac informátorov v západnej Európe (každý druhý Holanďan bol spolupracovníkom alebo zradcom). Film hovorí o katastrofálnom bombardovaní prístavného mesta Rotterdam, o sto tisícoch Holanďanov na nútených prácach v Tretej ríši, ale hovorí aj o holandskom odboji aj o tých, ktorí padli do rúk okupantom aj vďaka už spomínaným konfidentom. A v tomto prostredí sa pripojili k domácemu odporu bratia von Hall, bankári ktorí systémom komplexného úverového systému, cez svoje tajné kanály získavali peniaze na financovanie celého systému odboja. ()

chelseaman22

Být bankéřem za protektorátu Régione Wallonne nebyl med, ale aspoň jste neměl hluboko do kapsy a mohl jste si tykat s nacistickými oficíry obdivujícími gratinované čekankové puky, vařené slávky či tomatte-crevette s majonézou vložených do vydlabaného rajčete. A když vás výše uvedené omrzí, tak se můžete postavit do čela finančního odboje a dostat kulku do čela. 62 % ()

brumbrum

Wow, to tu este nikto nehodnotil? To sa mi este teda tiez nestalo ;o)! Prave sme dokukali, velice vydareny filmik - a navyse zivotopisny, zial to tu na csfd tak neoznacili. Proti-fasiticky odboj bolo treba financovat a za dve hodinky sa dozvieme, kto a s akym rizikom za tou operaciou stal: zohnali vyse 100mil Guldenov toho casu, cize dnesnych vyse pol miliardy USD, zadna sranda, ked za uspech bolo mucenie a gulka do gebule.. Kolko krvi a zivotov na sabotovanie hajzlov fasistickych. Ze sa to cele porucalo, sposobila samozrejme kolaborantska svina a nie dobre zohrani hrdinovia a dobre planovanie. Super zahrane, zostrihane, zrezirovane, co chce clovek viac? Dve hodiny prebehli jak nic: 4* v pohode, dal by som aj 4.5, keby by sa dalo. ()

goauld

Filmy z WW2 hlavně co se týče příběhů ze zázemí nejsou tak časté a proto rád se podívám okem nezaujatým na každé dílo. A pokud to navíc točí evropská produkce, tak se téměř vždy trefa do černého (tedy - pokud to není parodie na válečný filmy, jako třeba ten s tím naším "žabákem" (prý režisérem...)). Ani tento snímek nebyl špatný. Celý děj byl skvěle natočen a co se týče hlavních postav - byly zahrány velmi uvěřitelně. Ocenuji taktéž zanechání původní holandské zvukové stopy a to včetně německy mluvících osob, což dodává na autenticitě velký PLUS. (osobně nesnáším, když SSman mluví plynule anglicky tak jako všichni ostatní bezohledu na národnost osob v daném filmu). I zde se ukazuje temná stránka udavačů a kolaborantů, kteří dokáží i dokonalý plán celkem snadno zlikvidovat. Bohužel se mezi kolaboranty najde i pár "odbojářů", avšak.... zase nutno mít na paměti, že ze strachu z bolesti a mučení mohou slabší jedinci udat kohokoliv, jen aby daný člověk přežil.. (to, že většinou to bylo naopak t.j. nepřežil - to už je věc jiná) ()