Střídavá péče

Jusqu'à la garde

Striedavá starostlivosť

Custody

Francie, 2017, 93 min

Jsem moc rád, že jsem tohle osobně nikdy nezažil. A troufnu si tvrdit, že už (snad) ani nezažiju. Vůbec si netroufnu odhadnout, jak bych v celé věci postupoval a tak jsem se mohl aspoň seznámit s dramatem, kterých je skoro všude na světě stále víc, než dost. Dramatem, ve kterých se dítě hodně často stává rukojmím, nebo prostředníkem a je někdy zhola nemožné z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. A nebo možná je, ale za jakou cenu... Tahle výtečné psychologické sonda, které Vás stiskne jak svěrací kazajka, je toho víc, než zářným důkazem.(22.7.2018)

Slabší čtyři hvězdičky. Hlavní dějová linka, kdy se o výchovu malého Juliena střídají rodiče a otec se přes něj snaží dostat k matce a celé rodině, byla dobrá. Napětí vládlo po celou dobu filmu a nakonec vygradovalo. Z postavy Antoineho, bývalého manžela s kamenným děsivým výrazem, šel opravdu strach a úspěšně v diváku vyvolával úzkost. Co ale bylo zbytečně nakousnuté a nebo zbytečně nedotáhnuté byly linky vedlejší. Jako například vztah jejich nejstarší dcery Josephine s jejím přítelem. Proč scéna s těhotenským testem, když se k němu už autor po zbytek filmu nevrátil? Více postav nám autor pouze představil, ale nic jsme se o nich nedozvěděli.(30.7.2018)

Střídavá péče neboli zde domácí násilí, které někteří lidé bohužel zoufale skrývají, je ošemetné závažné téma. Tady ve filmu to bylo zpracované dobře, celkem přirozeně a netrhaně, s vygradovaným koncem šíleného exmanžela (za který dávám o jednu hvězdu víc). Ale jinak nebylo koukání na film až tak dramaticky napnuté, jak jsem asi očekávala, chybělo mi tam takové to....něco k tomu, co by mě usadilo. Tohle téma se objevilo i v seriálu Sedmilhářky (Celeste), v drsném řeckém filmu Miss Violence (a nebo vlastně i mnou nedávno čtené knize Poslední paní Parrishová) - v těch filmech je to opravdu silné a psycho a s láskou je všem doporučuji:-)) - prostě když už "nářez", tak teda pořádný, ať zůstavá v hlavě ještě dlouho poté. 3+1=4 hvězdy.(10.9.2018)

Trochu jako v Dunkerque, asi ve Francii zrovna stávkovali hudební skladatelé, s podobným "rád bych unikl, ale nemůžu" pocitem. Často odporné prostředí stísněných paneláků, chrochtajícího pick-upu a mlaskajících/frkajících lidí, v televizi by to asi tak nevyniklo. Hodnotím spíše kladně, ne vždy musí být film líbivý na pohled, aby zaujal. Každopádně jeden z těch, který se vryje do paměti.(31.7.2018)

Od začátku nepříjemně stísněný film, neponechávající moc prostoru na pořádné nadechnutí. Odehrává se téměř výlučně v uzavřených prostorách (viz jen množství scén s otcem v autě), s kamerou blízko hercům. Postavy nemají možnost úniku. Vyprávění je hodně koncentrované i díky zaměření na několik málo dnů a pár událostí. S tím, jak příběh graduje, využívá Legrand stále více hororových stylistických prostředků (první mistrovskou lekcí ve vytváření napětí a strachu z toho, že se přihodí něco zlého, nabízí narozeninová oslava, další následuje) a již tak intenzivní drama se plíživě, ale s ohledem na charakterizaci postav poměrně přirozeně proměňuje v regulérní psychoteror, v jehož finále zapomenete, že máte dýchat. Film, který je sice krajně nepříjemný, ale stejně tak situace dětí rozcházejících se rodičů a obětí domácího násilí, kterou neuvěřitelně sugestivně a empaticky zprostředkovává. V rámci prevence podobných situací by jej mělo vidět a prožít co možná nejvíc lidí. 90%(11.7.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2017 na Benátském FF. (Varan)

• - Natáčení začalo 11. srpna 2016, natáčelo se ve Francii (Cote-d´Or a Saone-et-Loire). (Varan)