Karbon

(festivalový název)

Thriller

Francie, 2017, 104 min

• Marze

Čím se film stává neuvěřitelnější, tím se příběh vypařuje jak dým. Ale základem je skutečná známá událost, když bylo z EU defraudováno 5 miliard euro, z toho z Francie 1,7 miliard. V roce 1997 Evropská komise zavedla emisní systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) s cílem bojovat s klimatickými změnami snížením množství skleníkových plynů. Společnosti, které povolenky celé nevyužili, mohli jejich přebytek prodávat jiným společnostem na evropském trhu. Také bylo možné kupovat mezinárodní kredity. V roce 2008 burziáni v Paříži místo obchodování s povolenkami používali hotovost na budoucí obchody založením vzájemně obchodujících firem (kolotoč), použili trik s DPH a vyprané peníze znovu investovali nebo uložili v bankách v Číně. Z 12 obviněných stanulo před soudem jen pět, jeden byl zastřelen neznámým útočníkem na skůtru a zbytek pravděpodobně utekl do Izraele. Defraudované peníze se nikdy nenašly. Vidíme tak, že režisér Marchal stál před těžkým úkolem tak velkou defraudaci zfilmovat do epického příběhu.(9.7.2018)

Nadprůměrné drama z dílny Oliviera Marchala. Na první pohled by se mohlo zdát, že režisér trochu odbočil ze své policejní tématiky, ale i tady rozpitvává svět zločinu ve Francii, jen těch poldů je tu poněkud méně. Benoit Magimel hraje tak, jak jsme u něho zvyklí, tudíž bezchybně a ani zbytek herců to nijak nekazí. Z každého Olivierova filmu je vidět, že svým polišům a zločincům rozumí. Za mě tím pádem naprostá spokojenost.(4.7.2018)

Olivier Marchal si zobral na paškál EU a jej špinavé praktiky pre rozhadzovanie eurofondov pre darebákov a zazobancov. V trileri slušne, jednoducho a poučne vtiahnutý divák do deja, ktorý je rozpracovaný pútavo a dramaticky až do samotného záveru. Je to tak, keď sa začnú sypať ľahko získané milióny a človek stratí súdnosť. Tak známe a tak obohrané. Dnešnom svete, že by sa tak ľahko dal multimilionár odstreliť ?(25.8.2018)

Parádní thriler o týpkovi, který kvůli tlaku okolností rozběhne s pochybnými kamarády šílenej plán na "výdělek" hromady peněz. No ale zapojí se do toho spousta šmejdů, pak jde po něm policie, a celý se mu to začne hroutit. V tom filmu je skvěle vyjádřenej a bod zlomu, kdy se všechno začne hnát do sraček a nejde to už zastavit ani před tím utýct. No a vlastně pak ještě informace, že film je podle skutečných událostí ... mráz po zádech jsem z toho měl... Taky pamatuju situaci, kdy šlo všechno v mým životě tak brutálně, nevyhnutelně a strmě z kopce .. eeehh, radši nevzpomínat... ;-)))(7.7.2018)

Při sledování jsem se nemohl zbavit pocitu, že už jsem něco podobného viděl. Pak mi to došlo. Přece ruská Brigáda, ale v mnohem kratším provedení. Prostě se pár přátel rozhodne, že zbohatne nelegálně a samozřejmě si nesou následky. Carbone je vyprávěn svým způsobem, kdy je nutné sledovat film pečlivě, protože se příběh často vrací hodně zpět a pro ucelenost to nejsou nepodstatné věci. Taky mi příjde, že film je docela syrový a to je velké plus, co se týče reálnosti. Co do výsledku je třeba taky pochválit kameru a Depardieho jsem rád viděl. Protože to tu není v červených, dám 4.(3.8.2018)

• - Tento film je založen na skutečném skandálu uhlíkových kvót v letech 2008–2009, který se odehrával ve Francii. (notozjano)