Počátek a konec vesmíru (TV film)

The Beginning and End of the Universe

Dokumentární

Velká Británie, 2016, 2x59 min

Nigel Paterson

Jim Al-Khalili

Bylo celkem zajímavé se dovědět, že Kassiopea, to roztažené M nebo chcete-li W, co je v Česku vidět celoročně, je v ní mlhovina, či-li galaxie, která se k nám přibližuje. To samo o sobě není žádná novinka, ale tady se divák dozví, jako se na to přišlo, jak se to vlastně měří. A tady o těch technických objevech, které umožňují vesmír zkoumat, je tento dokument.(8.10.2019)

Tak trochu jsem čekal spíše zaměření se na skutečný počátek vesmíru a jeho možný konec. Místo toho přišla celá řada odborných teorií a možností, kterým sice běžný člověk nerozumí, ale kdyby se zaměřil pořádněji na výklad, asi by porozuměl alespoň částečně. Ze svého subjektivního dojmu musím říct, že mě ty dva díly místy nudily a přišly dost náročné na strávení.(21.10.2019)

V podstatě tomu vůbec nerozumím, ale díky fascinujícímu výkladu odborníka mr.JIMA(i celé škále jeho ostatních naučných a působivých pořadů) se to mění částečně k lepšímu, hlavně jest vše uváděno zábavným stylem!(6.11.2017)

Tedy to jsou měřítka, galaxie s miliardami hvězd 8 miliard světelných let od nás. Vše je zde poutavě vysvětlováno.(13.5.2019)

Tak nějak v kostce vysvětlená problematika hypotetického vzniku a konce vesmíru. Hawking to zabalil, tak Al-Khalili a další maj volnou stage. Na dnešní kosmologii nebo jak se ta věda nazývá je úžasný to že téměř veškeré výpočty jsou založeny na naměřeném příchozím elektromagnetickém vlnění (no, ono nám vlastně nic jinýho při naší primitivní cestovní technologii nezbejvá).. Na druhé straně, např. při výpočtech zmíněné 'critical density' tu máme mysteriózní 'dark matter' a 'dark energy', kterým by líp seděl termín "císařovy nové šaty". Takže se jednou možná ukáže že celou tu šarádu má na svědomí přece jen nějakej Stvořitel....(22.2.2020)