Wandering Rose

• USA Demon Baby
Velká Británie, 2014, 70 min

Rose a Theo tvoří mladý pár, který chce strávit dovolenou v karavanu v odlehlé skotské vysočině. Začnou je však soustavně pronásledovat přízračná zjevení a jejich dokonalý víkend je tatam. Duševní stav Rose se začne zhoršovat a stejně tak i Theovi dochází trpělivost. Jak přežijí tento víkend, když je Rose pronásledována něčím děsivým ze své minulosti? (hajdano)

ricci.s

Mladý párik sa vyberie na romantický výlet, akurát že ženskej prepína, vkuse má nejaké divné vízie, počuje hlasy (najskôr schizofrénia), navyše je ešte aj frigidná (ona to nazýva unavená, no samozrejme), takže jej chorobne trpezlivého priateľa som nepochopil vôbec, lebo ja by som takú kravu poslal do prdele už dávno. Ako to už býva, znova treba premýšľať nad tým, či jej hrabe naozaj, a dokonca, či je ťarchavá alebo nie je (tak ma to trápilo, že dnes nezaspím). Alternatívny názov filmu je však pekná kravina, lebo kto čaká, že na záver vyprdne nejakého malého démona, tak je na veľkom omyle. Atmosféra, hudba a pekné prostredie to síce zachraňujú od totálneho prúseru, ale po hororovej stránke to absolútne nefunguje (ako psychologický thriller je to ako tak akceptovateľné). Len čo z toho, keď sa tam dokopy nič zaujímavé nestane, tempo je spomalené, nejaké traumy hlavnej hrdinky môžu byť každému ukradnuté a ku koncu sa to už začne natoľko otriasať v základoch, že sotva niekto pochopí, čo tým chcel režisér vlastne povedať. A tak ostáva najlepšia na celom filme hodinová stopáž. Divné, slabé, no oči mi nevyklalo. ()

George Stobbart

Najlepšie na tom filme sú tie krásne lokácie škótskej vysočiny, ktoré výrazne dvíhajú pozerateľnosť i celkovú úroveň. Ale z tohto prostredia sa dajú vidieť aj dobré horory, viď z posledných rokov "Lord of Tears" či "Sawney: Flesh of Man". Toto, ako už spomínal kolega, je skôr zmätený psychologický thrill, z ktorého človek veľa nemá. Občas sympaticky atmosférické a celkovo neiritujúce, no ináč – nič moc. ()