Život bez vzduchu (festivalový název)

• Chorvatsko

Moj život bez zraka

My Life Without Air

Dokumentární

Chorvatsko, 2017, 72 min

• Gendarme

Naštěstí jsem se účastnil i diskuze s autorkou - ta byla dost zajímavá - splnila tu dokumentární část která ve filmu chyběla. Sama Bojana se také věnuje free divingu, což se domnívám, že vysvětluje proč se toho tak málo dozvídáme ze samotného filmu. Je to jako kdyby jeřábnik točil dokument o jeřábničení.... Taky by pouze obrazem těžko vysvětlil o co jde při manipulaci s břemenem.(8.7.2017)

• Saigetsu

"Film je velmi meditativní." No, ano. Pri meditácii človek venuje maximálnu pozornosť svojmu dýchaniu. U tohto filmu takisto, akurát s iným zámerom (než nájsť kľud). Alebo ten kľud naozaj nájsť chce, ale večný. Pretože alfa Goran vždy dýchať začne a tak to musí byť divák, ktorý sa rozhodne podvoliť sa životu (a tomu po ňom) bez vzduchu, pretože tieto "najdôležitejšie okamihy v živote Gorana" vás absolutne nezaujímajú. Možno len zo začiatku, ale postupom času zisťujete, že by naozaj bolo lepšie, keby sa zo straty vedomia v jeho detstve nikdy neprebral. Film však splnil svoj účel. Takto na hranici som sa veľmi dlho necítila, ani nikdy nepadala do hlbín 72 minutového tmavomodrého oceánu bezradnosti a zúfalstva. (Kam sa podel jeho Smart Household Robot Vacuum Cleaner Sweeping Floor Dust Collector HHIHE?)(5.7.2017)