Frigo ve člunu

The Boat

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1921, 25 min

Elgin Lessley

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších Keatonových grotesek vůbec. Hotová kanonáda nápadů, v hlavní roli s perfektní lodí se sklápěcími stěžni i komínem, která umí plout dokonce do kopce a v závěru rotovat kolem vlastní osy. Buster do ní stíhá dělat díry a zároveň je utěsňovat (jídlem), zachraňuje manželku a dva synky a čelí rozbouřenému moři tak, že by jen letmý pohled na to dílo přivedl leckterého mořského vlka do blázince.(26.10.2014)

• pursulus

Frigovy jednohubky.¬         Říci, že Frigo ve člunu je dílko slabší, leč dívatelné, by bylo asi málo. Proto se dostávám k rozdělení, které tak miluji ve statistice a tak málo oblibuji v životě.¬                 Ve spodu nalézají se srandisté špatných kabaretů, již si dopomáhají přisprostlostí k tomu, aby měli vůbec nějaký úspěch. Nahoře pak se nalézají ti, jimž sranda je pouhou záminkou k humoru, který, jak víme, liší se od srandy svou kvalitou intelektuální neboli rozumovou. Ve středu jsou potom Frigovy jednohubky, jejichž kvalita neodvisí ani tak od setrvalých schopností "smutné tváře", jako od náhodného nápadu či štěstí. Já osobně nepovažuju provedení nápadu s člunem za něco, co je hodno zvláštní pozornosti. Hau.(24.4.2016)

Všimol som si jednej malej zmeny, ktorú beriem na vedomie, a celkovo povedané, že osviežila dianie. K Frigovi sa pridáva i životná partnerka, čo ho často všelikde sprevádza, a k tomu ešte dve deti, kde všetci štyria sa vydávajú na rodinný výlet loďou. Už úvodný záber, keď toto plavidlo má usadené v dome, a snaží sa ho dostať von na číre more, je sám o sebe zaujímavý, pretože ako ťahá, tak aj ničí, a zničí si tým pádom strechu, ktorú mal nad hlavou. To evokuje už otrepané, osvedčené, že tu bude o zábavu postarané, problémy nenechajú na seba dlho čakať, veď ako je u Bustera zvykom, lepia sa na neho, ako včely na med. Je priťahovaný magnet. A ja sa opäť kochám nad geniálnym komikom, ktorý sa narodí raz za sto rokov, ak nie viac...(19.1.2018)

Už v divadelní grotesce mě zaujala viditelná nákladnost Frigových příběhů, tady to už trochu nese ovoce. Frigo ve člunu je nápaditý, tu a tam originální, hlavně humorný (kombinace obojívo v plavbě do kopce) a nepřevažuje tu tak úporná snaha bavit a rozesmát. Prostě tím, jak je to přirozenější, je to zábavnější.(22.10.2012)

Nejvíc mě dostalo, když jel Frigo lodí po řece do kopce. Jediná přeživší, místy již značně poškozená kopie filmu byla objevena až v roce 1952, když herec James Mason koupil Keatonův dům a ve sklepě našel několik kotoučů s jeho filmy. Filmy byly ještě na hořlavém materiálu a o pár let později už by nebylo vůbec možné je zrestaurovat.(12.11.2006)