Září

• USA September

Mladá fotografka Lane tráví konec léta ve venkovském rodinném domu ve Vermontu. Sem za ní dochází její nápadník, ovdovělý učitel francouzštiny Howard, stejně jako soused Peter, který se pokouší napsat román o otci. Na návštěvu k ní přijíždí blízká přítelkyně Stefanie a Lanina matka, bývalá herečka Diana Frazierová, se svým společníkem penzionovaným fyzikem Lloydem. V průběhu jednoho večera, kdy za okny domu vypukne prudká bouře, vyplývají mezi účastněnými na povrch skryté vztahy, jejich touhy a traumata zasetá někdy v minulosti... Scenárista a režisér Woody Allen se v komorně laděném příběhu, který se poněkud vymyká z jeho tvorby, soustředil na působivé psychologické vykreslení postav a vzdal hold svému vzoru Antonu Pavloviči Čechovovi. (oficiální text distributora)

Matty

Nepříliš pohlední herci bez make-upu v dlouhých záběrech žvaní a žvaní a žvaní, nestarají se, jestli jejich žvanění někoho zajímá a je těžké vyhnout se pocitu, že žvaní – kolem a kolem vzato – o ničem. Mnohokrát jsem se přistihl, že ani neposlouchám, co vlastně říkají. Takhle to vypadá, když si někdo hraje na umění. Jakoby samotný Ingmar nenatočil dost nudných filmů. 60% Zajímavé komentáře: EdaS, MIMIC, wipeout ()

Tosim

Za to, že tenhle Allenův snímek u mě nevyvolal tak silné dojmy, jako podobný film Interiéry, může hlavně fakt, že tady se více hovoří, místo aby Woody dal důrazněji vyniknout například obrazu či bezeslovným emocím. ()

Djkoma

Obyčejné a nudné. Celý snímek je postavený na konverzaci, hádkách a milostných šeptáních několika osob uzavřených v jedné chatce. Woody Allen zde dokazuje opět svou obyčejnost a to, že je velmi preceňovaným režisérem, kterému všechno diváci spolknou. Deprese z filmu na mě moc nedolehla a spíše mě mrzelo, že je všechno řečeno jako by mimochodem a není žádný příběh pořádně dovyprávěn a vysvětlen. Jde spíše o pohled skrz okno do jedné chatky, s kterou nikdy předtím ani potom nebudete mít nic společného. Nic si k postavám nevytvoříte kromě možná nechuti nad tou starší ženou a jejím křikem a vyprávěním příběhů z dob, kdy byla mladá. ()

novoten

Netradičně čistě vážný a překvapivě i dost depresivně působící příběh jedné bouře bez obvyklé sebeironie. Ale chybí tam Woody v herecké poloze a silně překáží ne-úplně-přesvědčivá Elaine Stritch. Důvod, proč řadím Září mezi nejméně povedené režisérovy snímky je ale hlavně to, že kromě Lane chybí postavám trochu větší hloubka. ()

B!shop

Moc teda nechapu, proc tohle Allen tocil, takovej odvar z Interieru, o kterym se da rict prakticky to samy. Takze opet spousta spis nesympatickejch postav resi jeste stupidnejsi problemy nez v pripade Interieru, navic ani nic nevyresi a film tak jde od nikud nikam, ze zacatku jsem se navic mezi vztahama ztracel a to vse se deje v jedny chate behem asi dvou dnu, takze o opruz je postarano. ()

emma53

Já se přiznám, že s Woodyho filmy koketuji velmi opatrně, ale v tomhle případě mám dojem, že byl u mě na návštěvě a povídali jsme si spolu až do rána bílého. Pak to hodil na papír, rozepsal na víc postav, zrežíroval a předložil tuhle psychologickou pochoutku mezi nás. Já se tam skutečně v těch ženských postavách místy viděla, dokonce i v Dianě s jejím neodolatelným chraplákem, která byla sice charakterově diametrálně odlišná, ale její hlášky celý ten pozdní srpnový den příjemně prosvětlily. "Když rozumíš celému vesmíru, tak proč ses nenaučil tancovat?" - "Bůh nás zkouší a já nejsem připravená. Kde je vodka?" A její rozumování před zrcadlem nemělo chybu. Ach ty naše touhy, sny, zklamání, pocity viny, nerozhodnost.......ano, musím uznat, že Woody ženy zná až moc dobře a já doufám, že až příště půjdu za Allenem, tak to bude opět něco, co se dotkne mého jáství, tak jako September. ()

EdaS

Woody Allen musel během vzniku tohoto filmu prožívat nejspíš hodně depresivní období, protože Září je pěkná deka. Při sledování jsem si říkal, že než strávit večer s takovou partou zoufalých, smutných a deprimovaných lidí, asi bych spáchal sebevraždu. Zoufale mi tu chybí protiváha v podobě (byť třeba sarkastického) humoru. Proti Allenovým vážným filmům většinou nic nemám, ale tohle mě opravdu minulo. ()

xxmartinxx

Září jsem vyhlížel nedůvěřivě, protože vážný Allen mě dostává minimálně. Přesto jsem nakonec mile překvapen. Víc než Allenem herci, kteří jsou skutečně brilantní a posunují zážitek na úplně jinou úroveň. ()

Morien

Dost komorní a utlumené pokochání. Místy mě to silně uspávalo, místy mě to nutilo být v pozoru a sledovat každý detail. To bylo to pěkné. Z postav mi nikdo vyloženě sympatický nebyl, takže mě víc zajímal film jako takový než nějaký příběh, osud někoho z nich... Nicméně začínám mít dojem, že Dianne Wiest je opravdu dobrá herečka. ()

Dudek

Úžasný film, ani jsem nečekal, že se mi tenhle netradiční Allen bude líbit. Celý snímek je šmrncnutý atmosférou zlatých let skandinávské kinematografie, což mi nesmírně vyhovovalo. Chybí v něm klasické Allenovské narážky a vůbec celý ten humor, který jsem očekával. Úžasné komorní drama, které řadím k tomu nejpovedenějšímu, co jsem zatím od Allena viděl. [TOP 19/5 64%] ()

sud

Film Woodyho Allena "Září" volně souvisí s jeho jiným dílem "Interiéry". Ovšem oproti nim tomuto dílu chybí děj. Skutečně žádný nemá, je to jen spleť dialogů, výlevů a pohledů do lidské duše - zvláště ženské. Postrádá rovněž tu mrazivou krásu pasáží bez hudby a slov. Tak co nám může nabídnout? Skvělé herecké výkony a skvělé dialogy. To někdy k dobrému filmu nestačí, ale to není tento případ. Skvělá Mia Farrow. 70%. ()

D.Moore

Úžasné. Chci říct, Září je velmi smutný až depresivní film, ale Woody Allen (věčný, ačkoliv často dost latentní optimista) ho stejně dokázal vybavit závěrem, ve kterém je tolik naděje, že nakonec zahřeje. Stále platí, že mám raději Allenovy komedie, nicméně Září je kousek vpravdě mistrovský. Stejně jako Jiná žena. ()

Mahalik

Neviděl jsem moc Allenovo filmů, ale těch pár co jsem viděl byla dycinky těžkotonážní nuda. Prokletí žloutozeleného.... měl alespoň zajímavý námět a solidní herce, kdežto Září mi přijde jako úplně zbytečnej film. Všechno se to odehrává v baráku do kterýho furt někdo leze na návštěvu a navíc tam má všechno naoranžovělou barvu takže si připadáte ještě více ospalí. Herci hrajou jako když nehrajou a do toho všeho je slyšet až extrémně hlasitá bouřka. Byly scény zajímavé to nezastírám. Třeba když vypli proud a najednou někdo scestně řekl " Sakra, hrábnul jsem do pomazánky", to byla docela prdel. Nezanevřu tímto filmem na Woodyho, právě naopak, teď si při každém jeho snímku budu říkat co tím chtěl vlastně říci. Ale v Září ač jsem se snažil sebevíc, nenašel jsem mnoho pozitivních věcí a proto dávám 2* a klidně si mě ukamenujte... ()

FlyBoy

S prevažnou znalosťou nabušenej filmografie W.A. si dovolím podpísať, že "September" patrí medzi tie najmenej zábavné štúdie partnerských vzťahov. Netrápia ma neatraktívny herci (doba je doba), neubíja ma oprostenie od typicky uštipačného dobiedzania (pauza je pauza) a dokonca si ani nemyslím, že by dlhotrvajúce slovné výmeny boli totálne o ničom. Len sú občas bezpredmetné a neobnášajú to, čo ja rád-ten kultivovane strelený esprit, ktorého má tento múdry škriatok na rozdávanie, ale tu ním akosi šetrí, vlastne sa ho zdráha takmer úplne. Počúvam ubolené slová, sledujem nenaplnené túžby a súcitim len čiastočne. To však túto interiérovku nezráža do zóny zanedbateľnosti, pretože je stále sakramentsky pravdivá. "Prečo sa obliekaš ako poľský uprchlík?" ()

ajuska

Poklidná, trochu melancholická vztahová sonda mezi šestici lidí trávících společně konec léta na chatě má příjemně komorní, až divadelní, charakter. ()

misterz

S ťažkým srdcom dávam W. Allenovi menej ako 4 hviezdy, ale nemôžem inak. U mňa rozhodne najslabšie dielko, s nicotným príbehom a s dialógmi, ktorým chýbal obvyklý Allenovský šmrnc. Len pár scén ma dokázalo vytrhnúť z celkovej nudy a letargie, hlavne v spojitosti s účinkovaním Dianne Wiest. Keby to nebolo tak dobre zahrané a s tak veľkou dávkou dobovej charizmy 80. rokov tak idem ešte nižšie. 55/100 ()

MIMIC

Mám rád Woodyho a jeho guľometnú paľbu sofistikovaných rečí a rečičiek. Takisto mám rád Woodyho vo chvíli, keď rezignuje na razantnú verbálnu akciu a vzdá hold "triviálnemu" životu, v ktorom sa síce takisto poneviera nejaký ten frustrovaný neurotik či sebestredná figúrka s nedostatkom sebaúcty, no nechŕli sarkazmy tak jedinečné, že sú za hranicou uveriteľného. September je veľmi delikátna a kultivovaná ukážka komornej drámy (a interiérového filmu bez divadelnej réžie), kde znavujúco pokojná atmosféra naplnená pochmúrnou melanchóliou slúži ako perfektný rámec pre emocionálne explozívny príbeh. Je síce úžasné vyfabulovať kopu briskných dialógov či glosovať dianie nezameniteľne cynickým spôsobom, no ešte úžasnejšie je nakrútiť film, ktorý síce nie je zábavný, zato však reflektujúci život tak brilantne a intenzívne, až človeku behá po chrbte mráz. Čechov by dal päť. ()

Vančura

Film delikátních kvalit, který mi připravil velmi příjemný zážitek. Celou dobu při sledování jsem měl intenzivní pocit, jako bych sledoval nějaké drama od Čechova, abych byl o to více po zhlédnutí překvapen, když jsem se dočetl, že film je údajně natočen podle hry Strýček Váňa (i když já tam spíš viděl Višňový sad). Člověk na to musí mít samozřejmě náladu, aby se mu takový film trefil do chuti (což vlastně platí i o tom Čechovovi), ale mně osobně to skutečně hodně sedlo - tím, jak se to celé odehrává na jednom místě a tou celkovou bezútěšností, kdy každý chce někoho, koho nemůže mít, a všechno se to dere na povrch - skutečně skvostné! Lidi, kteří mají Allena zaškatulkovaného jako tvůrce konverzačních komedií, by se asi divili, jak výrazně pestřejší jeho filmografie ve skutečnosti byla. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN