Září

Scénografie:

Santo Loquasto

Kostýmy:

Jeffrey Kurland

Komorní čechovovská meditace nad osamocením moderního člověka. Spleť lásek a okouzlení není nepodobna pavučině zraňující vše nedostatečně silné a příliš okouzlené. V únavou nasycené atmosféře večera před bouřkou, při níž se nedá ani spát ani bdít, dýchají hráči o přátelství již jen ranami, krvácejícími trhlinami. Vracejí se minulé chyby a viny, přes jistou prorezlost stále ostré, rozplývají se naděje, ruce se vztahují ke stéblům vysněné pomoci. Je to jak napsal Jean Lacroix: „Pro moderního člověka je charakteristické, že to je bytost osamocená; odtržená od sebe i druhých lidí, od světa i Boha; odtržená od sebe, protože odtržená od druhých, od světa a Boha. Osamocenost není samota: je to dokonce pravý opak. Bytost osamocená je mezi druhými lidmi uzavřenou jednotkou, obrácenou často i proti nim: je odloučená ode všech. […] Pro osamoceného člověka je společnost stále přítomná v podobě resentimentu. Samotář naopak je spojený s celým vesmírem; jeho samota je plnost.“(22.11.2010)

Minimalistický filmový skvost, který zjevně není pro každého... Pod zdánlivě banálním povrchem běžných řečí probublávají trýznivá životní dramata, to vše doprovázené krásnou kamerou, skvělými hereckými výkony a citlivě zvolenou hudbou. Za mě rozhodně 90% Je to prakticky stejně silné jako třeba Dvanáct rozhněvaných mužů...(2.4.2016)

Film Woodyho Allena "Září" volně souvisí s jeho jiným dílem "Interiéry". Ovšem oproti nim tomuto dílu chybí děj. Skutečně žádný nemá, je to jen spleť dialogů, výlevů a pohledů do lidské duše - zvláště ženské. Postrádá rovněž tu mrazivou krásu pasáží bez hudby a slov. Tak co nám může nabídnout? Skvělé herecké výkony a skvělé dialogy. To někdy k dobrému filmu nestačí, ale to není tento případ. Skvělá Mia Farrow. 70%.(9.8.2007)

• Djkoma

Obyčejné a nudné. Celý snímek je postavený na konverzaci, hádkách a milostných šeptáních několika osob uzavřených v jedné chatce. Woody Allen zde dokazuje opět svou obyčejnost a to, že je velmi preceňovaným režisérem, kterému všechno diváci spolknou. Deprese z filmu na mě moc nedolehla a spíše mě mrzelo, že je všechno řečeno jako by mimochodem a není žádný příběh pořádně dovyprávěn a vysvětlen. Jde spíše o pohled skrz okno do jedné chatky, s kterou nikdy předtím ani potom nebudete mít nic společného. Nic si k postavám nevytvoříte kromě možná nechuti nad tou starší ženou a jejím křikem a vyprávěním příběhů z dob, kdy byla mladá.(21.9.2007)

Vo vidieckom sídle počas letného večera, za bzukotu cvrčkov vychádzajúceho z tmy, stojí žena chrbtom k mužovi. Muž ju zvádza slovami aj dotykom. Ale ona nechce podľahnúť. Nechce lebo nemôže. Jeho ruka neochvejne lemujúca ženinu šiju a ramená, nakoniec nachádza jej prsty idúce v ústrety pokušeniu. Ona cíti jeho dych, jeho slová, jeho dotyk. Vie, že je to len letná búrka, ale to jej práve chýbalo. Druhá žena stojí oproti, pozerá sa mužovi do očí, ale on ju nevidí. Naopak, nalieha na ňu ďalší muž stojaci za jej chrbtom. O toho však nemá záujem. Nevie čo sa deje, kde sú mosty, po ktorých kráčala pred týmto letom. A kam pôjde na jeseň. Za hlukom veľkomesta? Za hektickým rozptýlením od života? Depresívna myšlienka, vidieť život ako niečo pred čím treba utekať. Ale život nie je len jedno leto, ale aj to čo príde po ňom. Hlavne to, viac než minulosť.(22.4.2013)

• - Roli reklamního textaře Petera měl původně hrát Christopher Walken, jehož později Allen přeobsadil za Sama Sheparda, kterého nakonec nahradil Sam Waterston. (Witta)

• - Poté, co Woody Allen uviděl první verzi filmu, rozhodl se film natočit znovu a změnil obsazení dvou hlavních postav. (Witta)

• - Celý film se odehrává výhradně v jednom domě. (Witta)