Září

Scénografie:

Santo Loquasto

Kostýmy:

Jeffrey Kurland

Dost komorní a utlumené pokochání. Místy mě to silně uspávalo, místy mě to nutilo být v pozoru a sledovat každý detail. To bylo to pěkné. Z postav mi nikdo vyloženě sympatický nebyl, takže mě víc zajímal film jako takový než nějaký příběh, osud někoho z nich... Nicméně začínám mít dojem, že Dianne Wiest je opravdu dobrá herečka.(18.8.2010)

• Djkoma

Obyčejné a nudné. Celý snímek je postavený na konverzaci, hádkách a milostných šeptáních několika osob uzavřených v jedné chatce. Woody Allen zde dokazuje opět svou obyčejnost a to, že je velmi preceňovaným režisérem, kterému všechno diváci spolknou. Deprese z filmu na mě moc nedolehla a spíše mě mrzelo, že je všechno řečeno jako by mimochodem a není žádný příběh pořádně dovyprávěn a vysvětlen. Jde spíše o pohled skrz okno do jedné chatky, s kterou nikdy předtím ani potom nebudete mít nic společného. Nic si k postavám nevytvoříte kromě možná nechuti nad tou starší ženou a jejím křikem a vyprávěním příběhů z dob, kdy byla mladá.(21.9.2007)

Komorní čechovovská meditace nad osamocením moderního člověka. Spleť lásek a okouzlení není nepodobna pavučině zraňující vše nedostatečně silné a příliš okouzlené. V únavou nasycené atmosféře večera před bouřkou, při níž se nedá ani spát ani bdít, dýchají hráči o přátelství již jen ranami, krvácejícími trhlinami. Vracejí se minulé chyby a viny, přes jistou prorezlost stále ostré, rozplývají se naděje, ruce se vztahují ke stéblům vysněné pomoci. Je to jak napsal Jean Lacroix: „Pro moderního člověka je charakteristické, že to je bytost osamocená; odtržená od sebe i druhých lidí, od světa i Boha; odtržená od sebe, protože odtržená od druhých, od světa a Boha. Osamocenost není samota: je to dokonce pravý opak. Bytost osamocená je mezi druhými lidmi uzavřenou jednotkou, obrácenou často i proti nim: je odloučená ode všech. […] Pro osamoceného člověka je společnost stále přítomná v podobě resentimentu. Samotář naopak je spojený s celým vesmírem; jeho samota je plnost.“(22.11.2010)

• Mahalik

Neviděl jsem moc Allenovo filmů, ale těch pár co jsem viděl byla dycinky těžkotonážní nuda. Prokletí žloutozeleného.... měl alespoň zajímavý námět a solidní herce, kdežto Září mi přijde jako úplně zbytečnej film. Všechno se to odehrává v baráku do kterýho furt někdo leze na návštěvu a navíc tam má všechno naoranžovělou barvu takže si připadáte ještě více ospalí. Herci hrajou jako když nehrajou a do toho všeho je slyšet až extrémně hlasitá bouřka. Byly scény zajímavé to nezastírám. Třeba když vypli proud a najednou někdo scestně řekl " Sakra, hrábnul jsem do pomazánky", to byla docela prdel. Nezanevřu tímto filmem na Woodyho, právě naopak, teď si při každém jeho snímku budu říkat co tím chtěl vlastně říci. Ale v Září ač jsem se snažil sebevíc, nenašel jsem mnoho pozitivních věcí a proto dávám 2* a klidně si mě ukamenujte...(1.5.2007)

Film Woodyho Allena "Září" volně souvisí s jeho jiným dílem "Interiéry". Ovšem oproti nim tomuto dílu chybí děj. Skutečně žádný nemá, je to jen spleť dialogů, výlevů a pohledů do lidské duše - zvláště ženské. Postrádá rovněž tu mrazivou krásu pasáží bez hudby a slov. Tak co nám může nabídnout? Skvělé herecké výkony a skvělé dialogy. To někdy k dobrému filmu nestačí, ale to není tento případ. Skvělá Mia Farrow. 70%.(9.8.2007)

• - Původně se mělo natáčet v domě Mii Farrow, nakonec se vše natáčelo ve studiu. (Witta)

• - Roli reklamního textaře Petera měl původně hrát Christopher Walken, jehož později Allen přeobsadil za Sama Sheparda, kterého nakonec nahradil Sam Waterston. (Witta)

• - Poté, co Woody Allen uviděl první verzi filmu, rozhodl se film natočit znovu a změnil obsazení dvou hlavních postav. (Witta)