České zázraky - Série 2 (2021) (série)

Kapka rtuti (S02E05)

(epizoda)
  • angličtina Mercury Drops

Polarograf – objev složitý na pochopení, ovšem důležitý pro fungování celého lidstva. Vědec Jaroslav Heyrovský za něj získal Nobelovu cenu... 10. únor 1922 je významné datum pro celý svět! Tento den vznikla polarografie – analytická metoda, která poskytuje cenné informace o druhu a množství látek roztoku. Vědec Jaroslav Heyrovský za ni získal Nobelovu cenu jako jediný ze dvou Čechů v historii. Tím druhým byl básník Jaroslav Seifert. Pouhý rok po objevení polarografie začal Jaroslav Heyrovský vymýšlet automatický přístroj na měření. S konstrukcí mu přijel pomoci japonský vědec Masuzo Šikata a spolu zkonstruovali první polarografický přístroj na světě. Heyrovského začali zvát vědecké společnosti z celého světa. Půl roku působil ve Spojených státech, přednášel na nejvýznamnějších univerzitách na západě i na východě. Objev způsobil převrat v chemii a dalších přírodních vědách. Přesto na Nobelovu cenu čekal Jaroslav Heyrovský dlouhých 37 let. (Česká televize)

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Paráda, krásný dokument propojující archivní fotografie a záběry s povídáním o něm a jeho práci se sočasnými vědci a pozůstalými. Musím zpytovat svědomí, že jsem o Heyrovském vlastně ani nevěděla, přestože získal Nobelovu cenu. Sice jsem polarografii furt moc nepochopila, ale to bych asi nepochopila nikdy, ani kdyby mi ji někdo vysvětloval celý den :D ()