poster

Frigo na mašině

 • anglický

  The General

 • slovenský

  Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • igi B.
  *****

  Ač k dnešku stár neuvěřitelných 80 let (!) - působí formou vyprávění a prací kamery až velmi moderně a nebýt komických výstupů B.K. a jisté nadsázky celého příběhu, šlo by (myslím že i dle dnešních měřítek) o regulérní válečné drama s milostnou zápletkou a vlastně i o akční film. Myslím proto, že není zcela relevantní nazývat tenhle film groteskou - a zvláště pak jej nějak srovnávat se skutečnými krátkometrážními němými groteskami té doby i třeba s filmy Ch. Chaplina. Každopádně je to skvělý a stále okouzlující film, vskutku po právu jeden ze základních pilířů zlatého fondu světové kinematografie...(14.11.2007)

 • decouble
  ****

  Hrozně moc mě překvapilo, jak je Frigo na mašině skvěle natočený. Žádná statická groteska, kamera v pohybu, skvělé záběry, vysoké tempo akce, výbuchy...to vše ve mě evokovalo akční dobrodružný film. Vždyť Frigo na mašině JE akční dobrodružný film! Pravdou však zůstává, že u Chaplinových filmů jsem se nasmál mnohem víc. A pak, všiml si někdo toho paradoxu, že Keaton vlastně stojí na straně otrokářů - Jižanů, kteří tu válku stejně nakonec prohrajou?(7.9.2008)

 • Davered
  ***

  Nesporným vrcholem Keatonovy tvorby je o tři roky starší Navigator, (žel v Česku méně známý) jenž je se "slavným" Frigem na mašině kvalitativně nesrovnatelný a jeho slavnější následovník z něj mnohé gagy kopíruje. Jediné čím je Frigo na mašině výjimečný je, pro němou grotesku zcela netradiční, "epická rozmáchlost", další klady se mi však hledají těžko...(31.1.2006)

 • RHK
  ****

  Celosvětově divácky úspěšný film. Frigo "Kamenná Tvář" na mašině - nečekal jsem moc a dostal jsem jeden z nejzajímavějších němých filmů. Když si uvědomím, že to nahrával naživo, bez triků, např. v sedě na ojnici kol v jedoucím vlaku, tak klobouk dolů. A navíc film byl natočen na základě skutečné historické události z občanské války. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=n3xh108cLbo(18.9.2009)

 • nascendi
  *****

  Mnohokrát videný najslávnejší film Bustera Keatona. Nemá zmysel písať o ňom komentár. Poznať tento film je pre každého filmového diváka obdobné, ako povinné čítanie kedysi v škole. Rozdiel je akurát v tom, že do povinného čítania sa nám príliš nechcelo a do opakovaného sledovania Friga na mašine budú mať diváci chuť ešte hodne dlho. A o púhych 12 rokov uplynie stovka od jeho nakrútenia. O ktorom v súčasnosti nakrúcaných filmov to bude možné povedať.(31.12.2014)

 • - Ve filmu si střihla miniroličku spousta celebrit: Glen Cavender byl hrdina ve španělsko - americké válce, Keatonův otec Joe Keaton hrál unijního oficíra. Producent Louis Lewyn hrál vojáka. (Kulmon)

 • - Časopis Premiere zvolil film mezi 50 nejlepších komedií všech dob v roce 2006. (Kulmon)

 • - V roce 1972 zorganizoval britský filmový časopis Sight and Sound velkou mezinárodní anketu, ve které měli filmoví historici a publicisté vyjmenovat 10 nejlepších filmů všech dob. "Frigo na mašině" získal 8. místo a byl v této anketě uveden jako nejlepší filmová komedie vůbec. (sud)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace