Frigo na mašině

The General

• slovenský

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Džó Hisaiši (nepůvodní)

Bájný Frigo. Film, nebojím se to říci, dle mého názoru vzkvétá. Zraje jako víno. Je to "pohádka" v dnešní době. Po zhlédnutí se lehce pousmějeme a přemýšlíme, jak se některé "efekty" točily před mnoha a mnoha lety. Nedávno jsem zjistil, že Frigo na mašině se řadí mezi nejdražší němé filmy. Ani se tomu nedivím. Ale stál za to. Pan Keaton nebyl herec, myslím, že si ani neuvědomoval, že hraje. Byla to osoba plná života. Měl jsem z něho pocit, že chce divákovi předvést nejlepší výkon. Povedlo se mu to. Výsledek opravdu stál za to. Velmi si cením tohoto snímku, který mám na VHS i DVD. Řadím tento "materiál" na nejvyšší pozice v mé "skromné" filmotéce. Nikdy na pana Friga nezapomenu.(14.1.2012)

Je zajímavé, že film z roku 1926 má víc šťávy, kreativnější akční scény a lepší kaskadérské výkony, než naprostá většina akčních filmů současnosti. Grotesek jsem moc neviděl, ale tohle je prostě pecka, když se navíc divákovi dostane ještě dokonalého Keatonova mimického herectví, není co řešit. 9/10(24.8.2012)

Cože???!? Na tohle že Chaplin neměl???!? Nesmyslnější tvrzení jsem skutečně nikdy neslyšel. Uznávám, že tento film je originální (koho by taky napadlo natočit 75 minut trvající vlakovou honičku :-D), ale rozhodně mě nedokázal pobavit tak moc, jako filmy Chaplina. Dokonce i u mnohých krátkých grotesek Chaplina jsem se bavil více. Buster Keaton sází na bezduchou a neustávající akci, která ani mnohdy není vtipná, zatímco Chaplin předvádí nenapodobitelné komické kreace, a navíc jeho filmy nepostrádají alespoň nějakou myšlenku. A dokonce i dnes přinutí člověka, aby se nad určitými věcmi běžného života. A rozhodně jsem ve filmech Chaplina ještě neviděl tak debilní konec, jako v tomto filmu (Buster Keaton byl asi velkým milovníkem války :-D). Takže ano, tento snímek se mi líbil, bylo to pěkné a v dané době skutečně nevídané, ale Chaplin nic takového nepotřeboval, neboť jeho filmy a herecké výkony jsou nenapodobitelné i v době dnešní a pochybuji, že někdo něco podobného ve světě filmu vůbec někdy dokáže zopakovat...8/10(20.10.2007)

Když jsem byl hodně malý, tak jsem byl úplně nejšťastnější, když v TV byli nějaké grotesky. Nejlépe Laurer & Hardy. Keatona jsem jako malý neznal a Chaplina taky ne. K Chaplinovi jsem se dostal nedávno a zas taková síla to nebyla. Stejně jako tady. Celkově vzato je to ale velmi nadprůměrný film, kde se člověk občas i slušně zasměje a je velmi svěží a každou vteřinou se v něm něco děje. Mám rád filmy s velkým množstvím komparzistů jako tady nebo třeba Nejdelší den. Je to daleko hezčí pohled než když jsou lidé udělaní počítačem. Frigo na mašině je stará škola, která se teď zdá býti poněkut zešedlou a zašlou, ale tenhle film dokáže zaujmout i mladého člověka 85 let po jeho natočení.(23.2.2011)

Hrozně moc mě překvapilo, jak je Frigo na mašině skvěle natočený. Žádná statická groteska, kamera v pohybu, skvělé záběry, vysoké tempo akce, výbuchy...to vše ve mě evokovalo akční dobrodružný film. Vždyť Frigo na mašině JE akční dobrodružný film! Pravdou však zůstává, že u Chaplinových filmů jsem se nasmál mnohem víc. A pak, všiml si někdo toho paradoxu, že Keaton vlastně stojí na straně otrokářů - Jižanů, kteří tu válku stejně nakonec prohrajou?(7.9.2008)

• - Na natáčení scény, kdy lokomotiva spadne do řeky, se přišlo podívat několik tisíc lidí. [Zdroj: extrastory.cz] (Bioscop)

• - V roce 1972 zorganizoval britský filmový časopis Sight and Sound velkou mezinárodní anketu, ve které měli filmoví historici a publicisté vyjmenovat 10 nejlepších filmů všech dob. "Frigo na mašině" získal 8. místo a byl v této anketě uveden jako nejlepší filmová komedie vůbec. (sud)

• - Ve filmu si střihla miniroličku spousta celebrit: Glen Cavender byl hrdina ve španělsko - americké válce, Keatonův otec Joe Keaton hrál unijního oficíra. Producent Louis Lewyn hrál vojáka. (Kulmon)