Frigo na mašině

The General

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Džó Hisaiši (nepůvodní), Carl Davis (nepůvodní), Marcin Pukaluk (nepůvodní)

Osmnáctý nejlepší americký snímek všech dob dle ankety Amerického filmového institutu - a nutno dodat, že oprávněně. Nový hudební doprovod Tokyo City Philharmonic Orchestra pod vedením Joea Hisaishiho tomu dodává úžasnou šťávu. Pro některé může být výhodou, že to není klasicky groteskově ztřeštěné - je zde vše od lásky, situační komiky, války, honiček... Prostě vše v čistém kondenzátu klasické zábavy. Navíc je to opravdu akční a dynamické, nejen na svou dobu. Buster Keaton si zde splnil svůj velký sen co se týče vlaků. Nebýt slabší prostřední pasáže ve velitelském sídle Unie a útěku z něj, tak je to bezchybné. Ovšem i tak je to geniálně jednoduché, jednoduše geniální.(11.11.2007)

Vo filmografii Bustera Keatona, kde stvárnil svoje najpopulárnejšie alter ego, sa vyskytuje mnoho nezabudnuteľných komédií. My sme sa rozhodli do nášho výberu vybrať tú najvýraznejšiu. Neuveriteľne nadupaná jazda plná humoru a skvelých akčných scén sa pravideľne objavuje v každom rebríčku o najlepšie diela kinematografie a rozhodne by ste si ju pre jej vek, nemali nechať ujsť.(7.12.2017)

Když jsem byl hodně malý, tak jsem byl úplně nejšťastnější, když v TV byli nějaké grotesky. Nejlépe Laurer & Hardy. Keatona jsem jako malý neznal a Chaplina taky ne. K Chaplinovi jsem se dostal nedávno a zas taková síla to nebyla. Stejně jako tady. Celkově vzato je to ale velmi nadprůměrný film, kde se člověk občas i slušně zasměje a je velmi svěží a každou vteřinou se v něm něco děje. Mám rád filmy s velkým množstvím komparzistů jako tady nebo třeba Nejdelší den. Je to daleko hezčí pohled než když jsou lidé udělaní počítačem. Frigo na mašině je stará škola, která se teď zdá býti poněkut zešedlou a zašlou, ale tenhle film dokáže zaujmout i mladého člověka 85 let po jeho natočení.(23.2.2011)

Friga na mašině jsem si oblíbil už jako malý, když jsem si ho často pouštěl u mého dědy z jedné ošoupané videokazety. Možná i proto je to dodnes můj nejoblíbenější Keatonův film a snad i mně nejmilejší film vůbec. Jeho síla není ani tak v komických situacích plných gagů, u kterých bychom se smíchy za břicho popadali, ale spíš v jeho atmosféře, v náladě jakou v nás vyvolává, v poezii a kouzlu, které obsahuje. „Na tomto filmu je možno obdivovat všechno: jeho jednoduchost i bohatost, jeho uvolněnost i napětí, jeho melancholii i humor. Všechny tyto pojmy vytvářejí celek.“ (Herbert Jhering) Doporučuji verzi se skvělou hudbou Carla Davise. Zajímavosti: Záběr s mostem a padajícím vlakem byl vůbec nejdražším záběrem v historii němého filmu. Delší 107 minutová verze je pouze pomaleji promítaná původní verze 75 minutová.(17.9.2007)

Buster Keaton byl jedna z největších osobností němého filmu. Jeho slavná postavička Frigo přežila mnohé jiné umělce té doby o nichž už dnes příliš nevíme. Jednoznačně nejpovedenějším Keatonovým filmem se stal Frigo na mašině. Má všechno co by měl takový film mít - Spád, vtip, napětí a odlehčenost. Vše zabalené v působivém vydání. Buster Keaton byl skutečná legenda a důkaz máte právě zde.(17.7.2005)

• - Americký filmový institut v roce 2007 ohodnotil film jako 18. nejlepší všech dob. (Kulmon)

• - Pád lokomotivy je nejdražší scénou v dějinách němého filmu. (sud)

• - Příběh je založen na pravdivé události během občanské války. (Kulmon)