Frigo na mašině

The General

• slovenský

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Džó Hisaiši (nepůvodní)

Bájný Frigo. Film, nebojím se to říci, dle mého názoru vzkvétá. Zraje jako víno. Je to "pohádka" v dnešní době. Po zhlédnutí se lehce pousmějeme a přemýšlíme, jak se některé "efekty" točily před mnoha a mnoha lety. Nedávno jsem zjistil, že Frigo na mašině se řadí mezi nejdražší němé filmy. Ani se tomu nedivím. Ale stál za to. Pan Keaton nebyl herec, myslím, že si ani neuvědomoval, že hraje. Byla to osoba plná života. Měl jsem z něho pocit, že chce divákovi předvést nejlepší výkon. Povedlo se mu to. Výsledek opravdu stál za to. Velmi si cením tohoto snímku, který mám na VHS i DVD. Řadím tento "materiál" na nejvyšší pozice v mé "skromné" filmotéce. Nikdy na pana Friga nezapomenu.(14.1.2012)

Zklamání. Friga na mašině jsem si nechával až téměř na konec. Viděl jsem velkou část tvroby Bustera Keatona The General předcházející, z nichž se mi nejvíce líbil Frigo ve člunu a Frigo jako obětní beránek (posléze se mi jako nejlepší/nejoblíbenější Keatonovi filmy vyprofilovaly snímky Three Ages a Scarecrow ) . Čekal jsem, že si tentokrát dám svou první pětihvězdu němému snímku, avšak chyba lávky. První půlhodina vypadá velice slibně, je to hodně svižné a hudba, kterou jsem měl k dispozici, byla neuvěřitelně geniální. Bohužel se ale opakovala tolikrát, že jsem z ní ke konci v podstatě šílel vzteky. A vůbec celý film jde od té půlhodiny pozvolna do kopru. Je to hodně netypický Keatonův počin. Hledal jsem dost těžce nějaké jeho typické fóry, ale byly k nalezení většinou na začátku nebo na úplném konci. V podstatě to tak po celou dobu není ani moc vtipné a zbývají potom jen dvě věci, kterými se Frigo na mašině dle mého názoru od jeho většiny předchozích děl liší - svou délkou a chvílemi opravdu pompézními a obdivuhodnými záběry.(17.7.2006)

{32/1001} Výborný film. Nevím jestli se dá říct groteska, určitě tady byli některé prvky tohoto žánru, ale ve srovnání s klasickými třeba Chaplinovými groteskami byl tenhle film o něčem úplně jiném. Takže kdo čeká klasickou grotesku, plnou dílčích humorných scének, bude možná trochu zklamán. Film má jednotnou dějovou linku, po níž nezadržitelně pádí kupředu jako Frigův Generál po kolejích a humorné situace vyplývají z děje postupně, jak příběh plyne. Film má obrovský spád, člověk se ani chvilku nenudí, pořád se něco děje, a to je v každém filmu to hlavní. Navíc je k filmu naprosto skvělá hudba (DVD z Levných knih) a když si přidám skvělý výkon Bustera Keatona, tak jsem byl s filmem více než spokojen. 90 %(3.12.2008)

Jih proti Severu s překrásnou hudbou Tokijského symfonického orchestru. Mé první setkání s Busterem Keatonem. Jeho filmy se těm s Haroldem Lloydem nebo Chaplinem lehce vyrovnají. Škoda jen, že zde nebylo ještě víc gagů. Je pravda, že ty které tu jsou, jsou dokonale vypointované, ale to už beru tak nějak jako samozřejmost. Každopádně je to velkolepý a rozmáchlý film, v čemž překonává všechny ostatní grotesky, co jsem dosud viděl a je to právem oceňovaný film.(13.5.2009)

Super, takhle ma vypadat nema "groteska". Buster Keaton mi v primem srovnani prijde mnohem chytlavejsi a sympatictejsi, nez Charlie Chaplin. Tohle je navic i skvely akcni film, automobilove honicky jsou out, honicky parnich vlacku, to je oc tu bezi! Hudba Joe Hisaishi? Wow, jsem si rikal, ze to na svou dobu zni nejak moc dobre. Nicmene clovek, ktery titul filmu "The General" prelozi jako "Frigo na masine" to v hlave asi nemel dvakrat v poradku. 8/10(1.2.2013)

• - Ve filmu si střihla miniroličku spousta celebrit: Glen Cavender byl hrdina ve španělsko - americké válce, Keatonův otec Joe Keaton hrál unijního oficíra. Producent Louis Lewyn hrál vojáka. (Kulmon)

• - V roce 1972 zorganizoval britský filmový časopis Sight and Sound velkou mezinárodní anketu, ve které měli filmoví historici a publicisté vyjmenovat 10 nejlepších filmů všech dob. "Frigo na mašině" získal 8. místo a byl v této anketě uveden jako nejlepší filmová komedie vůbec. (sud)

• - Ve scéně, kdy Johnnie a Annabelle znovu naplní vodojem vlaku, Marion Mack o mnoho let později v rozhovoru přiznala, že neměla žádnou představu o tom, že má promoknout. Buster Keaton jí nic neřekl a tak její otřes vidíte opravdový. (Kulmon)