Tehdy spolu

(festivalový název)

Poetický / Historický

Česko, 2017, 75 min

• xxmartinxx

Když chcete udělat sugestivní dramatickou esej a necháte voiceover namluvit Balzerovou, tak fakt nevím, co čekáte, že se stane. I když skoro jakýkoliv voiceover je tu zločin a dělá z toho polopatickou vraždu jakékoliv poetiky. Je mi líto kameramana. I když koukám, že je uváděný i jako režisér... tak asi není(21.12.2017)

• ZHODNOTITEL

Na jednu stranu ano, poetické, historické. Na druhou stranu je to takový vrabčí hnízdo poskládané z různých větývek a sesmoleného bahýnka. Čas od času pěkná kamera a pak najednou spíš amatérština. Také si nejsem moc jistý tou dobou a kostýmy. Na jedné straně poslouchám příběh z období 2. sv. války ale na straně druhé mám pocit, že sleduji obrázky z 19. st. Nevím do jaké míry byl tento film míněn jako opravdu profesionální nebo spíš jak je dnes v oblibě, nezávislý. Každopádně to asi úplně nebude film, na který by se chtělo větší množství lidí podívat znovu.(15.8.2018)

Autoři asi zjistili, že u předchozího filmu Děda se jim nejvíc povedly polodokumentární sekvence o starých valašských tradicích a zvycích, a tak tentokrát poskládali z takových sekvencí celý film. Což bylo určitě dobré rozhodnutí. Filmařsky se jedná o zdařilejší počin než Děda, hudba, kamera i komentář zaslouží pochvalu. Autorům se daří vyvolat u diváka nostalgii po starých časech, kdy lidé žili úplně jinak než dnes. K záporům filmu patří místy zmatený střih a amatérské výkony neherců. To zasazení děje do doby druhé světové války a připomenutí holokaustu paradoxně ve filmu působí nadbytečně a rušivě, přestože je na tom příběh postaven. Suma sumárum: Pokud na sobě autoři budou pracovat, mohli by časem vytvořit pozoruhodné dílo. Zatím na to ještě nemají.(30.8.2018)