Frigo jako obětní beránek

The Goat

Komedie / Krátkometrážní

USA, 1921, 27 min

Elgin Lessley

Páni, ten človíček ale má smůly! Když se k tomu přidá ještě malinká hloupost, může vzniknout kvalitní groteska. V podání Bustera Keatona jde však o mistrovské dílo, které ihned po dokoukání řadím na stupně vítězů grotesek, co jsem viděl a troufám si mluvit dokonce o všech němých filmech. Reálně jsem přemýšlel o plném počtu, škoda, že druhá půlka není tak vydařená, ovšem pointa s výtahem je neuvěřitelně kouzelná...(8.6.2006)

Po skvělém útěku z města groteska trochu zpomalí, ale nebojte se, to ona jen nabírá dech na perfektní finále s výtahem.(5.10.2014)

Nějakým záhadným způsobem se stalo, že Bustera Keatona zrovna nemusím. Takže ani tenhle filmeček s chlápkem s kamenným obličejem mě nijak neuchvátil. Škoda.(25.9.2006)

Udělat ze sebe obětního beránka, to se děje často. Ale umět z toho i něco vytěžit, na to už je zapotřebí míti filipa. A toho má Frigo dostatečně.***(19.10.2010)(19.10.2010)

Ach jo, Buster je zase na dně a ještě ho honí policie. Sice jim unikne, ale je omylem vyfotografován namísto zločince Dead Shot Dana a jde po něm místní šerif. Když konečně uteče i jemu, jde na večeři k dívce, které jednou pomohl. Bohužel její otec je právě onen šerif a tak dojde k úžasné honičce na chodbě domu a ve výtahu. Další Keatonova groteska nabitá spoustou neuvěřitelně skvělých gagů. Ať už jde o tisíc způsobů, kterými Buster uniká policii, koně z jílu, nebo ježdění výtahem, jak jste to asi ještě nikdy neviděli.(30.5.2007)

Nejednalo se o bůhví jak vtipnou a zásadní grotesku, ale bavilo mě to od začátku až do konce. Hlavně blbnutí s výtahem.(25.5.2010)

Scénky s výtahem jsou vynikající, vše ostatní je trochu slabší, především pak pokud už máte za sebou pár Busterových grotesek, v konkurenci s ostatními jeho groteskami je tato mírně slabší, ale rozhodně stále nenudí. 65%(6.4.2011)

Bustere, já tě tolik chápu, jsme na tom podobně. Ať přijdu, kam přijdu, jsem stále pronásledován, honěn, každý mně chce bůhvíproč jen nabančit a rozbít úsměv. A já vážně nechápu proč, jsem v tom všem vždy nevinně. Přísahám! Nikdy neprovokuji, vážím každého slovo. Já ti nemít artistické minimum, kdoví kolikrát bych už ležel na JIPce. Co říkáš? Mám to natočit, zvěčnit mé legendární úprky a salta? No já nevím, myslíš, že bych ti mohl konkurovat? Jako máš pravdu, že zkusit se má všechno, ten skok na záď rozjetého vlaku posledně za to stál, ale filmová kariéra, no, musím si to nechat projít hlavou...(21.5.2015)

Technická dokonalosť a nápaditosť gagov, šialené kaskadérske kúsky pána Keatona v geniálnej groteske.(22.12.2012)

...Taká predpríprava pred legendárnym THE GENERAL, kde si Frigo vyskúšal experimentovanie s vlakom. Železnica je jeho srdcovkou, ale nielen preto exceluje, ako dokáže sotva málokto, alebo vlastne, kto má tú drzosť, že by sa mu trochu vyrovnal ? Tento človek si s chuťou zgustne na policajtoch, ktorí ho omylom pokladajú za nebezpečného zločinca, vyvesili notorický známy oznam : „Hľadá sa” , a teraz si vezmite to, keď obyčajní ľudia zbadajú tento nápis s jeho fotografiou, tak nebudú ani stíhať brať nohy na plecia a utekať... Famózny náskok, veru má, a tí nemotorní chlpatí sú popri ňom, ako malé, nešikovné decká. Absolútny vrchol grotesky prichádza do domu s výťahom, a to je - moji vážení a milí, niečo fantastické. Buster Keaton je génius...(17.1.2018)

Jedna z nejlepších grotesek, co jsem zatím viděl. Ukázkové využití situačního humoru, surrealistické ujetosti a neuvěřitelných vtípků.(2.9.2011)

Nadprůměr podrůměru a podrůměr nadprůměru | 6/10 3*(15.2.2017)

Konečně vím, jak si rychle přivolat výtah.(23.11.2008)