1922

Scénografie:

Page Buckner

Kostýmy:

Claudia Da Ponte

Když to všechno děláte pro druhé, někdy si ani nestačíte všimnout, kolik za tím stojí egoismu.. Trademark autora literární předlohy (nadpřirozené prvky jako mocnitel útrap lidského svědomí) tady docela funguje a přesvědčivě stvrdí, že nemožnost „deratizace“ mysli farmáře Wilfreda Jamese bude tím nejvyšším trestem.. Držení těla, zpustlý vzhled, barva hlasu, mluva (vypadalo to na srolovaný kukuřičný list mezi spodním rtem a dolní dásní). Tím vším se Thomas Jane, jakožto nebraský balík, co se češe, čistí zuby i utírá zadek klasem kukuřice, ponořil do role vskutku ukázkově. S adaptacemi Kinga se v posledních měsících roztrhl pytel kostí a ta od Hilditche rozhodně patří k těm zdařilejším..(8.11.2017)

1922 trpí syndromem celé řady kingovských adaptací. Autor používá paranormální a hororové prvky k prohloubení dilemat a duševních stavů postav, k umocnění dramatu, které má jinak "nehororový původ". 1922 je v jádru tvrdou baladou o vině a výčitkách, dramatem o lásce muže k synovi a zemi, která převáží nad láskou k matce. Navzdory skvělému vizuálu a dobrému obsazení je právě drama hodně kulhavé, vleče se a mocně si vypomáhá voice-overem Thomase Janea. Hlavně konflikt Wilfa se synem nevyzní zdaleka tak intenzivně, aby člověk prožil následné "sklepní zjevení" tak silně jak režisér plánoval. Krysy a přízraky prostě vyhlížejí spíš jako béčková proprieta a příliš okaté dořečení něčeho, co je jinak úzce spjaté s nitrem hlavní postavy. Thomas Jane je jako redneck dostatečně fotogenický, ale jeho výkon rozhodně nemá (a ani nemůže mít) parametry hlubšího dramatu. 1922 se drží v komfortní zóně a to platí i o soundtracku Mikea Pattona. Solidní práce, ale marginální výsledek.(22.10.2017)

,,Pokud nás Bůh odměňuje za dobré skutky, potom asi satan odměňuje za ty špatné". Nevím jak to ten Netflix dělá, ale ty jejich filmy mi na jednu stranu přijdou něčím stejný a na druhou je prostě žeru. Vždy mě při nejmenším aspoň nechaj oči u obrazovky (až na 6 underground). Tohle byl fakt dobrý příběh (ani sem nevěděl, že je od Kinga, ale v poslední době na těch filmů podle jeho knih narážím čim dál tim časteji). Atmosféra se dala krájet, Thomas Jane je prostě parádní herec, který je nedoceněný a celkově to byl skvělý thriller.(12.1.2020)

„Verím, že v každom z nás žije ešte jeden človek. Cudzinec.“ Temné, nebezpečné a len pre dospelých. Dole klobúk pred Thomasom Janeom, že mal odvahu stvárniť takú „zlú“ postavu. Jeho sústredený herecký výkon a konzistentná retro atmosféra sú najväčšími plusmi 1922. K tomu pár nechutných scén s krysami. Rád by som si to pozrel aj ako divadelnú hru. Veľmi dobré a ponuré, na strane druhej nič výnimočné a neobsahujúce nič, čo by vás dostalo vyložene do kolien. Opatrných 70%?(5.11.2017)

Spoilery! Vcelku sympatický King. Dostal jsem přibližně to, co jsem očekával. Příběh je vcelku veselá záležitost. Mrcha žena chce chudáka vidláka muže připravit o jediné dvě věci, které jej činí mužem - o jeho pozemky a o syna. Jelikož se pánovi nepodaří se ženou vyjednat uspokojivé diplomatické podmínky, rozhodne se jednat nediplomatickou cestou - po vidlácku. Sympatická mi byla jižanská mluva i atmosféra. Něco mě k těmto končinám táhne, cítím z nich obrovskou pohodu, která zřejmě pramení ze zaběhnutého stereotypu a jednoduchosti tamního života - přes den makáte jako barevný, v noci osouložíte jako barevný (bohužel vlastnící nebarevnou výbavu) svoji ženu. Po čase vás vaše žena zaručeně přestane bavit, a tak začnete pít, aby vás bavit zase začala. Jakmile i tento zlepšovák přestane fungovat, tak máte v podstatě tři možnosti, pokud se vám podařilo vysoustružit pohlednou dceru, tak jste nejšťastnější farmář. Jinak musíte manželku nahradit rozličným druhem dobytka. V nejsmutnější případě se musíte uchýlit k většímu množství alkoholu. Konec odbočky ke krásám jihu. S filmem jsem spokojený. Krysy jsou dostatečně nemazlivým druhem hlodavců a jejich běsnění bylo dostatečně odpudivé. Příběh byl správně šílený a dokázal mě vtáhnout do děje. Pokud hledáte nenáročnou zábavu pro zpříjemnění večera, tak se nebojím tento snímek doporučit.(5.2.2018)