• Kanada

USA, 2017, 111 min

Strasti a radosti radových Floriďanov z fialovej bytovky/motelu odniekiaľ od Orlanda. Od Tangerine veľký krok vpred, vďaka fantasticky pojatému vnímaniu života očami detí. Nejde iba o hravosť, ktorú vnášajú do portrétu neľahkého bytia sociálne slabších dospelákov, ide predovšetkým o schopnosť režiséra tak presne a zladene precítiť pestrofarebnú poetiku života dvoch emocionálne rozdielnych svetov. Tu by sa mali rozdávať herecké nominácie: Výborný Willem Dafoe ako starostlivý manažer budovy; prekvapujúca neherečka Bria Vinaite ako problémová matka, a obzvlášť malá Brooklynn Prince ako hlavná detská postava! Jej slzy sú vyvrcholením filmu a najsilnejším momentom detského herectva za dlhú dobu (od Shyamalanovho Osmenta?). Úplný záver vnímajte ako metaforu - prázdninová Florida s jej krásnymi plážami a zábavnými parkami je pre americké deti raj na zemi. Osobito a krásne natočený film s veľkým, divoko tlčúcim srdcom. Zvažoval som piatu hviezdu.(25.5.2017)

Dlouho jsem dokázal přehlížet naprostou bezdějovost a soustředil jsem se na herce. Konkrétně pak na Brooklynn Prince, která podává bez přehánění ten nejlepší dětský herecký výkon, jaký jsem kdy viděl. Jenže po čase je těch hlučných dětí, hlučných dospělých, hlučných hádek a vyřvávaných vulgarit moc a většinu druhé poloviny jsem nenápadně trpěl. Motelový komplex navíc skoro neopustíme a divák tak tuší, že bude muset jen a pouze čekat, zda vše povede k malým radostem a větším starostem. Záchranou scénáře je postava Bobbyho, na kterém je i díky překvapivě civilnímu Dafoemu vidět, že svým nájemníkům chce pomoct, ale tuší, že u některých jde jen o házení hrachu na stěnu. Zásadním mínusem je u mě ale fakt, že jsem se většinu času nemohl zbavit myšlenek nad tím, co čeká Moonee v pokročilém věku a jak může při zázemí v podobném prostředí a u podobné mámy dopadnout. I srdce ze zlata se totiž může zkazit a i přes snahu o pozitivní chvilky mi je právě z těchto myšlenek téměř mizerně. Třetí hvězda čistě za Brooklynn, ze které se při troše štěstí může vyklubat pravý poklad.(16.1.2018)

Fascinuje mě, když lidi tomuhle filmu přičítají nějaké pozitivní kouzlo - pro mě to je značně tísnivé řícení se do propasti, bezvýchodné tápání. Scény s dětmi mi přišly skoro jak z postapokalyptického filmu, jako by se procházely troskami civilizace bez naděje a východiska, že jejich život bude někdy jiný. I tady platí, že ta úžasná náladovka moc selhává, když se najednou pokusí moc o něčem být a začne se uchylovat k polopatickým významům - závěrečný běh Disney Landem je hodně dalece tomu, co se mi na tom filmu líbí, vlastně je toho opakem.(10.1.2018)

• Dzeyna

Celkem nuda. Kdyby tam nehráli ty děti, tak se na to ani koukat nedá.(15.1.2018)

The Florida Project na mou osobu působil značně tísnivým dojmem, jelikož velmi realistickým způsobem vykresluje nevyhnutelnou "pouť" člověka do jámy sebedestrukce. Toto poněkud chladné vyznění navíc rámuje pohled dětskou nezkalenou optikou, což ve výsledku působí jako velmi mrazivý filmový zážitek. Snímek se mimo jiné může pochlubit zajímavě zvolenou kamerou, která filmu propůjčuje místy až dokumentární "look". Za zmínku rovněž stojí herecké výkony dětských herců a Williema Dafoa, což výsledný dojem jen umocňuje. Jen škoda té dlouhé stopáže, která je místy vážně na škodu. „I can always tell when adults are about to cry.“(14.1.2018)

London Film Festival 2017. Masterpiece! Sean Baker se chopil nelehkého tématu - příběhy dětí, které žijí v chudobě ve slunečném Orlandu. A udělal to tak líbivou formou, že vás to jednodušše musí obměkčit. Ačkoliv upozorňuje na tvrdou realitu, ve výsledku to nejsou ty nepříjemné scény, které vás chytnou za srdce; je to sladká dětská nevinnost, která vás okamžitě obejme a nepustí. Dialogy jsou často improvizovány, zejména ze strany dětí, a vyznívají neuvěřitelně lidsky. A dialogy vlastně ani nejsou příliš důležité, kolikrát jsou i utnuty v půlce věty. Důležité jsou ty nevyřčené věci, co se dějí v pozadí. Zpočátku to všechno vypadá jako velká hra, protože dětství prožité v motelu je pořád dětství a tihle malí uličníci si umí vytvořit svůj vlastní Disneyland. Postupně se vám ale odhalují záblesky nepříjemných skutečností, které jste od začátku tušili, ale vlastně si je vůbec nechtěli připustit. Objevují se témata jako pedofílie, evikce, pochybné způsoby výdělku, prostituce, kriminalita atd., ale záměrně se jim nevěnuje příliš pozornosti. Jsou takovou špičkou ledovce, která má divákovi nastínit, co se skutečně děje v životě těchto lidí. Film je ale především plný smíchu a dětských vylomenin, na což se hrozně hezky dívá. Takže až jednou přijde na řadu pláč, je to, jako byste dostali pořádnou facku. The Florida Project celkově působí velmi odlehčeným dojmem a klade důraz na drobné dětské radosti, až občas úplně zapomenete, v jakých sociálních podmínkách postavy žijí a skoro chcete mít taky tak “super cool” dětství. V tom podle mě spočívá kouzlo tohoto filmu: je vlastně tak silný a nádherný, že sedíte v sálu a říkáte si: “Sakra, tohle je ten důvod, proč miluju filmy!” Aby toho nebylo málo, film si mě naprosto získal všudypřítomnou barevnou souhrou a dokonalou kompozicí - to se ani nedá slovy vyjádřit, to se musí vidět! A malá Brooklynn Prince je ve svých sedmi letech mojí novou nejoblíbenější herečkou (i když je potřeba říct, že ona moc hrát nemusí, protože ve skutečnosti je to stejný číslo jako na plátně :-)) Mohla bych tu psát chválu donekonečna, takže si na závěr asi vypůjčím jeden příspěvek z Twitteru, který to dokonale vystihuje: “I just wanna watch The Florida Project for the rest of my life!”(14.10.2017)

Nevedel som skoro vôbec čo môžem od "The Florida Project" očakávať. Ale nakoľko išlo o film, ktorý sa začal objavovať medzi odhadmi na tohtoročné oskary a zlaté glóbusy, bol som zvedavý a tak som si ho pozrel. A rozhodne som ostal po zhliadnutí filmu veľmi spokojný. Nemôžem povedať, že by to bol film, ktorý bol mojou absolútnou šálkou kávy a hlavne v prvej polke som mal pocit, že je to trošku od ničoho k ničomu, no v druhej polke filmu sa to pre mňa stáva skutočne veľmi zaujímavým filmom. Tie deti sú úžasné a priateľstvo medzi Moonee, Scootym a Jancey je veľmi dobre spracované. A možno niekomu môže vadiť, že deti sú spracované veľmi ostro a nemajú problém nadávať, tak podľa mňa to práve ukazuje, aké deti v skutočnosti sú. A film sa nebráni tomu, aby deti správne zobrazil. Pretože nie všetci žijeme svoj život vo svete Disney. A život je občas veľmi smutný. A tak by som tento film skutočne ohodnotil asi najlepšie. Je veľmi smutný. Je smutné sledovať Moonee, keď všetci vieme, že by mohla mať lepší život. Je smutné vidieť ju s jej mamou, keď si človek uvedomí, že jej čoskoro veľmi ublíži. Je smutné vidieť, ako môžu niektoré veci veľmi ovplyvniť život všetkých okolo nás. A o kom si je treba ešte niečo povedať je Willem Dafoe. Podľa mňa jedna z jeho najlepších rolí, kde som ho videl a v postave, ktorá je pre mňa asi najkomplexnejšia z celého filmu. Nie je jediná vec, ktorú by som na ňom skritizoval. Je to proste správny chlap. A takých už veľa na svete nie je. A musím mu dať za to veľmi vysoký kredit. Záver filmu do mňa dostal slzy. Alebo si povedzme, scénka pred posledným útekom. Nebudem spoilovať, no v súvise so všetkým, čo sme mali možnosť vidieť to vypáli absolútne elegantne a silno. Tento film je vynikajúci. Možno by som osobne bol radšej, keby som videl jeho smer už viac v prvej polke filmu, no druhá polka je veľmi silná. A hoci nemôžem povedať, že by som ju dokázal úplne odfiltrovať, je super, že film sa dokázal posunúť z momentiek, kde som mal v hlave otáznik do momentiek, kde všetko zapadlo. Rozhodne si myslím, že je to film, ktorý si stojí za to čeknúť. Hodnotenie: B+(8.1.2018)

obyčejný příběh, přirozená interakce neherců s hercema, vizuelně atraktivní prostředí ..u Bakera samozřejmost(13.1.2018)

Zlobivý i dojemný. A naléhavý v tom do jakýho světa přivádíme a jakej potenciál dáváme do vínku čerstvě příchozím. Trny zabalený v bublinkový fólii.(11.1.2018)

Celou dobu sledování filmu mi bylo slabě špatně od žaludku. Já se s takovou komunitou lidí setkala, a řeknu vám, nic hezkého, nic romantického na tom není. Tahle zkušenost je nepřenosná, tohle se musí zažít. Je třeba ještě říci, že vymanit se z tohoto způsobu života dokáže jen opravdu silný jedinec, navíc je to velmi infekční. Takže pozor, nikoho nepředěláte a proto od tohoto nohy na ramena a pomáhat jen zpovzdálí. Pan režisér taky určitě ví své, jinak by ho to neoslovilo.(14.1.2018)

Zase po dlouhe dobe jsem natrefila na fakt dobry film! Socdrama ktere ma vsechno co ja miluji: tisnivost vsednich dnu, White trash (added Bonus je tady ta Florida, konkretne floridsky White trash mne velmi fascinuje), Willem Dafoe (nejlepcejsi herec ever) a vubec vyborne zahrane vsechny postavy. Jako bych tam byla! (i kdyz jsem tam nebyla). Uplne jsem se tetelila zdesenim kdyz se Moonee koupala a pres pustene Radio bylo slyset ... jak se matka "bavi". A normalni turiste co prijeli do "Magic Castle", no to kdyby se stalo me, tak to tedy nevim co bych delala. Vyborny, fakt vyborny film. Puvodne jsem chtela vpalit ctyri protoze konec me mirne otravil (cynicky jsem cekala vetsejsi Drama), ale nakonec dam stejne pet. A samozrejme doporucuji dal.(17.1.2018)

Zlý a i dojemný příběh .Ve které,lidi žijí .Ve filmu je spousta neherců. Za mě silné 3 hvězdy.(13.1.2018)

• Edhelkad

Tak tohle okénko do života americké chudiny mě absolutně minulo. S postavami jsem se nedokázal za celou dobu ztotožnit a proto na mě ani konec nezapůsobil tak jak by správně měl. Ačkoliv bylo filmařsky vše správně zvládnuto, tak jsem se nemohl zbavit pocitu, že se film nepříjemně táhne a co deset minut jsem kontroloval časomíru. Když nic jiného tak poslouží tento filmový počin jako dokonalá antikoncepce. 30%(14.1.2018)

Neskutečně dobré herecké výkony hlavních protagonistů (Bria Vinaite, Brooklynn Prince, Willem Dafoe). Lepší herecký výkon 7-letého dítěte jsem snad nikdy neviděl (může malé dítě získat oskara?) Dějově je není nic převratného, taková sonda to života asociálů. Lepší 3*.(17.1.2018)