Strašidelný dům

Frigo v strašidelnom zámku

Krátkometrážní / Komedie / Horor

USA, 1921, 21 min

Elgin Lessley

Rozpočet $-miliónovTržby USATržby Celosvetovo €104,189(19.7.2009)

Tento film má dvě roviny, první se odehrává v bance, kde se Buster trochu zalepí, no vlastně trochu víc. A těch peněz slepenejch, no hrůza na to koukat. Pak dojde k loupeži, která vyvrcholí ukrytím Bustera ve strašidelném domě, to je rovina druhá. A tady dochází k množství dalších komických situací, zejména se schodama, které nakonec povedou až do nebe ... aby Buster skončil v pekle. Není to špatný film, ale natočil jistě mnoho lepších.(5.8.2008)

Řadě lidí se více líbí první polovina odehrávající se v bance, mě však doopravdy nadchl až ten zmatek ve strašidelném domě, při nemž Buster Keaton metal strachy kozelce a po vzoru dopravních policistů řídil přízraky courající chodbou.(22.10.2014)

Kvalitní, díky skvělému B. KEATONOVI. Mám jeho výkony skoro ve všem za pro mě fascinující.(3.8.2010)

První část v bance je výborná, ale naprosto absurdní groteska ve strašidelném domě nemá nejmenší chybičku. Opakující se fóry se schodištěm, duchové, kostlivci, Buster jim dělá dopravního policajta, umělej člověk, oživlé křeslo, prostě všechno. Právě tímto filmečkem jsem objevil úžasný svět grotesky.(26.5.2013)

Buster je trochu nešikovný bankovní úředník a jedno nešťastné hmátnutí do lepidla mu pořádně zkomplikuje jeho práci - vydávání bankovek. Nešťastnou náhodou se připlete do bankovní loupeže a musí se ukrýt ve strašidelném domě. V něm vlastně tak úplně nestraší, ale o zábavu v něm není nouze. Záludné schodiště, propadla, bezhlaví rytíři, kostlivci a duchové, ale také vypískaní divadelní herci z Fausta jsou zárukou spousta komických situací. Buster nakonec všechno zvládne a po krátkém bezvědomí (skvělá sekvence, v níž se mu zdá, že stoupá do nebe a následně sklouzává do pekla) získá i dívku svého srdce, dceru ředitele banky.(13.8.2007)

Vtipnější scénu s penězy jsem neviděla:)(28.1.2010)

Tyto staré černobílé „grotesky“ říznuté trochou toho tajemna mám velice rád. Georges Méliès patří mezi moje velké oblíbence a tento kousek mi jej velice připomínal. Zvláště pak druhá polovina odehrávající se ve strašidelném domě. Úvodní pasáž v bance je vskutku bravurní a to po všech stránkách. Buster Keaton coby nešikovný pracovník banky byl přímo excelentní. Není na škodu si ráno zpříjemnit podobnou chuťovkou a zlepšit si hned náladu. Novodobí tvůrci krátkometrážních snímků by se měli povinně dívat (samozřejmě ne všichni) jak má vypadat kvalitní short a ne ta záplava sraček, kterými každoročně pohlcují internet.(30.1.2018)

Nakonec musím dát plný počet, hlavně za ten závěr ve strašidelným domě. Ty schody prostě nezklamaly, i když to byl několikrát opakovanej vtip a dostaly mě ty dva kostlivci sestavující člověka :-)(7.12.2009)

Jak mě unavují grotesky, tak tahle mile překvapila.. Nápaditá, zajímavá a hlavně Keaton mě baví mnohem víc než kdokoliv jiný. Škoda závěrečné části ve strašidelném domě, která je zbytečně natahovaná a postrádá genialitu scény z banky...(5.10.2010)

Keatonov face je v každom zábere dokonalou podporou jeho šialených, ale hlavne geniálnych gagov.(1.7.2013)

KEATON je v prvom rade geniálny kvôli tomu, že zakaždým disponuje „esami v rukáve” , a to je na nezaplatenie, keď sa hneď nevyžmýka, ako dajaká špongia, stále sa to stupňuje, zlepšuje, graduje. Už v záberoch z banky sa jedná o absolútnu špičku, keď vôbec po prvýkrát vstupuje do tejto finančnej inštitúcie, tak to má neuveriteľný štýl, a onedlho na to prichádza na scénu - extrémne lepiace sa LEPIDLO, na ktoré sa peniaze priťahujú, ako včely na med, a ako naznačuje názov tejto brilantnej grotesky, Frigo taktiež zavíta na pôdu „strašidelného domu” , kam ho de - facto donútili okolnosti, a tam budú k dispozícii i vystrašení umelci z divadla, ktorých naháňa rozzúrený dav, či aj duchovia, kostlivci a iné prízraky. Zažil na chvíľu pocit NEBA i PEKLA, alebo aj výnimočné schody, ktoré zo seba dokážu spraviť hotovú kĺzačku. Toto hovorí samo za seba, že doslova sršal množstvami bravúrnych režisérskych a hereckých myšlienok, nápadov, a následných realizácii.(24.1.2018)

Keaton natočil lepší kousky, ale vůbec to není špatné. Ale šlo by to zkrátit na polovinu. Lepidla i zrádných schodů tam bylo zbytečně moc. Ale nápad s nebem a peklem byl zábavný.(18.1.2014)

Keatonův nejprůměrnější film | 6/10 3*(15.2.2017)

Skvelá groteska, nebudem písať to, čo už napísali iní, ale nedá mi nespomenúť, že trezor s "Burglar Proof Time Lock" je na nezaplatenie :D. Neviem, či by niekde také trezory vydržali dlho plné.(27.7.2014)

Buster Keaton si to umí ve všech svých groteskách parádně polepit, ale tentokrát dojde na lepidlo opravdové. Jako polepený bankovní úředník předvede scénu, která by se při bezhotovostním bankovním styku rozhodně nemohla stát. A protože se mu kromě bankovek lepí na paty i smůla, hodí mu na krk bankovní loupež a musí se schovat ve strašidelném domě, který ve skutečnosti strašidelný vůbec není. Na 20 minut rozhodně veliká porce legrace.(18.11.2008)

Druhá polovina filmu připomíná styl Georgese Méliese. Dohromady se stylem Bustera Keatona je to celkem zajímavá kombinace.(31.8.2017)