1917: Zapomenutý den D

(TV film)
  • Česko Amerika v první světové válce 1917-1918 (více)

Za pomoci archivních i současných záběrů vypráví tento pořad tragický příběh amerických vojáků, kteří bojovali ve Francii za 1. světové války. (National Geographic)

classic

Naozaj klobúk dole pred tým, ako sa francúzski dokumentaristi nadštandardným spôsobom popasovali s týmto ozaj pozoruhodným dokumentom z  I. svetovej vojny, do ktorej sa taktiež neskoršie zapojili aj americkí vojaci, a to zhruba v celkovom počte okolo dvoch miliónov, pokým teda nebolo konečne 11.11.1918 o jedenástej hodine doobeda → vyhlásené prímerie. V podstate sa na týchto bojových francúzskych poliach "zdržali" nejakých cca 7 mesiacov, pričom mám naprosto i lukratívnu možnosť nazrieť politickou optikou do toho diania, ktoré tomu vlastne predchádzalo, že sa Yankeeovia zaangažovali do tohto, vskutku európskeho a mimoriadne krutého, surového a brutálneho konfliktu, a to ani nehovoriac o tom, ako som horlivo sledoval tieto archívne zábery, s ktorými sa títo tvorcovia ale (po)riadne pohrali, t.j. KOLOROVANIE a ozvučenie dodáva dokumentu → úplne nový a dynamický rozmer, vďaka ktorému som sa doslova cítil, ako v tých strašných časoch, pred 104-105 rokmi. Ešte by som chcel tiež podotknúť aj to, že v dokumente miestami vídať archeológov (po)pri práci v súčasnosti (v roku 2017), ktorí sa zrovna pohybujú presne po takých miestach, ktoré po sebe určite niečo zanechali, čo trochu vnímam, ako "rušivý charakter" , ale i napriek tomu všetkým divákom vrelo odporúčam, pretože za seba môžem čestne prehlásiť, že som bol oveľa viacej spokojnejší, než povedzme pri pozeraní filmu 1917 od anglického režiséra Sama Mendesa, kde som sa takmer nič podstatné nedozvedel, keď už teda hovorím o tejto autentickej téme. ()

Slasher

Pěkná výpravná WW1 jednohubka o vstupu a úloze amíků, kolorizovaná, se vstupy archeologů-nadšenců. Chcete-li do větší hloubky, doporučuji trojdílnou American Experience: The Great War (x). ()