poster

Frigo dědicem

 • USA

  My Wife's Relations

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1922, 30 min

Režie:

Buster Keaton

Scénář:

Buster Keaton

Kamera:

Elgin Lessley
 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Tati! Zavři oči a podívej se, co jsem si vzala." U soudu už nikdy nic nepodepíšu. Nechci si totiž omylem vzít za manželku hrošici z čeledi debilovitých. U Friga tento moment měl evidentně nastartovat kaskádu groteskních situací, ale za mě to mělo být výživnější. To však neznamená, že bych se nepobavil při lití kafe do cukru, vykopávání fotografa z domu nebo při praktickém návodu, jak sám sebe sejmout dveřmi.(8.10.2018)

 • Iggy
  **

  Pro mě osobně snad nejhorší Keatonův krátký sólový němý film (a na IMDb to vidí uživatelé podle hodnocení podobně). Jednoduchá fraška připomínající starší Chaplinovy grotesky není nijak zvlášť zajímavá ani originální. Buster se omylem přižení do rodiny plné samých drsných "kolohnátů" (Radko) a dostává od nich pořádně zabrat. Když však rodina zjistí, že je bohatým dědicem, hned se k němu začne chovat úctyhodně, což vydrží jen do chvíle, kdy odhalí, že se jedná o omyl. Tak dojde k závěrečné bitce a honičce. Ve scéně s fotoaparátem a v závěrečném souboji s povedenou rodinkou je vidět Keatonova vynalézavost, ale oproti jeho ostatním filmům má tenhle film snad nejméně invence.(1.10.2007)

 • Radko
  ****

  Začínajúci akčný umelec Frigo a odpudzujúca zlostná obryňa sa komickou náhodou stanú manželmi. Ženina rodina, zložená z neokrôchaných kolohnátov, dôsledne tyranizuje útleho novomanžela. Karta sa zdanlivo obráti vo Frigov prospech, keď sa rodina dozvie o dedičstve, čo mu zanechal strýko. Hyperbolizácia náhody, vedúcej k nešťastným manželstvám, plných ubližovania partnerovi zo strany dominantnejšej rodiny je podaná ďalšou z nadčasových skratiek génia nemej grotesky.(23.1.2006)

 • filmmovier
  *****

  Moje první setkání s Busterem Keatonem a hned tak povedené. Úplně nejdřív musím pochválit hudbu, tahle skladba se mi vždycky líbila a pro tenhle film se náramně hodí. Frigo je výborný, jeho žena ho ale tady dost možná přehrává, protože je fakt dobrá. Naprosto geniální je už výchozí zápletka (tedy ta, která nakonec vede k sňatku), skutečná zábava ale přichází až potom. Rodinná večeře je naprosto neskutečně brutální gag a patří nejen k vrcholům filmu, ale i k tomu nejzajímavějšímu, co jsem dosud v groteskách viděl. Nocování taky patří k povedeným scénkám a závěrečná honička (Nejdřív ho zabijem a potom udáme!) je pak jen povedenou třešinkou na dortu. Prostě výtečná záležitost. 95%.(23.2.2018)

 • classic
  ***

  Nie je to žiadna humorná bomba, na akú som už naučený, napríklad Strašiaka stále vynášam do nebies, a inak to ani nikdy nebude, lebo to je vrchol vrcholov. My Wife's Relations sa mu nepriblížila ani po členky ! / Najzaujímavejšia je hlavná pointa - jazyková bariéra, kvôli ktorej sa Frigo dostáva do spoločnosti ľudí, t. j. sedliakov, obrov a veľkej ženy, ktorí títo všetci chcú najprv z neho vymlátiť dušu, zakrátko na to sa im vnukne mylná myšlienka, kedy zmenia svoje primitívne správanie, aby čochvíľa boli ešte primitívnejší, ako sú, a vtedy sa s ním nebudú zahadzovať v rukavičkách. Len to by nebol Buster, keď by sa nechcel popasovať s nepriazňou osudu... Z môjho nezaujatého pohľadu nejde o príliš húževnatú, krátku grotesku, ktorá by mala dostatočné grády, na tie tu tentokrát nezostalo dostatok miesta. Pozrite si spomínaného Scarecrow, tak to je teda iná káva, na ktorej by som si pochutnával v jednom kuse !(2.2.2018)