poster

Frigo plave

 • anglický

  The Navigator

 • slovenský

  Frigo pláva

Komedie

USA, 1924, 59 min

Kamera:

Elgin Lessley

Kostýmy:

Clare West
(další profese)
 • Iggy
  ***

  Dědic velkého jmění Frigo a jeho milá se ocitnou sami na zaoceánské lodi, která pluje volně, kam ji vítr zavane, protože ji zlomyslní špióni odvázali, aby se rozříštila o skaliska. Musejí si sami obstarat jídlo a nocleh, zápolí s konzervami i s naklánějící se lodí. Po dlouhém, nemastném, neslaném a celkem nudném úvodu film (podobně jako třeba Steamboat Bill jr.) vyvrcholí soubojem Friga a jeho milé s kmenem kanibalů. Nezapomenutelná je scéna, kde Frigo pod vodou, ve starém potápěčském skafandru, šermuje s dorážejícím mečounem a to pomocí menšího mečouna, kterého předtím chytil. A také, když ho sluha veze autem za jeho milou, která bydlí jen přes ulici, ta ho odmítne a Frigo usoudí, že by mu prospěla dlouhá procházka a jde tedy přes ulici, celou tu dálku, pěšky. Spolu s Genrálem považoval Buster Keaton tenhle film za svůj nejlepší. Zároveň byl také jeho nejvýnosnějším.(19.10.2006)

 • Babous
  *****

  Skvělé využití staré lodi. Tolik nápadů nemůže mít nikdo jiný než Buster Keaton! Chechtal jsem se, když Frigo i slečna pobíhali po palubě a nemohli se najít i když se v noci loď začala kymácet, což přineslo další zajímavé zvraty. A když došlo na sestup pod vodu, aby mohl loď opravit, napadlo mě, že by v českých titulcích mohlo být "Musíme to opravit :("(12.7.2012)

 • MikO_NR_1909
  ****

  Frigove dobrodružstvá už takýmito snímkami naberali na váženejších koincidentných udalostiach. Majster mizanscény sa rokom 1924 snažil upútať akýmsi rozšíreným (aj minutážnym klbkom) storytellingom, v ktorom jednotlivé charakterizujúce archetypy jednotlivcov, ich odzrkadlené osobnostné správanie preniesol do konkrétnejšej podoby. Nástrahy sa rozšírili, nápaditosť nevyprchala a docela dojemná dramatická línia dvoch milencov získala na nefalšovanom sentimente. Scéna s vajíčkami top a o akcindentálnej konfrontácii s domorodcami, trvajúcej bezmála cca 20 minút nehovoriac.(20.11.2016)

 • lamps
  ****

  Navigator sice nedosahuje kvalit Friga na mašině a je o poznání jednodušší groteskou, v níž se děj rozvíjí zhruba pět minut a ve zbytku jede uzavřená komediální show (tentokráte na lodi), ale pořád velká porce vynalézavé a nestárnoucí zábavy. Ať už je na pořadu dne prosté pobíhání po palubě, hledání bezpečného a pohodlného lůžka, vnější oprava lodi (která patří k vrcholům Busterovy komedie) nebo odrážení domorodých útoků, Keatonův herecký výkon a hlavně v závěru i velmi kreativní režie (křížový střih ve scéně, kdy Frigovi dochází pod vodou kyslík a na souši je jeho láska v zajetí kanibalů) nenechávají diváka ani na chvíli nudit. Závěr alá Deux Ex Machina slabší, ale dojem už příliš nekazí...(28.9.2018)

 • classic
  *****

  Niekto sa narodí, keď začína zrod filmu do nemého filmu, kde vytvára klasické nemé počiny, ktoré vidieť po extrémne dlhom čase = rovná obnoviť si a posunúť sa dopredu, a Buster Keaton je čistý komik, ktorého inšpirácia nemá obdoby, až sa čudujem, čo moje oči vidia, že to vidieť je skvostné, čo umelec, ktorý sa narodil do doby, kde nenarodiť sa pre neho, by bola škoda, lebo nemé snímky by boli ukrátené o najlepšieho komika, aký kedy bol, ktorý sa zaraďuje k pár vyvoleným, ktorí držia toto prvenstvo. Nevidel som veľa Busterových filmov, no tento asi nepredčí už nič z jeho dielne. To, čo vyvádzajú na mori, na ktorom sa ocitnú po čistej náhode obidvaja, tak vážení, to je vynikajúci sled komika, a jeho snúbenice, ktorí sa predierajú sami na veľkej lodi, na ktorej budú o pár týždňov, ako doma, ale čaká ich súboj s domorodcami z blízkeho ostrova, ktorí sa ich snažia voľajako zneškodniť, ale sailor Keaton sa len tak nedá. Alebo scéna pod vodou v skafandri, nemám slov, to treba vidieť, čím viac nemých filmov uvidím, tým sa moje obzory zviacnásobia...(12.4.2014)

 • - Při natáčení se Buster téměr udusil při pokusu s novým potápěčským skafandrem. (everlong)

 • - Nápad na tento film vznikl, když se Buster Keaton dozvěděl o velké osobní lodi, která měla být sešrotována. Ihned se chopil příležitosti, zakoupil loď za velmi nízkou cenu a začal vymýšlet příběh, který se točil kolem lodi. (Snorlax)

 • - V sekvenci, kde Frigo opravuje pod vodou loď, musela být vystřižena scéna. Jednalo se o to, že Frigo zanechal opravování lodi a řídil plutí rybiček jako strážník dopravu. Když byla scéna promítána zvlášť, publikum se velmi bavilo, zapojenou ve filmu jí však vypískali. (Rosana)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace