Co dokáže lež

(TV film)
  • angličtina The Power of Lies (festivalový název)

Kdo stojí za nepravdivými informacemi v médiích a především na konspiračních webech? Dokumentární film o informační válce a vlivu dezinformací v České republice. Koprodukční dokument České televize a ARTE analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Snaží se zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a na takzvaných konspiračních webech. Autoři také hledali odpověď na otázku, do jaké míry jsou šířené zprávy, příběhy a emoce součástí ruské propagandy a jakou roli v tom hrají čeští občané, kteří jsou z nejrůznějších důvodů nespokojení s vývojem v zemi po roce 1989. V dokumentu účinkují respektované osobnosti z České republiky i zahraničí, které se tématu dlouhodobě věnují. Režisér Tomáš Kudrna se svým týmem natáčel v České republice, Velké Británii, Holandsku a Rusku. (Česká televize)

RedAK

A tak se nám zdejší hodnotící samovolně polarizovali do dvou táborů, z nichž jeden tvoří jediný člověk, multiprofilový schizofrenik a ultranácek Kája, slovutná to místní hvězda politických diskuzí. Mozková obrna však není to jediné, co z vás může udělat blábolícího dogmatického kreténa, jak tvrdí sám Míla Gregorojc z MU, pornoikona všech náctiletých vysokoškolaček, ono bohatě stačí, aby váš dementní přítel z fejsbůku sdílel libovolný žvást z libovolného webu, byť by měl název tohlejedezinformacniwebtyidiotevylizanej.cz, a vaše IQ nedosahující trojmístných sfér jej automaticky vyhodnotí za důvěryhodnou a seriózní informaci. A tak se tvoří souputnické sociální bubliny a všemožní Kájové. Sledovat, co dokáže lež, však snadno zvládnu i mimo jakýkoliv mediální prostor. Přenesme se do pitoreskní vesničky na jihu Moravy, kde jsem v posledních několika měsících strávil významné množství času. Obec nevybočuje ze zažitých standardů dědin po celé republice – občanská vybavenost, kultura, návyky, mentalita, to vše oklestěno na kriticky nezbytné minimum. S intelektem obyvatel tomu není jinak. Veškeré centrum dění představují dva potravinové krámy a dvě hospody, v těchto čtyřech objektech se v průběhu dne mísí veškerá vesnická debilita se zaostalostí, zhoubným buranstvím a občasným závanem autismu a drobné kriminality. V podstatě se tam nacházejí jediné dvě světlé výjimky držící místní domorodce nad hladinou mentální žumpy; první výjimkou jsem já, když tam zrovna jsem a mohu tak blahodárně působit na své okolí, a druhou výjimkou jsem já, když tam zrovna nejsem a všichni si přejí, abych se už vrátil. Vesnický organismus je systémovou kopií toho webově dezinformačního. To mě jednou takhle při sobotním pivku mezi hospodskými štamgasty chytla masivní sračka. Nekontrolovatelný průtok všech čtyř večeří i pěti chlebů se sádlem rozbředlých do několika litrů hoven se mi málem stal osudným, naštěstí jsem však nedaleké toalety zastihl s ještě neposkvrněnými trenkami a se vší úlevou zasral jen záchodovou mísu, do níž před pár minutami někdo nablil. Tento happy end se však nehodil některému z mých rivalů od vedlejšího stolu. Někomu se prostě hodilo, abych se ten večer posral. Dezinformace podložená pouze mým prudkým úprkem a ksichtem zkřiveným silou střevního tornáda se během následujícího víkendu stala ve vesnici dýchající senzací. Máňa to slyšela od Blaženy, takže to musí být pravda, Bláža to zas má od Věrky, no jo, dyť Věruna to je posel pravdojasnejch drbů, však to bere vod Pepka, ten sice denně kalí vosum dvanáctek, ale kdo se kde posral si snad zapamatuje, ne, však to říkal jeho syn Vláďa, místní povaleč a zloděj, ale jinak hodnej kluk, sedm tříd vyšel, no tak co by to nebyla pravda, viď! No a takto se s dezinformacemi pravidelně setkáváme a bojujeme nejen ve zpravodajských kruzích. Musíme bojovat dál, jinak to tady bude brzo samej sráč. ()

Karlos80 odpad!

Jeden z největších hnusů co jsem za 37 let života viděl. Ale že mě to vůbec ještě překvapuje...Všici kolaboranti se sešli na jednom místě už chyběli jen antony a aparáčtnici, aby je sebrali / naložili a odvezli do jejich autonomního státu do Birobidžanu tam at si dělají svoji politiku a hlavně žiji za svoje. ;-) Hnusní lidé, hnusni lháři, ubozí parazité placeni z našich daní. Skoro nikdo z nich ovšem není etnický Čech. V dokumentu vlastně neučinkuje jediný Čech nebo Moravák, jsou zde jen čeští, ukrajinští, britští či ostatní ... nosSatí....Ukradli náš majetek (95 ze 100 českých miliardářů jsou nosSatí, zbohatnuvší na tunelování a nezákoných spekulacích) a teď kradou i naše myšlení a duše, páč na penězích už jim nezáleží. Pravě ona naprostá neobjektivita a nevyváženost donutila hledat informace jinde. Každý nepřijatelný názor je dnes považován za extremismus a lidé označeni jako trollové etc, až tak daleko jsme to v tomhle lZidoliberálním korporátním fašismu dopracovali. Garantem jim v tom jsou globální mainstremová masmédia a košer tiskové agentury jako třeba AFP který žádný rus neovládá ani nevlastní to vas v Aspenu liberálové neučili? Při pohledu na výše uvedenou provařenou a odpornou bandu se tomu nemůže nikdo soudný divit! A přitom "nevážená" dezinformátorská bando stačí zdravý selský rozum (který vám všem rádobyelitám chybí a který se jaksi vytratil z celé společnosti) a hlavně konceptuální myšlení, resp.chápání procesů v souvislostech. Trocha znalostí o tom, jak se dělá politika na globální úrovni, jo a taky vytěsnit z hlavy emoce a předsudky, protože ty zabraňují zdravému myšlení věděj pane Kundra a.spol? Oni at si dál honěj ruské agenty z Ricinem, odhalujou Vékáčko z AEN, at je pan Kabala ehm Bakala spokojenej. A jentak mimochodem jaky je rozdíl mezi lidmi, kteří tady kdysi vítali ruské tanky a sionistickou bandou co tu dnes vítá americké konvoje? Tak hlavně že oni jsou o své pravdě přesvědčeni, ale kým nebo čim? Pejzatým žoldem, za který se budou bít, do posledního šekelu se spoustou zmanipulovaných užitečných shabesgoyim, kteří jim v tom jejich dile napomáhají! A nakonec nechyběla samozřejmě ani kritika Aeronetu z dezinformací od samozných mistrů lží, děkuji pobavilo, ať žije Aeronet, budu ho číst i nadále a asi nejen já protože vám už nikdo rozumný dávno nevěří proto tak kopete a voláte čimdál víc hlasitěji po cenzuře! Vážně lepší reklamu jste mu udělat nemohli, stále lepši nez reklama tyhle sračky na Plkách24hodinŠafra apod. ()

Jara.Cimrman.jr

"Dezinformace, lži a polopravdy zaplavují internet a pronikají do médií." Já jsem svobodný člověk. Proto si každý večer pustím dezinformace, lži, polopravdy a sport v Událostech ČT, pak si k tomu najdu nezávislé informace a vyhodnotím si to sám. Jsem si totiž plně vědom toho, že Rusové vedou informační válku, stejně jako ji vede EU, USA nebo Čína. Tentokrát se ČT, hlásná trouba EU, pokouší dokázat ruskou vinu. To není zase tak těžké. Stejně by to šlo vůči komukoli jinému, ale tak nezněl úkol. Nicméně pokud mé klidné spaní chrání neziskovky, pomatenci typu Jandy či Romancova a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tak se cítím jako šťastný člověk ve svobodném světě. ()

xxmartinxx

Trochu předem prohraná bitva, protože kdo nechce slyšet, neslyší. Ale určitě pozitivní gesto České televize takový dokument dát do kupy, navíc coby mezinárodní koprodukci. Někomu bude asi vadit rámování okupací, ale ok, musí to bejt trochu atraktivní. ()

liborek_

Celkem dobré televizní zpracování výsledků poctivé novinářské práce pánů jako jsou Kundra, Lucas atd. Kdo jejich práci sleduje dlouhodobě, mohl být trošku zklamán tím, že je to opravdu "jen" televizní souhrn již dávno publikovaných věcí (např. rozkrývání pozadí Aeronetu je už celkem notoricky známé; jak vznikl ten nesmysl s červenými kartami už také ví každý, kdo to vědět opravdu chce apod.). Nicméně, jak je zřejmé i ze stupidních komentářů zde na csfd, osvětových dokumentů není nikdy dost... Ty hlavní klady a zápory už velmi dobře shrnul Danixxx. Není to objevný dokument, není to ani curtisovsky laděný příspěvek do nějaké celospolečenské debaty o rostoucí poptávce po kvalitní žurnalistice a o ohrožení demokracie ze strany dezinformačních webů. Je to opravdu jen popularizační a osvětový pokus ukázat (třeba i lidem, kteří věří ryze dezinformačním webům jako Aeronet, Sputnik či "webům dávajícím prostor deziformacím" - jak to označuje Miloš Gregor z MU - typu Parlamentní listy, ale hlavně lidem, kteří se zatím o toto vůbec nezajímali) že tady existuje tento vážný problém a co se s tím dá dělat. Marný pokus to být nemusí. Chce to ale trpělivě toto téma ve společnosti rozvíjet a poctiví novináři ctící elementární žurnalistické normy by dál měli trpělivě pracovat na tom, abychom třeba brzy věděli, kdo je to ten "Vedoucí Kolotoče"... ()

Big Bear

Jejda! To se nám to tu panečku pěkně vyprofilovalo! Ani nemusím číst ten kvikot trefených husí (pardon vlastně kýhání! :-) abych poznal, kdo je tu kremlobot, rusofil, kremrole, rusomil... Těch označení našich spoluobčanů, kterým se stýská po časech nesvobody, snad proto, že v této době osobně neuměli uspět či měli tehdy výhody a dnes je nemají je bezpočet. Jsou snadno identifikovatelní podle těch všech odpadů. Tenhle dokument ten šel totiž přímo na věc, myslivci tomu říkají - rána na komoru. Snad proto tak vytočení nasázeli odpady a ani se nesnažili mísit s davem. Pravda pár kovaných soudruhů tu na csfd je a o těch se to ví páč se ke svému přesvědčení hrdě hlásí. Mně osobně překvapilo, že něco takového sama ČT natočila. Sama ČT poslední dobou je silně propagandistické médium, které rozhodně neřadím mezi objektivní média z hlediska podávání informací. jsem přesvědčen, že vedení dalo redaktorům určité zadání či klíč jak informovat (např. ohledně takzvané uprchlické krize, která není ničím jiným než islámskou invazí ekonomickcýh migrantů do Evropy) a v tomto duchu jsou zprávy podávány. jenže svět je dnes propojen a tak už se halt lecos blbě tutlá nebo sděluje se zpožděním a tak i ČT občas sem tam musí s pravdou ven... Tenhle dokument je tedy jako zjevení. Kdo se trochu pohybuje mezi zpravodajskými weby ví samozřejmě o serverech jako Sputnik, AE News, Parlamentních listech atd... Ono mezi námi ani sama IDNES není prostá oněch zadání a těžké cenzůry což mohu osobně potvrdit jako náhodný diskutující pod jejich články. Základné téma je jasné. Rusku vadí EU a vadí mu zejména členství svých bývalých držav v EU. Rádo by si po ,,svých'' zemičkách zase sáhlo, podobně jako to udělalo s Ukrajinou. Na rozdíl od Ukrajina se sem ale zatím bojí poslat armádu (na dovolenou) v neoznačených uniformách a vozidlech a tak užívá nejmodernější metody boje - dezinformace. Platí řadu serverů, které bláboly někdy zcela vymyšlenými jindy lehce založenými na nějaké pravdivé informaci chrlí každý den hafo článků které jednak ti hloupější čtou a věři jim a které zároveň otupují lačnost po informací těch chytřejších. I to je špatně. Díky oné rezignaci pak až to bude potřeba lze veřejnost snáze ovlivnit dezinformací. V demokratické společnosti je totiž základem, že se k občanovi musí dostávat pravdivé informace aby se mohl orientovat v tom co se děje a mohl to tedy ovlivňovat a o dění spolurozhodovat. Pokud bude společnost dezinformována, bude částečně ochromena. Jak se zdá dle dokumentu a já tomu plně věřím, Rusku se toto u nás daří velmi dobře realizovat a nikdo mu v tom moc nebrání. Rusové jsou mistři propagandy a lhaní, dekády oblbují své lidi a podrobené státy propagandou a jistě v tom hned tak nehodlají přestat. Až poslední dobou vznikají útvary s dezinformacemi bojující, ale obávám se, že budou vždy na chvostu hlavního proudu. Základem je zmiňované servery u nás zrušit nebo jim nějak omezit možnost působení u nás. To ale musí na základě legislativy realizovat vláda. Je otázkou, zda k tomu vůbec bude vůle. Prezidentovi vazby spolu s Nejedlým na Rusko a Putina jsou notoricky známé a jsem si jist, že nejedna veš je mezi poslanci a senátory. Rus má své agenty - dobře placené agenty všude a je blázen kdo si myslí že ne. Dokumentu tleskám. Viděl jsem jej na YTB a jsem zvědav kdy ho v ČT pustí (pokud už běžel) tak kdy ho pustí znovu. * * * * * () (méně) (více)

Slarque

Slušný pokus, ale jsem z něj poněkud rozpačitý. Dokonce přemýšlím, jestli podle tohoto dokumentu neznamená fakt, že si přeji brzký rozpad EU, že jsem proruský troll. Nechci tvrdit, že ruská propaganda u nás nevystrkuje růžky, ale vlastně jsem se moc nedozvěděl, co jejich lži dokážou. Populistických stran je většina (a některé z nich už dávno i v Parlamentu), za svého prezidenta se stydím a fakt netuším, kde najít informační médium, kterému by se dalo opravdu věřit. Buď to tedy znamená, že Rusové už vyhráli, nebo je situace ještě složitější... Podle všech těch záběrů pražských tramvají zřejmě dokument sponzoroval DPP. ()

Marze

Jde o důležitý vzdělávací dokument občanů i když ti už asi řečené znají. Gerasimovova doktrína - dezinformacemi se zahltí obyvatelé cílové země, což vede k jejich celkové apatii a nezájmu a tím se oslabí jejich schopnost čelit cizímu vlivu. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že Rusové zachránili celou Evropu před fašismem za cenu smrtelných obětí , takže mají právo být v geopolitice po dvou světových válkách podezíraví . A v USA se za posledních padesát let vlivem nízké porodnosti bílého obyvatelstva (průměrná středostavovská rodina amerického snu měla jeden domek z překližky na předměstí a jedno dítě) a masívního přistěhovalectví stala z původních obyvatel po původním indiánském obyvatelstvu menšina a je to úplně jiná nepředvídatelná Amerika (kde se dají ovlivnit prezidentské volby pomocí internetu). ()

Croft odpad!

Gojimové jsou povinni věřit pouze světoobčanům samovyvoleným! Veřejnost je vlastně hrozba... Populismus je hrozba. Korporátní fašismus je přínos. Genocidně lupičská strategie svatošmejdů je požehnáním pro otroky. Import zločinců je spravedlnost. Dvě a dvě je pět! S kolaboranty s ksindofašismem az do košer záhuby. "Dokument" jen pro silné povahy. Taková snůška lží a polopravd, kdy naprosto bez důkazů obviňují druhé z propagandy, se na jednom místě jen tak nevidí. I sami protagonisté přiznávají, že důkazy nemají (v pořadu to přímo zazní), což jim ale nezabránilo v kydání špíny. A korunu celému "dokumentu" na jeho konci nasadila samotná Romancovová když řekla, že veřejnost je vlastně hrozba... ()

stration odpad!

Na objednávku všech bolševiků, socanů, kolektivistů a etatistů, posluhovačů EU a ostatních šmejdů, pro který je vzdělání, vlastní názor a fungující mozek umístěný v hlavě tou největší hrozbou. ()

jhr odpad!

Účelový pseudodokument plný manipulací. Prostě klasická propaganda kde se ke slovu dostanou takový fanatici jako například pan Janda a ty jeho slavné europornohodnoty hájící zájmy zahraničního kapitálu. Černobíle vidění světa kdy podle ČT je vše na západě skvělé a dokonalé, ale východ a hlavně Rusko je podle ní nějaké velké démonické zlo působí vážně stupidně. ()

Caminzind odpad!

Já vždycky říkal, že z minulosti se prakticky nelze poučit, a že ať chceme nebo ne, budeme dříve či později nuceni ji opakovat. A pak znovu a znovu... A hle, neminuly 3 desetiletí od minulého režimu a opět se nálepkuje, opět se ostrakizuje, opět se na ministerstvu vnitra píší seznamy nepohodlných. A je už jen takovou smutnou ironií, že si svoji vlastní porobu opět platíme, ať už z daní, anebo koncesionářskými poplatky. A až nám soudobí farizeové a strážci oficiálních doktrín opět zavelí, půjdeme to těm čurákům znovu do té urny hodit. Protože se to tak má, protože to tak říkali na ČT, v Rudém právu a Mladé frontě. A kdyby vám podali lopatu do ruky a řekli kopej, půjdete s hlavou skloněnou a začnete kopat. ()

kaposlav odpad!

Prozápadní propagátori spravili dokument o provýchodnej propagande :). Je to tak a všade som obklopený tou ruskou propagandou :) Zapnem rádio a samé pesničky po anglicky. Zapnem TV a samé filmy a seriály zo západu a najmä z USA a Anglicka + tie ich nahlúple reality šou. Deti už od škvôlky učia anglicky a aj bez vedomia či súhlasu rodičou. Názvy firiem, hudobných skupín, reštaurácií sú často anglické. Povinne maturovať z angličtiny, alebo aspoň z nemčiny. Chceš dobru prácu a nevieš anglicky, alebo aspoň nemecky, tak budeš len robotník. Nezisková spravodajská TV TA3 je financovaná zo západu (prečo asi?). Ani náhodou neškrtnú novinári nič zlé na amerického, či francúzskeho prezidenta a vonkoncom na britskú královnu ("oni sú dokonalí filantropi"). O chudobe, nezamestnaných, bezdomovcoch, ktorých sú milióny na západe akosi úmyselne zabúdajú a pritom tie krajiny dávajú miliardy na zbrane, ale keďže to nevedia a nechcu riešiť, tak na to isté radi poukazujú, že to je údajne v KLDR, na Kube, v Rusku, atď... Čo dokáže lež, aneb zlodej kričí chyťte zlodeja ()

nevermore

Na zdejším hodnocení můžete pěkně vidět, kdo je tou prokremelskou propagandou už infikovanej a semletej. Jsem přesvědčenej o tom, že každyý, kdo tady jebnul odpad! to neudělal proto, že by se mu nelíbila dokumentaristická/žurnalistická práce, forma či něco podobného prostě jen nebyl schopen vydýchat rozpor s jeho světonázorem a vypustil to ze sebe ve formě odpadu. Budu tento dokument s chutí dále doporučovat a šířit :) Díky ČT! ()

Autogram

V dnešnej dobe internetovej je informácií až príliš a bežný internetový čitateľ má problém. Alebo skôr nemá problém uveriť čomukoľvek, pokiaľ jeho kritické myslenie je ohraničené skúsenosťami životnými aj skúsenosťami internetovými. Zdravý rozum a chladná hlava ide pri zdieľaní a posielaní ďalej bokom a každý sa chce stať bulvárnym poslíčkom ako prvý. Dokument to berie pekne kompletne, síce jednostranne s ukazovákom namiereným na východ, ale kritický divák si ľahko domyslí, že druhá strana nesedí nečinne na zadku, len oblasť ich záujmu nie je akurát naša malá stredná Európa. Keď sa tam už spomínali trolie farmy, je zaujímavé sledovať, ako niekoľko hodnotení odpad dokáže poslať dole tento vcelku podarený dokument. ()

Teg

Pochopitelně. Ruská propaganda neexistuje, Vladimír Putin je hodný pán, který o vánocích rozdává dětem dárky a o nic nestojí víc, než světový mír a silnou evropu. Ukrajina je semeniště nacismu, které je potřeba rozvrátit. Evropská unie i USA je židovské spiknutí s cílem zotročit celou zemi a většina čechů s láskou vzpomíná na doby, kdy široká ruská duše zahrnovala vše až po Berlín láskou a blahobytem... Bože. ()

adam9

Jako student žurnalistiky si plně uvědomuji závažnost tohoto problému. Snad vznikne v budoucnu více takových projektů. Jestli to otevře lidem oči? Těžko říct, na tom se musí podílet více faktorů. ()

SHit4U

Chytlavý názorový dokument, který se zabírá třeskutým tématem. Až téměř polopatické vysvětlování může lidem vadit, na druhou stranu je to jako skládání puzzlů, takže to postupně všechno dává větší a větší smysl. Ta největší výhoda dokumentu, který bohužel díky jasnému názoru bude často osočován z vlastizrádné propagandy (zdravím poživače mentálního dávidla Karlos80, jhr, Crejdl atd), jsou fakta, se kterými operuje. To že ona fakta doplňuje spekulacemi, už můžete brát vážně nebo ne. Ale právě díky "skládání puzzlů" to vlastně dává smysl a to především díky osobnostem, které ve snímku vystupují a které mají společenský kredit. Takže 4 vlastizrádné hvězdy za vlastizrádný, láskoidní, havlistický, kavárnický padokument. Sieg Pravda! ()

chaometic

Je to shit. Spiknutí že není. No tak to bude budeme říkat cenzura. Vystřihneme 20 minut z dokumentu Válkou se vše vyřeší. S tou Ruskou propagandou je to stejnej průser jako šířit Americkou propagandu. Správné vidění světa Sabiny Slonkové je trošku amatérské. Hodně konspiračních teoriií pochází také z USA a zde novináři všechno svalují na Rusko. Co dokáže lež? Dokument by se spíš mohl jmenovat konspirační teorie nástrojem tajných služeb. A když do éteru vystřihnete, že i USA šíří dezinformace pak jste se i vy novináři dopustili manipulace. Dokument doporučuju, jen aby jste si na věc rozšířili obzory a pak se rozhodli, jestli pravda není někde uprostřed. ()