Co dokáže lež (TV film)

Dokumentární

Česko / Francie, 2017, 52 min

Tomáš Kudrna

Komentáře uživatelů k TV filmu (33)

• Jara.Cimrman.jr

"Dezinformace, lži a polopravdy zaplavují internet a pronikají do médií." Já jsem svobodný člověk. Proto si každý večer pustím dezinformace, lži, polopravdy a sport v Událostech ČT, pak si k tomu najdu nezávislé informace a vyhodnotím si to sám. Jsem si totiž plně vědom toho, že Rusové vedou informační válku, stejně jako ji vede EU, USA nebo Čína. Tentokrát se ČT, hlásná trouba EU, pokouší dokázat ruskou vinu. To není zase tak těžké. Stejně by to šlo vůči komukoli jinému, ale tak nezněl úkol. Nicméně pokud mé klidné spaní chrání neziskovky, pomatenci typu Jandy či Romancova a Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tak se cítím jako šťastný člověk ve svobodném světě.(13.10.2017)

A tak se nám zdejší hodnotící samovolně polarizovali do dvou táborů, z nichž jeden tvoří jediný člověk, multiprofilový schizofrenik a ultranácek Kája, slovutná to místní hvězda politických diskuzí. Mozková obrna však není to jediné, co z vás může udělat blábolícího dogmatického kreténa, jak tvrdí sám Míla Gregorojc z MU, pornoikona všech náctiletých vysokoškolaček, ono bohatě stačí, aby váš dementní přítel z fejsbůku sdílel libovolný žvást z libovolného webu, byť by měl název tohlejedezinformacniwebtyidiotevylizanej.cz, a vaše IQ nedosahující trojmístných sfér jej automaticky vyhodnotí za důvěryhodnou a seriózní informaci. A tak se tvoří souputnické sociální bubliny a všemožní Kájové. Sledovat, co dokáže lež, však snadno zvládnu i mimo jakýkoliv mediální prostor. Přenesme se do pitoreskní vesničky na jihu Moravy, kde jsem v posledních několika měsících strávil významné množství času. Obec nevybočuje ze zažitých standardů dědin po celé republice – občanská vybavenost, kultura, návyky, mentalita, to vše oklestěno na kriticky nezbytné minimum. S intelektem obyvatel tomu není jinak. Veškeré centrum dění představují dva potravinové krámy a dvě hospody, v těchto čtyřech objektech se v průběhu dne mísí veškerá vesnická debilita se zaostalostí, zhoubným buranstvím a občasným závanem autismu a drobné kriminality. V podstatě se tam nacházejí jediné dvě světlé výjimky držící místní domorodce nad hladinou mentální žumpy; první výjimkou jsem já, když tam zrovna jsem a mohu tak blahodárně působit na své okolí, a druhou výjimkou jsem já, když tam zrovna nejsem a všichni si přejí, abych se už vrátil. Vesnický organismus je systémovou kopií toho webově dezinformačního. To mě jednou takhle při sobotním pivku mezi hospodskými štamgasty chytla masivní sračka. Nekontrolovatelný průtok všech čtyř večeří i pěti chlebů se sádlem rozbředlých do několika litrů hoven se mi málem stal osudným, naštěstí jsem však nedaleké toalety zastihl s ještě neposkvrněnými trenkami a se vší úlevou zasral jen záchodovou mísu, do níž před pár minutami někdo nablil. Tento happy end se však nehodil některému z mých rivalů od vedlejšího stolu. Někomu se prostě hodilo, abych se ten večer posral. Dezinformace podložená pouze mým prudkým úprkem a ksichtem zkřiveným silou střevního tornáda se během následujícího víkendu stala ve vesnici dýchající senzací. Máňa to slyšela od Blaženy, takže to musí být pravda, Bláža to zas má od Věrky, no jo, dyť Věruna to je posel pravdojasnejch drbů, však to bere vod Pepka, ten sice denně kalí vosum dvanáctek, ale kdo se kde posral si snad zapamatuje, ne, však to říkal jeho syn Vláďa, místní povaleč a zloděj, ale jinak hodnej kluk, sedm tříd vyšel, no tak co by to nebyla pravda, viď! No a takto se s dezinformacemi pravidelně setkáváme a bojujeme nejen ve zpravodajských kruzích. Musíme bojovat dál, jinak to tady bude brzo samej sráč.(13.10.2017)

Jejda! To se nám to tu panečku pěkně vyprofilovalo! Ani nemusím číst ten kvikot trefených husí (pardon vlastně kýhání! :-) abych poznal, kdo je tu kremlobot, rusofil, kremrole, rusomil... Těch označení našich spoluobčanů, kterým se stýská po časech nesvobody, snad proto, že v této době osobně neuměli uspět či měli tehdy výhody a dnes je nemají je bezpočet. Jsou snadno identifikovatelní podle těch všech odpadů. Tenhle dokument ten šel totiž přímo na věc, myslivci tomu říkají - rána na komoru. Snad proto tak vytočení nasázeli odpady a ani se nesnažili mísit s davem. Pravda pár kovaných soudruhů tu na csfd je a o těch se to ví páč se ke svému přesvědčení hrdě hlásí. Mně osobně překvapilo, že něco takového sama ČT natočila. Sama ČT poslední dobou je silně propagandistické médium, které rozhodně neřadím mezi objektivní média z hlediska podávání informací. jsem přesvědčen, že vedení dalo redaktorům určité zadání či klíč jak informovat (např. ohledně takzvané uprchlické krize, která není ničím jiným než islámskou invazí ekonomickcýh migrantů do Evropy) a v tomto duchu jsou zprávy podávány. jenže svět je dnes propojen a tak už se halt lecos blbě tutlá nebo sděluje se zpožděním a tak i ČT občas sem tam musí s pravdou ven... Tenhle dokument je tedy jako zjevení. Kdo se trochu pohybuje mezi zpravodajskými weby ví samozřejmě o serverech jako Sputnik, AE News, Parlamentních listech atd... Ono mezi námi ani sama IDNES není prostá oněch zadání a těžké cenzůry což mohu osobně potvrdit jako náhodný diskutující pod jejich články. Základné téma je jasné. Rusku vadí EU a vadí mu zejména členství svých bývalých držav v EU. Rádo by si po ,,svých'' zemičkách zase sáhlo, podobně jako to udělalo s Ukrajinou. Na rozdíl od Ukrajina se sem ale zatím bojí poslat armádu (na dovolenou) v neoznačených uniformách a vozidlech a tak užívá nejmodernější metody boje - dezinformace. Platí řadu serverů, které bláboly někdy zcela vymyšlenými jindy lehce založenými na nějaké pravdivé informaci chrlí každý den hafo článků které jednak ti hloupější čtou a věři jim a které zároveň otupují lačnost po informací těch chytřejších. I to je špatně. Díky oné rezignaci pak až to bude potřeba lze veřejnost snáze ovlivnit dezinformací. V demokratické společnosti je totiž základem, že se k občanovi musí dostávat pravdivé informace aby se mohl orientovat v tom co se děje a mohl to tedy ovlivňovat a o dění spolurozhodovat. Pokud bude společnost dezinformována, bude částečně ochromena. Jak se zdá dle dokumentu a já tomu plně věřím, Rusku se toto u nás daří velmi dobře realizovat a nikdo mu v tom moc nebrání. Rusové jsou mistři propagandy a lhaní, dekády oblbují své lidi a podrobené státy propagandou a jistě v tom hned tak nehodlají přestat. Až poslední dobou vznikají útvary s dezinformacemi bojující, ale obávám se, že budou vždy na chvostu hlavního proudu. Základem je zmiňované servery u nás zrušit nebo jim nějak omezit možnost působení u nás. To ale musí na základě legislativy realizovat vláda. Je otázkou, zda k tomu vůbec bude vůle. Prezidentovi vazby spolu s Nejedlým na Rusko a Putina jsou notoricky známé a jsem si jist, že nejedna veš je mezi poslanci a senátory. Rus má své agenty - dobře placené agenty všude a je blázen kdo si myslí že ne. Dokumentu tleskám. Viděl jsem jej na YTB a jsem zvědav kdy ho v ČT pustí (pokud už běžel) tak kdy ho pustí znovu. * * * * *(28.9.2017)

Nemám ve zvyku reagovat na komentáře, ale zde se to nabízí - člověk si udělají jasný přehled, kdo je fanouškem východu a podléhá propagandě dezinformačních webů. Docela mě zaskočilo, o jaké procento lidí se jedná. Ale zpět k tématu - dokument je zpracovaný kvalitně a vyvolá v publiku otázky, což by tak nějak mělo být. Za mě silné 4 hvězdy. /85%/(10.9.2017)

• kaposlav

Prozápadní propagátori spravili dokument o provýchodnej propagande :). Je to tak a všade som obklopený tou ruskou propagandou :) Zapnem rádio a samé pesničky po anglicky. Zapnem TV a samé filmy a seriály zo západu a najmä z USA a Anglicka + tie ich nahlúple reality šou. Deti už od škvôlky učia anglicky a aj bez vedomia či súhlasu rodičou. Názvy firiem, hudobných skupín, reštaurácií sú často anglické. Povinne maturovať z angličtiny, alebo aspoň z nemčiny. Chceš dobru prácu a nevieš anglicky, alebo aspoň nemecky, tak budeš len robotník. Nezisková spravodajská TV TA3 je financovaná zo západu (prečo asi?). Ani náhodou neškrtnú novinári nič zlé na amerického, či francúzskeho prezidenta a vonkoncom na britskú královnu ("oni sú dokonalí filantropi"). O chudobe, nezamestnaných, bezdomovcoch, ktorých sú milióny na západe akosi úmyselne zabúdajú a pritom tie krajiny dávajú miliardy na zbrane, ale keďže to nevedia a nechcu riešiť, tak na to isté radi poukazujú, že to je údajne v KLDR, na Kube, v Rusku, atď... Čo dokáže lež, aneb zlodej kričí chyťte zlodeja(4.7.2017)

Bezvadné shrnutí problematiky hybridních hrozeb, o které se často mluví ale ne příliš se ji rozumí. Ačkoliv po produkční stránce se nejedná o 100% výkon, obsah sdělení to naprosto vynahrazuje. V dnešním přehršeli informací se je tak těžké zorientovat, že zkrátka lidé nemají čas informace ověřovat a bohužel se nedá najít kvalitní médium, které by na podobné problémy samo netrpělo. To však jenom umocňuje jistou frustraci a pomáhá dezinformačním serverům přitahovat své čtenáře, neboť jim předkládají vlastní zjednodušenou (ruskou) verzi světa. Dalším problémem je fakt, že spousta lidí podporuje Rusko jako samotné a není tedy snadné říci, že by za některými médii samotné Rusko stálo. Celá situace nejen v hospodách, ale hlavně internetových diskuzích,vyvolává často velké emoce mezi zastánci opačných názorů, což dokazuje názorové rozdělování České republiky. Nahlížení a ověřování zpráv je podle mého názoru nejaktuálnější a největší výzvou Evropské unie a samotné šíření chaosu a nedůvěry pak hrozbou pro demokracii v dnešní Evropě, tak jak ji známe. Za mě 90% spadajících do kategorie povinné výuky na dnešních školách.(2.7.2017)

• Caminzind

Já vždycky říkal, že z minulosti se prakticky nelze poučit, a že ať chceme nebo ne, budeme dříve či později nuceni ji opakovat. A pak znovu a znovu... A hle, neminuly 3 desetiletí od minulého režimu a opět se nálepkuje, opět se ostrakizuje, opět se na ministerstvu vnitra píší seznamy nepohodlných. A je už jen takovou smutnou ironií, že si svoji vlastní porobu opět platíme, ať už z daní, anebo koncesionářskými poplatky. A až nám soudobí farizeové a strážci oficiálních doktrín opět zavelí, půjdeme to těm čurákům znovu do té urny hodit. Protože se to tak má, protože to tak říkali na ČT, v Rudém právu a Mladé frontě. A kdyby vám podali lopatu do ruky a řekli kopej, půjdete s hlavou skloněnou a začnete kopat.(23.6.2017)

• Lucas87

Neskutečná porce hoven! a ta gay buzna Janda to byla opravdu třešnička na dortu sraček.(18.6.2017)

Z mého pohledu dokument, který ke kritickému myšlení naopak nutí. Záleží ovšem na každém jedinci, jestli k tomu chce svou mozkovou kapacitu využít. Motivy Ruska k šíření dezinformací jsou celkem jasné. Stejné motivy má ale i Čína, USA nebo kterákoliv jiná země na světě. Otázkou jsou pak jen možnosti jejich převedení do praxe. Každý občan má samozřejmě právo sympatizovat s jakýmkoliv státem světa a propagovat jeho vnitrní nebo zahraniční politiku. Důležité ale je, jestli si svoje počínání uvědomuje a rozhoduje se na základě relevantních faktů. A právě k té kritice vlastního myšlení a vlastního rozhodování by podle mě měl tenhle dokument přispět. Navíc je přece i řada ruských médií, které jsou rozhodně relevantnější, než nějaké pseudoweby. Tak, a teď si jdu otevřít Tass :-)(9.6.2017)

• Pacas

Sračka, sračka, sračka, sračka. Bolševici by si mohly vzít obrovský příklad z této sračky plné propagandy a manipulace!(7.6.2017)

• chaometic

Je to shit. Spiknutí že není. No tak to bude budeme říkat cenzura. Vystřihneme 20 minut z dokumentu Válkou se vše vyřeší. S tou Ruskou propagandou je to stejnej průser jako šířit Americkou propagandu. Správné vidění světa Sabiny Slonkové je trošku amatérské. Hodně konspiračních teoriií pochází také z USA a zde novináři všechno svalují na Rusko. Co dokáže lež? Dokument by se spíš mohl jmenovat konspirační teorie nástrojem tajných služeb. A když do éteru vystřihnete, že i USA šíří dezinformace pak jste se i vy novináři dopustili manipulace. Dokument doporučuju, jen aby jste si na věc rozšířili obzory a pak se rozhodli, jestli pravda není někde uprostřed.(6.6.2017)

• stration

Na objednávku všech bolševiků, socanů, kolektivistů a etatistů, posluhovačů EU a ostatních šmejdů, pro který je vzdělání, vlastní názor a fungující mozek umístěný v hlavě tou největší hrozbou.(4.6.2017)

• Croft

Gojimové jsou povinni věřit pouze světoobčanům samovyvoleným! Veřejnost je vlastně hrozba... Populismus je hrozba. Korporátní fašismus je přínos. Genocidně lupičská strategie svatošmejdů je požehnáním pro otroky. Import zločinců je spravedlnost. Dvě a dvě je pět! S kolaboranty s ksindofašismem az do košer záhuby. "Dokument" jen pro silné povahy. Taková snůška lží a polopravd, kdy naprosto bez důkazů obviňují druhé z propagandy, se na jednom místě jen tak nevidí. I sami protagonisté přiznávají, že důkazy nemají (v pořadu to přímo zazní), což jim ale nezabránilo v kydání špíny. A korunu celému "dokumentu" na jeho konci nasadila samotná Romancovová když řekla, že veřejnost je vlastně hrozba...(4.6.2017)

Chytlavý názorový dokument, který se zabírá třeskutým tématem. Až téměř polopatické vysvětlování může lidem vadit, na druhou stranu je to jako skládání puzzlů, takže to postupně všechno dává větší a větší smysl. Ta největší výhoda dokumentu, který bohužel díky jasnému názoru bude často osočován z vlastizrádné propagandy (zdravím poživače mentálního dávidla Karlos80, jhr, Crejdl atd), jsou fakta, se kterými operuje. To že ona fakta doplňuje spekulacemi, už můžete brát vážně nebo ne. Ale právě díky "skládání puzzlů" to vlastně dává smysl a to především díky osobnostem, které ve snímku vystupují a které mají společenský kredit. Takže 4 vlastizrádné hvězdy za vlastizrádný, láskoidní, havlistický, kavárnický padokument. Sieg Pravda!(2.6.2017)

Skvělý dokument, který upozorňuje na hlavně Ruské globální dezinformační nebezpečí a snahy Rusáků o šíření "pravdy". Jaký mají úspěch u nás je vidět na komentářích. Tady se hned pozná, kdo je hoaxy ovlivněn, nebo je sám šíří. Díky za tento dokument. Je vidět, že i po příchodu Dvořáka do ČT se občas něco povede.(30.5.2017)

• Crejdl

SOUHLASÍM S KOMENTÁŘEM: Karlos80 jhr Lukas63 P_Soar Na úvod dokumentu Kundra přiznáváv že nemá naprosto žádné důkazy. Cituji: Těchhle těch dezinformačních webů tady začíná, jako pomalu přibývat a mě by fakt zajímalo zjistit, jestli lidé, kteří to dělají, jsou nějakým způsobem propojeni z Ruskem. Když jsme teda u těch pravd, zjistěte si co o Kundrovi píše BIS !!! Bude snad někdo zpochybňovat kontrarozvědku? Citace z odpovědi BIS Kundrovi: Váš pseudokritický a zcela nekvalifikovaný úhel pohledu, kterým do případu vstupujete, nás velmi překvapuje. Jen velmi obtížně se vyrovnáváme s představou, že novinář Respektu svým požadavkem veřejně diskutovat státem chráněné, přísně utajované fáze, postupy a úkony kontrašpionážní operace, není schopen dohlédnout, že jedná a pracuje – byť třeba nevědomky – v zájmu, nebo možná i na popud, ruské zpravodajské služby. https://www.bis.cz/clanekc3b1.html?ArticleID=11 Shrnutí: Proti propagandě, ještě tvrdší propagandou pokud nepujde odkaz nebo bude zablokovaný, komentář ke Kundrovi najdete na: 3xw.bis.cz/clanekc3b1.html?ArticleID=11 Chachá, teď můžeme udělat sondu do prostituta který za peníze udělá cokoli, ano snad už každý ví že mluvím o nedůvěryhodné pornobuzně Jandovi alias Patriku Jaklovi. Jestliže člověk přileze do Prahy a je pro prachy ochotný udělat cokoli jakou může mít jeho argument váhu. Více rozebírat netřeba, chce se mi zvracet. A blbec na konec, Stropnický: Režie: Tomáš Kundra a hrají: Martin Stropnický. To mě úplně rozsekalo, podívejte se nahoru. On je opravdu v tomto dokumetu jenom předžvíkávač předepsaného textu.(29.5.2017)

Jako student žurnalistiky si plně uvědomuji závažnost tohoto problému. Snad vznikne v budoucnu více takových projektů. Jestli to otevře lidem oči? Těžko říct, na tom se musí podílet více faktorů.(27.5.2017)

Proti hlouposti se musí bojovat, ale vyhrát nelze !(26.5.2017)

Slušný pokus, ale jsem z něj poněkud rozpačitý. Dokonce přemýšlím, jestli podle tohoto dokumentu neznamená fakt, že si přeji brzký rozpad EU, že jsem proruský troll. Nechci tvrdit, že ruská propaganda u nás nevystrkuje růžky, ale vlastně jsem se moc nedozvěděl, co jejich lži dokážou. Populistických stran je většina (a některé z nich už dávno i v Parlamentu), za svého prezidenta se stydím a fakt netuším, kde najít informační médium, kterému by se dalo opravdu věřit. Buď to tedy znamená, že Rusové už vyhráli, nebo je situace ještě složitější... Podle všech těch záběrů pražských tramvají zřejmě dokument sponzoroval DPP.(25.5.2017)

Pro příznivce Putina větší dráždidlo, než červený hadr pro býka.(25.5.2017)

<< předchozí 1 2