Co dokáže lež (TV film)

Dokumentární

Česko / Francie, 2017, 52 min

Tomáš Kudrna

Komentáře uživatelů k TV filmu (29)

• kaposlav

Prozápadní propagátori spravili dokument o provýchodnej propagande :). Je to tak a všade som obklopený tou ruskou propagandou :) Zapnem rádio a samé pesničky po anglicky. Zapnem TV a samé filmy a seriály zo západu a najmä z USA a Anglicka + tie ich nahlúple reality šou. Deti už od škvôlky učia anglicky a aj bez vedomia či súhlasu rodičou. Názvy firiem, hudobných skupín, reštaurácií sú často anglické. Povinne maturovať z angličtiny, alebo aspoň z nemčiny. Chceš dobru prácu a nevieš anglicky, alebo aspoň nemecky, tak budeš len robotník. Nezisková spravodajská TV TA3 je financovaná zo západu (prečo asi?). Ani náhodou neškrtnú novinári nič zlé na amerického, či francúzskeho prezidenta a vonkoncom na britskú královnu ("oni sú dokonalí filantropi"). O chudobe, nezamestnaných, bezdomovcoch, ktorých sú milióny na západe akosi úmyselne zabúdajú a pritom tie krajiny dávajú miliardy na zbrane, ale keďže to nevedia a nechcu riešiť, tak na to isté radi poukazujú, že to je údajne v KLDR, na Kube, v Rusku, atď... Čo dokáže lež, aneb zlodej kričí chyťte zlodeja(4.7.2017)

Bezvadné shrnutí problematiky hybridních hrozeb, o které se často mluví ale ne příliš se ji rozumí. Ačkoliv po produkční stránce se nejedná o 100% výkon, obsah sdělení to naprosto vynahrazuje. V dnešním přehršeli informací se je tak těžké zorientovat, že zkrátka lidé nemají čas informace ověřovat a bohužel se nedá najít kvalitní médium, které by na podobné problémy samo netrpělo. To však jenom umocňuje jistou frustraci a pomáhá dezinformačním serverům přitahovat své čtenáře, neboť jim předkládají vlastní zjednodušenou (ruskou) verzi světa. Dalším problémem je fakt, že spousta lidí podporuje Rusko jako samotné a není tedy snadné říci, že by za některými médii samotné Rusko stálo. Celá situace nejen v hospodách, ale hlavně internetových diskuzích,vyvolává často velké emoce mezi zastánci opačných názorů, což dokazuje názorové rozdělování České republiky. Nahlížení a ověřování zpráv je podle mého názoru nejaktuálnější a největší výzvou Evropské unie a samotné šíření chaosu a nedůvěry pak hrozbou pro demokracii v dnešní Evropě, tak jak ji známe. Za mě 90% spadajících do kategorie povinné výuky na dnešních školách.(2.7.2017)

• Caminzind

Já vždycky říkal, že z minulosti se prakticky nelze poučit, a že ať chceme nebo ne, budeme dříve či později nuceni ji opakovat. A pak znovu a znovu... A hle, neminuly 3 desetiletí od minulého režimu a opět se nálepkuje, opět se ostrakizuje, opět se na ministerstvu vnitra píší seznamy nepohodlných. A je už jen takovou smutnou ironií, že si svoji vlastní porobu opět platíme, ať už z daní, anebo koncesionářskými poplatky. A až nám soudobí farizeové a strážci oficiálních doktrín opět zavelí, půjdeme to těm čurákům znovu do té urny hodit. Protože se to tak má, protože to tak říkali na ČT, v Rudém právu a Mladé frontě. A kdyby vám podali lopatu do ruky a řekli kopej, půjdete s hlavou skloněnou a začnete kopat.(23.6.2017)

• Lucas87

Neskutečná porce hoven! a ta gay buzna Janda to byla opravdu třešnička na dortu sraček.(18.6.2017)

Z mého pohledu dokument, který ke kritickému myšlení naopak nutí. Záleží ovšem na každém jedinci, jestli k tomu chce svou mozkovou kapacitu využít. Motivy Ruska k šíření dezinformací jsou celkem jasné. Stejné motivy má ale i Čína, USA nebo kterákoliv jiná země na světě. Otázkou jsou pak jen možnosti jejich převedení do praxe. Každý občan má samozřejmě právo sympatizovat s jakýmkoliv státem světa a propagovat jeho vnitrní nebo zahraniční politiku. Důležité ale je, jestli si svoje počínání uvědomuje a rozhoduje se na základě relevantních faktů. A právě k té kritice vlastního myšlení a vlastního rozhodování by podle mě měl tenhle dokument přispět. Navíc je přece i řada ruských médií, které jsou rozhodně relevantnější, než nějaké pseudoweby. Tak, a teď si jdu otevřít Tass :-)(9.6.2017)

• Pacas

Sračka, sračka, sračka, sračka. Bolševici by si mohly vzít obrovský příklad z této sračky plné propagandy a manipulace!(7.6.2017)

• chaometic

Je to shit. Spiknutí že není. No tak to bude budeme říkat cenzura. Vystřihneme 20 minut z dokumentu Válkou se vše vyřeší. S tou Ruskou propagandou je to stejnej průser jako šířit Americkou propagandu. Správné vidění světa Sabiny Slonkové je trošku amatérské. Hodně konspiračních teoriií pochází také z USA a zde novináři všechno svalují na Rusko. Co dokáže lež? Dokument by se spíš mohl jmenovat konspirační teorie nástrojem tajných služeb. A když do éteru vystřihnete, že i USA šíří dezinformace pak jste se i vy novináři dopustili manipulace. Dokument doporučuju, jen aby jste si na věc rozšířili obzory a pak se rozhodli, jestli pravda není někde uprostřed.(6.6.2017)

• stration

Na objednávku všech bolševiků, socanů, kolektivistů a etatistů, posluhovačů EU a ostatních šmejdů, pro který je vzdělání, vlastní názor a fungující mozek umístěný v hlavě tou největší hrozbou.(4.6.2017)

• Croft

Gojimové jsou povinni věřit pouze světoobčanům samovyvoleným! Veřejnost je vlastně hrozba... Populismus je hrozba. Korporátní fašismus je přínos. Genocidně lupičská strategie svatošmejdů je požehnáním pro otroky. Import zločinců je spravedlnost. Dvě a dvě je pět! S kolaboranty s ksindofašismem az do košer záhuby. "Dokument" jen pro silné povahy. Taková snůška lží a polopravd, kdy naprosto bez důkazů obviňují druhé z propagandy, se na jednom místě jen tak nevidí. I sami protagonisté přiznávají, že důkazy nemají (v pořadu to přímo zazní), což jim ale nezabránilo v kydání špíny. A korunu celému "dokumentu" na jeho konci nasadila samotná Romancovová když řekla, že veřejnost je vlastně hrozba...(4.6.2017)

Chytlavý názorový dokument, který se zabírá třeskutým tématem. Až téměř polopatické vysvětlování může lidem vadit, na druhou stranu je to jako skládání puzzlů, takže to postupně všechno dává větší a větší smysl. Ta největší výhoda dokumentu, který bohužel díky jasnému názoru bude často osočován z vlastizrádné propagandy (zdravím poživače mentálního dávidla Karlos80, jhr, Crejdl atd), jsou fakta, se kterými operuje. To že ona fakta doplňuje spekulacemi, už můžete brát vážně nebo ne. Ale právě díky "skládání puzzlů" to vlastně dává smysl a to především díky osobnostem, které ve snímku vystupují a které mají společenský kredit. Takže 4 vlastizrádné hvězdy za vlastizrádný, láskoidní, havlistický, kavárnický padokument. Sieg Pravda!(2.6.2017)

Skvělý dokument, který upozorňuje na hlavně Ruské globální dezinformační nebezpečí a snahy Rusáků o šíření "pravdy". Jaký mají úspěch u nás je vidět na komentářích. Tady se hned pozná, kdo je hoaxy ovlivněn, nebo je sám šíří. Díky za tento dokument. Je vidět, že i po příchodu Dvořáka do ČT se občas něco povede.(30.5.2017)

• Crejdl

SOUHLASÍM S KOMENTÁŘEM: Karlos80 jhr Lukas63 P_Soar Na úvod dokumentu Kundra přiznáváv že nemá naprosto žádné důkazy. Cituji: Těchhle těch dezinformačních webů tady začíná, jako pomalu přibývat a mě by fakt zajímalo zjistit, jestli lidé, kteří to dělají, jsou nějakým způsobem propojeni z Ruskem. Když jsme teda u těch pravd, zjistěte si co o Kundrovi píše BIS !!! Bude snad někdo zpochybňovat kontrarozvědku? Citace z odpovědi BIS Kundrovi: Váš pseudokritický a zcela nekvalifikovaný úhel pohledu, kterým do případu vstupujete, nás velmi překvapuje. Jen velmi obtížně se vyrovnáváme s představou, že novinář Respektu svým požadavkem veřejně diskutovat státem chráněné, přísně utajované fáze, postupy a úkony kontrašpionážní operace, není schopen dohlédnout, že jedná a pracuje – byť třeba nevědomky – v zájmu, nebo možná i na popud, ruské zpravodajské služby. https://www.bis.cz/clanekc3b1.html?ArticleID=11 Shrnutí: Proti propagandě, ještě tvrdší propagandou pokud nepujde odkaz nebo bude zablokovaný, komentář ke Kundrovi najdete na: 3xw.bis.cz/clanekc3b1.html?ArticleID=11 Chachá, teď můžeme udělat sondu do prostituta který za peníze udělá cokoli, ano snad už každý ví že mluvím o nedůvěryhodné pornobuzně Jandovi alias Patriku Jaklovi. Jestliže člověk přileze do Prahy a je pro prachy ochotný udělat cokoli jakou může mít jeho argument váhu. Více rozebírat netřeba, chce se mi zvracet. A blbec na konec, Stropnický: Režie: Tomáš Kundra a hrají: Martin Stropnický. To mě úplně rozsekalo, podívejte se nahoru. On je opravdu v tomto dokumetu jenom předžvíkávač předepsaného textu.(29.5.2017)

Jako student žurnalistiky si plně uvědomuji závažnost tohoto problému. Snad vznikne v budoucnu více takových projektů. Jestli to otevře lidem oči? Těžko říct, na tom se musí podílet více faktorů.(27.5.2017)

Proti hlouposti se musí bojovat, ale vyhrát nelze !(26.5.2017)

Slušný pokus, ale jsem z něj poněkud rozpačitý. Dokonce přemýšlím, jestli podle tohoto dokumentu neznamená fakt, že si přeji brzký rozpad EU, že jsem proruský troll. Nechci tvrdit, že ruská propaganda u nás nevystrkuje růžky, ale vlastně jsem se moc nedozvěděl, co jejich lži dokážou. Populistických stran je většina (a některé z nich už dávno i v Parlamentu), za svého prezidenta se stydím a fakt netuším, kde najít informační médium, kterému by se dalo opravdu věřit. Buď to tedy znamená, že Rusové už vyhráli, nebo je situace ještě složitější... Podle všech těch záběrů pražských tramvají zřejmě dokument sponzoroval DPP.(25.5.2017)

Pro příznivce Putina větší dráždidlo, než červený hadr pro býka.(25.5.2017)

Celkem dobré televizní zpracování výsledků poctivé novinářské práce pánů jako jsou Kundra, Lucas atd. Kdo jejich práci sleduje dlouhodobě, mohl být trošku zklamán tím, že je to opravdu "jen" televizní souhrn již dávno publikovaných věcí (např. rozkrývání pozadí Aeronetu je už celkem notoricky známé; jak vznikl ten nesmysl s červenými kartami už také ví každý, kdo to vědět opravdu chce apod.). Nicméně, jak je zřejmé i ze stupidních komentářů zde na csfd, osvětových dokumentů není nikdy dost... Ty hlavní klady a zápory už velmi dobře shrnul Danixxx. Není to objevný dokument, není to ani curtisovsky laděný příspěvek do nějaké celospolečenské debaty o rostoucí poptávce po kvalitní žurnalistice a o ohrožení demokracie ze strany dezinformačních webů. Je to opravdu jen popularizační a osvětový pokus ukázat (třeba i lidem, kteří věří ryze dezinformačním webům jako Aeronet, Sputnik či "webům dávajícím prostor deziformacím" - jak to označuje Miloš Gregor z MU - typu Parlamentní listy, ale hlavně lidem, kteří se zatím o toto vůbec nezajímali) že tady existuje tento vážný problém a co se s tím dá dělat. Marný pokus to být nemusí. Chce to ale trpělivě toto téma ve společnosti rozvíjet a poctiví novináři ctící elementární žurnalistické normy by dál měli trpělivě pracovat na tom, abychom třeba brzy věděli, kdo je to ten "Vedoucí Kolotoče"...(25.5.2017)

• Karlos80

I povstali chazar vedle chazara! Jeden z největších hnusů co jsem za 37 let života viděl. Všici kolaboranti se sešli na jednom místě už chyběli jen antony a aparáčtnici, aby je sebrali / naložili a odvezli neznámo kam. ;-) Hnusní lidé, hnusni lháři, ubohá sešlost placená za naše peníze. Skoro nikdo z nich ovšem není pravý Čech. V dokumentu vlastně neučinkuje jediný Čech nebo Moravák, jsou zde ukrajinští, britští či ostatní ... Jewrejci. Nebo spíše Chazaři. Ukradli náš majetek (95 ze 100 českých miliardářů jsou Jewreji, zbohatnuvší na tunelování a nezákoných spekulacích) a teď kradou naše myšlení a duši. Naprostá neobjektivita a nevyváženost donutila hledat informace jinde. Při pohledu na výše uvedenou provařenou bandu se tomu nemůže nikdo soudný divit! A přitom nevážená dezinformátorská bando stačí zdravý rozum a kritické myšlení. Trocha znalostí o tom, jak se dělá politika na globální úrovni a nemůže Vás nikdo oblbnout. Jo a hlavně vytěsnit z hlavy emoce, protože ty zabraňují myšlení. A jentak mimochodem jaky je rozdíl mezi lidmi, kteří tady vítali ruské tanky a sionistickou bandou co vítá americké konvoje? Tak hlavně že oni jsou o své pravdě přesvědčeni, ale kým nebo čim? Pejzatým žoldem, za který se budou bít, do posledního šekelu! PS; Ti 5* nebo 4* hodnoceni, lidi (mládeži) je mi vás fakt lito.(25.5.2017)

Disclaimer: Sekce komentářů nemá s odborným posouzením dokumentu nic společného a je založena na pocitově-politických sympatiích jednotlivých účastníků diskuze. Níže uvedená recenze je psaná rukou Mediálního analytika. Body dolů: 1) Velikou nevýhodou celého dokumentu je použití podkresové hudby, která je dle mého názoru vždycky zavádějící, neboť navozuje emoce. Ty by se v investigativním dokumentu neměly objevovat stejně, jako by se příznaková hodnotící lexika neměla objevovat v článku investigativních textů. Stejně tak paralela s okupací roku 68. je možná trochu kontextově alarmující. -> Z hlediska infoteinmentu je to ale s přivřeným okem omluvitelné. 2) Chyběl mi jakýkoliv audiovizuální materiál pořízený bloggerkou infiltrovanou do "trollí farmy", který by dosvědčoval existenci takovéto instituce. -> Bod dolů 3) Chybělo rozvrácení paralely mezi Hitlerovským obsazováním Evropy a přibývajícími členskými zeměmi NATO (i když je dle mého názoru zřejmé, že Hitlerovské Německo Evropské státy dobývalo silou a ne demokraticky přijatými smlouvami, takže by měl každý divák paralelu přirozeně odmítnout). -> chybějící reinterpretace je však spíše formální, nikoliv faktickou chybou. 4) Konec dokumentu sklouzává k nepřímým doporučením, jaký postoj k problematice zaujmout. -> Bod dolů. Body nahoru: 1) Označení několika základních prvků, které jsou typické antisystémovým textům/promluvám. Mezi nimi například nálepkování (*mrk mrk do zdejší sekce komentářů viz "Lukas63") bez doložených důkazů, proč jsou takové (většinou záměrně negativní) hodnotící soudy použity. Tato identifikace příznakových prvků je podepřena dohledatelnými akreditovanými výzkumy Masarykovy univerzity. -> Bod nahoru. 2) Ve snímku se objevuje několik tvrzení, že šíření dezinformací nemusí být nutně příkazem Kremlu, ale "čistokrevným byznysem". Tedy že část dezinformačních webů vyloženě odpovídá na poptávku po takovýchto informacích (tolik k názorům o démonizování Ruska - zdravím "jhr"). K potvrzení tohoto argumentu si dovolím použít i fakt, že se v dokumentu neobjevuje glorifikace USA. Naopak je prezident Zeman popisován mj. jako sympatizant amerického prezidenta Donalda Trumpa. Navíc je přítomen i manažer jednoho z dezinformačních webů, který potvrzuje příjem peněz z prodeje reklamní plochy a nezávislost na jakýchkoliv finančních příjmech z Ruska. -> za rozmělnění paradoxně antidezinformační dezinformace dávám bod nahoru. 3) Je doložen pochybný a netransparentní původ mnoha dezinformačních webů. -> Velký bod nahoru. 4) Existence a činnost dezinformačních webů je založena na koherentní a logické výstavbě argumentů. -> běžný nárok na naraci. 5) Je popsána konstrukce dezinformací (kauza Červené karty). -> Bod nahoru. 6) Je popsána tabloidizace českých etablovaných deníků. -> Příjemný bonus. Závěr: Dokument je vhodný jako popularizátor problematiky informačních zdrojů běžně dostupných na internetu. Poukazuje na společensky klesající poptávku po ověřených informacích, jejichž přirozeným důsledkem je i snižování finančních nákladů na jejich garanci. Snímek nadále varuje před riziky Mediální konstrukce reality (Viz Berger and Luckmann, 1966). Disclaimer 2: Ne, nejsem placený americkou ambasádou. Ne, nejsem židoluminát. Ne, nejsem nástrojem proamerické propagandy a necítím se ani jako tupá ovce zmanipulovaná Bruselem, západními médii, Obamou, Chemitrails a podobně.(25.5.2017)

• Baldrick

Šmarjá, tady se to zase hemží eurotrolly, budu si to muset brzo pustit. A otevřu si k tomu becherovku! :D PS: "Tady vstupuje i můj úhel pohledu, kdy se sám vnímám jako součást onoho západního okruhu, proto považuju příznaky jeho propagandy za přirozenější a méně problematické..." & ..."Ve chvíli, kdy mě Česká televize oslovila, šlo pro mě o nové téma, o němž jsem se musel hodně dozvědět." (pan režisér pro Filmový přehled) PSS: Odborníkům z nedoštudovaného gayporna zdar!(24.5.2017)

<< předchozí 1 2