ABBA Dabba Doo (TV film)

ABBA-dabba-dooo!!

Dokumentární / Hudební

Švédsko, 1976, 57 min

• rikitiki

Asi bych neměla hodnotit, protože jsem se nedokázala dodívat. Je to protivně dělaný dokument, který plácá páté přes deváté a komentář je ještě podávaný s jakoby vtipnou nadsázkou, která je ale pouze matoucí. Písničky pouštějí skoro v plné verzi, snad aby to natáhli a komentář doplňují autentickými rozhovory s kapelou, kdy se obvykle novinář ptá na něco nesmyslného. Mohlo by to snad zaujmout studenty historie švédské dokumentaristiky a pak už jen skalní fanoušky kapely.(28.5.2017)

ABBA je opravdu jedinečná. Přestože poslouchám jinou hudbu, znám písničky od ABBY velmi dobře, protože......kdo je vlastně nezná? Tak jsem si pustil i dokument na ČT, ale mimo klasické písničky s klipy, které jsou tak specifické pro ABBU, to zas taková sláva nebyla. Sice dokument nabídne řadu rozhovorů, objeví se několik (pro mě) novinek, ale celé to tak jen klouže po povrchu a neproniká trochu hlouběji, což je škoda.(3.7.2018)

• Mrkvič

Ztráta času. Pár dobrých písniček, ale to je lepší pustit si klip. Rozhovory se členy kapely dost povrchní a snad jen styl skládání hudby někde v lesích na chajdě bez nahrávacích zařízení byl trochu zajímavý. Jinak informační hodnotou zabodoval v televizi následující americký dokument, který během jedné minuty přinesl více informací než tady celá hodina.(27.5.2017)

Když jsem si všiml na ČT Art dvojprogramu z dokumentů o skupině ABBA (prostě nedokážu napsat "o ABBĚ";)), na podrobnosti jsem nehleděl. A možná jsem měl, protože ABBA Dabba Doo mi po první (CELÉ) písničce přišlo nějaké podivné. Ne že by mě nezajímalo, jak se skupina dala dohromady - a docela mě to překvapilo, protože jsem tak nějak měl za to, že šlo o producentský projekt pro účely účasti v Eurovizi, a oni naopak jednotliví členové měli docela slušně rozjeté individuální kariéry. Každopádně dokument se věnuje dětství těch, jejichž iniciály vytvořily legendu, vlastnímu zformování kapely, a vedle příběhu o tom, jak dobyla svět, obsahuje i osobní rozhovory s hvězdami - POŘÍZENÉ V ROCE 1976 a předtím:) A celé je to takové nenápadité a rozvláčné. Je na tom skvěle vidět, jak se hudební dokument za ta desetiletí posunul, a taky tu zazní několik písní, které troufám si říct dnes znají jen opravdoví odborníci na tvorbu ABBA. Takže ano, není to ztracený čas, ale žádný super zážitek také ne. Ale dokážu si představit nadšené hodnocení, oceňující právě tu dnes už neviděnou formu, a dnes už vzácný vhled do začátků skupiny. Za mě je to 60%.(6.1.2018)

"ABBA? To jsou nějaké sardinky?" Tak Švédové v roce 1976 nebyli ke skupině ABBA v anketě příliš přívětiví. Je to prý moc komerční. V tom mají pravdu, ale není moc kapel, jejichž tvorbu zná prostě každý. Já mám radši jiný druh hudby, ale pokud si mám pustit nějakou tu "komerční sračku", tak neznám lepší volbu. Tento dokument skupinu představil ve chvíli, kdy už byla slavná, ale ještě nenazpívala asi milion hitů a tak zbyl čas na předabbové kariéry, což mě bavilo. A jejich "naivní" klipy jsou ve své jednoduchosti dokonalé, takže já jsem tradičně spokojený.(10.1.2018)